Kwestia województwa raz jeszcze

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 11 kwie 2013, o 22:14

No chyba jednak źle Cię zrozumiałem K-man :wink: Sam w sumie byłem trochę zdziwiony bo wiem, że stosunek wielu forumowiczów do Pyrlandii jest delikatnie rzecz ujmując - chłodny. Co do przynależności Ziemi Wieluńskiej zgadzam się i również uważam, że jej miejsce jest przy Wielkopolsce, ale Wschodniej. Niestety wszyscy możemy tylko wylewać nasze żale, że nasza pozycja w Wielkopolsce jest taka jaka jest, ale za dużo to obecnie się zrobić raczej nie da;/

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 kwie 2013, o 22:19

Problem Przemku polega na tym, że sami kaliszanie tego nie wiedzą o czymś takim jak Wielkopolska Wschodnia. Nie ma tez nikogo w Kaliszu, kto by chciał to zmienić. To znaczy żadnej organizacji, czy ważnego polityka. Nasze gdybanie na forum nic nie da :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 11 kwie 2013, o 22:35

Święte słowa K-man. Smutne, ale niestety prawdziwe. Co z tego, że powstała inicjatywa utworzenia 17. województwa, jak z Ostrowem na temat Aglomeracji się nawet dogadać nie możemy. Powstała idea, było trochę szumu, ale nic się nie stało i dopóty dopóki znaczna część mieszkańców Kalisza nie zjednoczy sił i nie zacznie mówić jednym głosem poparcia, np dzięki konkretnie działającej organizacji lobbującej, to nic się nie zmieni. Oczywiście wyjdźmy od tego, co wspomniałeś - większości Kaliszan to w ogóle nie interesuje, a gdy się pytasz o Wielkopolskę Wschodnią, Ziemię Kaliską, to nie mają pojęcia. Cóż więc się tu dziwić.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 kwie 2013, o 07:19

Przemku problem w tym, że nawet przy 17 województwach nie było kaliskiego, tylko koszalińskie. Kalisz jako stolica województwa łapał się dopiero przy 25, lub 27 województwach. W Kaliszu leży i kwiczy polityka historyczna. Ludzie okolicznych miast i wsi kompletnie nic nie wiedzą o roli Kalisza w historii Wielkopolski i Polski. Bez tego ani rusz, to musi być początek zmian mentalności wiedzy ludzi z Kalisza i regionu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 12 kwie 2013, o 12:49

K-man, na sam początek można zagłosować w najbliższych wyborach na ludzi, którzy zaoferują temu miastu coś nowego, powiew świeżości, na ludzi, którym się będzie chciało. Wówczas będzie można wychodzić z różnymi inicjatywami społecznymi. W tym momencie polityka promocji Kalisza, regionu itd kuleje, kuleje i to w sposób tragiczny. Obyśmy (Kaliszanie) nie popełnili błędu przy okazji kolejnych wyborów.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 12 kwie 2013, o 12:55

A jeszcze, co do ludzi z okolicznych miast, miasteczek, gmin, powiatów to warto wspomnieć, że większość z nich ma zły stosunek do Kalisza i ewentualnych prób przywrócenia województwa ze stolicą w naszym mieście. Przynajmniej ja osobiście spotkałem się z wieloma przejawami "życzliwości" mieszkańców byłego zaboru pruskiego w stosunku do Kalisza. Wiem, że takie podziały są chore, ale niestety tak jest. I to też jest przeszkoda to rozwoju naszego regionu i Aglomeracji, która jak na razie pozostaje jakimś abstrakcyjnym tworem;/

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 kwie 2013, o 13:20

Tylko ja w Kaliszu nie widzę nikogo, kto miałby jakiś konkretny plan podniesienia Kalisza z upadku. Nie wiem jak ty, może ty kogoś takiego widzisz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 12 kwie 2013, o 13:32

Szczerze mówiąc, sam kogoś takiego nie widzę, jak na razie jeszcze. Oby się to zmieniło. Czasem tak sobie myślę, że ekipa forumowiczów powinna się skrzyknąć i utworzyć jakiś ruch obywatelski :D Przecież zdecydowana większość ludzi się tutaj udzielających doskonale zna się na realiach kaliskiej społeczności. A skoro w magistracie mogą zasiadać chociażby dyrektorzy banków chleba, nauczyciele czy jeszcze inni specjaliści od rządzenia, to dlaczego nie ludzie, którym naprawdę na tym mieście zależy? :wink:

aldi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 3 lip 2011, o 06:50
Lokalizacja: KORCZAK

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: aldi » 12 kwie 2013, o 17:32

