Zagadki historyczne Kalisza ...

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 14 lut 2012, o 09:10

Eugeniusz Oraczewski, architekt. A że go nie ma w słowniku, to nic bulwersującego, w tym słowniku nie ma bardzo wielu osób :roll: Pomocnik architekta gubernialnego, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu.

Malanowskiego słupa granicznego nie mam w dokumentacji, ale wiem o jego istnieniu - zdaje się, że na stronach www gminy Malanów były kiedyś jego fotografie, warto też zapytać w samym urzędzie.
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 14 lut 2012, o 11:02

sobieray-3 pisze:Wokolicy Malanowa znajdował się kiedyś słup/ek odległościowy z okresu carskiego z ,,orłem dwugłowym''
A propos.
23 lipca 1893 roku członkowie Kaliskiego Towarzystwa Cyklistów bili na trasie Kalisz-Malanów rekord w przejeździe 50 wiorst (słupek pokazywał właśnie tę odległość). 10 z 12 ścigających się członków zdołało przejechać tę trasę poniżej 3 godzin, a najlepszy B. Luck osiągnął rezutat 2 godziny, 5 minut i 3 sekundy.
110 lat potem spróbowalismy pojechać szybciej :). Rowery może i były lepsze, ale w naszej 10-osobowej gromadce śr. wieku była znacznie powyżej 40 - najstarszy miał 61 lat - no i jechała kobieta :). Poza tym ustaliliśmy, że jedziemy razem tym samym tempem. Czas na mecie - 1:54:31, a więc się udało :).

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 lut 2012, o 18:11

Przez 3 dni miałem utrudniony dostęp do netu. Dzięki . Poszperam za tym słupkiem.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2012, o 09:26 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 18 lut 2012, o 18:32

Bardzo ciekawy artykuł z kilku powodów. Po pierwsze szansą na kolejną mennice w Kaliszu. Po drugie przebywał przez dwa lata w Kaliszu, pretendend do tronu Czech i Polski. Po trzecie herb ziemi kaliskiej z turem w tle. Jest tu ciekawa kocepcja pojawienia się szachownicy, ale ja wyczytałem gdzieś, że zawdzięczamy ją królowej Jadwidzę Andegaweńskiej. Artykuł http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/12 ... f0eb,1,3,8
I jeszcze taka mała ciekawostka, a nawet sensacja o której wspomniał pan L. Ziąbka. Mianowice w okolicach Kalisza (nie powiedziano gdzie) znaleziono grecką monetę. Problem w tym, że znalezli ja inni badacze(nie powiedziano skąd). I teraz będzie walka o nią. Dziwne pan Ziąbka nie powiedział nic o monecie z tego artykułu. No i jeszcze jedna ciekawa wiadomość z kaliszobrania. Otóz ma być badany w tym roku Rajsków, jest duża szansa na znalezienie tam kolejnego grodu, a więc Zawodzie, Wydarte, no i może Rajsków :) To byłaby sensacja :) Trzymajmy kciuki.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 19 lut 2012, o 08:35

K-man pisze:Bardzo ciekawy artykuł z kilku powodów. Po pierwsze szansą na kolejną mennice w Kaliszu. Po drugie przebywał przez dwa lata w Kaliszu, pretendend do tronu Czech i Polski. Po trzecie herb ziemi kaliskiej z turem w tle. Jest tu ciekawa kocepcja pojawienia się szachownicy, ale ja wyczytałem gdzieś, że zawdzięczamy ją królowej Jadwidzę Andegaweńskiej. Artykuł http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/12 ... f0eb,1,3,8
I jeszcze taka mała ciekawostka, a nawet sensacja o której wspomniał pan L. Ziąbka. Mianowice w okolicach Kalisza (nie powiedziano gdzie) znaleziono grecką monetę. Problem w tym, że znalezli ja inni badacze(nie powiedziano skąd). I teraz będzie walka o nią. Dziwne pan Ziąbka nie powiedział nic o monecie z tego artykułu. No i jeszcze jedna ciekawa wiadomość z kaliszobrania. Otóz ma być badany w tym roku Rajsków, jest duża szansa na znalezienie tam kolejnego grodu, a więc Zawodzie, Wydarte, no i może Rajsków :) To byłaby sensacja :) Trzymajmy kciuki.
Leszek nie jest specjalistą od monet i może dlatego się nie wychyla. Poza tym nawet nie wiem, czy czytał ten artykuł :) To, że tam się wypowiada, nic nie znaczy, bo był zapytany o konkretny problem: czy jest szansa znalezienia innych kwartników. W dodatku, jako fachowiec, archeolog, jest ostrożny w ferowaniu opinii. Dziennikarz nie musi :)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 lut 2012, o 09:58

No, ale ten gród, albo raczej klejny grodek byłby prawdziwą sensacją.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 19 lut 2012, o 11:33

