Noworoczne podsumowanie, czyli brud, smród i nędza.

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Noworoczne podsumowanie, czyli brud, smród i nędza.

Post autor: Józef » 2 sty 2012, o 18:39

Taka moja noworoczna refleksja na temat życia w Kaliszu.

KST straciły swój masowy charakter i z imprezy w której dawniej uczestniczyła młodzież stały się imprezą dla miejscowych buców co to póżniej mogą się pochwalić "żem w teatrze wczora był". Pamiętam również czas kiedy na małej scenie odbywały się imprezy np bałagan artystyczny. Od czasu remontu nie widzę tam jakiejś aktywności, jak widać nie o pieniądze tu chodzi. Lastrada na kortach to impreza dla okolicznej żulerki i niepełnoletnich gówniarzy którzy czekają jak jakaś aktorka będzie biegać z cyckami na wierzchu. Zero koncertów, imprezy masowe organizowane przez miasto to dożynki i cepelia w asyście żuli. Festiwal Pianistów Jazzowych to nie moja bajka, ale sprawia wrażenie jakby był organizowany dla organizujących i uczestników a nie publiczności. Puby, kluby, knajpki - syf i nędza albo padają po miesiącu.

Kompletnie zamarło życie kulturalne.

Miasto sprawia wrażenie jednego wielkiego burdelu, który pod względem urbanistycznym ulega dekompozycji. Każdy ucieka na swoje. Nie ma miejsc wspólnych (miejsc spotkań), byle tylko do samochodu i nie patrzeć na ten syf. Rozbudowuje się przedmieścia ale pozbawione jakiegokolwiek zaplecza kulturalnego i rekreacyjnego. Jednocześnie olewa się centrum, miejsce które takie zaplecze powinno naturalnie stanowić. Rozbudowuje się PWSZ ale pozbawiony zaplecza kulturalnego bardziej przypomina przerośniętą zawodówkę niż uniwersytet.

Nie ma w naszym mieście miejsca spotkań które by integrowało lokalną społeczność, nie ma imprez które by dawały poczucie uczestnictwa w "miejskim życiu" i zwyczajnie po ludzku nie ma dokąd pójść. Coraz więcej moich znajomych woli wyjechać do Ostrowa do jakiej knajpki niż wyjść gdzieś w Kaliszu.

I rzecz najgorsza na koniec, coś co przelało czarę goryczy.
Jak to jest możliwe, że w tak krótkim czasie w centrum miasta w tym samym miejscu dochodzi do strzelaniny? Co się tu dzieje?

Podsumowują troczę śmieszno trochę straszno - jak już wyjdziesz na miasto, to:
- i tak nie będzie dokąd pójść;
- połamiesz sobie nogi o płyty chodnikowe;
- zwymiotujesz na widok tego syfu;
- ryzykujesz postrzał z broni palnej.

Szczęść Boże w nowym roku.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 2 sty 2012, o 20:13

O tej wielkomiejskości ;) na portalu Calisia mówi jeden polityków PO w Kaliszu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Piekarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 523
Rejestracja: 29 cze 2009, o 21:57
Lokalizacja: Dobrzec Zach.
Kontakt:

Post autor: Piekarz » 3 sty 2012, o 13:49

Józefie , masz trochę racji, natomiast irytuje mnie stwierdzenie "nie ma dokąd pójść " otóż jest mnóstwo takich miejsc i w celu miłego spędzenia czasu nie trzeba jechać do knajpki w Ostrowie."Nie ma miejsc wspólnych (miejsc spotkań), byle tylko do samochodu i nie patrzeć na ten syf"-są takie miejsca: Sobieray z K-manem spotkają się na kaliszobraniu, Seeker z Kefasem na meczu a Gawronik i ADI na dachu wieżowca robiąc ciekawe fotki." Nie ma w naszym mieście miejsca spotkań które by integrowało lokalną społeczność "- jaką społeczność ? Miłośników heavy metalu ? Wędkarzy?Czy wszystkich kaliszan ? Wydaje mi się , że takie poczucie tożsamości , związku z miastem powinni zaszczepić dzieciom rodzice ,dużo dobrego w tej materii mogliby zrobić nauczyciele historii.
JP - WRÓĆ !!!!!!

