Dewastacje zabytków

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Dewastacje zabytków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 1 maja 2011, o 21:56

Myślę, że wreszcie warto by założyć taki temat, bo jak wiadomo, takowych w Kaliszu nie brakuje.

Chodzi mi przede wszystkim o:
- nieudane przeróbki, przebudowy i samowole budowlane
- niedobraną kolorystykę
- styropianizację kamienic (choć jak na razie w Kaliszu w Kaliszu ten problem na większą skalę nie istnieje)
- wyburzenia
- akty wandalizmu
- chaos reklamowy i w stolarce okiennej
- niedbałość o obiekty zabytkowe
- inne, celowe lub nieumyślne formy dewastacji

Jako pierwszy przykład, choć nieznany, podaję przebudowę Poczty Głównej w Kaliszu w latach 90-tych lub początku XXI wieku. Dochodzi do tego styropianizacja. Obiekt z pięknego i nielicznego w Kaliszu przykładu międzywojennego modernizmu stał się zwykłym, bezstylowym 'klockiem'.

PRZED (lewy górny róg pocztówki z innego tematu) :
Gumiś pisze:Na Allegro pojawiło się sporo widokówek Kalisza w specjalnej edycji dla Poczty Polskiej,z lat 1993-95.......oto one.
Obrazek
PO (jedna z fotek realizacji firmy) :
http://zisdutkowski.pl/realizacje.html

Takich i przykładów innego typu mamy w Kaliszu o wiele więcej...

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 maja 2011, o 08:08

No własnie gdzie był konserwator.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

hejfranekkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 sty 2011, o 23:03
Lokalizacja: brak

Nieprzeczytany post autor: hejfranekkk » 2 maja 2011, o 09:11

kolorystyka to w większości rzecz gustu więc różnie z tym bywa...




______________
us bank debit card
Ostatnio zmieniony 9 maja 2011, o 16:31 przez hejfranekkk, łącznie zmieniany 1 raz.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 2 maja 2011, o 10:02

Emilu, nie dawaj takich knotów poligraficznych na przykłady. Najpierw trzeba sprawdzić, czy taka pocztówka była drukowana w PRL-u, czy w DDR-e? To były dwa światy poligraficzne, jeśli chodzi o poziom technologiczny! Porównywac można dwie, trzy foty o jednakowych parametrach technologii.To jedna sprawa
Druga, to ciągle wyłażący problem braku plastyka miejskiego, architekta m. i brak współpracy z KZ na polu chociażby doboru kolorystyki dla zabytków, dla zabytkowych układów atchitektonicznych. Współczuję pani Beacie M., przecież ta kobita tego wszystkiego sama nie załatwi! Nawet przy współpracy z tak ... ,,wyrafinowanymi'' artystycznie viceprezydentami :wink:.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 maja 2011, o 14:20

A plastyk miejski co zrobi panie Sobieray. Jeśli będzie na garnuszki JPIII to nic nie zrobi. Przybędzie tylko kolejny urzędnik. Plastyk miejski okey, ale musi być niezależny od władzy w Kaliszu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 2 maja 2011, o 14:43

Niby masz rację k-man, ale tylko niby. Noo. bo przecież nikt nie stanie z z panzerfaustem, a przydało by się ? Tu jednak chodzi o to, że jak już nas tak na siłę wciągają w tą ,, poznańską'' Wielkopolskę, to niech tu wreszcie zapanuje p o r z ą d e k !!!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 maja 2011, o 15:21

Ależ ja mam rację. Przynajmniej w tej kwestii.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 2 maja 2011, o 16:26

Tylko że mnie w tym przykładzie nie chodziło o kolorystykę ;)
W budynku przemurowano okna. Pomiędzy nimi były chyba pasy z cegły lub po prostu innej barwy, sprawiające wrażenie jednego poziomego ciągu okiennego na każdym piętrze(patrz pocztówka). Nie było żadnych pionowych akcentów prócz okien klatki. Obecnie podział i układ elewacji jest ZUPEŁNIE inny.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 2 maja 2011, o 18:08

K-man pisze:No własnie gdzie był konserwator.
Ta ,,moderna'' modernizmu miała miejsce jeszcze w okresie świetności województwa kaliskiego. Pocztówka z lat 1993-93 minus cykl produkcyjny, cenzura . To pewnie gdzieś przed wyprowadzeniem sztandaru jedynie ,,słusznej'' ;wink: ??? Kto tam w Poznaniu był w tym czasie WKZ-etem? Pewnie przed panem Al.Starzyńskim? Gdzieś chyba mam nazwisko, bo podawałem kiedys dla WW?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 2 maja 2011, o 18:36

sobieray-3 pisze:
Ta ,,moderna'' modernizmu miała miejsce jeszcze w okresie świetności województwa kaliskiego. Pocztówka z lat 1993-93 minus cykl produkcyjny, cenzura . To pewnie gdzieś przed wyprowadzeniem sztandaru jedynie ,,słusznej'' ;wink: ???
Nie, to już nasz ustrój załatwił pocztę. Jakby się przyjrzeć to na fotce stoją już 'wczesnokapitalistyczne' kioski a na reklamie widać USŁUGI...

