Pamięci naszego Michała Piotrowicza

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 15 kwie 2011, o 09:05

Co nie zmienia faktu, że to przedstawiciel zaborcy. Jest wiele bardziej wybitnych postaci, zasłużonych dużo bardziej dla naszego miasta, którym pomików się nie stawia.

Pachnie mi to trochę ostrowskim czerwonym baronem, tylko, że oni faktycznie nie mają nikogo lepszego, my mamy i to wiele.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 kwie 2011, o 10:35

Wpadnę Ci w słowo fauscie :). Poproś w CIT-ie o informator etatowej autorki poznańskiej A.Prenzler ,,Wielkopolska wybitnych europejczyków'' wyd. WOT 2010.I chociaż galerię postaci otwiera ,,kaliszanin'' Charles Malapert, to poznańczycy nie wachali się umieścić Herr Paula von Hindenburga. Co prawda jest Robert Koch, ale nie ma konińskiego żyda Fromma - wynalazcy prezerwatyw ,,bez szwa'' :wink: . Nie wiem czy są aż tak pruderyjni, czy powodem nieumieszczenia była ,,współpraca'' z jakimś hitlerowskim bonzą? Za to zafundowali pomniczek budowniczemu poznańskiego ratusza G.B. di Quatro. A Kalisz ? - zapytam. Kalisz ma 200-letnie zaległości!Q
Na samym dziedzińcu Kollegium Carnkovianum powinien już dawno stać cały panteon wybitnych postaci poczynając na Malapercie,który w Kaliszu ma skromną uliczkę , gdzieś w Piwonicach i to między torami DŻW-K i d.bocznicą WSK :)! Dlaczego mamy się wstydzić Albina Fontany, M.P.Daragana,P.Rybnikowa, Davida Gilly, Fr.Reinsteina, bp,bp Carla Friedricha W.Herzberga i von Modla, całej galerii rabinów i wielu, wielu innych , którzy akurat uszli z mojej pamięci. Fasady kaliskich domów powinny być pełne wizerunków czy tablic memoriałowych! Nie ma nowych a stare (ul.Górnośląska,ul.Kościuszki - poznikały, inne niszczeją na oprzyczółkach mostowych niszczone przez wysokie stany wód Prosny. Turysta zwiedzający Kalisz napewno stwierdziłby, że Miasto i jego miesskańcy podchodzą do tych ważnych spraw przeszłości z pietyzmem. A my dobrodzieja naszego, 700-letniego króla - ostatniego z Piastów nie możemy wydobyć z kazamatów marszałkowskiej placówki kulltury!
Nie wiem jak Wy, ale ja co i rusz oblewam się rumieńcem, często stojąc przed epitafium abp St.Karnkowskiego w kościele garnizonowym, ktÓrego fasada domaga się F A R B Y !.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 15 kwie 2011, o 11:07

Co mam Ci napisać, zgadzam się z Tobą, że z Kalisza pochodziło i było zwiazanych wiele wybitnych osób. To jest polityka obecnych włądz, jak i wczesniejszych, priorytety małomiasteczkowe. Historia, tradcyja, kultura leży. Liczą się za to kiczowate projekty, niezuzasadnione niczym, poza złym gustem twórców. Ulice są brudne, nieposprzątane, ale jak mawiają, jaki Pan taki kram.

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 16 sty 2013, o 18:02

Temat jest ciekawy, a postać Daragana fascynująca dla historyków. Zresztą jak różne są opinie, np.

Ziemia Kaliska 1930, tom 1 , A. Parczewski, Przed dwudziestu pięciu laty w Kaliszu, s 41-47
nr 2/1930
s 42 O okresie 1905-1907 "Otóż w Kaliszu panowały wówczas wśród inteligencji polskiej bardzo ugodowe nastroje. Budzący się ruch polityczny miał wielu nawet niechętnych, a przynajmniej nielicznych miał zwolenników, gotowych do akcji i działania. Przyczyną tej psychicznej atmosfery były krótko przedtem ukończone długie gubernatorskie rządy Daragana. Był to człowiek na stanowisku swem różny bardzo od innych wyższych przedstawicieli władzy ros w PL. Daleki od ostrych szarpnięć i ukłuć rusyfikacyjnych tolerował w podwładnych sobie urzędach stanowczą większość urzędników Polaków, np. magistrat w Kaliszu był zawsze bez wyjątku polskim, lubił przytem Kalisz i starał się o jego dobrobyt i upiększenie. To powodowało sympatję i odpowiedni nastrój u wielu". Jednoczesne bylo sporo przesady w opowiadaniach na ten temat, dodaje A. Parczewski.

