Zabytki ruchome Kalisza- lista strat,poszukiwania...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Zabytki ruchome Kalisza- lista strat,poszukiwania...

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 1 maja 2011, o 12:42

Pojawiają się w prasie czy internecie tego typu informacje :
...częściowo strawił ołtarz główny kaliskiego kościoła. Z obrazu Rubensa ocalał jedynie...Podobno w Wiedniu, w roku 1993 oferowano kaliskie "Zdjęcie z krzyża" znanemu polskiemu kolekcjonerowi...obok starej cegielni. - Był tam wał ziemi porośnięty głogiem i młodymi dębami - mówi...3,5 metra w wilgotnej, nadmorskiej ziemi. Być może liczył na chrześcijańską...kościelnych, zagrabionych w kościołach ziem włączonych do III Rzeszy. W Poznaniu...
http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/ziemi+kaliskiej Lub :
Pani Morza spod ziemi

Włodzimierz Kalicki2001-10-03, ostatnia aktualizacja 2001-10-03 17:05 .

W roku 1940 Niemcy podarowali hiszpańskim katolikom trzy wagony kościelnych kielichów, obrazów i ornatów. Oficjalnie mówiono w Berlinie o darze niemieckich katolików. Naprawdę chodziło o zachęcenie Hiszpanii do udziału w wojnie u boku Hitlera. Darami były dzieła sztuki zrabowane w polskich i czeskich kościołach....
http://wyborcza.pl/1,75480,460945.html

Gdybym nie widział blejtramu ze śladami cięcia płótna, to bym w te szczątkowe informacje nie wierzył. Lecz widziałem to wspólnie z ówczesnym proboszczem wtedy prałatem ks.Stanisławem Piotrowskim dosłownie następnego dnoa po udostępnieniu kaliskiej świątyni przez śledczych. Poprostu nie wierzę w spalenie dzieła z pracowni P.P.Rubensa. Kopia pana Owczarka czy ,,Zdjęcie z krzyża w podkaliskidkim ... Chlewie, to juz jednak nie to, tymbardziej, że widziałem inne płutno Rubensa o tym tytule w Ermitażu. Zatem proponuję na :

poz.1 - ,,Zdjęcie z Krzyża'' P.P.Rubensa ( może szkoła?) olej/płótnie z pocz. XVII wieku - własność Katedry kaliskiej pw.św.Mikołaja.

Obrazek

poz.2 - ...portret ,,Św.Mikołaj'' autor nn wł. Katedra pw.św.Mikołaja w Kaliszu,

poz.3. - obraz ,,Droga na Golgotę'' - autor nn z tej samej parafii,

poz.4 - obraz ,,Matka Boska z Dzieciątkiem'' - autor nn wł.parafia j.w..

poz. 5 - konfesjonał drewniany - autor nn, brak datacji - własn.Katedry kaliskiej,

poz.6 - barokowe kandelabry - szt.2/dwie/, autor nn, brak datacji, własność Katedry Kaliskiej.

Powyższe braki wykazano w czasie kontroli- kustracji w 2003 roku.

To może tyle na początek. Zachęcam wszystkich ludzi dobrej woli do współpracy, także przedstawicieli kościołów, placówek muzealnych , kolekcjonerów , funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej.
Ostatnio zmieniony 4 maja 2011, o 21:30 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 1 maja 2011, o 13:42

Nie wiem jak innym forumowiczom ale zdaje mi się że o tym też była mowa w innym temacie. Sobierayu tworzysz ostatnio dużo niepotrzebnych, wg. mnie tematów. Te informacje można przypasować do wielu istniejących tematów. A tak liczba tematów rośnie i póżniej idzie się pogubić bo jest kilkanaście tematów dotyczących jednej rzeczy. I to nie wszystko. Większość z tych tematów powtarzających się ma tylko jeden post, i to post tego kto go założył. I tylko współczuć moderatorom, którzy porządkują forum. Jednocześnie proszę moderatorów o uporządkowanie takich "pojedynczych" tematów, sklejenie wielu tematów o wspólnej tematyce w jeden. Tak na forum będzie ład i porządek.
g13k

