Babina 9

polskibyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 25 cze 2010, o 12:54
Lokalizacja: srodmiescie

Nieprzeczytany post autor: polskibyk » 5 maja 2011, o 07:42

To ze jest publiczne to wiem ...... dlatego tutaj jestem i tak naprawdę szukam zdjęć z przed drugiej wojny światowej na którym by była ta kamienica .

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 5 maja 2011, o 09:05

polskibyk pisze:Aby dostać jakies dofinansowanie to muszi byc albo zamek, koscioł muzeum lub o jakieś wartości architektoniczne !
Wiec jeżeli znajduje się osoba chętna na zainwestowanie i doprowadzenie do ładu ten 200 letni obiekt, to czy jest sens utrudniania i postawiania tak wysokich wymogów ?
- nie ma sensu, ale budżet tez nie ma na to środków. Chyba, że na zabytek klasy '0'. Jeśli chodzi o jakieś wsparcie, jeśli tak to można nazwać, to można spróbować wystąpić z wnioskiem o obniżenie, albo zwolnienie z podatków lokalnych na jakiś czas - oczywiście po remoncie i bez żadnych gwarancji.
Jeśli zabytek byłby sprzedawany przez Skarb Państwa, często jest sprzedawany z bonifikatą 50%, po spełnieniu szeregu warunków.

Np. na Dolnym Śląsku w tej chwili jest ok. 6000 obiektów zabytkowych w tym większość to ruina (albo zaraz taką się stanie). Zamki też są. Po przemianach ustrojowych wielu myslało, że złapało byka za rogi, bo obiekty zabytkowe były sprzedawana za symboliczne kwoty, a potem przyszła smutna rzeczywistość. Teraz sporo tego jest wystawionych na sprzedaż przez nowych właścicieli, z nadzieją na zbicie fortuny...
W każdym razie - Powodzenia!

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 maja 2011, o 09:41

polskibyk napisał:
Aby dostać jakies dofinansowanie to muszi byc albo zamek, koscioł muzeum lub o jakieś wartości architektoniczne !
Wiec jeżeli znajduje się osoba chętna na zainwestowanie i doprowadzenie do ładu ten 200 letni obiekt, to czy jest sens utrudniania i postawiania tak wysokich wymogów ?
Wiemy, że może ci nie być lekko, ale spróbój dowiedzieć się w Ratuszu, który jeszcze tak niedawno oferował jakieś ulgi, bonifikaty po wykonaniu remontów elewacji, dachów. To zawsze coś jest. KZ dał ci pewną wskazówkę, żebyś spróbował zrobić wejście od strony bramy. Nie sądzę żeby urząd poszedł na dalsze ustępstwa złaszcza, że chodzi o wygląd fasady tego obiektu. Piszę to, tak per analogia do ,,boju'' o fasadę koszar,,Godebskiego''.

Jeśli chodzi o foty przedwojenne twojej kamienicy, to napewno nie ma ich prawie wcale, bo miałbym je w swojej ,,kolekcji'', większość to tzw. widoki ogólne.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

polskibyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 25 cze 2010, o 12:54
Lokalizacja: srodmiescie

Nieprzeczytany post autor: polskibyk » 5 maja 2011, o 13:12

newuser pisze:
polskibyk pisze:Aby dostać jakies dofinansowanie to musi być albo zamek, kościół muzeum lub o jakieś wartości architektoniczne !
Wiec jeżeli znajduje się osoba chętna na zainwestowanie i doprowadzenie do ładu ten 200 letni obiekt, to czy jest sens utrudniania i postawiania tak wysokich wymogów ?
- nie ma sensu, ale budżet tez nie ma na to środków. Chyba, że na zabytek klasy '0'. Jeśli chodzi o jakieś wsparcie, jeśli tak to można nazwać, to można spróbować wystąpić z wnioskiem o obniżenie, albo zwolnienie z podatków lokalnych na jakiś czas - oczywiście po remoncie i bez żadnych gwarancji.
Jeśli zabytek byłby sprzedawany przez Skarb Państwa, często jest sprzedawany z bonifikatą 50%, po spełnieniu szeregu warunków
Aktualnie duża zaletą jest że nie place podatku od nieruchomości ( w okolicach 6000 pln rocznie ), wiec nie narzekam.
zdaje sobie sprawę ze będzie trudne na jakieś inne "bonifikaty".

