Historia sportu w Kaliszu

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 3 lip 2011, o 08:18

Bronek szperał głównie w starych gazetach.

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 12 lip 2011, o 00:13

BICI pisze:
mirza pisze:W ŻK Ania i Maciej piszą o historii obiektów kolarskich w Kaliszu. Niestety, najmniej o tym w Noskowie, który z kilku względów wydaje się najbardziej interesujący. Swego czasu szukałem jakiś śladów (także w dokumentach) toru w Noskowie, niestety, bez powodzenia. Może ktoś z was wpadnie na jakiś ślad. :)
Faktycznie, temat jest frapujący. Czy możesz podesłać skan tego artykułu? W jakim okresie tor ten był użytkowany? Dotąd nie miałem pojęcia o funkcjonowaniu takiego obiektu. Wiem, że to zbyt proste, aby było prawdziwe, ale przeglądając mapę niemiecką z 1940 r. zwróciłem uwagę na charakterystyczny owal, nieco mniejszy od położonego w parku miejskim toru, zlokalizowany przy obecnej ul. Wrocławskiej, tuż przed skrzyżowaniem z ul. Zachodnią. Czy to był obiekt sportowy, czy też może zwykła alejka w przydrożnym sadzie? Ciekaw jestem rozwikłania tej zagadki.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 12 lip 2011, o 08:12

Poszperaj na stronie Życia Kalisza - zakładka Historia. Tam są ich artykuły - multum.Wychodzę z domu, póżniej postaram się dać link.
Oto on : http://www.zyciekalisza.pl/index.php?str=82&id=105611
Cyklomania

Druga poł. XIX w. to początki aktywnego spędzanie wolnego czasu. Propagatorami zdrowego wypoczynku była głównie zamożna inteligencja. Nobliwi zazwyczaj panowie zaczęli uprawiać sporty wodne i jeżdzić na rowerach (welocypedy). Po tę ostatnią przyjemność sięgały również panie. „Mania cyklowa”, jak z pogardą mówili jej wrogowie, ogarniała coraz szersze kręgi społeczne

Początki kaliskiego kolarstwa datują się na 1883 r. i związane są z Władysławem Ehmem, propagatorem nowości. W jego kamienicy przy ulicy Warszawskiej (obecnie Zamkowa) ciekawi mogli się zapoznać z niezwykłym pojazdem. W przeciwieństwie do dzisiejszego roweru posiadał on trzy koła. Pan Ehm pierwszy rozpoczął sprzedaż coraz bardziej modnego wynalazku. Jeśli wierzyć ilustracjom ze znanego albumu widoków Kalisza Bronisława Szczepankiewicza, około 1889 r. bicykle z wielkim kołem można było spotkać na najpopularniejszym trakcie spacerowym – w Alei Józefiny. 13 sierpnia 1892 r. oficjalnie zostaje zawiązane Kaliskie Towarzystwo Cyklistów. Nieco wcześniej, dzięki pomocy Wiktora Weigta, w pobliskim Noskowie powstaje tor kolarski. Pierwsze zawody w tym miejscu zorganizowano 28 sierpnia tego roku. ( ... )


,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 18 lip 2011, o 19:45
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: M » 30 lip 2011, o 21:10

Witam wszystkich forumowiczów ;)

Na dzień dobry wstawiam foto kaliskiej drużyny piłkarskiej, nie mam pojęcia z którego to roku może ktoś bardziej się będzie orientował który to rok :).

Zdjęcie posiadam gdyż mój dziadek grał tam, wstawiam może kogoś zainteresuje, a może powie ktoś coś więcej na ten temat :)

http://i56.tinypic.com/jglac9.jpg

Awatar użytkownika
FERRER
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 15 sty 2007, o 10:25
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: FERRER » 30 lip 2011, o 21:20

Jesli to MKS Calisia to okres miedzywojenny
Jesli 50-60 to Milicyjny Klub Sportowy :)

Awatar użytkownika
M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 18 lip 2011, o 19:45
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: M » 31 lip 2011, o 07:44

Raczej bym stawiał na okres po II wojnie światowej ;)

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 31 lip 2011, o 11:02

M pisze:Witam wszystkich forumowiczów ;)
Na dzień dobry wstawiam foto kaliskiej drużyny piłkarskiej, nie mam pojęcia z którego to roku może ktoś bardziej się będzie orientował który to rok :).
Zdjęcie posiadam gdyż mój dziadek grał tam, wstawiam może kogoś zainteresuje, a może powie ktoś coś więcej na ten temat :)
http://i56.tinypic.com/jglac9.jpg
Świetna fota. Piłkarze Milicyjnego KS na stadionie Bielarni. Druga połowa lat 40. XX wieku. Napisz coś o dziadku.