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 1 maja 2011, o 14:14

Medaliony Izabelli Działyńskiej ;
RZECZPOSPOLITA, 9.07.2008




Adam Czartoryski, Adam Zamoyski i jego rodzeństwo odzyskali trzy medaliony z XIX-wiecznej kolekcji księżnej Izabelli Działyńskiej

Datowane na IV wiek n.e. medaliony zostały 1 lipca zwrócone przez Muzeum Izraela z siedzibą w Jerozolimie. Jeden, przedstawiający kosz z owocami, zostanie w rękach spadkobierców. Dwa pozostałe, z motywami żydowskimi, nadal będą wystawiane w muzeum. Oba zostały odkupione od właścicieli. Jeden przez muzeum, drugi przez bogatego inwestora, który oddał go w wieczny depozyt. Kwota transakcji nie została ujawniona.

- Nie było wątpliwości co do ich pochodzenia. Nie kwestionowano także praw własności rodziny. Jednak dano nam do zrozumienia, że mają dla kultury żydowskiej wielkie znaczenie i muzeum trudno byłoby się z nimi rozstać. W pełni to doceniliśmy - powiedział "Rz" Adam Zamoyski, mieszkający w Londynie znany historyk, prezes zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich.

Odzyskane medaliony są rzadkimi obiektami sztuki wczesnego chrześcijaństwa

Medaliony są właściwie dnami mis. W każdym dnie między dwiema warstwami szkła mocowano złotą blaszkę, w której wycinano wzory. Naczynia dodawano zmarłym chowanym w rzymskich katakumbach, wierząc, że przydadzą się im w pośmiertnym życiu. Zwykle się tłukły. Zachowane z nich spody zwane są przez historyków sztuki fondi d'oro (dosł. dno ze złota) i zaliczane do niezwykle rzadkich obiektów sztuki wczesnochrześcijańskiej.

- Przedstawienia z symbolami żydowskimi są już zupełnym rarytasem. Prawdopodobnie były wykonane dla Żydów, którzy przeszli na chrześcijaństwo, ale nadal mocno tkwili w kręgu symboliki żydowskiej - mówi prof. Witold Dobrowolski z Muzeum Narodowego w Warszawie.

- To zabytki nieporównywalne z żadnymi innymi, dlatego ocena ich wartości jest praktycznie niemożliwa - uważa Monika Paś, kustosz działu rzemiosła artystycznego Muzeum Narodowego w Krakowie.

Medaliony z kolekcji Działyńskiej zostały kupione w Wiedniu w latach 60. przez założyciela izraelskiego muzeum Teddy'ego Kolleka. Na jednym widnieje Arka Przymierza ze zwojami Tory. W dolnej części znajdują się dwa siedmioramienne świeczniki. Wszystko wpisane w kwadratową ramę. Na drugim umieszczono podobne motywy na planie koła. Trzeci przedstawia kosz owoców. Wszystkie artefakty pochodzą ze sławnej kolekcji sztuki antycznej, którą księżna Izabella Działyńska zgromadziła na zamku w Gołuchowie. W 1939 roku część kolekcji została przewieziona do Warszawy i ukryta w kamienicy Czartoryskich. W 1941 roku Niemcy zrabowali bezcenne dzieła sztuki. Na rozkaz Hitlera przewieziono je do zamku Fischhorn w Zell am See w Austrii. Po wojnie zostały wykradzione w 1945 roku. Wypłynęły na rynku wiedeńskim w latach 60. Wówczas zostały zakupione przez Muzeum Izraela. Sprawę zwrotu mienia właścicielom od czterech lat prowadziła The Commission for Looted Art in Europe z siedzibą w Londynie.

