Strona 1 z 4

Ziemiaństwo kaliskie

: 27 lis 2010, o 23:17
autor: Artur
"Co trzeci Kaliszanin to kawaler Krzyża Walecznych, co dziesiąty to kawaler Virtuti Militari, a gdy po skończonej wojnie wschodnie województwa Królestwa pozostały bez inwentarza, bez nasienia siewnego, bez ludzi, to jedynie Kaliszanie zebrali się do kupy i z inicjatywy prezesa Wojciecha Wyganowskiego pośpieszyli z pomocą..."

Tak pisał o kaliskim ziemiaństwie z okresu XX-lecia międzywojennego, Mieczysław Jałowiecki, ostatni dziedzic w majątku Kamień. Jego książkę "Requiem dla ziemiaństwa" uwielbiam. Wspaniale opisuje tamte czasy, a w tym właśnie Kalisz i ziemię kaliską.

Poniżej link do fragmentów książki i jej opisu, polecam :)
http://czytelnia.onet.pl/0,1119117,1,do_czytania.html

http://czytelnia.onet.pl/0,3343,0,1,nowosci.html

Zdjęcie przed dworem w Morawinie, drugi od prawej M. Jałowiecki.

Obrazek

: 28 lis 2010, o 09:37
autor: K-man
No nieżle, ale nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy Kalisza i WW to bitni i odważni ludzie :) Wystarczy znać trochę historii, aby się o tym wiedzieć.

: 28 lis 2010, o 11:49
autor: sobieray-3
Arturze,
Morawin Konrada Weigta, to moze nie najlepszy przyklad. Bo podstawa tego ziemianstwa byly burzuazyjne korzenie familii, ktorej jednak nawet nie staram sie potepiac.
Dam inny przyklad polskiego ziemiaństwa . Familia Wojciecha Gałczynskiego z Siąszyc - dziadkow malarzy Kossakow

Obrazek

,,Wosiu'' - powstaniec listopadowy i sybirak, wyrosly na tradycjach napoleońskich oraz jego żona Zofia z Kurnatowskich, ktorej tablicę nagrobną prożno szukać na kaliskim Cmentarzu Miejskim.
Masz rację Arturze pora wracać do polskich korzeni, do naszego wzorcowego ziemiaństwa patriotvcznego. Pora wracac do Niemojowskich, Biernackich i innych.
A tutaj aż sie roi od slynnych nazwisk ziemianskich

http://www.skal.republika.pl/Lewkow.htm


http://www.szlachta.org.pl/pl/szlacheck ... owice.html

: 28 lis 2010, o 20:25
autor: Artur
Fakt, Weigtowie to może nie najlepszy przykład, ale akurat scany fotografii tej rodziny mam, a na jednej z nich był Mieczysław Jałowiecki. Jeszcze raz polecam jego książkę, kto to przeczyta, stwierdzi, że Jałowiecki był nietuzinkową postacią i jak ja, nabierze szacunku do kaliskiego ziemiaństwa.

: 29 lis 2010, o 15:03
autor: ww
Artur ma rację. Np. w dwudziestoleciu międzywojennym dwory w Kaliskiem były synonimem polskiego ziemiaństwa w ogóle, wzorem zamożności, ładu, piękna. Rozpisywano się o nich na łamach pism typu "As" (protoplasta powojennego "Przekroju") i in. Dwory dworami, ale pałace w Kaliskiem, Marchwacz, Dobrzyca czy Lewków, dorównywały dawnym pałacom magnackim. Mało kto o tym teraz pamięta.

: 29 lis 2010, o 15:36
autor: Artur
Pałac w Marchwaczu (obecnie).

Obrazek

Pałac w Tłokini (obecnie)

Obrazek

Dwór w Żelazkowie (obecnie).

Obrazek

Dworek w Piotrowe (obecnie).

Obrazek

: 29 lis 2010, o 16:33
autor: sobieray-3
Wklej jeszcze dworek delegatury WUOZu i panamazkowy w Zborowie oraz NOT-owski w Tłokini Kosc. - wot i wsio :) ! A i Chotow przerbiony na knajpę. A co z Boczkowem, Karsami, czy Sulislawicami. Co z Warszowka czy Mikulicami k.Dobrej? Jedne w rozsypce, inne w trwalej aczkolwiek niezbyt ozdobnej ruinie. A tradycje mialy wspaniale!

: 29 lis 2010, o 21:09
autor: Artur
Poszukam jakie jeszcze mam. A co do panamazkowego w Zborowie, kolega który tam niedaleko mieszka, wspominał iż ów pan M., postawił "płot" betonowy a la były właściciel Helleny (wokół swoich włości przy drodze na Chełmce za Trojanowem). Teraz otoczenie dworu w Zborowie przypomina dzięki temu "płotowi" ruską bazę, odgrodzoną szarym murem.

