Ziemiaństwo kaliskie

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 27 gru 2010, o 21:49

Spoko. To u tutaj normalka ;D
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 30 gru 2010, o 00:24

Nie wiem czy już było: "Album ziemian kaliskich" (TV 1989), www.imdb.com/title/tt1133490 (IMDb).
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 gru 2010, o 10:01

Teraz to my możem sobie pomarzyć, wypić flachę ,,Czaru PGR-u'' przy ognisku i zanucić : ,,Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma ...'' :). A jak ktoś dobrze będzie szukał, to na goliszewskim cmentarzu znajdzie tablicę nagrobnazmarlego w Zelazkowie Zbigniewa Rogowskiego - ucznia słynnej ,,chyrowki''.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aa5 ... 55bbf.html

Tylko trzeba się spieszyć, bo żeliwo się ,,rozmywa''!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 2 sty 2011, o 12:59

Nawet na Rajskowie mozna spotkac filuternie malutkie dworki tamtejszego ziemianstwa :wink:

Obrazek

Obrazek
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 6 sty 2011, o 12:02

Nowe blicze aulislawickiego dworu ...
Dworek zostanie rozbudowany?

Dom Pomocy Społecznej
ma powstać na terenie zabytkowego kompleksu parkowo-pałacowego w Sulisławicach. Znajdujący się tam obiekt będzie przeznaczony na część biurowo- reprezentacyjną. Pokoje dla pensjonariuszy znajdą się w budynku, który zostanie dopiero wybudowany. (…)
żrodło : http://www.faktykaliskie.pl/

Miejmy nadzieje, ze KZ dopilnuje by pawilony mialy ,,dworski charakter'' ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 sty 2011, o 12:31

Z naszą panią KZ wszystko możliwe :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 6 sty 2011, o 13:11

O mój Boże... :(
To tylko w Kaliszu możliwe.
To tak, jakby np. z zamku w Gołuchowie zrobić hotel*** z przybudówką.
Niesamowita wiocha. :cry:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 11 sty 2011, o 17:54

Nie wiem bo nie za bardzo szukałem,ale dziś natknąłem się na bardzo interesującą stronkę http://www.dworymalopolski.pl/ ale czy oprócz tej strony http://www.galeriawielkopolska.info/ jest jakaś inna niezmiernie ciekawa :?:
Przyznam szczerze,że jestem częstym gościem na stronie Aleksandra Lieberta.Mam taką nadzieję,że kiedyś sam osobiście zwiedzę większość miejsc opisanych i sfotografowanych na owej stronie 8)
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 14 sty 2011, o 21:19

Olek zalozył stronkę o CE-A w Kaliszu.

Natrafiłem na stronke o ziemianach - monarchistach :)

http://homosapiens1.tripod.com/Neue/Historia.htm
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 10 mar 2011, o 16:47

Sądzę, że tutaj będzie pasował ten zwiastun ostrowskiej wystawy, bo temat dotyczy ziemiaństwa kaliskiego ?

Dworki i pałace

10 marca, 2011 - 12:37 — [email protected]
"Dworki i pałace okolic Ostrowa" to najnowasza propozycja Muzeum Ostrowa. "Powiat ostrowski jest jednym z nielicznych, gdzie większość dworków się zachowała" - powiedział Radiu Centrum Witold Banach, dyrektor ostrowskiego muzeum:

"Na wystawie można podziwiać 23 obiekty z powiatu ostrowskiego oraz jeden z Taczanowa.Wystawa pokazuje świat, który przez długie lata towarzyszył polskiej kulturze i polskiemu życiu społecznemu.Dworki najpierw zostały zniszczone, a celowa polityka władz komunistycznych była taka, by następnie o nich zapomnieć. Może trudno w to uwierzyć, ale po wojnie w Polsce zniszczono więcej dworków niż w czasie samej wojny."
Na wystawie prezentowane są m. in. pocztówki, unikalne litografie Dunkera, fotografie, plany i mapy. Wszystkie zbiory będzie można podziwiać do 10 kwietnia.
http://www.rc.fm/kulturalne/dworki-i-palace.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 10 mar 2011, o 19:33

sobieray-3 pisze:Olek zalozył stronkę o CE-A w Kaliszu.
Natrafiłem na stronke o ziemianach - monarchistach :)
http://homosapiens1.tripod.com/Neue/Historia.htm
Dziwny to tekst o monarchistach II RP z Kalisza, w którym nie ma Alfonsa Parczewskiego. Wprawdzie wówczas rektora USB w Wilnie, ale z serca i przekonań kaliszanina i kandydata MOW do Sejmu.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 12 mar 2011, o 21:01