Trzeci medalion nie wróci do Gołuchowa. - Obecnie nie ma tam odpowiednich warunków do jego przechowywania - mówi Adam Zamoyski.

Dominika Makówka
Rzeczpospolita
ŻRÓDŁO : http://www.zabytki.pl/sources/straty/Medaliony.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 1 maja 2011, o 17:11

Zdarzają się i takie sytuacje, że złodziej porzuca łup :
Drogocenny obraz znaleziono na śmietniku

kt, PAP 2007-05-30, ostatnia aktualizacja 2007-05-30 00:00


Na jednym ze śmietników w Kaliszu odnaleziono obraz z przełomu XVIII i XIX wieku, skradziony dwa tygodnie temu z miejscowego kościoła ojców franciszkanów.
- Obraz odnalazł młody mężczyzna, który wyszedł wyrzucić śmieci. Obraz i płótno znajdowały się osobno, w dwóch workach - powiedziała w środę Monika Rataj z zespołu prasowego kaliskiej policji.

Obraz, dzieło nieznanego malarza, przedstawia popiersie św. Pawła. Do czasu kradzieży wisiał w kaplicy Męki Pańskiej.
Kościół ojców franciszkanów należy do najcenniejszych zabytków sakralnych Kalisza. W tym roku zakonnicy obchodzą 750-lecie swojej obecności w tym mieście.
http://wiadomosci.gazeta.pl/kraj/1,34308,4187946.html

Dysponuje ktoś jego fotografia ?

Fotki jeszcze niemamy, ale jak się okazało policja złapała złodzieja . Dzięki temu mamy dalsze szczegóły o o brazie :
Kalisz: Zatrzymano złodzieja, który ukradł z kościoła zabytkowy obraz

ulast, PAP2007-06-04, ostatnia aktualizacja 2007-06-04 00:00
Policjanci z Kalisza (Wielkopolskie) zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który w połowie maja ukradł z miejscowego klasztoru ojców franciszkanów zabytkowy obraz z przełomu XVIII i XIX wieku - poinformowała w poniedziałek policja. Dzieło odnalazł w ubiegłym tygodniu na śmietniku przypadkowy przechodzień.
Owalny obraz nieznanego autora, przedstawiający popiersie św. Pawła, wisiał do czasu kradzieży w kaplicy Męki Pańskiej. Namalowany został na płótnie, w stylu barokowo-klasycystycznym. Po kradzieży, złodziej oddzielił płótno od ramy."Sprawca wszedł na ołtarz po kracie, a następnie zdjął obraz. Mężczyzna nie mógł znależć nabywcy i dlatego podrzucił obraz pod kontener ze śmieciamiń - poinformowała w poniedziałek PAP Monika Rataj z zespołu prasowego miejscowej policji.


Policja ustaliła, że na początku maja ten sam mężczyzna ukradł z wystawy jednej z galerii w centrum miasta zegar marmurowy, zegar gabinetowy i figurki porcelanowe. Według Rataj, działał on w grupie, która najczęściej kradła starocie: ramki, zdjęcia, obrazy, figurki. "Podczas przeszukania w mieszkaniu zatrzymanego i innych członków grupy znaleziono wiele przedmiotów pochodzących z kradzieżyń - poinformowała policjantka. Zatrzymanemu mężczyżnie grozi kara do dziesięciu lat więzienia.
http://wiadomosci.gazeta.pl/kraj/1,34308,4200628.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 maja 2011, o 22:06

Biblioteka kaliskich OO. Franciszkanów
wywieziona przez póżniejszego Abpa IGNACEGO RACZYŃSKIEGO
(1741- 1823).