K-man pisze:No, ale ten gród, albo raczej klejny grodek byłby prawdziwą sensacją.
Byłby, ale kilka lat temu wydawało mi się, że gród przy ul. Wydarta będzie sensacja, a jakoś nie był. Niektórzy koledzy naukowcy bagatelizowali to odkrycie a przecież niemożliwe, że czynili to niskich pobudek :) Mało kto pamięta, że odkrycie w jakimś sensie było przypadkowe, bo celem były ślady bitwy 1706 r.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 lut 2012, o 09:46

k-man napisał :
No i jeszcze jedna ciekawa wiadomość z kaliszobrania. Otóz ma być badany w tym roku Rajsków, jest duża szansa na znalezienie tam kolejnego grodu, a więc Zawodzie, Wydarte, no i może Rajsków To byłaby sensacja Trzymajmy kciuki.
Nie zapominajmy o Piwonicach - zespół stanowisk - dwie osady + cmentarzysko, Tyńcu - niewątpliwie starożytne osiedle. Podobne znaleziono także na Dobrzecu i Lisie oraz Korczaku. Już kiedyś postulowałem aby w Kaliszu - wzorem Pomorzan przystąpić do budowy faktorii rzymskiej :).
Posiadam w 2 egz. publikację ,,Szkice z dziejów Kalisza'' praca zb.pod red.Widolda Hensla z udziałem pp.Iwony i Krzysztofa Dąbrowskich. Jedną podaruję TOnZ-owi, jak tylko uzyska jąkąś siedzibę i kąt na bibliotekę. Dodam do niej jeszcze kilka innych pozycji.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 lut 2012, o 10:27

Dobrzec, Korczak, Lis nie pamiętam, aby o nich mówiono.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 lut 2012, o 12:57

mirza pisze:
K-man pisze:No, ale ten gród, albo raczej klejny grodek byłby prawdziwą sensacją.
Byłby, ale kilka lat temu wydawało mi się, że gród przy ul. Wydarta będzie sensacja, a jakoś nie był. Niektórzy koledzy naukowcy bagatelizowali to odkrycie a przecież niemożliwe, że czynili to niskich pobudek :) Mało kto pamięta, że odkrycie w jakimś sensie było przypadkowe, bo celem były ślady bitwy 1706 r.
Wydaje mi się, że akurat w tym przypadku naukowcy nie mieli dużo do powiedzenia, bo decydowały tu względy polityczne i nieodległa perspektywa ,,spijania wojewódzkiej pianki''! Archeologów wygoniono z tego terenu na rzecz budowlańców , którzy mieli rozpocząc bodowę sztandarowej budowli wojewódzkiej - COLOSEUM ! Takiego szpitala nie miał ówczesny Poznań!.
[OT] A czy ktoś kiedykolwiek powiedział mieszkańcom, dlaczego w dołku pomargarynowym zaprzestano budowy wojewódzkiego Archiwum Państwowego, pomimo położenia ław fundamentowych, czy jak to tam się zwie ??? Dlaczego najpierw dokonano zniszczeń pozostałości po bursie muzyków, a potem odstąpiono od budowy???
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 21 lut 2012, o 13:31

sobieray-3 pisze: Wydaje mi się, że akurat w tym przypadku naukowcy nie mieli dużo do powiedzenia, bo decydowały tu względy polityczne i nieodległa perspektywa ,,spijania wojewódzkiej pianki''! Archeologów wygoniono z tego terenu na rzecz budowlańców , którzy mieli rozpocząc bodowę sztandarowej budowli wojewódzkiej - COLOSEUM ! Takiego szpitala nie miał ówczesny Poznań!.
Sobieraju, mylisz miejsca, czas i okoliczności. :) Nie chodzi o osadę, lecz grodzisko, leżące na granicy Kalisza i Kościelnej Wsi tuż nad Prosną. Tylko ulica się zgadza. Jedno i drugie zaznaczone strzałkami.

Obrazek

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 21 lut 2012, o 14:33

O osadzie w pobliżu "okrąglaka" jest wspomniane w książce Alfreda Kaczmarka:"Dzieje kaliskich ulic".
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 21 lut 2012, o 15:05

Zacharski pisze:O osadzie w pobliżu "okrąglaka" jest wspomniane w książce Alfreda Kaczmarka:"Dzieje kaliskich ulic".
Te fotkę już kiedyś wrzucałem. Wykopki na osadzie. Z łopatą Krzysztof Dąbrowski. Obok jego żona i Tadeusz Baranowski.

Obrazek

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 21 lut 2012, o 15:27

Pan Dąbrowski, choć nie kaliszanin, razem z żoną rozsławiali nasz gród.
http://www.info.kalisz.pl/biograf/dabrowskik.htm
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 lut 2012, o 16:09

Mirzo, zwracam honor ! Tak to napewno są dwa różne ,,place budowy' :). Była nawet mapa, ale sam postulowałem o zdjecie jej z forum.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 lut 2012, o 16:46

Ja już się gubię, ile w końcu w Kaliszu i okolicach było tych grodzisk.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 21 lut 2012, o 16:56

K-man pisze:Ja już się gubię, ile w końcu w Kaliszu i okolicach było tych grodzisk.
Bez liku. Serio. K. Dąbrowski w Roczniku Kaliskim z 1970 r. opisuje 13 z okolic Kalisza. Do tego dochodzi Zawodzie i Wydarte w samym mieście.
Sam kiedyś "odkryłem" grodzisko w Jarantowie. Dopóki później nie wyczytałem w RK, że już dawno zostało odkryte :D.

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 21 lut 2012, o 17:27

To sie jakoś nazywa...takie powtórne odkrycie rzeczy dawno odkrytej, tylko zapomniałem jak :wink:
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 lut 2012, o 22:38

Jarantów odkrył jeszcze jeden ,,odkrywca'' z Goliszewa :)?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

lolka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 19:25
Lokalizacja: Chmielnik

sądownictwo

Nieprzeczytany post autor: lolka » 23 lut 2012, o 12:16

Mam dość ciekawe foto, jest to fragment tableau prawników z 1917 r., nie moja własność, ale mnie interesuje budynek, chyba z wcześniejszego okresu, jak myślicie? Nie wiem, czy był już na forum Obrazek

ODPOWIEDZ