Widocznie autor, podobnie zresztą jak ja nie wiedział o tym fakcie. Dzięki zatem za podpowiedż/
Q Świnicach Kaliskich koło Chlewa stał do 1960 roku dwór drewniany, którego właścicielką była pani Jadwiga ze Skolimowskich Jabłkowska. Na Cmentarzu Miejskim pochowany jest jej brat Kazimierz Skolimowski, który był inżynierem architektem. Pani Hadwiga jeszcze w 1939 roku mieszkała w Kaliszu przy ul.Pułaskiego 16. To ten dom, na którego front się patrzy idąc Joselewicza w kierunku Pułaskiego. Tez o tym fakcie nie wiedziałem do wczoraj :). Wczoraj natrafiłem w swoich ,,szpargałach'' na artykuł pt. ,,Pusty dwór'' zamieszczony w dodatku ,,pyrania'' do GW z piątku 24 maja 2002 roku. Nie jestem w stanie przepisać dwóch szpalt, ale służę kserokopią.
Natomiast w Chlewie na cmentarzu prykościelnym pochowany jest ojciec Marii Dąbrowskiej - Józef Szumski (1844 - 1912), który walczył w Powstaniu Styczniowym.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 kwie 2011, o 09:50

Seminarium w Jarocinie ...Radolińscy - gałąż żelazkowska :
Seminarium o Radolińskich

5 kwietnia, 2011 - 09:00 — [email protected]
We wtorek rozpocznie się w Jarocinie dwudniowe seminarium poświęcone rodzinie Radolińskich. Organizuje je Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy współpracy z jarocińskim Muzeum Regionalnym.

Na wtorkowy wykład, 5 kwietnia, specjalnie z Niemiec przyjedzie Teresa Lindlar, potomkini rodu Radolińskich z linii żelazkowskiej. ( ... )

Plan seminarium "Ród Radolińskich w dziejach Jarocina".
Wtorek, 5 kwietnia, od godz. 16.30:
1. Prof. Bożena Górczyńska-Przybyłowicz: otwarcie seminarium
2. Teresa Lindlar: Dwie gałęzie Rodu: Radolińscy - linia Żelazkowska3. Marta Jankowiak: Losy ostatnich Radolińskich ukazane przez pryzmat wywiadów z hrabinami von Radolin

Środa, 6 kwietnia, od godz. 9.00:
1. Katarzyna Kryś: Adminstracja dóbr Jarocin w latach 1919-39 w korespondencji Radolińskich
2. Marta Kluczyńska: Gospodarka leśna w majątku Jarocin
3. Prof. Krzysztof Stryjkowski, mgr Kalina Szary, Lidia Przedpełska: Zawartość zespołu akt dotyczącego jarocińskiej linii Radolińskich w Archiwum Państwowym w Poznaniu
4. Krzysztof Puszczyk: Mieszkańcy Jarocina wobec przemian społeczno-politycznych okresu międzywojennego na podstawie Gazety Jarocińskiej z epoki.

[email protected]
http://www.rc.fm/kulturalne/seminarium- ... skich.html


PIIIIIżni!!!! RC sprawne jak polska kolej!

Czy ktoś się wybiera do Jarocuna>
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 606
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 08:40
Lokalizacja: Kaliniec / XXV - lecia

Nieprzeczytany post autor: Artur » 5 kwie 2011, o 22:36

Robi się coraz cieplej, a ja przypominam Alix, sobierayowi i chętnym, że mieliśmy się wybrać na objazd po dworkach ziemi kaliskiej :)
"Wolność polega na świadomym i dobrowolnym wyborze dobra. Wolność to nie moc czynienia tego, co chcemy, lecz prawo bycia zdolnym do czynienia naszej powinności."
Lord Acton

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 kwie 2011, o 23:17

Właśnie jutro o godz.10.oo mamy zamiar się spotkać w Ratuszu, w sali nr 36 posiedzenie Komisji Kultury w sprawie Głównego Rynku .
Zapraszamy, o ile się zmieścimy :).
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 13 kwie 2011, o 20:32

