Zabytki i wspólpraca TOnZ+ODK z miastem...

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 27 sty 2012, o 00:59

TomS pisze: Ogród Daragana oczywiście istniał - był to po prostu ogród gubernatorski przy pałacu gubernatorskim
To był rzeczywiście ogród gubernatorski przy pałacu gubernatorskim,a nie ogród Daragana.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 27 sty 2012, o 08:31

Sobieray-3 mówiąc "ogród daragana" zapewne cytuje kaliskie "ałtorytety"...Więc albo "ałtorytet" popełnił gafę (wszak każdy człowiek jest istotą omylną), albo my nie wszystko wiemy... 8)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 sty 2012, o 10:25

MakaryGorzynski pisze:Ogród Daragana? Tu żeś mnie zaskoczył 8) Że była ulica Daraganowska w Kaliszu, to wiem, ale że ogród Daragana?
Nazwa ,,ogród Daragana'' , to oczyeiście tzw.skrót myślowy. Ogród został stoorzony i zaprojektowany z polecenia tego gubernatora w okresie jego kadencji. Powstał on na S-E od wschodniego skrzydła obecnego Starostwa. To ta ogrodzona do niedawna ceglsnum murem część zał. w 1798 r , przebudowany w 1881 prof.Edmund Jankowski - Parku Miejskiego - zabytyek w RZ - nr rej. 34/1A z 14 XII 1964 r. Obie te części parkowe w powiązanym z nimi zabytkowym , historycznym zespołem budowlanym i w całości stanowią krajobraz kulturowy czyli przestrzeń historycznie ukształtowaną w wyniku działalności człowieka zawierającą wytwory cywilizacji oraz elementy przyrodnicze. Wszystkie zabudowania tworzące zespół są wpisane do Rej.Zabytków za wyjatkiem póżniej naniesionych obiektow administracji wojskowej ( WKU<RKU) łacznie z garażami i kanałami naprawczymi.
Sam zabytkowy zespół budowlany zawarty w granicach od Bazyliki pw, Wniebowst. NMP wzdłuż ul.Kolegialnej, ul.Łaziennej do granicy z Parkiem Mierjskim stanowią najstarszą , niezniszczoną w działaach WW I część kaliskiego Miasta Lokacyjnego. To dzisiaj najwarościowsz częśc współczesnego Kalisza./

A ul.Daraganowska od kędy biegł i mngdzie się kończyła,. Poszukujemy takze w n/mieście ul. Solnej.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 27 sty 2012, o 12:05

Do czego to wszystko zmierza :?: :?:

Wykreślić Kalisz z rejestru zabytków!

Poseł Józef Racki już po raz trzeci zwrócił się do Ministerstwa Kultury o wykreślenie z rejestru zabytków zabytku, jakim jest cały obszar miasta Kalisza w jego granicach z 1957 r. Z takim samym apelem już sześć lat temu bezskutecznie występował prezydent Janusz Pęcherz.
Niefortunny zapis wielokrotnie utrudniał życie inwestorom, zarówno tym dużym, jak i całkiem małym, chcącym np. wybudować sobie dom. Niemal w każdym punkcie Kalisza, w jego granicach z 1957 r., realizacja takiego zamiaru mogła zostać zablokowana lub opóżniona przez urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Powodem mogła być potrzeba przeprowadzenia badań archeologicznych albo uwzględnienia w projekcie budowli zaleceń konserwatora. Formalnie rzecz biorąc, tak jest do tej pory. Koszty dodatkowych zabiegów obciążają inwestorów, toteż wpisanie do rejestru zabytków całego miasta zyskało sobie wśród nich wielu zaprzysięgłych wrogów. Rozumieją ich zarówno władze miasta, jak i kaliscy parlamentarzyści. Prezydent Kalisza wystąpił w tej sprawie do ministra już w 2005 r. Podobnie uczynił póżniej poseł Racki. Na początku 2011 r. wystąpił z drugą interpelacją.

http://www.zyciekalisza.pl/?str=128&id=124046
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 27 sty 2012, o 12:19

Pan Racki i jego pomysły. Szczerze wątpie, aby ten zapisa powodował brak inwestycji w Kaliszu. Jedynie może tylko jeszcze bardziej zmniejszyć szansę na badania archeologiczne ciekawych terenów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 27 sty 2012, o 22:04

O Daraganowskiej: Gazeta Kaliska, 1911, nr 244, s. 1-2 (nowe nazwy ulic). Daraganowska miała łączyć Czaszki z okolicami dworca kolejowego, gdzieś coś więcej widziałem na jej temat, ale teraz nie pamiętam gdzie :?:
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 sty 2012, o 22:26

MakaryGorzynski pisze:O Daraganowskiej: Gazeta Kaliska, 1911, nr 244, s. 1-2 (nowe nazwy ulic). Daraganowska miała łączyć Czaszki z okolicami dworca kolejowego, gdzieś coś więcej widziałem na jej temat, ale teraz nie pamiętam gdzie :?:
To może była przemianowana ul.Nowo-Kolejowa, czyli obecna Skalmierzycka, która bieg swój od Czaszek , czyłi Żydowskiej Góry rozpoczyna. Biegła ona właśnie do dworca . Puszczono po niej 600 mm tory kolejki glinianej z cegielni Młodeckiego (Park Przyjażni) i transportowano cęgłę na załadunek wagonowy. Tory zwinęła POW tuż przed wyjściem Prusów w 1918 roku, uniemożliwiając im opróżnienie przydworcowych magazynów .
Ostatnio zmieniony 28 sty 2012, o 10:55 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 27 sty 2012, o 23:57

