Katafalk- postument pod ratuszem

To co już wybudowano.
sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 lis 2009, o 15:25

Ostatnio pRezydent z katafalku przemawiał ( nie z ostatniego piętra :) ) i wcale go w stopy katafalk nie parzył!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 17 lis 2009, o 15:46

Katafalk jest już zabytkiem i to unikatowym na skalę światową !
Widział ktoś gdzieś taki katafalk na świecie ?
To jest jedyny prawdziwy i rozpoznawalny wszędzie symbol Kalisza ; nie andruty , nie teatr , kościoły , Zawodzie.

Każdy przybysz spacerując po Kaliszu ku niemu kieruje swój wzrok i pyta mieszkanców : a co to ? Bo nigdzie tego nie widział na świecie i nie zobaczy !

Należy jak najszybciej go umieścić na liście zabytków i promować , promować a nie burzyć co nam przodkowie zostawili.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 lis 2009, o 15:59

M<ilo, zupełna racja ! o jest ,,magiczny katafalk''. Tu, gdybt nawet postawić leninka z Poronina , to swioą prawicą wskazywałby odwrotnie - czyli na BOCTOK :) .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 17 lis 2009, o 16:05

Magiczny , bravo sobieray , piękne słowa. Aż się prosi o jakiś konkurs poetycki na jego cześć.
Tylko nie umieszczajmy na nim żadnego leninka czy innego pomnika !
To dzieło już absolutnie doskonałe jak piramidy i nie potrzebuje zbędnych upiększeń.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 lis 2009, o 16:11

Wystarczy raz na nim stanć, a ma się 3 kadencje zapewnione Q Więc - kto nastepnt ???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Piekarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 530
Rejestracja: 29 cze 2009, o 21:57
Lokalizacja: Dobrzec Zach.

katafalk

Nieprzeczytany post autor: Piekarz » 27 lis 2009, o 08:30

Ostrów miał terakotową armię cesarza a my piramidę Majów i to na Rynku Głównym w dodatku na wieki wieków..

[ Dodano: Nie, 06.12.2009, 18:20 ]
No i po dzisiejszej imprezie na Głównym Rynku muszę odszczekać wszystko co napisałem na temat "katafalku".Eksponowana na nim replika wozu rzymskiego prezentowała się naprawdę nieżle -szkoda tylko,że nie miałem aparatu.
JP - WRÓĆ !!!!!!

Awatar użytkownika
galetos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2009, o 16:20
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: galetos » 10 gru 2009, o 12:36

Ludzie!! Katafalk się w końcu przydał no! ahahaha :lol: :lol: :lol: :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 10 gru 2009, o 15:33

Dopiero teraz oficjalnie zwrócono uwagę na starorzymskie konotacje katafalku. Tymczasem lud od dawna o nich wiedział, czemu dawał wyraz nazywając katafalk "betonką". Przecież beton (cement) to wynalazek starożytnych Rzymian!

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 10 gru 2009, o 21:26

Czy betonkę należy zatem spertyfikować a rzymski wóz scementować z postumentem? ;)

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 10 gru 2009, o 22:23

ww pisze:Czy betonkę należy zatem spertyfikować a rzymski wóz scementować z postumentem? ;)
...a w wozie posąg Prezesa :)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 11 gru 2009, o 15:26

Piękny odpust pod ratuszem. Za pół roku postawi się Piasta - Kołodzieja z radłem albo sochą , a potem makietę kładki pieszo-rowerowej , którą ,,puszczą'' nad dolina Prosny. Warto ją posadowić wyżej , to w dali za ćwierć wieku będzie można podziwiać KDP w tle, jak pomyka mimo Kalisza.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 26 lut 2010, o 23:10

