II wojna światowa - Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 maja 2011, o 09:35

Te miejsca , praktycznie nie mogą byc zlokalizowane. Brakuje pamięci żywych, nie tylko Żydów, ale i Polaków. Tkwią tam gdzieś pod plombami budowlanymi. Należy pamiętać, że okupanci rozbierali nie tylko rudery, ale i zdrowe , murowane kamienice.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 15 maja 2011, o 11:01

sobieray-3:
Te miejsca , praktycznie nie mogą byc zlokalizowane. Brakuje pamięci żywych, nie tylko Żydów, ale i Polaków. Tkwią tam gdzieś pod plombami budowlanymi
Przy każdych poważnych remontach kamienic, domów i ulic w starych częściach miast polskich, powinien być obecny delegowany pracownik konserwatora zabytków. Ile na tym zyskała by historia jako nauka, można sobie śmiało dopowiedzieć.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 maja 2011, o 13:20

Tego polskie prawo jeszcze nie przewiduje i KZ nie ma umocowa prawnych. Musi czekać na zawiadomienie od inwestora czy wykonawcy robót, a z tym bywa róznie. Jak mówił stary wiarus - raz poprzecznie, raz podłużnie :wink:. Za niezgłoszenie lub zatajenie powinny być większe kary! Zwłaszcza wtedy, jak robotnicy handluja ,,pozyskanymi'' zabytkami w lombardach , w skupach złomu lub ,,u Alego''.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 15 maja 2011, o 18:01

Zresztą robotnicy nie z każdej wykopanej rzeczy muszą sobie zdawać sprawę co do wartości historycznej...
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 15 maja 2011, o 18:05

sobieray-3 pisze:Tego polskie prawo jeszcze nie przewiduje i KZ nie ma umocowa prawnych. Musi czekać na zawiadomienie od inwestora czy wykonawcy robót, a z tym bywa róznie. Jak mówił stary wiarus - raz poprzecznie, raz podłużnie :wink:. Za niezgłoszenie lub zatajenie powinny być większe kary! Zwłaszcza wtedy, jak robotnicy handluja ,,pozyskanymi'' zabytkami w lombardach , w skupach złomu lub ,,u Alego''.
Tu się z Tobą nie zgodzę. Inwestycje muszą być uzgadniane u KZ - ale tylko te w obrębie granicy miasta z 56`(jak dobrze pamiętam). Jeżeli KZ uznaje za stosowne należy powołać nadzór archeo.
Pzdr!

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 17 maja 2011, o 11:23

Na allegro pojawiło się zdjęcie zburzonego mostu:
http://allegro.pl/kalisz-wrzesien-1939- ... 48713.html
Wkleję, żeby nie zniknęło: Obrazek Czy to nie jest most Stawiszyński, a nie na Nadwodnej jak opisane ?

BICI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 17 sty 2011, o 18:22
Lokalizacja: Kalisz/Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: BICI » 17 maja 2011, o 12:12

Myślę, że trafnie sądzisz- przyczółki mostu stawiszyńskiego i budynek przed którym mieści się dziś parking strzeżony wyglądają jak przy Stawiszyńskiej :wink:

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 17 maja 2011, o 13:42

100% most na ul. Stawiszyńskiej
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 maja 2011, o 14:43

fernir pisze:
sobieray-3 pisze:Tego polskie prawo jeszcze nie przewiduje i KZ nie ma umocowa prawnych. Musi czekać na zawiadomienie od inwestora czy wykonawcy robót, a z tym bywa róznie. Jak mówił stary wiarus - raz poprzecznie, raz podłużnie :wink:. Za niezgłoszenie lub zatajenie powinny być większe kary! Zwłaszcza wtedy, jak robotnicy handluja ,,pozyskanymi'' zabytkami w lombardach , w skupach złomu lub ,,u Alego''.
Tu się z Tobą nie zgodzę. Inwestycje muszą być uzgadniane u KZ - ale tylko te w obrębie granicy miasta z 56`(jak dobrze pamiętam). Jeżeli KZ uznaje za stosowne należy powołać nadzór archeo.
Pzdr!
Dzięki, za mocno ,,zgeneralizowałem'' . Bywaja właśnie takie sytuacje jak te wystepujące w przypadku Kalisza. Pewnie są to wyjatki? Z drugiej jednak strony, nie nalezą do rzadkości przypadki stosowania swojego rodzaju zasłony ,,dymnej''. Chodzi mi o obowiązek umieszczania Tablic Inwestycyjnych, który nagminnie jest łamany. Przykładami mogę sypać , jak z rekawa! A w kraju? Łódż jest najlepszym przykładem łamania prawa, wyprzedzania KZ itp. . Pamietam sytuację z Łodzi, kiedy koledzy z TOnZ- u czuwali kilka nocy chroniąc przed rozbiórką fabrykę ,,FA KO RA'' na Chojnach. ,,Biedermann'', ,,Norbelana'' , browar Anstadta i wiele innych padły! Padła willa pod bokiem siedziby TOnZu przy ul.Wigury w Łodzi.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
fernir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, o 13:49
Lokalizacja: Piwna..

