Ulica Wrocławska,marsz.Piłsudskiego, Wrocławskie Przedm.,Żym

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Ulica Wrocławska,marsz.Piłsudskiego, Wrocławskie Przedm.,Żym

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 kwie 2011, o 22:04

... Żymierskiego, Śródmiejska.Warto przesledzić zmiany jakie przechodziła główna ulica KaliszaTrudno tak na gorąco usystematyzować czasowo, ale moze to kiedyś ktoś zbierze i opracuje. Teraz, na początek wstawiam zdjęcie z roku 1934 - ulo\ica Marsz.Piłsudskiego , okolice wylotu Krótkiej i Wiejskiej(obecnie Pułaskiego ( od kiedy? czy od 1919 roku? )

Obrazek

Widoczne po lewej wejście do kina ,,Miraż'',dom Kowalskich już stał. Po prawej kamienica pod obecnym nr 22 z piekarnią Stankiewicza, którego syn niesławnie się zapisał podczas okupacji. Ponoć przepłacił życiem. Jeżeli się mylę , bo sprawę znam z relacji, proszę mnie poprawić. Zachwyca mnie na niej detal architektoniczny fasady.
Te narożne kamienice to pierwsze numery ul.Wiejskiej, po prawej nr 1 - kamienica Wróblewskich(?)z apteką W.Bzowskiego ( w jakich latach ?) , po lewej nr 2 p.Zaagnera, potem Kucharskich, jeszcze nie nadbudowana . Czy posiadała juz wówcas na zwieńczeniu postać wieszcza Adama? I te słupy energetyczne sięgające III-go piętra!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 18 kwie 2011, o 13:29

Pułaskiego to chyba po 1945 r., bo wtedy szukano ludowych bohaterów :)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 kwie 2011, o 15:08

Nie żartuj, Pułaski to nie Jakub Szela :)! Działał w okresie kościuszkowskim. Te postaci przywracano narodowi raczej po odzyskaniu niepodległości, w okolicy lat 1918-1921. Pomyślałem sobie, że to mogło mieć miejsce dnia 13 kwietnia 1919 roku, kiedy w Kaliszu gościła grupa posłów Sejmu Ustawodawczego (vide ŻK nr 15'2011 z 13.IV 2011 - ,,Prezydent śle telegramy'')

Obrazek

Pamięć moja staje się zawodna :wink:, okazuje się, że tego domu z Adasiem wogóle nie nadbudowywano!

Obrazek
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 19 kwie 2011, o 07:22

sobieray-3 pisze:Nie żartuj, Pułaski to nie Jakub Szela :)! Działał w okresie kościuszkowskim. Te postaci przywracano narodowi raczej po odzyskaniu niepodległości, w okolicy lat 1918-1921. Pomyślałem sobie, że to mogło mieć miejsce dnia 13 kwietnia 1919 roku, kiedy w Kaliszu gościła grupa posłów Sejmu Ustawodawczego (vide ŻK nr 15'2011 z 13.IV 2011 - ,,Prezydent śle telegramy'')
Niekoniecznie. W 1945 roku ul. POW została nazwana Daszyńskiego a dopiero po kilku latach Dzierżyńskiego. Ale masz rację. Pułaskiego była już przed wojną :)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 paź 2011, o 23:38

Jednak tec ,,cmentarzyk'' pd 1846 r jest zawsze przy głównej ulicy :

Obrazek
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