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 5 maja 2011, o 20:22

polskibyk pisze:...... dlatego tutaj jestem i tak naprawdę szukam zdjęć z przed drugiej wojny światowej na którym by była ta kamienica .


Czy ta fotka Cię satysfakcjonuje :?: :wink: 8)
Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 maja 2011, o 21:47

WOW Guuuumiś - gratuluję. Widzę ją po raz pierwszy! O qurde - od zakładu Foto A.Banaszkiewicza po zakład Wojtka Stobieni! Jak on to zrobił ? Kim był fotograf?
A jednak ona może być argumentem w rozmowach z KZ. Tylko trzeba wystąpić do NAC o 2-3 egzemplarze i opłacić . NAC ma Copyrights!

Przy tej lampie gazowej potrzeba takiego pana :

Obrazek
Ostatnio zmieniony 6 maja 2011, o 15:20 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 5 maja 2011, o 23:12

sobieray-3 pisze: Jak on to zrobił ? Kim był fotograf?
No zapewne aparatem :lol: :lol: :lol: podejrzewam,że z mostu Kanonickiego,kim był autor :?: nieznany :?
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 maja 2011, o 23:57

Gumiś, taki ,,tępy'' to ja nie jestem, tymbardziej,że mam jeszcze taką kamerę , w której pierwotnie stosowano negatywowe klisze szklane ( w drewnianych kasetach - dwupak) na format 30 x 40 cm! Kopiowano je stykowo na niskoczułych papierach chlorosrebrowych. Ta fotografia nac-owska mogła być tak preparowaną.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 6 maja 2011, o 00:12

sobieray-3 pisze:Gumiś, taki ,,tępy'' to ja nie jestem
Ja tego nigdzie nie napisałem :lol: :lol: :lol: dałem tylko impuls,musiałem połechtać Twoje EGO bo bez tego nie jestem w stanie wyciągnąć więcej informacji od Ciebie.
Nie gniewaj się Ty moja skarbnico wiedzy :lol: 8)
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 6 maja 2011, o 07:08

Sobieray zdjęcie już było na forum także musiałeś je przeoczyć ;)
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 6 maja 2011, o 10:02

Wierzę Wam obu, dzięki. Takich fot, z takim oddaniem detali nie zrobi się lustrzanką 6 x 6 cm Rollejflex, czy mieszkową Moskwą ( i tak skopiowana z niemieckiego oryginału), nie zrobi się tymbardziej ,,leicą'' na 24 x 36 mm.,,Obłapać'' taaki kawał ulicy Babinej pd pomnika Asnyka do zegara przy Nowym Rynku mogła - jak wspomniałem wyżej - tyhlko wielkoformatowa kamera altanowa na statywie - trójnogu, gdzie na przedniej nodze znajdowało się mosiężne koło toczne. Poprostu tą kamerą jeżdziło się jak taczką. I właśnie taką jeżdziłem kilka lat, co prwda nie po kaliskich ulicach :). Dopiero póżniej sprawiliśmy sobie ,,Globikę'', ale ze statywem na 4 kółkach, które można było w odpowiednim miejscu ,,zaaretować''. Wyobrażcie sobie teraz fotografa na ulicy, który ma głowę i część kamery owinięte czarnym suknem, które stosowano li tylko do ustawienia ostrości na matówce, którą też aretował śrubami i następnie zakładał dwustronną, drewnianą kasetę 30 x 40 cm i wykonywał 2 plenerowe foty, oczywiście stosując dwa rózne czasy naświetlań. Dopiero w ciemni , po wywołaniu wybierał lepszy. Rabił tak Boretti, robił tak Jackowski i inni fotografowie.
Przepraszam, za ten offtopiczny wykład.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

polskibyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 25 cze 2010, o 12:54
Lokalizacja: srodmiescie

Nieprzeczytany post autor: polskibyk » 6 maja 2011, o 17:34

Gumiś pisze:
polskibyk pisze:...... dlatego tutaj jestem i tak naprawdę szukam zdjęć z przed drugiej wojny światowej na którym by była ta kamienica .