Nieprzeczytany post autor: fernir » 18 maja 2011, o 21:47

S-3, Jeżeli ktoś nie umieszcza tablic to można uprzejmie donieść do Nadzoru Budowlanego.
Co do jednej rzeczy mogę się zgodzić. Pewnie nie zawsze wykonawca prac informuje o ewentualnych znaleziskach. Jest to spowodowane tym, że budowa zostaje wstrzymana a parce są prowadzone na koszt wykonawcy.
Jak to mawiał pewien trener:" Kasa misiu, kasa" ;)
Pzdr!

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 maja 2011, o 22:49

... albo robotnicy handlują, jak to ostatnio miało miejsce z kaliskimi judaikami ! Każdy chce w nieucziwy sposób przechytrzyć :).
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 30 maja 2011, o 11:00

Następna ciekawostka, z II wojny na Allegro (http://allegro.pl/show_item.php?item=1636833791)
Obrazek
Opisane jako Kalisch, ale nijak mi to nie pasuje do Kalisza. Budynki za niskie, bruk na dużym placu też jakiś taki bardziej 'wschodni'. Za dużo tej spalenizny...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 30 maja 2011, o 12:06

Mnie też się wydaje, że to nie było robione w Kaliszu Nie moge skojarzyć z żadnym miejscem. O ile mnie pamięć nie myli, nie słyszałem aby Kalisz podczas WW2 nył bombardowany. Najwyżej rozbierano domy, zwłaszcza żydowskie. A nie jest tp Turek? Mimo wszystko te ciężarówki są ,,rasowe'', podobnie jak aryjska jest obsługa :wink:. Popytam na innym forum wielkopolskim, może ktoś rozpozna swoje misto?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 30 maja 2011, o 16:29

Był jest jeszcze Kulisz na Ukrainie - małe miasteczko

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 30 maja 2011, o 19:08

To nie Kalisz. Miasto nieduże, na pewno dawne carskie. Wieluń nie, bo domy byłyby rozbite, a tu tylko spalone. Turek, może Sieradz, Błaszki... Tak obstawiam jeśli to okolice Kalisza.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 15 cze 2011, o 16:28

Znalazłem tę oto fotkę na niemieckim e-bayu i była podpisana następująco.
Wywózka na roboty do niemiec - stacja Kalisz

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 cze 2011, o 19:05

Fotka nie ma jakichś charakterystycznych punktów odniesienia w terenie. Wagony tzw,.,,boczniaki'' 3kl. z oddzielnymi wejściami do poszczególnych przedziłów i stopniem - ,,dechą'' wzdłuż całego wagonu. Siedzenia miały twarde, drewniane, a okna opuszczane przy pomocy parcianego pasa. Jeżdziły jeszcze ,,za stalina''. Ostatni raz jechałem takim w 1968 roku z Kutna do Łodzi.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 15 cze 2011, o 21:44

newuser pisze:Następna ciekawostka, z II wojny na Allegro (http://allegro.pl/show_item.php?item=1636833791)
Obrazek
Opisane jako Kalisch, ale nijak mi to nie pasuje do Kalisza. Budynki za niskie, bruk na dużym placu też jakiś taki bardziej 'wschodni'. Za dużo tej spalenizny...
Dziś był u mnie jeden starszy pan właśnie z tą fotką i on twierdzi, że to jest Rozmarek i I w.ś - ale te samochody coś chyba za nowoczesne.
Rozpoznał na podstawie studni - pompy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 cze 2011, o 22:19

Eurazjo, może namówimy EmHalaka żeby zrekonstruował dachy na tej focie :)?
Jednak coś mi tu nie pasuje, coś nie ,,gra''? Te ,,Merce'' nie wyglądają na pierwszowojenne? To chyba nie ta epoka? Studnia-plompa może być starsza. Szkoda,że nie pokazana jest w całości, bo chyba też jest inna niż pozostałe kaliskie?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 cze 2011, o 22:51

Ta fota juz chyba była na forum. I też się zastanawialiśmy, czy to aby Kalisz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