Wątek wisi już od dłuższego czasu, a jakoś nikt nie podał konkretnej propozycji co miałoby zastąpić sławetny katafalk. Wobec tego, podam parę pomysłów. Na początek instalacja wodna którą widziałem w parku miejskim w Arnhem:
Obrazek
Za wiele na zdjęciu nie widać więc objaśniam: obszar instalacji podzielony jest na kilkanaście części, znajdujących się na różnych poziomach. Woda spływa z wyższych części do niższych przez rozmaite śluzy, bramki, przepusty itp. które można otwierać i zamykać sterując przepływem wody. Są też dodatkowe atrakcje w rodzaju widocznego na zdjęciu młynka. Dzieciaki mogą się bawić w czymś takim całymi godzinami, a dorośli w upalne dni chętnie zanurzą dłoń czy stopę dla ochłody.
Drugi pomysł to fontanna - tak, wiem, że to słowo na naszym forum żle się kojarzy :D - poniższy przykład także z Arnhem, z placu przy katedrze:
Obrazek
oraz podobny przykład, tym razem ze Świnoujścia, z głównej promenady:
Obrazek
Ta ostatnia jest w dodatku podświetlana, ale nie to jest najważniejsze. Główną zaletą takich fontann jest to że mają prostą formę (a więc chyba niedrogą?) oraz że można się przy nich nie tylko ochłodzić ale wręcz po nich pobiegać, co znowu stanowi frajdę dla najmłodszych. Ta w Świnoujściu znajduje się dokładnie na poziomie chodnika, więc można ją wyłączyć jeśli potrzebne jest miejsce na imprezę i w niczym nie przeszkadza. Widziałem też mnóstwo dzieciaków, które po niej biegały, jeżdziły rowerami itp.
Do czego zmierzam: powyższe instalacje mogłyby zwiększyć atrakcyjność turystyczną i ożywić Główny Rynek, o co apelowano także w innych wątkach forum. Lody + zabawa z wodą dla ochłody z pewnością zachęciłaby wiele rodzin do odbycia latem spaceru na Główny Rynek.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 lut 2010, o 10:34

Póki co pożegnano ,,rzymski wóz'', ale już bez żadnego rozgłosu. Przynajmniej bez takiego, jak żegnano kaliskiego doręczyciela udającego się do Preston. A szkoda!!! Bo można było wydać okolicznościową kartę pocztową i zastosować przy okazji ozdobny, okolicznościowy datownik, który inaugurował by ,,pocztowo'' igrzyska ,,18,5''. A tak Poczta nie zastąpi Wydziału Promocji UM w Kaliszu, heh.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Nieprzeczytany post autor: andre » 4 mar 2010, o 17:03

Koło ratusza jest jeszcze jedna rzecz która szpeci od dłuższego czasu. Jest to ogromna reklama Winiar na froncie jednej z "niby" remontowanych kamienic. Tylko że pieniądze z tej reklamy są widocznie większe, niż z ewentualnego wynajmu mieszkań, stąd nie widać ekipy remontowej. I nie jest to tylko odosobniony przypadek reklamowania się w ten sposób tej firmy. Czy musi minąć z 10 lat, żeby konserwator zabytków lub ktoś kompetentny, zajął w tej sprawie stanowisko?. Podobnie ma się rzecz z rusztowaniem przy byłym BS.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 mar 2010, o 17:41

Pewnie zaradziłby temu ,,plastyik miejski'', ale póki co to go ,,nima''. Pewnie potrzebne jest wystapienie do pani KZ, ale nie jestem cz pewien czy ,,nibyreklama'' jest w jej zakresie ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

bob88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 17 mar 2010, o 17:16
Lokalizacja: Srodmiescie

Nieprzeczytany post autor: bob88 » 17 mar 2010, o 17:25

Reklama winiar znikneła ale rusztowanie stoi nadal.Nie wiem nawet od kiedy ono tam jest bo chodzac tam codziennie kilka razy poprostu sie do niego przyzwyczaiłem.Mam nadzieje ze ktos sie wreszcie za to wezmie i to rusztowanie zniknie bo to poprostu wstyd zeby w samym centrum miasta była taka "atrakcja turystyczna".
Mieszkam tu od urodzenia.

bob88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 17 mar 2010, o 17:16
Lokalizacja: Srodmiescie