Kalendarz Kaliski na rok zwyczajny 1914, 3 rok wydawnictwa. Kalisz 1913
Z historji gub. Kaliskiej, oprac W. Zawadzki. S 37-59
"W rozwoju miasta, jego upiększeniu i uporządkowaniu czynny i bardzo wpływowy udział przyjmował w ciągu prawie lat 20 energiczny a rozumny były gubernator kaliski, M. Daragan, którego główną w tym kierunku zasługą było wzniesienie okazałego ratusza miejskiego i sympatycznego teatru, oraz upiększenie parku miejskiego. Dzięki wreszcie usilnym jego staraniom nastąpiło pomyślne rozwiązanie sprawy przeprowadzenia toru kolejowego z Kalisza do Warszawy, a wostatnim czasie połączenie kolei kaliskiej z komunikacją zagraniczną" s 51.

I takich przykładów możemy podawać więcej. Należy pamiętać o realiach końca XIX w. w Królestwie, jak i o tym, w jakich okolicznościach potem formułowali swoje sądy publicyści, historycy, itd. Łatwiej było oceniać z zewnątrz przedstawicielom ideologii narodowych, np.

Przed Daraganem przestrzegał publicysta Stanisław Krzemiński: "Kalisz ma "dobrego gubernatora". Taki "dobry gubernator" to lep na muchy. Słodki, nie prześladuje, nie wydaje rozkazów srogich, tylko najpokorniej prosi lub proponuje, pochlebia, świadczy osobiste uprzejmości; a to właśnie dla charakterów lichych, marnych, nie dla charakterów, ale natur rozwydrzonych, nieokiełzananych żadną myślą zewnętrznego, z zewnątrz tłoczącego porządku – najwyższą ma cenę" Listy z zaboru rosyjskiego, seria 10, Kraków 1900, s. 130, pod pseud. Narrans.

- bo w realiach Galicji faktycznie sprawy miały się znacznie liberalniej. Krzemiński np. w mojej ocenie posuwał się zdecydowanie za daleko, zresztą jak wielu dziennikarzy, którzy chyba najlepiej czuli się w atmosferze zbrojnej walki z zaborcą, bez znaczenia, czy miało to wtedy sens, czy nie. Takich kontrowersyjnych przekazów są ogromne ilości.

Bardzo ciekawie na tym tle rysuje się perspektywa badań historycznych, jakie na temat Daragana prowadzone są w kręgu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, może jeszcze w tym roku zobaczymy ich efekty :)
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: K-man » 17 sty 2013, o 09:06

To, że Daragan miał zasługi dla rozwoju Kalisza to rzecz pewna. Problem w tym, ze to był jednak zaborca, ktoś juz tu wcześniej napisał jest wiele innych bardziej zasłużonych dla Kalisza ludzi i których mało się mówi.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 17 sty 2013, o 22:09

^^^ Zgoda. Ja akurat specjalizuję się w wieku XIX i pierwszej połowie XX, więc rządy gubernatorów kaliskich, sprawy polityki, władz, itd. są z perspektywy historii inwestycji niezwykle ciekawe. O Daraganie w Kaliszu, takie jest moje odczucie, niby powiedziano już bardzo dużo - a nadal nie ma np. jego dokładnej biografii, która weryfikowałaby niektóre sądy o tej postaci. Że są inni i bardziej zasłużeni dla Kalisza - tak, ale akurat w tym wątku początkowo mowa była o upamiętnianiu Daragana, a może warto właśnie zestawić opinie na jego temat, sądy historyków, źródła XIX-XX wieczne, a także i ikonografię.

A propo, seria "Kaliszanie", jak sądzę, gwarantuje, iż znane postacie zasłużone dla miasta nie popadną w zapomnienie :)
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: mirza » 18 sty 2013, o 09:00

Rzetelna biografia potrzebna od zaraz :), ale, niestety, nie sądzę, żebyśmy się jej doczekali.
Dla mnie takie postaci jak Daragan nie mogą być jednoznaczne. Dbał o Kalisz? W porządku. Tak jak Hans Frank o Kraków, gdzie do dzisiaj jest zbudowany przez niego most i linia kolejowa. Oczywiście Frank nie był lubiany a Daragan ponoć tak. Tym niemniej warto jest szczegółowo nim zająć, bez niedomówień i białych plam.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: mirza » 18 sty 2013, o 09:24

Szukałem, szukałem i znalazłem. :)

Obrazek

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: newuser » 18 sty 2013, o 10:06

Musiał był jakoś się wykazywać;) Ciekawe co robił z raportami i donosami...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 sty 2013, o 19:30