: 30 lis 2010, o 01:05
autor: ww
Czyli: Rublowka : droga do szczęścia, reż. Irene Langemann (Niemcy 2007) :roll:

: 30 lis 2010, o 09:48
autor: Artur
Dwór w Kamieniu (foto sprzed kilku lat)
Obrazek

Dwór w Kożminku
Obrazek

Dworek w Russowie
Obrazek

: 30 lis 2010, o 09:52
autor: sobieray-3
ŁŁEEEE, ja kiedyś czytalem wspomnienia corki - zdaje się zborowskiego dziedzica, to ona wspominala , że do Zborowa mozna było także dojechać tzw. ,, l a t ó w k ą '', czyli drogą przejezdną bryczlą ( nie bryką :) ) - lecz w lecie . Stąd jej nazwa. A teraz asfalcikiem zakonczonym betonikiem polska wieś stoii :wink:

Arturze, te dwory w Kamieniu i Kozminku byly ,,panstwowo'' zagodpodarowane przez lata. Poniżej daję fotki z u8b roku autorstwa p.Anny Kraszewskiej przedstawiajace dwor w Mikulicach k.Dobrej , dwor zamieniony na gminne mieszkania komunalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tych najbardziej drastycznych nie pokazuję jednak.

: 30 lis 2010, o 09:56
autor: Artur
Widać współczesne "ziemaństwo" jest jak te płoty betonowe - szare i bez gustu ;)

: 30 lis 2010, o 10:34
autor: sobieray-3
O nie,nie - nie wyciągaj wnioskow zbyt pochopnie. Tutaj wlaśnie masz przyklad jak kształtowano i utrwalano w poprzedniej epoce ( ktora IM się trochę przeciągnęla) stosunek do polskiego ziemiaństwa. Zamiast wybudowania mieszkan komunalnych dla ubozuchnych ,,zpegeeryzowanych'' mieszkancow czworakow wpuszczano ich w dwory niejako jak szarańczę. ktora w majestacie prawa je wykanczala. A teraz NA GWALT SZUKA SIĘ SPONSORÓW!

: 30 lis 2010, o 10:40
autor: wollny
Na terenie gm. Błaszki jest kilka dworów m.in. w Brończynie, Jasionnej, Wrzącej (z piękna aleją prowadzącą do dworu), Kalinowie. Poza tym ostatnim wszystkie w "poprzedniej epoce" były przekształcone na szkoły. Nie ma się co dziwić, że dzisiaj podupadają. Nawet jeśli znajdują się poprzedni właściciele (albo dzieci / wnuki) to nie mają tyle pieniędzy, żeby te dwory doprowadzić do stanu używalności, a poza tym ciągle "wojują" z urzędem gminy. Jak wrócę do domu to mogę wstawić zdjęcia :)

: 30 lis 2010, o 13:31
autor: Artur
Mówiąc o "ziemiaństwie" współczesnym miałem na myśli tych nowych właścicieli,którzy kupili dworki,ale postawili te szkaradne płoty betonowe.
Natomiast co do ludu, przeniesionego do dworów przez komunę, to masz rację sobieray. Komuna ma na sumieniu także i te dwory, pałace itp,które bezpowrotnie zniszczono lub obecnie są na skraju rozpadu w gruzy.

: 16 gru 2010, o 21:30
autor: Artur
Weigtowa z synami
Obrazek

Konrad Weigt
Obrazek

Przed dworkiem w Morawinie
Obrazek

: 16 gru 2010, o 21:38
autor: AlixVonHessen
Fotki świetne! Po roku przebywania w mieście Asnyka, pora wyrwać się trochę poza jego granice. Czas poznać wieś ziemi kaliskiej :)

: 16 gru 2010, o 21:52
autor: Artur
AlixVonHessen pisze:Fotki świetne! Po roku przebywania w mieście Asnyka, pora wyrwać się trochę poza jego granice. Czas poznać wieś ziemi kaliskiej :)
Dziękuję w imieniu mojego kolegi z Cekowa, który mi te fotki udostępnił :) Też uważam, że ziemiaństwo kaliskie to temat warty przypomnienia. No i miło Alix, gdy jako forumowicze znajdujemy tematy, które nas łączą, a nie dzielą 8) Dawno nie widziałem się z sobierayem czy K-manem, ale sadzę że i oni na wiosnę chętnie wyskoczyliby na wycieczkę po dworkach kaliskich. Oczywiście Adi także, ze swoim niezawodnym sprzętem fotograficznym :D

: 16 gru 2010, o 22:00
autor: AlixVonHessen
No i bardzo dobrze ;) Jak do tej pory, widziałam tylko dworek w Russowie, byłam w Stawiszynie, Ostrowie i Gołuchowie, a ostatnimi czasy, u Pana Wojtka Krenza w kościele w Grabowie. Poza tym, nic. :) Ale muuuuuuszę zobaczyć więcej! :)

: 16 gru 2010, o 22:03
autor: Artur
A propos Russowa, tamtejszy oddział MOZK obchodzi w 2011 r. jubileusz, szykuje się duża feta i impreza plenerowa, warto będzie się tam wybrać.