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 2 maja 2011, o 19:13

Obrazek

Źródło: moja szuflada ;)
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 4 maja 2011, o 09:35

Dewastacja 'na świeżo' (ul. Młynarska). I to w 2 miejscach na tej samej kamienicy!
Obrazek
Obrazek

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 6 maja 2011, o 23:08

Te kamienice mają pewnie tylko taką wartość, że stanowią przykład budownictwa dka proletariatu i tyle, Ta akurat jest IMHO mało wartościowa. Dobrze, że niechcieli cię pobić :)? Bo ja od Wąskiej fociłem ślad po ,,budach'', to się musiałem opędać !

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 7 maja 2011, o 09:46

Racja, sobieray :) Dlatego byłem tam z obstawą. Samemu to bym się nawet nie przyznawał do posiadania sprzętu. Parę razy miałem przygody. Kamienica jak kamienica, ale prosta i miała swój porządek. Jak by miasto wyglądało gdyby każdy wedle uznania przemurowywał okna...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 maja 2011, o 10:09

Ale właśnie tak jest i to za cichym przyzwoleniem władzy bezsilnej :). Ten dom pewnie podlega pod MZBM, a lokator zrobił to na własny koszt?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 8 maja 2011, o 11:13

Tu mamy kolejną ,,perełkę'' !

Obrazek

Taki ,,krajobraz kulturowy'' otrzymaliśmy w prezencie, tym razem marszałkowskim sumptem :(.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 8 maja 2011, o 18:54

Żeby chociaż na tej 'podstawie' odbudowano bursę lub zbudowano jakiś stylizowany obiekt, to byłbym za, a tak... Najdroższy parking w mieście. Budowa jednego miejsca kosztowała ponad 30.000zł.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 8 maja 2011, o 19:15

Ta inwestycja niewiela dała, na Łaziennnej w dalszym ciągu panuje tłok, a samochodziska jak jeżdziły po Parku, tak jeżdżą!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 9 maja 2011, o 00:08

sobieray-3 pisze:Ta inwestycja niewiela dała, na Łaziennnej w dalszym ciągu panuje tłok, a samochodziska jak jeżdziły po Parku, tak jeżdżą!
Sobieray chyba od samego początku się domyślałeś, że nie o to chodziło, bo ja nie miałem złudzeń, co do tego.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 9 maja 2011, o 08:44

MirekDB pisze:
sobieray-3 pisze:Ta inwestycja niewiela dała, na Łaziennnej w dalszym ciągu panuje tłok, a samochodziska jak jeżdziły po Parku, tak jeżdżą!
Sobieray chyba od samego początku się domyślałeś, że nie o to chodziło, bo ja nie miałem złudzeń, co do tego.
Była wtedy taka grupa przezwana ,,oszołomami'', która nie tylko się domyslała, ona - łącznie ze mną - była pewna, że to jest poroniony pomysł. ,,Pomysł'', który zapoczątkował niszczenie najbardziej cennej dla Kalisza tkanki urbanistyczno - budowlanej. Noo, bo co może byc dla ,,najastarszego'' duchem Miasta w Polsce, jak nie jego średniowieczne Miasto Lokacyjne i kompleks pojezuicki , niezbadany i prawie że nie opisany przez historyków czy historyków sztuki. Nie będę opisywał zawiadomień do prokuratury, jej odmowy wszczęcia postępowania itd..
Chcemy tylko uzmysłowić mieszkańcom , że w Kaliszu istnieją siły, które nie zważając na historyczny interes miasta czy na utrzymanie jego piękna, realizują swe niecne cele i związane z tym korzyści. Fakty mówią same za siebie - z siłami marszałkowskimi zbyt łatwo się nie wygrywa, a Miastu, zamiast galerii z prawadziwego zdarzenia, przybył ,,gniot'', jakich w świecie mało!

Obrazek

Sami widzicie jakie to ,,pikne''!
Ostatnio zmieniony 13 cze 2011, o 22:57 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