Czy ta fotka Cię satysfakcjonuje :?: :wink: 8)
Obrazek

TO JEST WŁAŚNIE TO CZEGO SZUKAŁEM !!!!!

DZIEKUJE !!!!

polskibyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 25 cze 2010, o 12:54
Lokalizacja: srodmiescie

Nieprzeczytany post autor: polskibyk » 6 maja 2011, o 17:45

mam teraz parę pytań dotyczące tego zdjęcia :
1/ czy wiadomo z którego roku ?
2/ Co to NAC ( narodowy archiwum cyfrowe ) ? i czy mozna wykorzystac te zdjecie ?
3/ na tym skanie widze ze po drugiej stronie bramy jest jakby lekko zamazany obraz , czy na oryginale widac dokładnie co tam jest ?

i Jeszcze raz DZIEKUJE !!!!

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 6 maja 2011, o 17:56

Opis obrazu: Panorama ulicy.
Data: 1918 - 1926
Sygnatura: 1-U-1899

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/10 ... 7d410eb4f/
Ostatnio zmieniony 6 maja 2011, o 17:57 przez Adi, łącznie zmieniany 1 raz.

polskibyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 25 cze 2010, o 12:54
Lokalizacja: srodmiescie

Nieprzeczytany post autor: polskibyk » 6 maja 2011, o 17:56

ceny NAC sa ...... bardzo wygórowane !!
ale niestety będę musiał z tego prawdopodobnie skorzystać,
a zdjęcie jest z 1918 do 1926 .......

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 6 maja 2011, o 18:45

polskibyk pisze: 3/ na tym skanie widze ze po drugiej stronie bramy jest jakby lekko zamazany obraz , czy na oryginale widac dokładnie co tam jest ?

i Jeszcze raz DZIEKUJE !!!!
Tak jakby to była markiza nad drzwiami wejściowymi,ale mogę się mylić 8)
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 6 maja 2011, o 19:00

Też wydaje mi się , że to markiza, bo witryna ustawiona jest ,,pod słońce''. Ponadto skłonny jestem datować tą fotę na okres po 1922 r , tj. po uruchomieniu EM we foluszu. Ulica w dalszym ciągu posiadała oświetlenie gazowe! A kiedy sadzono te drzewa? Sa całkiem małe jeszcze. Nawet widać amatorów ,,moczenia kija :)!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

emil_p
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: 24 sie 2010, o 07:20
Lokalizacja: Majków

Nieprzeczytany post autor: emil_p » 6 maja 2011, o 19:26

Tak, to ewidentnie jest markiza. Tak jak pokazywałem, sklepy były trzy. Markizę miał ten pojedynczy. A co do fotki, to wydaje mi się, że datowanie jest BŁĘDNE. Spójrzcie na 2 kamienicę za opisywaną. Jest cała. Na wielu zdjęciach ze stary.kalisz.pl, jak i na tej, którą dodał polskibyk jest do połowy zawalona jakby wybuchem/pożarem. W '39 nic się nie działo, więc musiała zostać zburzona w 1914r. A więc fotka jest jeszcze CARSKA. Na tym zdjęciu widać już ruiny:
polskibyk pisze:Obrazek

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 6 maja 2011, o 21:28

Na planie Kalisza autorstwa Br.Bukowińskiego z 1910 roku nie ma jej wcale. Jest tylko ta pierwsza od Straży Ogniowej.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 6 maja 2011, o 22:03

sobieray-3 pisze:Na planie Kalisza autorstwa Br.Bukowińskiego z 1910 roku nie ma jej wcale. Jest tylko ta pierwsza od Straży Ogniowej.
Wierzyć mapom... Dnia 31.05.1914, jak stanowi stempel poczty, kamienica już była:
Obrazek
I słupy też były ;) tylko druty gdzieś wcięło. Kiedyś nie było photoshopa, żyletką je usunęli?

{Ze zbiorów mojej szuflady}

ODPOWIEDZ