Kalisz w latach 50.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 20 maja 2011, o 08:04

BICI pisze:
mirza pisze:
BICI pisze:widoczne zabudowania dzisiejszej ul.Długosza i Piskorzewskiej :lol:
Raczej Długosza i ówczesnej Dzierżyńskiego.
rzeczywiście Długosza(biurowiec p.Gałki :D ) i oczywiście Feliksa D...

Mirza, dawaj więcej fotek z historii miasta i sportu kaliskiego, sięgnij do archiwum :wink: pozdro
Najwięcej fotek jest w prywatnych archiwach, jak te wyżej. Na drugiej widać całkiem sporo. Kamienice jeszcze stoją, ale piekarni na rogu Złotej i Długosza, której komin widać, dawno już nie ma. Gdzieś mam jej zdjęcie, ale z okresu II wojny światowej. :)

Marmak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 maja 2011, o 23:35
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: Marmak » 24 maja 2011, o 23:54

Możecie Państwo podpowiedzieć gdzie znajdował się wspominany plac jarmarczny i jaka była jego funkcja?

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 25 maja 2011, o 06:52

Marmak pisze:Możecie Państwo podpowiedzieć gdzie znajdował się wspominany plac jarmarczny i jaka była jego funkcja?
W miejscu obecnych hal Runoteksu, a więc na skrzyżowaniu Złotej i Długosza. A o funkcji chyba najlepiej mówi nazwa placu :). No i do końca lat 50. Prosna rozgrywała tam mecze piłkarskie.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 maja 2011, o 09:51

Jak już jesteśmy w rejonie ulic Złota/Długosza chciałbym zwrócić Waszą uwagę na zabudowania starej Rzeżni Miejskiej (obecnie KLA). Warto by je zachować, ale nie tak jak koszary ,,Godebskiego''. Kiedyś obiekt ten ozdabiała figura św.Floriana, który został zdjęty w obawie przed okupantem.

Obrazek

Nie wiem, czy Niemcy wpadli na jego ślad, czy ,,zadołowała'' go nowa władza, ale warto by ,,Florek'' powrócił i chronił miasto przed czerwonym kurem. Myślę, że był ulokowany we wnęce nad wejściem?
Ostatnio zmieniony 30 maja 2011, o 11:48 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 maja 2011, o 11:43

mirza pisze:
Marmak pisze:Możecie Państwo podpowiedzieć gdzie znajdował się wspominany plac jarmarczny i jaka była jego funkcja?
W miejscu obecnych hal Runoteksu, a więc na skrzyżowaniu Złotej i Długosza. A o funkcji chyba najlepiej mówi nazwa placu :). No i do końca lat 50. Prosna rozgrywała tam mecze piłkarskie.
Przypuszczam, że plac jarmarczny nawet nie sięgał hal fabrycznych. On nie był taki wielki powierzchniowo, bo znajdował się daleko poza miastem. Ponizej daję fotkę zrobioną vis a vis Rzeżni Miejskiej, lecz od strony portierni i bramy wjazdowej na ten plac.

Obrazek

To na nim , radna chciała urządzić jakiś skwer.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 30 maja 2011, o 17:31

sobieray-3 pisze: Przypuszczam, że plac jarmarczny nawet nie sięgał hal fabrycznych. On nie był taki wielki powierzchniowo, bo znajdował się daleko poza miastem. Ponizej daję fotkę zrobioną vis a vis Rzeżni Miejskiej, lecz od strony portierni i bramy wjazdowej na ten plac. .
Chyba jednak sięgał. Na zdjęciach, które wrzuciłem, widać, że boisko Prosny na placu jarmarcznym jest o ponad 100, pewnie nawet 200 m oddalone od ul. Długosza.

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 30 maja 2011, o 19:05

Ale przecież plac nie musiał zajmować całego obszaru, zwłaszcza, że na carskim planie miasta nie był on duży. A może póżniej go powiększono? Faktem jest, że najstarsza jego część to obecny skwer.

A może dobrym pomysłem byłoby ulokowanie tam ponownie targowiska lub hali targowej? Na teren nie ma chętnych, do centrum blisko, a okolica zdegradowana, może pomogłoby to jej w aspekcie handlowym.
Handel=ruch pieszy i samochodowy=powstawanie nowych lokali... Napędzanie lokalnej koniunktury ;)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 maja 2011, o 21:19

I TESCO zbankrutuje :):)???

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 maja 2011, o 22:14

Czy ktoś z Was pamięta yakie urządzenie , które zrewolucjonizowało proces ... prania :)?Pojawiło się qłaśnie w latach 50-tych i nazywało się ...
,,F R A N I A ''
W Polsce jeszcze w latach 50-tych XX wieku wiele gospo­darstw domowych w miastach, a szczególnie na wsi nie miało dostępu do energii elektrycznej i pranie odbywało się jak w XIX wieku za pomocą balii, tary i wyżymacz­ki. Bardzo popularny był w tych czasach zawód praczki.
Pierwszą polską pralką mechaniczną była FRANIA, której produkcję rozpoczęto w latach 50-tych XX wieku i która jest produkowana i używana do czasów współczesnych konkurując z pralkami automatycznymi. Bogatą kolek­cję tar i wyżymaczek posiada Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie – tary drewniane, tary z blachy , szklane i porcelanowe.