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9123
Rejestracja: 5 lis 2007, o 22:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Post autor: K-man » 3 sty 2012, o 15:51

Piekarz zgadzam się, że nauczyciele histroii mogliby budować lokalny patriotyzm. Choć to przede wszystkim żadanie rodziny. Przynajmniej ja tak robię u siebie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 248
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Post autor: Józef » 4 sty 2012, o 16:14

Piekarz
Ok, też się gdzieś spotykam ze znajomymi. ale nie o to chodzi.
Gdzie tu można iść na spacer z rodziną?
Gdzie tu można iść ze znajomymi np jak ktoś przyjedzie cię odwiedzić z innego miasta?
Jest park który traci klimat i jest zamieniany w wybieg dla psów i menelstwa. Jest jeszcze al wolności i to wszystko.
Przykład pierwszy z brzegu:
http://www.calisia.pl/articles/12963-wi ... -to-dobrze

Nie chodziłem na WOŚP ale o ile dobrze pamiętam to zawsze było mnóstwo ludzi w mieście i dla dzieciaków to była atrakcja a teraz co?
Pamięta ktoś jeszcze wianki na Prośnie? Ile było ludzi w parku, a ile było ludzi w parku zimą? Nie było żadnego lodowiska za miliony a cała Prosna na odcinku o browarnej do przystani wioślarskiej była pełna łyżwiarzy.
To miasto zdycha, pustoszeje i jest to wina rządzących.

Co zapamięta przyjezdny z Kalisza? Brud i smród z centrum.
Co zapamięta przyjezdny z Ostrowa? Ładny, zadbany rynek, zadbane porządne miasteczko. Co z tego, że reszta miasta to pipidówa, przeciętny tam nie dotrze.

cheetah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 21:44
Lokalizacja: Czaszki/Mokotów

Post autor: cheetah » 4 sty 2012, o 18:34

Podsumowanie Dariusza Witonia z SLD:
Szanowni Państwo,

Omawiając Budżet Miasta Kalisza na 2012r. nie sposób odnieść się do jego podstawowych danych.

Plan dochodów Kalisza – Miasta na Prawach Powiatu na 2012r. został ustalony w wysokości: 421.701.377,80zł

Plan wydatków w wysokości: 405.716.211,91zł

Nadwyżka budżetowa w wysokości: 15.985.165,89zł

Zapisana i tak wyrażnie pokazana w przedstawionym nam projekcie Budżetu, pierwsza od wielu lat nadwyżka finansowa nie jest jednak sukcesem miasta (wynikającym np. z pozyskania nowego inwestora, który zbudował nowy zakład pracy i zatrudnił w nim znaczną ilość pracowników) a jedynie efektem wynikającym tak naprawdę z dwóch rzeczy:

- po pierwsze, z planowanej sprzedaży udziałów miejskiego systemu ciepłowniczego. Rodzi się pytanie czy w dobie kryzysu gospodarczego osiągniemy zaplanowane dochody? Czy w ogóle powinniśmy ten system, sprzedawać? Ale teraz nie o tym…

- a po drugie planowana nadwyżka jest w naszej ocenie wynikiem również drakońskich oszczędności w wydatkach publicznych.

Mówiąc o budżecie samorządów można wywieść trafne stwierdzenie, że tyle samorządności ile samodzielności finansowej.

Było już bowiem tak w przeszłości, że 20-25% całego Budżetu Kalisza stanowiły jego dochody własne. I w tej ówczesnej finansowej mizerii również trzeba było sobie radzić.

Jak doskonale sobie przypominam to wówczas powstała np. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, która dostała niezłe, na tamte czasy, wiano od samorządu kaliskiego na poziomie 6 milionów złotych, a może i więcej.

Powstały wówczas ze środków własnych dwa, historyczne już mosty a pozostałe elementy wybudowanej w kolejnych latach trasy bursztynowej wybudowano już z zaciągniętych na ten cel ogromnych zobowiązań.

Nie brakowało np. pieniędzy na pobory i dodatki dla nauczycieli nie mówiąc już o bieżącym utrzymaniu placówek oświatowych.

Takich przykładów jak można sobie radzić w kryzysie jest wiele. Nie czas by je teraz eksponować.

W tamtych latach nie było jednak konieczności zabierania pieniędzy na oświatę i wychowanie, jak robi się to w podstępny sposób teraz.

Kilkanaście dni temu dowiedzieliśmy się o planowanych, drastycznych oszczędnościach w oświacie w 2012r. Jesteśmy oburzeni faktem, że właśnie w oświacie szuka się oszczędności tak naprawdę kosztem naszych dzieci i młodzieży szkolnej.
Symptom oszczędzania w oświacie mieliśmy już w kwietniu 2011r. kiedy to Ministerstwo Edukacji przekazało nam subwencję oświatową znacznie mniejszą od wcześniej zakładanej, co spowodowało likwidacje dodatkowych zajęć.