Osobiście uważam, że tytuł wątku zapoczątkowany przez ,,kociewiankę'',to lekka przesada . Po co zaraz ,,naszego'' M.P.?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Maciej Greffen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 6 gru 2012, o 00:10

Jedna z ciekawszych postaci XIX wiecznego Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Maciej Greffen » 1 lut 2013, o 14:22

Myślę, że niesprawiedliwie porównywać tego niewątpliwie kulturalnego Rosjanina do ludzi (gubernator Frank czy hitlerowski burmistrz Kalisza) którzy odpowiedzialni są za eksterminacje Polaków, obozy koncentracyjne, grabieże itp. Niewątpliwie pozostaje Daragan postacią niejednoznaczną czego zresztą nie ukrywamy tytułując jeden z podrozdzialików artykułu o nim „Rysy na portrecie”. Brakuje (co będzie też zadaniem bardzo trudnym) solidnej monografii postaci w tym próby rekonstrukcji poglądów gubernatora na kwestię Polski. Moim zdaniem raczej trudno byłoby oczekiwać, żeby Rosjanin nawet najbardziej liberalny był zwolennikiem niepodległości Polski choć takie poglądy przypisuje mu w okresie międzywojennym „Gazeta kaliska” Raczej (ale oczywiście roboczo) zakładać należy że Daragan pragnął kulturalnej, gospodarczej itp. swobody, autonomii dla Polaków, ale pod Berłem cara. Zastanawiająca jest zdjęcie gubernatora z jego własnoręcznym dopiskiem w języku polskim. Zaprezentowany przez p. Mirzę dokument też wymaga analizy pod kątem na ile odzwierciedla osobiste poglądy gubernatora. Tak więc tylko solidna monografia … a i ona pewnie nie rozwiąże wszystkich problemów.

Czy należy Daragana upamiętnić? Choć zapewne nie zmienię zdania moich przedmówców, uważam że po dokładnym zbadaniu tak, ale też w sposób wyważony i dyskretny – alejka w parku, ławeczka, bulwarek, a nie np. duża ulica. No i bez ukrywania kontrowersji. W moim rozumieniu historia nie powinna dzielić a łączyć i taką postacią jest właśnie były gubernator który może być symbolem minionego wielokulturowego Kalisza XIX wieku i jeśli cenimy ta wielokulturowość to nie znam bardziej nadającej się postaci tym bardziej, że jego legenda wciąż jest żywa. W dodatku gubernator reprezentuje te cechy które są nam bardzo potrzebne w dzisiejszym Kaliszu – gospodarność, chęć dialogu i nadania miastu bardziej wielkomiejskiego charakteru. Nie czcimy wiec Daragana jako przedstawiciela zaborczej władzy ale jako zasłużonego mieszkańca Kalisza z którym w tym z jego polskimi mieszkańcami był związany.. Dodam że w Warszawie istniej plac i pomniczek rosyjskiego prezydenta Warszawy Sokratesa Starynkiewicza postaci chyba nawet bardziej kontrowersyjnej niż Daragan. http://pl.wikipedia.org/wiki/Sokrates_Starynkiewicz" onclick="window.open(this.href);return false;

A, że istnieją równie niedocenione postacie nie podlega to dyskusji, tyle, że w moim widzeniu obecnego Kalisza brak jest w ogóle sensownej, spójnej promocji i polityki historycznej. Na razie zresztą trudno mówić o upamiętnianiu Daragana skoro stan grobu jego córek jest po prostu skandaliczny.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 1 lut 2013, o 21:39

Ławeczki miasto nie zafunduje, bo ma podszewkę . ... .Szkoda tych głazów z ogrodu. Jstem przekonany, że one tam tkwią przysypane. Warto by się pokusić i ,,wymacać'' je stalowymi /z pręta zbrojeniowego/ szpikulcami - w 3-4 odoby kłując co krok.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Maciej Greffen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 6 gru 2012, o 00:10

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: Maciej Greffen » 1 lut 2013, o 23:33

Wg informacji prasowej wspomniane głazy są w posiadaniu właściciela terenu. Podpowiadam, że w tej sprawie należy zwrócić się do konserwatora z prośbą o interwencję.

Maciej Greffen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 6 gru 2012, o 00:10

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: Maciej Greffen » 1 lut 2013, o 23:38

Może i powinien zrobić to kaliski TOnZ

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: mirza » 3 lut 2013, o 11:42

Nt. Dragana zgadzam się z MG

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Re: Pamięci naszego Michała Piotrowicza

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 14 lut 2013, o 09:57

mirza pisze:Nt. Dragana zgadzam się z MG
Też uważam, że stanowisko Macieja jest tu najbardziej na miejscu :)
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

ODPOWIEDZ