Strona 1 z 1

Dzieje poczty w Kaliskiem

: 9 lut 2012, o 16:48
autor: sobieray-3
Ostatni raz o dziejach poczty w Kaliszu pisała pani Lucyna Kobylańska w wydanym przez TMK w 1985 roku ,,Zarysie dziejów poczty w Kaliszu 1706 - 1985 ''. Pewnie jest już p.Lucyna na emeryturze zasłużonej ? Pracowała kiedyś na Poczcie Głównej przy Zamkowej 20 prowadząc sprzedaż abonamentową znaczków i publikacji filatelistycznych w ,,specjalnym'' okienku - chyba nr 10 ? - nakońcu sali sprzedaży. Do historii poczty jeszcze powrócę dzisiaj wstawiam tylko link do foty zajazdu pocztowego z przełomu XVIII i XIX wieku w ... Kościelcu :

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0727174113

[quote]Zajazd pocztowy
Na rozwidleniu dróg wznosi się klasycystyczny zajazd pocztowy z przełomu XVIII i XIXwieku. Składa się on z budynku mieszkalnego i dwóch pawilonów mieszczących niegdyś stajnie, ustawionych skośnie po jego bokach. Dachy na wszystkich budynkach są czterospadowe, kryte dachówką.
Obecnie w budynku mieszkalnym jest urządzona stylowa
restauracja.

W jednym z pawilonów mieści się filia Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, które urządziło tutaj ciekawą salę pamiątek z ekspozycją obrazującą historię usług pocztowych. Można zobaczyć tam m.in. model pierwszego polskiego wagonu pocztowego z 1860 r., dawne aparaty telegraficzne, fragmenty ubiorów pocztylionów,
przysięga pocztyliona z 1812 r. oraz stare dokumenty i ryciny.
[/quote

Powyższe z ,, Plan Odnowy Miejscowości Kościelec na lata 2009-2016, Gmina Kościelec ''
Celowo wstawiam Kościelec, licząc na pomoc Makarego :).

: 9 lut 2012, o 17:51
autor: mirza
Bez przesady. Były rocznicowe wydawnictwa, pisał Roman Matusiak. Trochę tego w ostatnich latach było.

: 9 lut 2012, o 18:04
autor: newuser
A to może zapytam, korzystając z tematu. Na trasie Kalisz - Ostrów kiedyś był kamień milowy, pocztowy(?), mniej więcej w miejscu dzisiejszgo wjazdu na obwodnicę Ostrowa. Czy ten kamień w ogóle się jeszcze zachował, ma ktoś może jego zdjęcie ?

: 9 lut 2012, o 19:03
autor: mirza
newuser pisze:A to może zapytam, korzystając z tematu. Na trasie Kalisz - Ostrów kiedyś był kamień milowy, pocztowy(?), mniej więcej w miejscu dzisiejszgo wjazdu na obwodnicę Ostrowa. Czy ten kamień w ogóle się jeszcze zachował, ma ktoś może jego zdjęcie ?
Co to za kamień? Co miałby znaczyć?

: 9 lut 2012, o 20:17
autor: Zacharski
Eksponaty Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, o którym wspomina sobieray, jedynego takiego w Polsce, z tego co wiem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Sztandar pocztowy
Obrazek
Pocztowe Przysposobienie wojskowe
Zdjęcia ze zbiorów własnych.

Skoro jesteśmy w temacie historii poczty, to jako ciekawostkę powiem Wam, iż "rewolucji" w zakresie uporządkowania adresów zamieszkania, dokonał Napoleon Bonaparte. Kiedyś, adresy podawano na zasadzie: karczma piwna na drugim skrzyżowaniu, koło starego dębu, 200 kroków za młynem Nowaka, tego koło kościoła Św. Brygidy. Adresujcie sobie tak listy...Napoleon natomiast wymyśłił, że każdej ulicy należy nadać nazwę, a domy ponumerować, przy czym numery parzyste muszą być po jednej stronie ulicy, a nieparzyste po drugiej.