Szukanie kogoś konkretnego, kto miałby jakiś plan, to pobożne życzenia.
Sytuacja jest na tyle nieprzewidywalna, że ktoś obiecujący panaceum na wszystkie bolączki kaliszan będzie kolejną multimedialną wydmuszką. Chyba nie tedy droga. Praktycznie cała cywilizacja zachodu zapędziła się w ślepy zaułek.
Nikomu nie chce się ciężko pracowac. Każdy chce miec mnóstwo praw i zero obowiązków choc to poprzez wykonywanie przyjętych obowiązków powinno się nabywac adekwatnych praw. Przecież teraz nawet najgorszy bandzior, ignorujący wszelkie prawa w momencie ujęcia powołuje się na swoje prawa i obowiązki państwa wobec niego. A czy przypadkiem, naruszając prawa innych, nie utracił własnych????
Sądzę że jeśli będzie wola zmian w tym, czego doświadczamy, to czeka nas wieloletnia, mozolna praca nad zmianami w systemie wartości oraz poszanowania praw i egzekwowania obowiązków.
Cieńko to widzę.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 kwie 2013, o 22:08

Aldi napisałeś prawdę, choć nie wiem, czy w odpowiednim wątku. Potrzeba zmiana mentalności rządzących Kaliszem, oni widza to Kalisz jako spokojne małe miasteczko. A nie jak stolice sporego regionu. Nie mają ambicji, aby to zmienić, ani wiedzy historycznej, która by ich motywowała.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 13 kwie 2013, o 15:45

Czyli co Panowie, żadnej nadziei? Bo niestety żądanie poprawy mentalności rządzących miastem to też pobożne życzenie;/

aldi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 3 lip 2011, o 06:50
Lokalizacja: KORCZAK

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: aldi » 13 kwie 2013, o 17:29

Chyba tak źle to nie jest.
Podobno nadzieja umiera ostatnia.
To co napisałem wcześniej nie dotyczy tylko władzy. Dotyczy nas wszystkich.
Jeśli mamy wymagac, to przede wszystkim od nas samych.
Ale to temat do innego wątku.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 13 kwie 2013, o 19:49

Przemek Aldi ma rację sami kaliszanie muszę zmienić mentalność. Co prawda Aldi pisał w innym aspekcie, ale jeśli kaliszanie zmienią mentalność to i władze powinny wybierać inne. No cóż zmiany, bez pracy są niemożliwe. Nawet zmiany mentalne.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: milo » 16 kwie 2013, o 17:23

gawron pisze:http://www.kympno.pl/forum/powiat-kepin ... -t573.html

Przypadkiem natknąłem się na coś takiego. Rzecz tyczy się Kępna.
Naprawdę ciekawa sytuacja będzie tam za ca 2 lata.
Wtedy dojazd do Wrocławia skróci się po S8 do max 40 minut ( do poznania nadal 2.40 h ).
W strategii województwa już zauważono poniekąd to ciążenie Kepna/Ostrzeszowa w kierunku Wrocławia - oczywiście jedyną bronią może być S11 , która jest w totalnych powijakach.

Dla mnie to moze być ciekawy eksperyment z dziedziny mentalności społecznej - czy Wrocławiowi uda się dzięki temu oderwać "mentalnie" mieszkańców Kępna z wlkp.
Jeżeli do Wrocławia będą jeździć na studia , na zakupy , po rozrywki mniej lub bardziej kulturalne itp. to Poznań będzie dla nich stolicą na papierze...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 16 kwie 2013, o 21:34

milo pisze:Dla mnie to moze być ciekawy eksperyment z dziedziny mentalności społecznej - czy Wrocławiowi uda się dzięki temu oderwać "mentalnie" mieszkańców Kępna z wlkp.
Jeżeli do Wrocławia będą jeździć na studia , na zakupy , po rozrywki mniej lub bardziej kulturalne itp. to Poznań będzie dla nich stolicą na papierze...
Milo, dla mnie Kępno nie jest niejako oderwane od Wielkopolski, lecz czuje się po prostu pokrzywdzone. Wydaje mi się, że w kwestii czysto etnicznej to mieszkańcy Kępna nie mają prawa uważać się za przedstawicieli regionu Dolnośląskiego, ani dziś, ani kiedykolwiek w przyszłości, gdyż tak samo jak i Kalisz, należą do Wielkopolski, tyle, że oni do Południowej a my do Wschodniej. Ich pomysł, inicjatywa podyktowana jest tym, że dla nich chyba już teraz Poznań jest stolicą na papierze. A zatem myślę, że Kępno nie chce tak bardzo do Wrocławia gdyż czują, że ich ziemia to ziemia dolnośląska. Tu w grę wchodzą po prostu czynniki czysto praktyczne, takie jak lepsze połączenie. Nie wiem, czy w przyszłości taka sytuacja doprowadzi do tego, że Kępno nagle zacznie dorabiać do tego ideologię i twierdzić, że są integralną częścią naszego sąsiedzkiego południowego województwa i postanowią "oderwać się mentalnie". Dla mnie to Wielkopolska.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 kwie 2013, o 07:07

