Zagadki historyczne Kalisza ...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 gru 2010, o 14:09

... ale przyczółki kamienne mostu warszawskiego możesz obejrzeć przy okazji kolejnej wizyty w miescie .
Cegla ze średniwiecznegp ratusza też była sprzedawana ... zdaje się, że w 1816 roku. Tylko cegly z cegirlni Steclów miasto jakos nie może sprzedać. Można by ją wykorzystać na upamiętnienie ofiar morowego powietrza na ,,cholerynce''! Wszyscy pamiętamy jak chcial zagospodarować jeden z rządzących Kaliszem ,,starouzyteczne'' krawężniki granitowe :wink: . Trzeba było podnieść larum !
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 4 gru 2010, o 14:17

Obrazek
Skoro most Kamienny nazywany był "Starym mostem", to który był "Nowy"?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 gru 2010, o 15:26

Dla Stasia dragon na imieniny. Stary dragon na starym moście aleksanfryjskim. To jakby przypomnienie o remoncie. Nalezy mu się za wierną slużbę !
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1886
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 5 gru 2010, o 00:18

Obrazek
Chyba ten nazwany został Nowym Mostem
w oddali po lewej widać Liceum Asnyka

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 gru 2010, o 09:53

Moost Toruński na Babince prowadzący na Przedmieście Toruńskie. Jego wizerunek na innej pocztowce jest juz na tym forum.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 5 gru 2010, o 12:43

Taka moja uwaga. Kościelniak, obecnie także Tabaka i Błachowicz, wciąż piszą, że z wyjątkiem mostu Kamiennego wszystkie pozostałe były drewniane. Na zdjęciach Diehla wyrażnie jednak widać, że np. most Trybunalski też był murowany. To ewenement, kiedy weżmiemy pod uwagę, że np. główny most Krakowa, most Podgórski, był drewniany aż do 1925 (wybudowany w 1850, ćwierć wieku po moście Kamiennym w Kaliszu). Mało tego, ten most jest wpisany do krakowskiego szlaku techniki! :roll:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 9 gru 2010, o 15:33

Mam kolejna rzecz, ale nie dysponuje fotkami. Chodzi mi o malutka wille , ktora stala za willą Teo Muellera, czyli obecna MBP. Jej adres to pewnie już ul.Górnośląska może 68 aibo 70 ( chyba na początku tego parkingu przy ,,blaszaku''?). Znikła ok.15-20 lat temu, a byla, jak mi opwiadal pewien budowlaniec całkiem ,zdrowa''. Był świadkiem, jak usuwano z niej zdrowe, debowe stropy. Ma ktoś z Was może jej archiwalne zdjecia?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 9 gru 2010, o 15:38

sobieray-3 pisze:Mam kolejna rzecz, ale nie dysponuje fotkami. Chodzi mi o malutka wille , ktora stala za willą Teo Muellera, czyli obecna MBP. Jej adres to pewnie już ul.Górnośląska może 68 aibo 70 ( chyba na początku tego parkingu przy ,,blaszaku''?). Znikła ok.15-20 lat temu,
Gdzieś tutaj w tym dziale była fotka,Mariusz bodajże ją wstawił i na tej właśnie fotce był widoczny ów budynek.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 9 gru 2010, o 16:16

Dzieki , poszperam .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 9 gru 2010, o 16:17

sobieray-3 pisze:Dzieki , poszperam .
Już nie musisz :lol:
Mariusz pisze:Bywalcy forum gazety.pl zapewne pamiętają zdjęcie – zagadkę zamieszczone przez jednego z użytkowników. Prezentowało ono ul. Górnośląską w 1958 r. z nieistniejącą już zabudową na odcinku między ul. Konopnickiej i Serbinowską. Dzisiaj przywołuję zdjęcie z lat 70. prezentujące ten sam teren w szerszej perspektywie.
fot. S. Kłossowski

Obrazek
Zapewne chodzi o ten budynek zaznaczony w kółku :?: :lol:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 9 gru 2010, o 20:16

sobieray-3 pisze:Kto wie gdzie na terenie obecnego Kalisza zlokalizowany byl folwark Chorabie, przez ktory płynrla rzeczka zwana Mniszką ?
:)
Znalazłem coś takiego :shock:

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 9 gru 2010, o 20:47

Na planie von Bröckera z 1802 strumień jest zaznaczony, bez nazwy, tyle, że wypływał on nie z Zawodzia, ale z pastwisk miejskich na Czaszkach. Na planie Politalskiego z 1785 zaznaczony jest most, strumień nie (albo nie mogę się dopatrzeć).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 9 gru 2010, o 21:21

Gumiś pisze:
sobieray-3 pisze:Dzieki , poszperam .
Już nie musisz :lol:
fot. S. Kłossowski

Obrazek
Zapewne chodzi o ten budynek zaznaczony w kółku :?: :lol:[/quote]