: 9 lut 2012, o 23:21
autor: sobieray-3
mirza pisze:Bez przesady. Były rocznicowe wydawnictwa, pisał Roman Matusiak. Trochę tego w ostatnich latach było.
Sorry, masz rację . Zapomniałem o tej pozycji p.Romana. Zdaję się , że była pisana w kooperacji z p.Splittem? Nie znam jej.

: 10 lut 2012, o 08:26
autor: mirza
Świetna rzecz, nie tylko dla pasjonatów poczty :)

Obrazek

: 10 lut 2012, o 09:48
autor: Zacharski
Budynek poczty w Opatówku:
Obrazek

Zdjęcie z 1923 roku, ze strony: http://www.biblioteka.opatowek.pl/zabyt ... oczty.html
Oczywiście budynek istnieje do dziś i jest w nim poczta :)
Te betonowe donice ze zdjęcia przed budynkiem, zostały na nowo postawione (repliki) jakoś pod koniec 2010 roku. Te duże drzewo koło "furtki" to kasztan, rośnie do dziś. Cały budynek jest własnością Poczty Polskiej, a nad salą dla klientów zamieszkują emerytowani pracownicy pocztowi. Z przodu tego nie widać, ale od podwórza jest normalnie dodatkowe piętro. Za komuny była tam jeszcze Tepsa i centrala telefoniczna.

: 10 lut 2012, o 20:36
autor: MakaryGorzynski
Tzw. zajazd pocztowy w Kościelcu powstał około 1820 roku, gdy budowano trakt warszawski jako jeden z typowych pod względem rozwiązań architektonicznych obiektów infrastruktury drogowej. To taki ówczesny obiekt obsługi autostrady :) Trakt warszawski był częścią regulacji przestrzennej w Kościelcu, kiedy uporządkowano istniejący do dziś układ dróg. Wedle jednego z planów typowych powstał też zespół zajazdu pocztowego w Turku niemal w tym samym czasie, por. M. Górzyński, Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego, tom 1, Miasto Turek, Turek 2009, rozdział o dzielnicach fabrycznych; tamże ciekawe rysunki z wrocławskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji oraz odsyłacze bibliograficzne dot. tej architektury.

Z kolej w Kaliszu przypominam sobie prasowe narzekania z pierwszych lat XX wieku na brak oddzielnego gmachu pocztowo-telegraficznego, wypominano że Ostrów "ma a my nie i jak to możliwe", faktycznie bowiem chyba poza budową w 1895 roku oficyny w podwórzu poczty na Grodzkiej dla telegrafu i mieszkań urzędniczych niewiele zmodernizowano ten stan rzeczy przed 1914. Dzięki za wątek :)

: 10 lut 2012, o 23:03
autor: sobieray-3
Wcześniej pocztamt mieścił się przy ul.Najświętszej Marii Panny (Mariańskiej), jednak nie wiem w którym miejscu. Może zrezygnowano z niego przed budową soboru Pietropawłowskiego?
Ponadto przy stawiszyńskiej znajdował się budynek poczthalterii, prowadzony kiedyś przez Poradowskiego z Niedżwiad. Obiekt istnieje chyba tylko w RZ, bo w realu go nie ma?

: 10 lut 2012, o 23:16
autor: sobieray-3
Dzięki Zacharski. Pod podanym linkiem znalazłem jeszcze takie info :
W książce Lecha Zimowskiego ,,Geneza i rozwój komunikacji pocztowej na ziemiach polskich'' wśród przedstawionych planów domów zajezdnych znajduje się plan austerii w Opatówku z 1834 roku.
Reszta opisu :