Obrazek

przed Prusakami do Grabowa, pomiędzy 1807? - 1816 r., której losy po dziś dzień są nieznane. Czyżby zagynęła w tajemniczych okolicznościach? A może ktoś natrafi na jej trop gdzieś w AD w Gnieżnie>
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

qtva1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2012, o 22:26
Lokalizacja: korczak

stary obraz

Nieprzeczytany post autor: qtva1 » 25 sty 2012, o 22:31

jestem w posiadaniu starego, malowanego na płótnie obrazu Maryi z dzieciątkiem, jest to kopia obrazu Rafaella namalowana przez JaninęKurdwanowska, z tego co sie dowiedzialem byla nauczycielka plastyki w szkole Asnyka w roku ok 1927.Obraz jest w bardzo starej ramie, w bardzo dobrym stanie, z tyłu jest odręczny napis-dedykacja dla szkoły Jagiellonek datowana na rok 1927. Czy ktoś wie cos wiecej moze na temat autorki abo obrazu? Nie wiem nawet w jakich okolicznosciach znalazl sie u mnie w rodzinie. W necie znalazlem tylko jedna wzmianke o ww osobie. w najblizszym czasie postaram sie wstawic tu fotografie
Ostatnio zmieniony 28 sty 2012, o 21:21 przez qtva1, łącznie zmieniany 2 razy.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 sty 2012, o 23:56

Dzięki za info. Prosimy o wklejenie fotki tego obrazu. Postaramy się zebrać jakieś dane u naszych historyków sztuki. Moze Asnykowcy nam pomogą ? Czy to jest olej/płótnie czy oleodruk?
Pozdrawiam
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

qtva1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2012, o 22:26
Lokalizacja: korczak

Nieprzeczytany post autor: qtva1 » 26 sty 2012, o 17:47

jak tylko ktoś poprowadzi mnie jak dodac fotke to wstawie kilka zdjec obrazu :)Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 sty 2012, o 19:11 przez qtva1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 26 sty 2012, o 18:57

1) Zdjęcie musisz mieć zescanowane na komputerze, płycie CD, lub przenośnej pamięci.
2) Wchodzisz na: www.fotosik.pl
3) Wybierasz opcję na stronie: dodaj zdjęcie, nie musisz być zarejestrowany, logować się, zrobisz to anonimowo.
4) Postępujesz z wytycznymi na stronie: wybierasz zdjęcie z kompa, zaznaczasz opcję zdjęcie dla wszystkich lub powyżej 18 lat i robisz wyślij
5) Chwilę czekasz (zależnie od prędkości twego neta)
6) Pokazuje ci się dodane zdjęcie w małym kwadracie
7) klikasz na foto, otworzy ci się w nowym oknie większe
Najeżdzasz na foto kursorem myszki, klikasz prawym przyciskiem, wchodzisz we właściwości, kopiujesz adres www zdjęcia (cały)
9) Następnie na forum wchodzisz w opcję pisania posta
10) Nad treścią pisanej wiadomości klikasz w ikonkę img - pokaże ci się Obrazek
Obrazek

Kopiujesz adres z właściwości zdjęcia na stronie, a nie z paska adresu!!!
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

qtva1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2012, o 22:26
Lokalizacja: korczak

Nieprzeczytany post autor: qtva1 » 26 sty 2012, o 19:12

chyba połapałem :) jutro dam zdjęcia tyłu płótna, ale nie wiem czy będzie coś widać, postaram się to dobrze sfotografować :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Matce Najświętszej na choinkę młodzieży na....
dla upamiętnienia.... Janiny Kurwanówny
tę prace dla gimnazjum im. Anny Jagiellonki
ofiarowała Janina Kudwanowska
16 V 1927 "
nie wiem jakim cudem obraz malowany na płotnie, w solidnej ale nadzwyczaj lekkiej ramie trafił do mojej rodziny. Jestem rocznik 79, ale od kiedy pamiętam wisiał u babci na ścianie, pamiętam każdy jego detal ;) Podejrzewam że nikt z Liceum Kopernika nie wie o jego istnieniu, dzieki tej stronie może wkońcu się dowiedza :) pozdrawiam

lolka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 19:25
Lokalizacja: Chmielnik