Szukam ciekawostek na temat właściciela Majkowa Feliksa Karśnickiego. Może macie coś, co jeszcze nie było publikowane (to już mam). Wbrew pesymistom, udało mi się sporo znależć, ale jestem nienasycony :) Aha. Czasu mam baaaardzo mało.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 maja 2011, o 10:29

W wątku o 29 pSK wspominałem opowieść prof.Z.Karolaka o jego ,,treningach'' konnych na Łęgu Majkowskim. Było to jednak gdzieś ok. 1984 roku i wtedy jeszcze nie przywiązywałem do tych informacji wielkiej wagi. Szkoda. Obaj Panowie już odeszli i nie będzie już okazji ,,pociągnięcia za języki''?
. W każdym razie pan F.Karśnicki udostępniał swoje konie rezerwistom ku obopólnemu pożytkowi. Zołnierze wprawiali się w hippice, a konie utrzymywały formę. Jak wyniało z opowieści naszego malarza, miało to miejsce w okresie co najmniej 1935-38 .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 27 maja 2011, o 10:35

sobieray-3 pisze: . W każdym razie pan F.Karśnicki udostępniał swoje konie rezerwistom ku obopólnemu pożytkowi. Zołnierze wprawiali się w hippice, a konie utrzymywały formę. Jak wyniało z opowieści naszego malarza, miało to miejsce w okresie co najmniej 1935-38 .
Po wojnie bolszewickiej Karśnicki zatrudnił u siebie kilkunastu kolegów z 203. ochotniczego, więc zapewne wielu "wprawiających się" to byli jego ułani.

vomilox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2013, o 23:54

Re: Ziemiaństwo kaliskie

Nieprzeczytany post autor: vomilox » 14 mar 2013, o 00:25

Dobry wieczór,
dramatycznie poszukuję informacji dotyczących wspomnianego w tym watku (przez sobieray-3) architekta miejskiego Kazimierza Skolimowskiego, który zmarł w Kaliszu w 1923 roku, po upadku z dachu ratusza i jest podobno pochowany na cmentarzu miejskim. Sobieray-3 wspominał o Jadwidze ze Skolimowskich Jabłkowskiej, która miała być siostrą Kazimierza -- ale ta siostra powinna mieć na imię Klara. Gdyby ktokolwiek z Was miał jakąkolwiek wiedzę na temat tej rodziny, bardzo bardzo serdecznie proszę o kontakt (mój adres mailowy: [email protected]). Kazimierz Skolimowski jest dziadkiem reżysera Jerzego Skolimowskiego, jednym z głównych architektów kolei transsyberyjskiej i miasta Dalian obecnie położonego w Chinach. Niestety rodzinne archiwum Jerzego Skolimowskiego przepadło w trakcie wojny, jego ojciec (syn Kazimierza) zginął w obozie koncentracyjnym, stąd brak jakichkolwiek informacji na temat ich kaliskich dziejów. Jeśli możecie jakoś pomóc - będę niezmiernie wdzięczna. Każda informacja jest dla mnie bezcenna -- czy wiecie coś o grobie Kazimierza Skolimowskiego, czy Jadwiga Jabłkowska ma jakąś rodzinę, gdzie szukać informacji? Nigdy nie byłam w Kaliszu, dziś po raz pierwszy zobaczyłam zdjęcia miasta i jestem zachwycona. Wybieram się jak tylko stopnieją śniegi, ale jeśli tymczasem będziecie w stanie udzielić jakichkolwiek informacji, mogłabym lepiej przygotować sie do podróży.
Już teraz dziękuje i serdecznie pozdrawiam,
Ewa

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Ziemiaństwo kaliskie

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 mar 2013, o 10:29

Pani Ewo, przepraszam za zwłokę, ale dopóki zima nie odpuści, dopóty nie dam rady wejść na Cm.Miejski przy Rogatce . Póki co przeszukuję moje archiwum zdjęciowe. Narazie na grób K.Skolimowskiego nie natrafiłem. Nie orientuję sie czy miał w Kaliszu rodzinę, która mogła opiekować się grobem? Bo z grobami dzieją się ,,dziwne'' sprawy - zniknął nam np. grób babki Kossaków - Wojciecha i Jerzego, prababki M.Samozwaniec?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