II wojna światowa - Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 paź 2011, o 14:31

mirza pisze:HISZPAŃSKI FILM o pradziadku reżyserki, Nicolaiu Strauchu, który miał sklep w kaliskim rynku (jutro w Ziemi Kaliskiej będzie zdjęcie z witryną tego sklepu). Był Niemcem z Tallina, który został przesiedlony do Kalisza a potem był ss-manem w obozie koncentracyjnym. Taka ciekawostka.
Chętnie o Strauchu poczytam. Ci ponoć byli najgorsi - nazisci litewscy, łotewscy i ukraińscy. Nie brakowało także naszych. Takim słynnym donosiciele, i współpracownikiwem gestapo był niejaki Poliniarek - ponoć zabity na schodach Belwederu i zakopany w mogile Pro Patria na CEA. Następnym ponoć był syn piekarza z Wiejskiej/ sklep od Wrocławskiej - niejaki Stankiewicz. Czy byli inni. Pewnie tak, ale to tylko jeszcze starsi ludzie pamiętają.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8992
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 27 paź 2011, o 14:36

newuser pisze:Czy aby numer Wojny Ci się nie pomylił? Poza tym:
- W I WŚ Kalisz został właśnie zbombardowany, prawdopodobnie przez pomyłke, ale nie było wtedy Hitlerowców
- W II WŚ Hitlerowcy byli, ale aż takiego spustoszenia nie zrobili w centrum jak piszesz.
No to widocznie się pomyliłem z tymi hitlerowcami. Bo na pewno nie pomyliłem się co do wojny.
g13k

Awatar użytkownika
FERRER
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 15 sty 2007, o 10:25
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: FERRER » 27 paź 2011, o 15:11

mirza pisze:Historię o koniach już słyszałem, ale o żołnierzach radzieckich jeszcze nie :D
ja znam jeszcze 4 wersje :)
1. że po pili i pomylili i się przestraszyli sami siebie
2. bali się snajperów w centrum
3. zwiad carskich wojsk wkroczył do miasta
no i nowa wersja 4. rosyjskie wojsko obudziło wehrmacht (a może to było carskie ? ) sam już nie wiem :D

Awatar użytkownika
Obbrus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 27 cze 2010, o 20:29

Nieprzeczytany post autor: Obbrus » 27 paź 2011, o 18:59

Z tego co mi wiadomo zachowała się tylko katedra i jedna kamienica na Zamkowej, ta w której jest dziś kiosk Yourpress
Jeśli mówimy o samym Śródmieściu, to co w takim razie myślisz przechodząc obok innych kościołów? Że zbudowano je po wojnie? Parę kamienic z Miasta Lokacyjnego także przetrwało wojnę, podobnie Kolegium Jezuickie. Ciekawe i smutne może być to, że część z tych budynków zniszczono w okresie PRLu (obecnie tereny Domu Partii i Domu Aktora). Podrzucę Ci swojego rodzaju pomoc:
http://www.info.kalisz.pl/kal1914/images/plan2_580.jpg
Ktoś wrzucał już ten lub podobny plan kiedyś na forum. Dodatkowo jest mnóstwo zdjęć sprzed 1914 pokazujących kaliskie budynki, które można znależć i obecnie. Duża liczba fotografii znajduje się także tu, na forum. Ogromna wiedza jest zawarta szczególnie w temacie Kalisz Dawniej. Kolejnym żródłem, które może dawać pogląd na czas budowy zabytkowych obiektów, jest Gminna Ewidencja Zabytków. Co prawda czasem się myli, podając niewłaściwe daty budowy lub w ogóle nie wspomina o pewnych budynkach, ale w wielu przypadkach można na niej polegać. Zawsze możesz też po prostu przejść się po mieście - zabudowa jest zróżnicowana - mając pewne punkty odniesienia można określić w przybliżeniu czas budowy. Liczba budynków w Kaliszu sprzed 1914 roku jest znaczna (chociaż zależy, co każdy z nas rozumie pod pojęciem "znaczna"). Fakt faktem jednak, że w większości te obiekty są poza obszarem Miasta Lokacyjnego, rozrzucone po terenie niemal całego Kalisza.
Jest to opowieść prawdziwa i dotyczy I WŚ ale takiegoż wątku nie mogłem znależć więc znalazła ona się tu.
Jest taki wątek w tym dziale.

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 6 gru 2011, o 14:49

Obrazek

Za "25 Kaliska Dywizja Piechoty w obronie Ojczyzny wrzesień 1939 r." Piotra Bauera
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 11 gru 2011, o 18:22

Obrazek najnowsza zdobycz

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 19 gru 2011, o 15:14

Czy to rzeczywiście jest Kalisz? Tak opisane jest na ebayu.
Obrazek
Miejsc, gdzie w pod/Kaliszu, tory nie są na nasypie ani w dole, jest niewiele a tu jest względnie płaski teren i poza budynkiem kolejowym nic nie widać orientacyjnego. Coś Wam to przypomina?