Dzięki Mr G. :). Dopowiem tylk, ze dom ten nalezal do rzemieslnika-kamieniarza Adolfa Fiebigera, ktory ostatnio (przed 1991 r) prowadzil swój warsztat w dolku przed wiezą cisnien.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 9 gru 2010, o 22:13

sobieray-3 pisze: Dopowiem tylk, ze dom ten nalezal do rzemieslnika-kamieniarza Adolfa Fiebigera, ktory ostatnio (przed 1991 r) prowadzil swój warsztat w dolku przed wiezą cisnien.
Ooojj to musiało być grubo przed 91-szym,Ja pamiętam od zawsze w tamtym miejscu tylko dołek,z tego względu,że rosły tam piękne jabłonie i orzechowce,no i korzystało się z darów natury :lol: :wink: .
Jedyne zabudowania które pamiętam to stara kamienica która poległa przy okazji innej inwestycji.Posłużę się tutaj zdjęciem Mariusza.
Mariusz pisze: Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 9 gru 2010, o 22:14

Z tego wynika, że ul. Konopnickiej miała całkiem niezłą zabudowę. Może ktoś z Was posiada zdjęcia z tego rejonu? Ciekawi mnie również okolica końca ul. Ostrowskiej od strony ul. Dworcowej, gdzie kiedyś były tory kolejowe i jakieś fabryki, czy magazyny..
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 9 gru 2010, o 22:42

sobieray-3 pisze: prowadzil swój warsztat w dolku przed wiezą cisnien.
Sobieray,nie znalazłem lepszego zdjęcia,ale może będziesz pamiętał czy ten warsztat nie znajdował się czasami w tym budynku co jest zaznaczony czerwonym kółkiem :?:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 gru 2010, o 11:33 przez Gumiś, łącznie zmieniany 1 raz.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 9 gru 2010, o 22:54

Gumiś pisze:
sobieray-3 pisze: Dopowiem tylk, ze dom ten nalezal do rzemieslnika-kamieniarza Adolfa Fiebigera, ktory ostatnio (przed 1991 r) prowadzil swój warsztat w dolku przed wiezą cisnien.
Ooojj to musiało być grubo przed 91-szym,Ja pamiętam od zawsze w tamtym miejscu tylko dołek,z tego względu,że rosły tam piękne jabłonie i orzechowce,no i korzystało się z darów natury :lol: :wink: .
Jedyne zabudowania które pamiętam to stara kamienica która poległa przy okazji innej inwestycji.Posłużę się tutaj zdjęciem Mariusza.
Podałem tu rok śmierci tego pana za ewidenją CEA, ale działakność mógł zakonczyć wczesniej.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 9 gru 2010, o 23:05

Gumiś pisze:
sobieray-3 pisze: prowadzil swój warsztat w dolku przed wiezą cisnien.
Sobieray,nie znalazłem lepszego zdjęcia,ale może będziesz może pamiętał czy ten warsztat nie znajdował się czasami w tym budynku co jest zaznaczony czerwonym kółkiem :?:
Być może, ze właśnie w tym, bo na ,,tyły'' Domu Usług nie zagladałem i nie znam sytuacji az tak.okładnie.

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 10 gru 2010, o 09:57

sobieray-3 pisze:Mam kolejna rzecz, ale nie dysponuje fotkami. Chodzi mi o malutka wille , ktora stala za willą Teo Muellera, czyli obecna MBP. Jej adres to pewnie już ul.Górnośląska może 68 aibo 70 ( chyba na początku tego parkingu przy ,,blaszaku''?). Znikła ok.15-20 lat temu, a byla, jak mi opwiadal pewien budowlaniec całkiem ,zdrowa''. Był świadkiem, jak usuwano z niej zdrowe, debowe stropy. Ma ktoś z Was może jej archiwalne zdjecia?
Domy przy obecnym MBP zaczęły znikać dawno przed 1980. Pod koniec lat 70ych były jeszcze mury zaznaczonego czerwonym kółkiem budynku, maksymalnie parter. Potem przez następne ~15 lat w zaroślach były widoczne jakieś gruzy i zarys fundamentów z piwnicami.
Też pod koniec lat 70-ych wyrwano z korzeniami zabudowę wzdłuż Górnośląskiej, pod budowę wieżowców i parkingu.
Z tamtego okresu widoczna była (może jeszcze jest) wybrukowana uliczka przy MBP (przedłużenie ul. Konopnickiej przy tzw. blaszaku).

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 10 gru 2010, o 11:11

Pod kniec lat 70-tych to budowano ,,żyletkowce'' pomiędzy Serbinowską i Podmiejska, a te przy Asnyka znacznie póżniej. W polowie lat 70tych kopamo doly pod bloki Ostrowska 49-53. Ludzie dostali numery lokali i dwa lata vzekali by mogli wejsć do lokali w stanie ,,deweloperskim'' by je wykańczać dalej.

ODPOWIEDZ