Możemy domniemywać, że podobnie może być również w 2012r. Chcielibyśmy się mylić!

Odniosę się jeszcze do słów Pana Wiceprezydenta Dariusza Grodzińskiego.
Jak jest i było tak dobrze w kaliskiej oświacie to skąd prośba dyrektorów jednostek o spotkanie z Prezydentem Pęcherzem i skąd 1160 podpisów nauczycieli pod pismem kierowanym do Pana Prezydenta?

Na chwilę wrócę jeszcze do wcześniejszego akapitu mojej wypowiedzi, tj. do tego że samorządność zależy od samodzielności finansowej naszego miasta, gdyż Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Rady Miejskiej Kalisza w wielkim niepokojem wysłuchał informację Pana Prezydenta o wyprowadzonych przez rząd PO-PSL uregulowaniach na podstawie, których powstał program pod sympatyczną nazwą „BESTIA”.

Dla nas „BESTIA” kojarzy się bezwzględnością, szaleństwem a w konsekwencji może i totalnym zniszczeniem samorządności w Polsce.

Jeden z kaliskich tygodników napisał jakiś czas temu, że jak Pan, Panie Prezydencie obejmował swój urząd zadłużenie Miasta wynosiło 20 milionów złotych a dziś zadłużenie wynosi o 200 milionów więcej.

Postanowiłem przed dzisiejszą Sesją sprawdzić tą informacje i jest ona dla Pana minimalnie lepsza, albowiem na zakończenie 2002 roku zadłużenie Miasta wynosiło 44.907.500zł.

Przy wykonanych dochodach w wysokości 230.356.667zł (wydatki 232.105.983zł, deficyt 1.749.316zł) wskażnik zadłużenie Miasta do dochodów ogółem wynikający z treści art. 170 ustawy o finansach publicznych wynosił zaledwie 19,49%. (przy maksymalnych poziomie określonym na poziomie do 60%).

Dziś, na koniec 2011r, planowane zadłużenia Kalisza wynosi 220.985.672,32zł a wskażnik zadłużenie wynosi 54,29% (przy planowanym dochodzie ogółem, po dzisiejszej autopoprawce, w wysokości 407.036.325,26zł). Jak do tego zestawimy planowane wydatki na dzień dzisiejszy w wysokości 452.836.148, 65zł. to na koniec 2011r otrzymamy planowany ogromny deficyt w wysokości 45.799.823,39zł.

Te dane mówią same za siebie, a wynika z nich jedno że mamy w mieście ogromne zadłużenie i tak naprawdę teraz przychodzą lata, w których będziemy musieli to ogromne zadłużenie zacząć spłacać.

Szkoda, że z tego dokumentu nie wynika ile w 2012 roku planujemy pozyskać środków zewnętrznych, w tym tych z Unii Europejskiej? Bo w ocenie mieszkańców inne samorządy w Polsce i Wielkopolsce te wpływy na jednego mieszkańca mają zdecydowanie większe, niż my w (rządzonym przez Was) Kaliszu.

A o tym, że Miasto marnuje szanse na pozyskanie ogromnych środków zewnętrznych m.in. wskutek zaniedbań i błędnych decyzji jego Władz ciężko i przykro mówić w okresie Świat Bożego Narodzenia. Trudno wciąż powtarzać o bezpowrotnie straconych ponad pięćdziesięciu milionach złotych ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, które miały być przeznaczone na modernizację sieci ciepłowniczej.

Będąc laikiem dodając deficyt tylko z poprzednich 4 lat (za lata 2007-2010) stwierdzić należy, że poprzednia kadencja zadłużyła Miasto na 137.730.158,44zł a gdy dodamy do tego deficyt 2011r w wysokości 45.799.823,39zł. to otrzymamy do spłaty w przyszłości olbrzymią kwotę 183.529.981,83zł, która wystarczyłaby na utrzymanie kaliskiej oświaty przez cały rok.

Jednym z najważniejszych priorytetów Pana pierwszej kadencji miało być uzdrowienie finansów MZBM (mijają lata a problemu nadal nie udało się rozwiązać).

W bieżącym roku MZBM na remont pustostanów, tej bardzo zniszczonej substancji, wymiany nieszczelnych, starych okien i drzwi, itd. przeznaczono dotację w wysokości 500 tyś. złotych , tj. 50% mniej niż w 2011r. w którym dotacja na ten cel wynosiła 1 milion złotych.