MakaryGorzynski pisze:O Daraganowskiej: Gazeta Kaliska, 1911, nr 244, s. 1-2 (nowe nazwy ulic). Daraganowska miała łączyć Czaszki z okolicami dworca kolejowego, gdzieś coś więcej widziałem na jej temat, ale teraz nie pamiętam gdzie :?:
Prosiłbym o więcej jakiś szczegółów bo tak sobie googlam i nic nie mogę znależć :shock: :shock:
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 28 sty 2012, o 10:54

Gumiś udaj się do bibliotecznych czytelni . To jest warszat historyka, który żródło poda w publikacji, jak już ja napisze :). My ze swej strony możemy pomóc Makaremugórzyńskiermu zbierając informacje. Czyli , to musi zadziałać dwuwektorowo - najpierw my Jemu, a potem on nam.Wiem, że Ty - na swoim lotnisku możesz tylo poGooglać :wink:.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 28 sty 2012, o 11:52

sobieray-3:
Gumiś udaj się do bibliotecznych czytelni
Polecam jeszcze biblioteki cyfrowe (dostępne w sieci).
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 28 sty 2012, o 14:18

Źródłem jest właśnie zacytowany numer "Gazety Kaliskiej" z 1911 roku - ale nie wynika zeń, że wspomniana ulica została tak nazwana, tylko że miała tak zostać nazwana przez Magistrat. Z drugiej strony pamiętam, że w którejś z publikacji wydanych po zniszczeniu miasta w 1914 roku jest mowa o zniszczeniach na "ulicy Daragana", o już widzę, mowa o "Na zgliszczach Kalisza" s. 36 gdzie piszą o spaleniu 3 domów tamże.
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 28 sty 2012, o 15:26

Gumiś pisze:
MakaryGorzynski pisze:O Daraganowskiej: Gazeta Kaliska, 1911, nr 244, s. 1-2 (nowe nazwy ulic). Daraganowska miała łączyć Czaszki z okolicami dworca kolejowego, gdzieś coś więcej widziałem na jej temat, ale teraz nie pamiętam gdzie :?:
Prosiłbym o więcej jakiś szczegółów bo tak sobie googlam i nic nie mogę znależć :shock: :shock:
Daragana to obecna Asnyka

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 28 sty 2012, o 16:38

Dzięki Mirza. Mogłem tak przypuszczać , bo nazwa Asnyka , to chyba jedna z młodszych. Nie dysponuj pracą Alfreda Kaczmarka traktują o kaliskich ulicach - a jak tam ta nazwa jest opisana?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 28 sty 2012, o 19:45

Gumiś pisze:Tak poza tematem.....widzieliście te piękne ryciny dawnego Kalisza :shock: :?:
Nie widzieliście, bo nie mamy konta na szpiegowskim serwisie ;(

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 28 sty 2012, o 20:22

newuser pisze:Nie widzieliście, bo nie mamy konta na szpiegowskim serwisie ;(
A ja mam tylko pod śmiesznym pseudo :lol: :lol: :lol: ...ale do rzeczy,ci którzy nie widzieli maja teraz okazję 8)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zapewne kilka rycin się już przewinęło przez forum,ale co tam......
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 29 sty 2012, o 17:49

Gumiś wyciągnął asy ... z rękawa :) . Dzięki serdeczne.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 7 mar 2012, o 13:13

Obrazek

Czy ten zabytek chroniony istnieje do dziś? Ktoś ma coś do powiedzenia na jego temat?
"Województwo kaliskie wczoraj, dziś, jutro" informator Kalisz'88
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 mar 2012, o 17:37

Nawet nie wiem, czy sołtys Sołectwa Dobrzec odpowiedział by na Twoje pytanie. Z ostatnich dwu chałup przy Częstochowskiej 125 i 127 pozostała jedna w RZ. Było jeszcze coś ,,drzewianego'' na Chmielnej, poza RZ i ul.Łódzka 8 i to wszystko. Jedna chałupa z Bolesława Poboznego stoi na Zawodziu i tylko o niej możemy powiedzieć, że została uratowana.Jest jeszcze ,,składanka;; w skansenie MOZK w Russowie. Piskory i południowa część pozostałości Puszczy Pyzdrskiej czekaj a na Boże zmiłowanie.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 7 mar 2012, o 18:11

Wrzuciłem w google "chałupa Dobrzec: i jako pierwsze wyświetliło mi się Muzeum Piastów na Lednicy: chałupa (1882 r.), Dobrzec, gm. Nowe Skalmierzyce, woj. wielkopolskie — obiekt konstrukcji zrębowej, szerokofrontowy, dwutraktowy, przykryty dachem naczółkowym.

Awatar użytkownika
Obbrus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 27 cze 2010, o 20:29

Nieprzeczytany post autor: Obbrus » 7 mar 2012, o 18:42

Czy ten zabytek chroniony istnieje do dziś? Ktoś ma coś do powiedzenia na jego temat?
Zdjęcie znakomite. W kwestii tego pytania, mam pewien trop, ale to tylko moje przypuszczenia:
W 1993 r. przeniesiono z podkaliskiego Dobrzecza chatę mieszkalną wyrobnika z początku XIX w. Została ona umieszczona w zielnym ogródku otoczonym chruścianym płotkiem. Jej wyposażenie ukazuje tradycyjne zajęcia kobiety wiejskiej.
http://regionwielkopolska.pl/katalog-ob ... sowie.html

Tutaj zdjęcie ukazujące podobny dom do pokazanego przez Zacharskiego, lecz nie wiem, czy jest on wskazanym przez powyższy opis.
http://www.polskiekrajobrazy.pl/index.p ... &Itemid=48
Było jeszcze coś ,,drzewianego'' na Chmielnej, poza RZ i ul.Łódzka 8 i to wszystko.
Jest wciąż znacznie więcej, ale usytuowane generalnie w rzadko uczęszczanych miejscach.

ODPOWIEDZ