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 19 gru 2011, o 15:49

To może być wszędzie.....
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 19 gru 2011, o 22:21

Piwonice? no, ale wtedy byłaby cegielnia po prawej.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 20 gru 2011, o 11:24

W Kaliszu - od Szczypiorna po Winiary - takiej nastawni chyba nigdzie nie było. Nie pamiętam tzw. Kalisz - Zachodni, która zniknęła a w jej miejsce postawiono piętrówkę, która istnieje do dzisiaj. Ten zniszczony tor, to efekt jakiegoś wypadku,wykolejenia pociągu.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 20 gru 2011, o 12:07

MirekDB pisze:Piwonice? no, ale wtedy byłaby cegielnia po prawej.
To nie Piwonice :). Dlaczego ta fota znalazła się w tym przedziale czasowym ? Kształtowe semafory - ofszem, ale latarnia uliczna na lata 70-te mi wygląda.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 20 gru 2011, o 12:36

sobieray-3 pisze:To nie Piwonice :). Dlaczego ta fota znalazła się w tym przedziale czasowym ? Kształtowe semafory - ofszem, ale latarnia uliczna na lata 70-te mi wygląda.
Mnie to wygląda na zdjęcie z epoki. Poza tym opisane jako: "Foto Bahnhof Kalisz Watheland Polen Eisenbahn Schienen Sabotage Wehrmacht". Aukcja tu: http://www.ebay.de/itm/Foto-Bahnhof-Kal ... 27c1821fb6
Natomiast kompletnie mi nie pasuje przypisanie Kaliszowi. Widać jedną latarnię, która wg. mnie przypomina takie podobne z okolic dworca z lat ~1914.

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 20 gru 2011, o 12:54

Obrazek
Obrazek
Obrazek

trzy podobne zdjecia jednak też nie moge rozpoznać

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 20 gru 2011, o 13:02

Widziałem, ale nawet nie pytałem, że zacytuję "To może być wszędzie....." ;) - Dla miłośników rozwalonej motoryzacji w polu.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 20 gru 2011, o 19:01

newuser pisze:
sobieray-3 pisze:To nie Piwonice :). Dlaczego ta fota znalazła się w tym przedziale czasowym ? Kształtowe semafory - ofszem, ale latarnia uliczna na lata 70-te mi wygląda.
Mnie to wygląda na zdjęcie z epoki. Poza tym opisane jako: "Foto Bahnhof Kalisz Watheland Polen Eisenbahn Schienen Sabotage Wehrmacht". Aukcja tu: http://www.ebay.de/itm/Foto-Bahnhof-Kal ... 27c1821fb6
Natomiast kompletnie mi nie pasuje przypisanie Kaliszowi. Widać jedną latarnię, która wg. mnie przypomina takie podobne z okolic dworca z lat ~1914.
Też usiłowałwm sobie ,,wrobić'' , że to przejazd w ul.Dworcowej - pasuje mi ten nieczytelny słupek heksametryczny na 112.o km i ten skręt szyn przed samym przejazdem, ale to nie to! Nastawnia obecna stoi od ok. 1910 roku podobnie jak domki kolejowe wzdłuż Dworcowej przed i za przejazdem. Sama nastawnia ma dach spiczasty, 4-rospadowy, tu jest płaski. Okno na dwie strony jest tylko podobne, ale wejście na nastawnie było i jest z innej strony. Płaski teren występuje jeszcze w Szczypiornie , ale tam mi też nie pasuje. Tomash, moze Ty się wypowiesz odnośnie Szczypiorkowa.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
KalishaQ
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 171
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 21:33
Lokalizacja: Korczak

Nieprzeczytany post autor: KalishaQ » 20 gru 2011, o 19:26

Akcja sabotażowa polegająca na wykolejeniu transportu wojskowego miała miejsce w 1944r w Nowych Skalmierzycach ale niestety nie mam bladego pojęcia czy to co widzimy na tym zdjęciu to rezultat tej akcji:(

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 6 cze 2012, o 21:36

Ciąg dalszy wycieczki.......

Fabryka Calisia.
Obrazek

Rynek pod Tęczą dawniej :D
Obrazek

Tęcza dawniej....
Obrazek

Zasypywanie kanału Babinka.Zdjęcie dotychczas nieznane na forum.
Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 11 cze 2012, o 12:17

Gumiś pisze:Ciąg dalszy wycieczki.......

Zasypywanie kanału Babinka.Zdjęcie dotychczas nieznane na forum.
Obrazek
Przecież to regulacja koryta Prosny! Kto te podpisy wymyślał?

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 11 cze 2012, o 20:48

newuser pisze:
Gumiś pisze:Ciąg dalszy wycieczki.......

Zasypywanie kanału Babinka.Zdjęcie dotychczas nieznane na forum.
Przecież to regulacja koryta Prosny! Kto te podpisy wymyślał?
Gumiś tego nie wymyślił, bo błąd był już w drukowanym podpisie. Wygląda to mi na wylot ul.Piekarskiej, a rzekę przybliżano do ul.Jasnej.

Kanał Rypinkowski też był w jakimś okresie ( ok poł. XIX w.?) prostowany
Ostatnio zmieniony 12 cze 2012, o 11:02 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 12 cze 2012, o 10:38

Nowością dla mnie jest foto ulicy Chopina.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