http://www.biblioteka.opatowek.pl/zabyt ... randa.html

: 14 lut 2012, o 12:25
autor: mirza
sobieray-3 pisze:Wcześniej pocztamt mieścił się przy ul.Najświętszej Marii Panny (Mariańskiej), jednak nie wiem w którym miejscu. Może zrezygnowano z niego przed budową soboru Pietropawłowskiego?
Ponadto przy stawiszyńskiej znajdował się budynek poczthalterii, prowadzony kiedyś przez Poradowskiego z Niedżwiad. Obiekt istnieje chyba tylko w RZ, bo w realu go nie ma?
W końcu XVIII wieku poczta była przy Maryańskiej po lewej stronie idąc od ratusza, kilkadziesiąt m od rynku. Potem przez chwilę w czasach pruskich przy ul. Wrocławskiej i od czasów Królestwa Polskiego przy obecnej Zamkowej.

: 15 lut 2012, o 00:00
autor: prezesmarcin
mirza pisze:Świetna rzecz, nie tylko dla pasjonatów poczty :)

Obrazek
moze i nietylko dla pasjonatow ale prawde poweidziawszy zerzniete z ksiazki o dziejach poczty w Polsce.

: 19 lut 2012, o 19:49
autor: Zacharski

: 20 lut 2012, o 22:49
autor: sobieray-3
No tak, ale zanim zaczęto wozić pocztę takimi side-carami :), to wcześniej używano , ale to po 1835 roku tzw. steinkelerek , które bywały na stanie firmy Steinkellera, która obsługiwała cały trakt w okreslonym umową czasie(bez przesiadek dla podróznych)

Obrazek

Ponadto poczthalterzy mieli zwykle na stanie kilka tzw.,,kariolek'', czyli wózków pocztowych z końmi , które jeździły tylko od stacji (poczthalterii) do stacji pocztowej. I w tym przypadku pasażerowie nie płacili za całą trasę, lecz tylko opłaty cząstkowe należne każdemu dzierżawcy stacji, czyli poszczególnym właścicielom kariolek. Ponadto zmuszeni byli przesiadac się z wózka na wózek - co wydłużało podróż.
W międzywojniu stosowano podcztowe furgony, które widywałem jeszcze i po wojnie

Obrazek

: 19 mar 2012, o 21:22
autor: Zacharski
W książce "Życie codzienne w Kaliszu w dobie Oświecenia" Władysława Rusińskiego wyczytałem, iż poczta kaliska toczyła spory z franciszkanami (sąsiadowali ze sobą) w XVIII wieku. Przykładowo zakonnicy brzydko mówiąc "zakosili" konie poczcie, gdyż niby te...zjadały im kapustę! O odszkodowaniu za to już wzmianki nie ma. Może dziś Poczta Polska powinna dochodzić należności od Kościoła za te konie wraz z odsetkami? :lol:

List z Kalisza do Warszawy kosztował 12 groszy.

Re: Dzieje poczty w Kaliskiem

: 21 lis 2012, o 13:28
autor: Rafi2981
Moja mama mówiła mi, że na ulicy Moniuszki podczas okupacji znajdowała się placówka poczty, czy ktoś ma o tym informacje?

Re: Dzieje poczty w Kaliskiem

: 23 lis 2012, o 11:39
autor: sobieray-3
Nie, nic nie wiem. Musisz podpytać mamę o szczegóły.

Re: Dzieje poczty w Kaliskiem

: 14 lip 2016, o 12:41
autor: Elżbieta M.
Witam serdecznie. Mój pradziadek był pocztylionem (kurierem) jeszcze za czasów cara czyli Guberni Kaliskiej w latach ok. 1890-1914. W rodzinie mówiło się "kurier carski"-ponieważ woził pocztę do cara i był raz w roku zapraszany do niego na polowanie (z którego zbyt wiele jednak nie pamiętał,bo zbyt mocno częstował się bimberkiem :)- konie same prowadziły go do domu :) ). Czy jest możliwość odszukać gdzieś jakąś wzmiankę na ten temat? tzn. może wykaz pocztylionów? Mnie nie udało sie na nic trafic. Dziekuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.