FERRER pisze:Jesli to MKS Calisia to okres miedzywojenny
Jesli 50-60 to Milicyjny Klub Sportowy :)
MKS funkcjonował w latach 1945-49.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 31 lip 2011, o 12:04

Stadion ,,Bielarni''? Gdzie on był zlokalizowany? Czy u zbiegu ulic Długosza/Przybrzeżna?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
FATUM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1454
Rejestracja: 25 lis 2005, o 18:43
Lokalizacja: Kalisz/Zduńska Wola

Nieprzeczytany post autor: FATUM » 31 lip 2011, o 21:23

sobieray-3 pisze:Stadion ,,Bielarni''? Gdzie on był zlokalizowany? Czy u zbiegu ulic Długosza/Przybrzeżna?
Nie dostrzegasz ze to Wał Matejki,Bielarnia to KKS KALISZ 8)
I COULD HAVE EVERYTHING BY DISEASES I HAVE NOTHING

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 31 lip 2011, o 22:39

Nie kojarzę, bo ściany czyste, pobielone! KKS Kalisz ,,zas..wa wszystkie ściany w mieście. Drobna różnica :wink:!

jantad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 4 sie 2011, o 22:05
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post autor: jantad » 4 sie 2011, o 23:17

Mariusz pisze:
BICI pisze:
mirza pisze:W ŻK Ania i Maciej piszą o historii obiektów kolarskich w Kaliszu. Niestety, najmniej o tym w Noskowie, który z kilku względów wydaje się najbardziej interesujący. Swego czasu szukałem jakiś śladów (także w dokumentach) toru w Noskowie, niestety, bez powodzenia. Może ktoś z was wpadnie na jakiś ślad. :)
Faktycznie, temat jest frapujący. Czy możesz podesłać skan tego artykułu? W jakim okresie tor ten był użytkowany? Dotąd nie miałem pojęcia o funkcjonowaniu takiego obiektu. Wiem, że to zbyt proste, aby było prawdziwe, ale przeglądając mapę niemiecką z 1940 r. zwróciłem uwagę na charakterystyczny owal, nieco mniejszy od położonego w parku miejskim toru, zlokalizowany przy obecnej ul. Wrocławskiej, tuż przed skrzyżowaniem z ul. Zachodnią. Czy to był obiekt sportowy, czy też może zwykła alejka w przydrożnym sadzie? Ciekaw jestem rozwikłania tej zagadki.
Dokladnie tak.Ulica Wrocławska 48.Mieszkałem tam do 1965r.Posiadłość ok.2 hektarowa,otoczona bukowym żywopłotem z pozostałościami nasypu, na którego koronie rosły 2 bardzo stare, rozłożyste platany(czy one jeszcze tam są?).Posiadłość należała do Józefa Pietrzyckiego,przedwojennego właściciela drukarni i wydawcy Echa Kalisza.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 5 sie 2011, o 08:52

Czego dotyczy "dokładnie tak"?

Tor był na pewno na terenie należącym do Weigta, który na przełomie wieków sprzedał ziemię wraz z torem człowiekowi o nazwisku M. Landau. Niestety, o tym ostatnim nic nie wiem. Czy potem nieruchomość nabył Pietrzycki?

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 sie 2011, o 10:21

Majer Landau - jak pisze p.Halina Marcinkowska - był przewodniczącym Rady Żydowskiej(napewno w 1939 r)

http://fzp.net.pl/shoa/wojenne-losy-kaliskich-zydow
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 5 sie 2011, o 10:41

sobieray-3 pisze:Majer Landau - jak pisze p.Halina Marcinkowska - był przewodniczącym Rady Żydowskiej(napewno w 1939 r)

http://fzp.net.pl/shoa/wojenne-losy-kaliskich-zydow
Teraz rozumiem, dlaczego nowy właściciel nie mógł się dogadać z cyklistami. ;) A tak poważnie, to cieszę się, że kolejne zagadki dotyczące początków cyklizmu w Kaliszu zostają rozwiązane.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 sie 2011, o 11:00

A kiedy powstał w Kaliszu pierwszy klub motocyklowy. Wiem, że istniał po wojnie na prxzełomie lat 40.50-tych XX wieku, Na Cm.Miejskim jest nagrobek ofiary wypadku z VI 1950 pod Pleszewem roku śp. Kazimierza Szewczyka - członka sekcji motocyklowej KS ,,SPÓJJNIA - PROSNA''.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 5 sie 2011, o 11:19

sobieray-3 pisze:A kiedy powstał w Kaliszu pierwszy klub motocyklowy. Wiem, że istniał po wojnie na prxzełomie lat 40.50-tych XX wieku, Na Cm.Miejskim jest nagrobek ofiary wypadku z VI 1950 pod Pleszewem roku śp. Kazimierza Szewczyka - członka sekcji motocyklowej KS ,,SPÓJJNIA - PROSNA''.
Taka sekcję miał też Włókniarz.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 sie 2011, o 20:08

Juz sobie wyobrazam panów jeżdżących na Zuendappach, NSU i Indianach :). A może na sowieckich Sokołach?. Bo WueFeMki, to śpiew przyszłości!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

jantad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 4 sie 2011, o 22:05
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post autor: jantad » 5 sie 2011, o 20:27

Sokół był polskim motorem.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 sie 2011, o 20:51

Aparat Zorkij-4 tez był niemiecką Leicą :) . A M-72 też pisali ,,Sokoł'' , tylko że głagolicą . A moze się mylę w tym natłoku informacji? w Każdym razie dzięki za sprostowanie. Jeżdziły wtedy jeszcze niemieckie DKW-ki i NSU, bo AWO to trochę póżniej ( AWO Sport).
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 5 sie 2011, o 21:15

AWO Simson były rewelacyjne i piękne. Pędzone wałem. Konkurowały urodą z naszym wspaniałym Junakiem. Co do Sokoła, to przede wszystkim był to motocykl, a nie motor, no i oczywiście polski, w wersji 600 i 1000. Czy ktoś pamięta motocykl Moj?
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

ODPOWIEDZ