W budżecie zapisano środki na kolejny etap remontów dróg osiedlowych. Ale gdy zapytaliśmy wprost, które drogi i na jakich osiedlach będą realizowane w 2012r. takiej informacji nikt nam nie przekazał. Pytani o to zadanie na kilku radach osiedlowych co my radni mamy ludziom odpowiedzieć. Mamy im mówić, że Miasto zrobi? Pytanie tylko co zrobi? Kiedy? Czy my tego doczekamy?

W budżecie na 2012r nie znależliśmy konkretnych informacji gdzie podział się ponad milion złotych, który miał być uzyskany z likwidacji Miejskiego Ośrodka Kultury. A może chodziło jedynie o uśmiercenie tej jednostki? Jakie z tego tytułu osiągnęliśmy wymierne korzyści?

Sojusz Lewicy Demokratycznej wnosił i nadal wnosi m.in. o przygotowanie i zabezpieczenie środków w 2011r i w latach kolejnych na projekt „MODERNIZACJI I TERMOMODERNIZACJI PRZEDSZKOLI”. W 2011 roku przygotowano kosztem 100 tyś złotych jedynie 4 projekty.

Ale w 2012 żaden z nich nie jest realizowany!

W 2012 znów znalazło się kolejne 100 tyś. złotych na ten cel – na kolejne 4 projekty.

Jak tak dalej pójdzie, do końca tej kadencji zrobimy projekty modernizacji i termomodernizacji wszystkich przedszkoli, a żadnego nawet nie zaczniemy remontować!

Kończąc mam nadzieję i powtarzam to jeszcze raz, że spełnią się dane publicznie obietnice, że rządząca w mieście koalicja znajdzie dodatkowe środki zewnętrzne.

Jeśli uda nam się pozyskać dodatkowe środki, w co mimo wszystko głęboko jeszcze wierzę, i nie będą to jedynie resztki, to Nasz Klub Radnych pokłoni się rządzącej koalicji.

Tymczasem, Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie będzie glosował za przyjęciem Budżetu Kalisza – Miasta na prawach powiatu w 2012r.

Dziękuję za uwagę

Dariusz Witoń
calisia.pl

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 5 sty 2012, o 13:08

A górale zacierają r ę c e i liczą d u d t k i, obojetnie czy w doolarach , czy w euyrasach, byle nie w hrywnach. Kozystaja z okazj różnic w przewsunięciu ,swiąt BN umieją śkierować ich do kościołeów prawosławnych i koiściłów. Z cerkwi po rusku - poprowadzą i porawosławnych do barów na Ruskie ,,pierogi''i sląskie kluski i polskie ,
...l e n i w e .Znajomość języka pocbawi barier i zabawe b edzie prtzerdfn9ia... prxzy góralskiwej muzxyce,
A my, Kaliszanie mamy cerkwie jedną w centrum i druugą na połudnu - obie na Prosną , swiatłego popa i zabytkowe cmentarze ze trzy 0raz ... Termy w Uniejowie i koncerty w pod ziemią w kłodawskiej Kopalni Soli. Czy my coś w tej materii robimy. Czy my w tej materii tylko czekamy na AquaPark i Ygreka oraz na ... zmiłowanie boskie???? Na Metropolię nie ,lczyłbnym za mocno, raczej na reklamę@
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6814
Rejestracja: 23 mar 2008, o 22:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz
Kontakt:

Post autor: Gumiś » 5 sty 2012, o 19:18

Sob mała prośba do Ciebie,pisz wyrażnie bo normalnie patrzały chce wywalić,po jakiemu Ty piszesz :?:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Caspress
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3628
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Post autor: Caspress » 5 sty 2012, o 21:22

Gawronik i ADI na dachu wieżowca robiąc ciekawe fotki.
Miasto się rozbudowy wuje a takich miejsc nie przybywa...
Dobrze że ten PRL był chodziarz wieżowce powstał :?
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Caspress
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3628
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Post autor: Caspress » 5 sty 2012, o 21:24

Oczywiście ładne foty robią :)
ehh co jest grane opcji edycja nie mam?
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy

zarowka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 5 mar 2010, o 15:22
Lokalizacja: Czaszki

Post autor: zarowka » 6 sty 2012, o 13:41

Caspress pisze:
Gawronik i ADI na dachu wieżowca robiąc ciekawe fotki.
Miasto się rozbudowy wuje a takich miejsc nie przybywa...
Dobrze że ten PRL był chodziarz wieżowce powstał :?
caspress! poproś kogoś starszego o sprawdzenie twoich postów przed wysłaniem, bo tego się nie da czytać. Nie mówiąc już o zrozumieniu.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6832
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną
Kontakt:

Post autor: sobieray-3 » 6 sty 2012, o 15:26

sobieray-3 pisze:
sobieray-3 pisze:A górale zacierają r ę c e i liczą d u d t k i, obojetnie czy w doolarach , czy w euyrasach, byle nie w hrywnach. Kozystaja z okazj różnic w przewsunięciu ,swiąt BN umieją śkierować ich do kościołeów prawosławnych i koiściłów. Z cerkwi po rusku - poprowadzą i porawosławnych do barów na Ruskie ,,pierogi''i sląskie kluski i polskie ,
...l e n i w e .Znajomość języka pocbawi barier i zabawe b edzie prtzerdfn9ia... prxzy góralskiwej muzxyce,
A my, Kaliszanie mamy cerkwie jedną w centrum i druugą na połudnu - obie na Prosną , swiatłego popa i zabytkowe cmentarze ze trzy 0raz ... Termy w Uniejowie i koncerty w pod ziemią w kłodawskiej Kopalni Soli. Czy my coś w tej materii robimy. Czy my w tej materii tylko czekamy na AquaPark i Ygreka oraz na ... zmiłowanie boskie???? Na Metropolię nie ,lczyłbnym za mocno, raczej na reklamę@
Qurde nawet nie można edytować :(! Pisałem metodą ,,bezwzrokową''. Wstawiam poprawionego replaya , sorry.
A górale zacierają ręce i liczą d u t k i, obojetnie czy w doolarach , czy w eurasach, byle nie w hrywnach. Kożystają z różnic w kalendarzowym przesunięciu świąt BN - umieją skierować ich do cerkwi prawosławnych i kościołów. Z cerkwi po rusku - poprowadzą prawosławnych do barów na Ruskie ,,pierogi'' i śląskie kluski i polskie ... ,,l e n i w e ''. Znajomość języka pozbawi barier i zabawa będzie przerdnia... przy swojskiej, góralskiej muzyce,
A my, Kaliszanie mamy cerkwie jedną w centrum i drugą na połudnu - obie na Prosną , swiatłego popa i zabytkowe cmentarze ze trzy oraz ... Termy w Uniejowie i koncerty pod ziemią w kłodawskiej Kopalni Soli. Czy my coś w tej materii robimy? Czy my tylko potrafiny czekać wytrwale na Aquapark i Ygreka oraz na ... zmiłowanie boskie??? Na Metropolię nie liczyłbym za mocno!

Awatar użytkownika
Piekarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 523
Rejestracja: 29 cze 2009, o 21:57
Lokalizacja: Dobrzec Zach.
Kontakt:

Post autor: Piekarz » 6 sty 2012, o 20:00

Inwestor - fajnie ale nie na temat.
JP - WRÓĆ !!!!!!

Awatar użytkownika
Caspress
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3628
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Post autor: Caspress » 6 sty 2012, o 21:34

zarowka pisze:
Caspress pisze:
Gawronik i ADI na dachu wieżowca robiąc ciekawe fotki.
Miasto się rozbudowy wuje a takich miejsc nie przybywa...
Dobrze że ten PRL był chodziarz wieżowce powstał :?
caspress! poproś kogoś starszego o sprawdzenie twoich postów przed wysłaniem, bo tego się nie da czytać. Nie mówiąc już o zrozumieniu.
Kawał ci nie wyszedł :lol:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1247
Rejestracja: 25 lis 2005, o 18:23
Lokalizacja: Kalisz - Szczypiorno
Kontakt:

Post autor: tomash » 7 sty 2012, o 02:48

Caspress pisze:
zarowka pisze:
Caspress pisze: Miasto się rozbudowy wuje a takich miejsc nie przybywa...
Dobrze że ten PRL był chodziarz wieżowce powstał :?
caspress! poproś kogoś starszego o sprawdzenie twoich postów przed wysłaniem, bo tego się nie da czytać. Nie mówiąc już o zrozumieniu.
Kawał ci nie wyszedł :lol:
akurat żarówa ma dużo racji...

Awatar użytkownika
Caspress
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3628
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Post autor: Caspress » 7 sty 2012, o 14:12

Ale nie wiem czego nie rozumiecie.
Adi i Gawronik robią dobre foty nie wiem nie rozumiecie tego zdania?

Te wieżowce powstały w czasach PRL od tego czasu tak na prawdę nie doszedł żaden wyższy budynek po za apartamentem "panorama" na ul.Dobrzeckiej

Więc co ciężkiego w tym przesłaniu do zrozumienia?
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy

ODPOWIEDZ