90 lat odrodzonego Garnizonu Kalisz...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 cze 2011, o 23:40

Nie narzekajcie! Najważniejsze, że wreszcie po pół wieku milczenia zaczęto w Kaliszu mówić o tradycji Garnizonu, 29 pSK i 25 p.a.l.. i muszę oddać Prezydentowi Kalisza, że jego wystąpienie w dniu 15 maja br przypadło mi do gustu. Naszą rolą jest kultywować te piękne tradycje i dbać o groby tych co oddali życie. Może jeszcze doczekamy się muzeum historii Miasta.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 4 cze 2011, o 00:10 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
FERRER
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 15 sty 2007, o 10:25
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: FERRER » 3 cze 2011, o 23:48

sobieray-3 pisze:Nie narzekajcie! Najważniejsze, że wreszcie po pół wieku milczenia zaczęto w Kaliszu mówić o tradycji Garnizonu, 29 pSK i 25 p.a.l.. i muszę oddać Prezydentowi Kalisza, że jego wystąpienie w dniu 15 maja br przypadło mi do gustu. Naszą rolą jest kultywować te piękne tradycje i dbać o groby tych co oddali życie. Może jeszcze doczekamy się muzeum historii Miasta.
muzeum już jest, wystarczy odpowiednie kroki w tym kierunku :)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 4 cze 2011, o 00:12

To o której jutro na te fotki? To pogadamy przy okazji :).
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 9 cze 2011, o 10:17

W ,,gąszczu'' wydarzeń umknęła nam 47 rocznica śmierci (22 maja 1964 - Casablanka w Maroku) gen.Michała Karaszewicz - Tokarzewskiego - dowódcy 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty w latach 1928 - 1932.
Poniżej krótki rys historyczny postaci pana Generała :
Tokarzewski-Karaszewicz Michał Tadeusz, pseudonimy Stolarski, Stawski, Doktor, Torwid (1893-1964), polski generał broni. Przed I wojną światową działacz Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. 1914-1917 w Legionach Polskich, walczył m.in. pod Anielinem i Laskami. Po kryzysie przysięgowym (1917) w Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 dowodząc 5 pułkiem piechoty Legionów walczył z Ukraińcami we Lwowie.

W kwietniu 1919 brał udział w wyprawie na Wilno. W okresie międzywojennym na różnych stanowiskach liniowych i sztabowych, m.in. w latach 1924-1926 dowódca 19 Dywizji Piechoty w Wilnie, 1928-1932 25 Dywizji Piechoty w Kaliszu, 1932-1939 dowódca Okręgu Korpusu w Grodnie, Lwowie i Toruniu. We wrześniu 1939 dowódca Grupy Operacyjnej w armii Pomorze, walczył w bitwie nad Bzurą.

Po przedarciu się do stolicy, zastępca dowódcy armii Warszawa generała J. Rómmla. Inicjator powołania centralnego kierownictwa walki podziemnej, uzyskał w tej sprawie pełnomocnictwo od marszałka E. Rydza-Śmigłego. Nawiązał kontakt z przywódcami stronnictw antysanacyjnych i współdziałał w tworzeniu ich reprezentacji - Rady Głównej, która miała objąć polityczne kierownictwo Służby Zwycięstwu Polski.

W listopadzie 1939 skierowany na stanowisko komendanta ZWZ na obszarze okupacji radzieckiej. Ujęty przez NKWD przy przekraczaniu granicy, więziony, po układzie polsko-radzieckim (1941) zwolniony. Od 1941 w armii W. Andersa. Od 1943 zastępca dowódcy Armii Polskiej na Wschodzie. Od 1944 dowódca 3 Korpusu organizowanego w Egipcie. Po wojnie pozostał na emigracji, osiedlił się w Londynie. We wrześniu 1992 urnę z jego prochami przewieziono na Cmentarz Powązkowski w Warszawie.
http://portalwiedzy.onet.pl/62865,,,,to ... haslo.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
FERRER
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 15 sty 2007, o 10:25
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: FERRER » 13 cze 2011, o 10:39

Dzięki, ciekawa informacja !

Może mój ostatni fant którego nabyłem drogą wymiany z moim ojcem .
Dowódca F. Alter


Obrazek

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 13 cze 2011, o 10:58

WOW, piękna fota generała. No to sie pochwalę - po moim domu pan Generał stąpał sonie :). Mieszkam pod ,,altaną'' w której fotografował suię często w firmie Józefa Jackowskiego z poszczególnym plutonami. Przypuszczam, że to byli zołnierze 25 p.a.l., bo oni mieli tu najbliżej? Zasłyszane od pani Marii J. - wdowy po fotografie.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 14 cze 2011, o 16:32

A Ja jestem pod wrażeniem kolekcji kolegi Ferrera......sorki,że dopiero tak póżno cokolwiek piszę,ale nie miałem do tej pory czasu......

Ale mam kilka pytań bo po prostu nie wiem :lol: :lol: :lol:
Możecie dla Mnie podać lokalizację kilku fotografii :?:

http://www.ferrer.boo.pl/galeria/FOTOGR ... 9PSK6.html

Tutaj nie chcę strzelić gafy 8)
http://www.ferrer.boo.pl/galeria/FOTOGR ... 9PSK5.html

Czy to jest w Kaliszu :?:
http://www.ferrer.boo.pl/galeria/FOTOGR ... 9PSK4.html
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 14 cze 2011, o 17:04

Masz rację, Gumiś - kolekcja niezwykła. Takiej foty gen.Altera nigdy nie widziałem . Znam tą kolekcję - oczywiście częściowo z innych for. Poza tym Ferrer jest kaliszaninen z krwi i kości i kontynuuje tradycję po ojcu. Wiem co to znaczy dobry wzór~. Ja jestem w rozterce, bo muszę poruszać sie pomiędzy ,,Dziećmi Łodzi'' 28 pSK) i kaliskimi pułkami - 29 pSK i 25 pal.. Ich dowódcy z wojny 1920 roku są mi jednakowo bliscy.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
FERRER
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 15 sty 2007, o 10:25
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: FERRER » 14 cze 2011, o 21:46

1. Plac św Józefa (widać z tyłu budynek dzisiejszego empiku)
2. Stadion Włókniarz
3. Kolegialna

Dziś przyleciała nowość 8)
Rewers można obczytać na moim blogu.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 cze 2011, o 21:49 przez FERRER, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 14 cze 2011, o 21:48

Ferrer wielkie dzięki za poinstruowanie 8) Jestem Ci wdzięczny 8)
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 9 cze 2012, o 10:31

ŻANDARMERIA WOJSKOWA w Kaliszu
Jak podaje w artykule ,,Burzliwe 20-lecie'' jego autor dr Jarosław Dolat - Kalisia Nowa nr 2-3-4/ 2007 zaraz po wypędzeniu Prusaków w 1918 roku w klasztorze pobernardyńskim przy ul.Stawiszyńskiej 2 zainstalowano oddział Żandarmerii Wojskowej, który prawdopodobnie stacjonoweał tam do 15 maja 1921 roku, a może nawet dłużej? Klasztor i kościół NNMP przekazxany został XX Jezuitom w 1922 roku.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