http://bc.pollub.pl/Content/526/katalog.pdf


PRALKA FRANIA
(ELEKTRYCZNA WIRNIKOWA)
PRODUCENT - Zakłady Wyrobów Metalowych w Kielcach i Myszkowska Fabryka Naczyń Emaliowanych "Światowid"
Pralka FRANIA to najpopularniejsza pralka elektryczna wirnikowa w czasach PRL-u. Z czasem wyparta przez nowocześniejsze pralki automatyczne. W pierwszych wersjach wirnik znajdował się na bocznej ściance przez co oś silnika i wirnika wychodziły poza obudowę. Mechanizm napędzający z paskiem klinowym umiejscowiony był po zewnętrznej stronie.
Z czasem konstrukcję tą zmodernizowano, wirnik przeniesiono na dno pralki dzięki czemu mechanizm napędowy wirnika
można było schować wewnątrz pralki.

Franię produkowano w wielu miejscach i w różnych wersjach, niektóre z nich posiadały wyżymaczkę, w innych można było podgrzewać wodę w pralce. Z czasem przyjęło się mówić FRANIA na wszystkie modele pralek wirnikowych.

http://legendy-prl.pl/pralka_frania.html

Jedno ze zdjęć spod tego linku wydobywam na światło dzienn, by móc się napatrzyć :wink:

Obrazek
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 30 maja 2011, o 23:51

We frani na początku lat 80. robiło się masło. Niektórzy na przemysłową skalę. :)

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 31 maja 2011, o 07:35

mirza pisze:We frani na początku lat 80. robiło się masło. Niektórzy na przemysłową skalę. :)
Cichy z Szopena ten co robił(bo nie wiem czy jeszcze robi) paluszki kręcił w w takiej Frani ciasto na paluszki :lol: informacja jest pewna od osoby co kiedyś tam pracowała.
sobieray-3 pisze:Czy ktoś z Was pamięta yakie urządzenie , które zrewolucjonizowało proces ... prania :)?Pojawiło się qłaśnie w latach 50-tych i nazywało się ...
,,F R A N I A ''
Mam jeszcze w piwnicy takie dwie :lol: trzymam z sentymentu a być może kiedyś może uda się uzyskać jakąś sporą sumkę za nie :?:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 31 maja 2011, o 10:50

Gumiś,jakiś ty pazerny :)! One są w kształcie walca? Bo może masz taka prostopadłościenną? Ona jest wcześniejszym modelem, takim bez wyzymacxzki i napewno cenniejsza. Poszukujemy forumowicza, który na ,,Frankę'' z zasilaniem na ścianie i wystającym na zewnątrz! A może pan radny Rogacki już dostał coś do depozytu do swojego ,,muzeum początków państwa ludowego'' ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 31 maja 2011, o 11:54

jako mała dziewczynka miałam zabawkową miniaturową Franię - prałam sukienki dla lalek - ech wspomnień czar:)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 31 maja 2011, o 13:14

Euroazja pisze:jako mała dziewczynka miałam zabawkową miniaturową Franię - prałam sukienki dla lalek - ech wspomnień czar:)
Pięknie, ale to nie były lata ... 50-te :)! Ja to miałem synka - misia brunatnego i konia na biegunach - prawdziwego, nie takiego płaskiego ,,jak decha''! A teraz marzy mi się dostanie ,,w prezencie'' ... lalki Adama Szrajera :wink:. Może być zwykła nie ,,szirlejka'' :).
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 6 cze 2011, o 11:40

Dziś na Allegro wymacałem takie piękne szkice,szkoda,że skan pozostawia wiele do życzenia.

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 15 cze 2011, o 16:31

Kolejna fota z allegro.
To jest o ile się nie mylę budynek na Częstochowskiej naprzeciw obecnego BPH-banku.

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 cze 2011, o 18:37

Właśnie wczoraj WW pytał mnie o ten obiektr i nie umiałem mu odpowiedzieć. Nie skojarzyłem go z Częstochowską i Rypinkiem.Dzięki Guniśku!.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 15 cze 2011, o 19:51

Nie po raz pierwszy ten obiekt pojawia się na forum. Ktoś pytał o zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej Życia Kalisza, z realizacji tego budynku. Oto jedno z nich :
Obrazek
a to wykonane kilka lat temu :
Obrazek.
Nie widzę podobieństwa do zdjęcia zamieszczonego przez Gumisia.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 15 cze 2011, o 21:12

Mariusz pisze:.
Nie widzę podobieństwa do zdjęcia zamieszczonego przez Gumisia.
Jednym słowem ten co umieścił tę fotkę dał ciała z opisem :roll:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 cze 2011, o 22:34

Gumiś, errare humanum est! To tylko sa nasze dociekania. Lepiej powiedz nam, coi to mógłbyć za interes w tej ,,przystawce'', z lewej strony kamienicy? Trochę fotka mało ostra. Jest tam jakaś gablota powieszona chyba na kracie zewnętrznej, która ,,na noc'' zamykana była do środka. Ponadto, nad witryną widać jakiś szyld. Warto by pogadać ze starszymi autochtonami.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