Nieprzeczytany post autor: bob88 » 17 mar 2010, o 20:38

Ja mam mysle swietny pomysł na to co zrobic by upiekszyc teren pod ratuszem i mysle ze byłoby to rozwiazanie niespotykane na skale swiatowa przynajmniej ja nie słyszałem o czyms takim tylko niestety trzeba by na to spora sume pieniedzy i nie wiem czy wogole warto tym kogokolwiek zainteresowac.
Mieszkam tu od urodzenia.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 17 mar 2010, o 20:57

bob88- jeżeli masz na myśli swoje stragany, to nie.
Żartowałem, dawaj ten pomysł. Może faktycznie jest genialny, a jeśli nie, to przynajmniej się pośmiejemy :wink:

bob88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 17 mar 2010, o 17:16
Lokalizacja: Srodmiescie

Nieprzeczytany post autor: bob88 » 18 mar 2010, o 09:28

Jp prawie trafiłes z tym ze ja miałem pomysł zeby zburzyc ratusz i na tym miejscu postawic kolejna galerie(ten pomysł przyszedł mi na mysl kiedy dowiedziałem sie o planowanej 3 galerii na miejscu gdzie miała najpierw byc hala a potem basen).Miejsce idealne bo samo centrum i od cholery ludzi tam chodzi a w zamian inwestor na 2 najwyzszych kondygnacjach zrobiłby biura dla urzedasów. :lol:

No to tak dla zartu.Chociaz to ze w Kaliszu chce sie postawic w tej chwili juz 3 galerie wcale smieszny nie jest bo w tak małym miescie to poprostu głupota.

Na podzielenie sie moim pomysłem musze dojrzec i chyba najpierw zarejestruje go gdzie trzeba zeby mi nikt go nie podprowadził. 8)
Mieszkam tu od urodzenia.

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 18 mar 2010, o 14:29

bob88 pisze:...Chociaz to ze w Kaliszu chce sie postawic w tej chwili juz 3 galerie wcale smieszny nie jest bo w tak małym miescie to poprostu głupota.
Od chciejstwa do realizacji daleka droga. Czy głupota, to się okaże. Są to prywatne inwestycje i jeżeli Kalisz jest tak jak piszesz, za małym miastem na 3 galerie, to po prostu nie powstaną.

IMO Miasto nie powinno blokować inwestycji (nie wiem czy w ogóle ma taką możliwośc, bo ustawa nakazuje wskazać tereny pod WOH) Ale załóżmy teoretycznie, że w jakiś sposób udałoby się zablokować inwestycje w Kaliszu. Myślisz, że inwestorzy zrezygnowaliby z rynku o potencjale 200 tys. mieszkańców? Prawdopodobnie wybudowaliby galerie handlowe dla kaliszan poza Kaliszem. Może w Opatówku, Skalmierzycach, albo w Ostrowie?
Dzisiaj, kiedy prawie każdy ma samochód i odległość kilkunastu km nie stanowi problemu, ludzie pojadą na zakupy do sąsiedniej gminy, jeśli tylko oferta będzie im odpowiadała. Blokując budowę galerii handlowych nie zatrzymasz klienta na straganie, czy innym małym sklepie, nie tędy droga.
Jedyne co może i co powinno Miasto zrobić, to wskazać jak najkorzystniejsze dla wszystkich stron(drobni kupcy, mieszkancy, inwestor) lokalizacje. Jednym z takich miejsc jest Tęcza. Nie wiem ile w tym zasługi władz miasta, a ile szczęśliwego trafu, że akurat był już w tym miejscu dom handlowy, ale lokalizacja jest strzałem w dziesiątkę.
Jeśli nawet GT znacząco nie ożywi Nowego Miasta, to przynajmniej nie odciągnie kolejnych klientów na obrzeża Kalisza.
Czym więcej galerii w sródmieściu, tym mniej na obrzeżach miasta i poza nim.

A co do katafalku i Głownego Rynku, żeby było w temacie ;)
Nie chcę żadnej modernizacji Głównego Rynku bez wczesniejszego opracowania koncepcji rewaloryzacji większej części miasta lokacyjnego. Taki projekt/ koncepcja powinna obejmować Gł.Rynek, pl.Sw.Stanisława i wszystkie przyległe uliczki. A w ogóle to w pierwszej kolejności należałoby uporać się z ogrzewaniem i kanalizacją.

ODPOWIEDZ