Nieprzeczytany post autor: lolka » 27 sty 2012, o 14:57

Znalazłam takie informacje w ABC Kaliskie 1930 nr 79 s. 1 i ABC 1930 nr 84 s. 1Obrazek

lolka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 19:25
Lokalizacja: Chmielnik

Nieprzeczytany post autor: lolka » 27 sty 2012, o 15:02

teraz ABC 1930 nr 79
Obrazek

lolka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 19:25
Lokalizacja: Chmielnik

Nieprzeczytany post autor: lolka » 27 sty 2012, o 15:10

Przepraszam za jakość skanów, ale i ten skłon fotki w prawo, ale lepiej na razie się nie da

lolka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 19:25
Lokalizacja: Chmielnik

Nieprzeczytany post autor: lolka » 27 sty 2012, o 17:32

Znalazłam jeszcze ten link do Janiny K.

http://palac-sztuki.krakow.pl/wystawy/a ... /rok-1903/

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 sty 2012, o 22:38

Ach, jaka plejada malarzy i pośród nimi, póżniejasza kaliska nauczycielka rysunków :

[quote]Sala IV – sztuka stosowana:
Brzozowski Kazimierz, Bukowski Jan, Czajkowski Józef, Dąbrowa Eugeniusz, Dąbrowa Elina, Jarra M., Jakimowicz Mieczysław, Kurdwanowska Janina, Kwiatkowska Jadwiga, Laszczka Konstanty, Mehoffer Józef, Procajłowicz Antoni, Puszet Ludwik, Szczepkowski Jan, Tichy Karol, Trojanowski Edward, Uziembło Henryk, Warchałowski Jerzy, Wyszyński Michał [/quote

Kurdwanów, to obecna sypialnia Krakowa.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

qtva1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2012, o 22:26
Lokalizacja: korczak

Nieprzeczytany post autor: qtva1 » 28 sty 2012, o 14:41

dziekuję za wszystkie informacje. To itak duzo więcej niż ja znalazłem przez kilka miesięcy :) Próbowałem 2 razy na przełomie roku kontaktować sie z dyrekcją szkoły Kopenika, ale bezskutecznie. Widać nie interesuje ich historia szkoły. Swoją drogą chciałbym gdzieś wycenić obraz ile tak naprawdę jest wart. Oczywiście dla mnie ma wartość bardzo sentymentalną :)

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 28 sty 2012, o 19:47

Jeśli sentymentalną, to po co Ci znać cenę?

qtva1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2012, o 22:26
Lokalizacja: korczak

Nieprzeczytany post autor: qtva1 » 28 sty 2012, o 19:53

NAPEWNO GO NIE SPRZEDAM, SPOKOJNIE

qtva1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 sty 2012, o 22:26
Lokalizacja: korczak

Nieprzeczytany post autor: qtva1 » 28 sty 2012, o 20:04

gdybym chcial go sprzedac to juz dawno by go nie bylo. Tymbardziej chcialem sie skontaktowac ze szkoła, a dokładniej z dyrekcja w celu przekazania szkole tego obrazu. Widac im na tym nie zależy, pisałem 2 razy bez zadnej odpowiedzi. Szukam imformacji o autorce bo moze znajde kogos z jej rodziny. Dzieki forum dowiedzialem sie ze pochowana jest na cmentarzu miejskim w kaliszu. Jezeli grob jest do tej pory to ktos go opłaca. Jeżeli opłaca to muszą byc jakies dane osób które to robią.Moge sie zalozyc ze rodzina chcialaby zobaczyc ten obraz . Z drugiej strony chcialbym znac tez jego wartosc. Ale o sprzedazy nie ma mowy. Nie wszyscy mysla tak jak ty NEWUSER . Mimo to pozdrawiam

ODPOWIEDZ