Przemku oni tez należ do Wielkopolski Wschodniej, a nie południowej. Oczywiście mam na myśli podział historyczny.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

cheetah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 21:44
Lokalizacja: Czaszki/Mokotów

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: cheetah » 30 gru 2013, o 10:30

Kiełbasy wyborczej ciąg dalszy...
Koniec "Polski powiatowej". PiS zapowiada zmianę taktyki w 2014 roku
PiS kończy objazd mniejszych ośrodków, w 2014 r. przed wyborami do europarlamentu i wyborami samorządowymi partia skoncentruje się na miastach. Liderzy PiS będą odwiedzać obecne i byłe miasta wojewódzkie.
W 2013 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński odwiedzał "Polskę powiatową". Towarzyszyli mu wiceprezesi Adam Lipiński, Mariusz Kamiński, Beata Szydło oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także szef klubu PiS Mariusz Błaszczak i szef komitetu wykonawczego Joachim Brudziński.

Podczas spotkań w powiatach politycy PiS podkreślali, że "Polska powiatowa" jest tak samo ważna jak "Polska metropolitalna". Kaczyński diagnozował, że "kraj cierpi na choroby, które w miastach powiatowych przebiegają ostrzej niż w metropoliach".

Szef PiS podkreślał wielokrotnie, że należy dążyć do zrównania szans i poziomu życia w dużych i mniejszych ośrodkach. Polska - jak mówił - musi rozwijać się w całości.

Politycy PiS byli w 311 powiatach ziemskich, pozostały im do odwiedzenia jeszcze trzy. Sam Kaczyński spotkał się z mieszkańcami ponad 50 razy.

Pod koniec stycznia duża konwencja PiS

- W styczniu planujemy podsumowanie wyjazdów. To będzie duże spotkanie z przedstawicielami wszystkich powiatów - zapowiedział Brudziński. Konwencja odbędzie się 25 stycznia w mieście Przysucha w woj. mazowieckim. Brudziński zapowiedział, że partia w programie, który będzie przyjęty w lutym, położy nacisk na potrzebę zrównoważonego rozwoju Polski.

Politycy PiS objazd powiatów uważają za sukces, który przyczynił się w dużej mierze do poprawy notowań sondażowych.

- Kolejna tura objazdu to przede wszystkim stolice dawnych i obecnych województw - zapowiedział Brudziński. - Teraz czas na miasta. Jak je odbijemy, wygramy - uważa polityk z kierownictwa PiS.
gazeta.pl

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: K-man » 30 gru 2013, o 11:04

Czytałem to rano. Szczerze to nie wiem, co to ma wspólnego z kiełbasą wyborczą SLD.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Piekarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 530
Rejestracja: 29 cze 2009, o 21:57
Lokalizacja: Dobrzec Zach.

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: Piekarz » 30 gru 2013, o 16:56

To samo stoisko , tylko producent kiełbasy inny. Mam nadzieje , że wybory wygra lewica a PO ze swoimi ministrami nieudacznikami i ich szefem dobroczyńcą kanciarzy i złodziei ( czytaj pracodawców ) -zniknie jak sen złoty. Może z tego wyniknie coś dobrego dla średnich i małych miast.
JP - WRÓĆ !!!!!!

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kwestia województwa raz jeszcze

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 30 gru 2013, o 17:12

Piekarz pisze:To samo stoisko , tylko producent kiełbasy inny. Mam nadzieje , że wybory wygra lewica a PO ze swoimi ministrami nieudacznikami i ich szefem dobroczyńcą kanciarzy i złodziei ( czytaj pracodawców ) -zniknie jak sen złoty. Może z tego wyniknie coś dobrego dla średnich i małych miast.
Ja bym sobie życzył aby zniknęła cała obecna klasa polityczna a w jej miejsce przyszedł ktoś naprawdę mądry i zrobił porządek. Nieważne czy przyjdzie SLD, PiS, PO, PSL czy inni - oni wszyscy już byli u władzy i co zrobili? Ano właśnie.:)

ODPOWIEDZ