Farma i Dom Dziecka Szcypiorno

Alexia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 cze 2011, o 11:36
Lokalizacja: Szczypiorno

Farma i Dom Dziecka Szcypiorno

Nieprzeczytany post autor: Alexia » 20 cze 2011, o 06:45

Witam Wszystkich. Jestem nowym uczestnikiem tego forum i obecnie prowadzę genealogiczne poszukiwania moich pradziadków, którzy poznali się w Kaliszu-   Szczypiornie podczas pierwszej wojny światowej. Będę niezmiernie wdzięczna, jeśli ktoś z Was w jakikolwiek sposób pomoże mi znależć odpowiedzi na następujące pytania:

- Czy w 1917 roku w Kaliszu bądż w okolicach Kalisza znajdował się sierociniec?

- Podczas pierwszej wojny światowej mój pradziadek pracował w gospodarstwie rolnym w pobliżu Szczypiorna. Czy istnieje jakaś szansa zlokalizowania gospodarstw, które były prowadzone w Kaliszu bądż jego okolicach w latach 1917- 1920? Jeśli się nie mylę, biorąc pod uwagę rozmiar miasta, nie było ich zbyt wiele w tamtym okresie.

- Czy istnieją jakieś informacje mówiące, że więżniowie obozu w Szczypiornie (przykładowo francuscy) pracowali również poza obozem, na przykład w gospodarstwach rolnych?


Z góry serdecznie dziękuję za Waszą pomoc.
Pozdrawiam,

Alexia

Alexia

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 3 wrz 2011, o 10:48

W Kaliszu, z tego co wiem, był ewangelicki sierociniec, ale nie pamiętam dokładnie w jakich latach.
Co do gospodarstw, można to sprawdzić w archiwum państwowym. W pobliżu Szczypiorna nic mi na tę chwilę nie przychodzi to glowy, ale warto napisać do naszego Tomasha z forum, on wie o Szczypiornie najwięcej. Warto zajrzeć na Jego stronkę: http://szczypiorno.prv.pl/
Co do reszty, nie wiem. Ale jak mówię, jeśli ktoś coś wie, to na pewno jest to Tomash :)
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 3 wrz 2011, o 11:23

Alix, już próbowałem wyjaśniać Alexii na forum - wtg - gniazdo, ale nie potrafie ani po niemiecku, ani po angielsku wyjaśnić tych polskich zawiłości. W Szczypiornie był przedewszystkim dwór . Nie wiem czy tam obok obozu - najpierw wielonarodowego ,,durchgefengen lager'' czyli jenieckiego obozy przejściowego, potem legionistów polskich i kolejnych odmian : ukraińskiego, sovieckiego i dla powracających z Syberii i nie tylko - Polaków był założony jakikolwiek sierocinieć? W Kaliszu , jeszcze pod zaborem rosyjskim istniał sierociniec im. św.Kseni, ale czy był podobny , ewangelicki - nie wiem? Napewno ewangelicy prowadzili Dom Starców - przytułek przy ul.Litewskiej (dzisiaj pozostałości tego domu widoczne są od strony Alei Wojska Polskiego). Przy ul.Nowy Świat 3 (obecnie Hotel ,,Calisia'' ) prowadzono polski przytułek oraz przy ul.Stawiszyńskiej 41 istniał żydowski dom starców. Nie znam na tyle historii Kalisza by móc wskazać w jego międzywojennym okresie istnienie nawet polskiego sierocińca. Dopiero chyba(?) po WW 2 otworzono polski sierociniec (jedyny w mieście) właśnie w poewangelickim obiekcie przy ul.Litewskiej 3 lub 5 , który po jakimś czasie przeniesiono do nowej placówki przy ul.Stawiszyńskiej.
Może tomash coś pomoże? Adminie co Ty na to?
Pozdrawiam
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