Ukraincy w Kaliszu

Lech Jakubowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 lut 2012, o 13:09
Lokalizacja: Chmielnik

Ukraincy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Lech Jakubowski » 10 lut 2012, o 12:40

Witam.Nie to nie jest odkrycie ,ale jak sądzicie jak wyglądało miejsce ,życie mieszkańców pochodzenia ukraińskiego w Kaliszu.Skąd wzięli się w Kaliszu ?
FANTOMAS

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 10 lut 2012, o 12:53

Lechu poszukaj tu. Nie pamietam dokładnie nr. NK, ale kilka z nich było poswięconych Ukraińcom w Kaliszu.
http://www.kalisz.eu/portal.php?aid=118 ... 65818ed840
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Lech Jakubowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 lut 2012, o 13:09
Lokalizacja: Chmielnik

Nieprzeczytany post autor: Lech Jakubowski » 10 lut 2012, o 12:58

Dziękuje ,poszperam.
FANTOMAS

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Ukraincy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 10 lut 2012, o 14:10

Lech Jakubowski pisze:Witam.Nie to nie jest odkrycie ,ale jak sądzicie jak wyglądało miejsce ,życie mieszkańców pochodzenia ukraińskiego w Kaliszu.Skąd wzięli się w Kaliszu ?
Cholernie ogólnikowe pytanie. Równie dobrze mogę Ci odpowiedzieć, że przyjechali do naszych rolników do pracy na czarno. Ale domyślam się, że nie o to Ci chodzi. "Akcja Wisła" i przesiedlenia Ukraińców oraz Łemków...Mówi Ci to coś? :wink:
http://www.calisia.pl/articles/9453-pie ... -w-miescie
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 10 lut 2012, o 15:01

To ma być praca licencjacka, czy magisterska? Ile stron potrzeba ? :) Bo można by zacząć od Sienkiewicza, Kraszewskiego itd. i kończyć na wojnie bolszewickiej i Petlurze. Akcji ,,Wisła'', to w Kaliskiem raczej nie przeprowadzano. Oni kierowani byli trochę dalej na pólnoc, pn-zach i zachód Polski. W Kaliszu najwiecej osiadło muzyków związanych z orkiestrą symfoniczną .

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 10 lut 2012, o 15:48

Sobieray przejrzyj sobie:
http://www.cerkiew.net.pl/index.php?glo ... kcja_wisla

Kalisza co prawda nie ma, ale okoliczne miejscowości juz tak. Czasem trzeba chwilę poczekać, aż stronka się załaduje.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 10 lut 2012, o 17:53

Do czytałem do poz.1 000 - i w ostatniej dziesiątce znalazłem z 5 famikii skierowanych do Niekurska /Wielkopolski. Wiesz dobrze, że to był szatański pomysł pomocnika diabła i Kagana - chana.

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 10 lut 2012, o 18:31

Bardzo sugestywnie wyobraziłem sobie Panie sobieray, jak wertujesz każdą pozycję i tak docierasz do punktu 1000 i postanowiłem Ci pomóc. Moja podpowiedż: kombinacja klawiszy ctrl+f. Pojawi sie pod paskiem adresowym (do góry) wyszukiwarka. I przeszukujemy zawartość danej strony www do woli, według haseł :) I znajdujemy na podanej przeze mnie stronie przykładowo:
Obrazek
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 10 lut 2012, o 19:09

Myślalem, że Lechowi bardziej chodzi o Ukraińców z lat międzywojennych.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 10 lut 2012, o 23:21

No to doszły raptem 4 osoby w Kępnie! A cała reszta na tzw. Ziemiach Odzyskanych , jak je dawniej okreslano.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 11 lut 2012, o 08:43

Oczywiście masz rację sobieray, że większość Ukraińców i Łemków przesiedlano na Ziemie Odzyskane, jednakże w pewnym procencie do Polski centralnej również. I obaj wiemy, że ta lista, to tylko część przesiedlonych :wink: Całej listy dziś nie da sie odtworzyć.

Odnośnie członków UPA (skoro mówimy już o Ukraińcach), to kiedyś czytałem, o jakimś ważniejszym guru z tej formacji ukrywającym się w Kaliszu po "Akcji Wisła". Niestety zapomniałem tytułu książki i nazwiska delikwenta. Ktoś odświeży mi pamięć?

Tymczasem:
w kol. Strzelecka pow. Włodzimierz Wołyński upowcy oraz chłopi ukraińscy , używając kul, siekier, noży itp., torturując i okaleczając, zamordowali 47 Polaków, „W rodzinie Prucnala wymordowano 8 osób, w tym 6 dzieci. Dzieci porąbano siekierą, odcięte głowy nabijano na kołki w płocie, 9 miesięczne dziecko nabito na płot żywcem; właściciela wiatraka oraz 5 dzieci rannych wrzucono do studni; wśród oprawców był ukraiński Aleksy Kalińczuk. Na przełomie 1943/1944 zgwałcił on i zastrzelił Polkę. Po wojnie zamieszkał w Kaliszu pod przybranym nazwiskiem Jan Wiśniewski. Sądzony w 1969 roku w Lublinie za zbrodnie na ludności żydowskiej i polskiej otrzymał karę 15 lat więzienia
Za: http://ludobojstwo.blogspot.com/2011/01 ... -1943.html
Jest to fragment książki Państwa Siemaszko:"Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945".
2 tomy tej książki są dostępne w Bibliotece Głównej w Kaliszu. Muszę się nią zainteresować.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 11 lut 2012, o 10:04

Jakiś wątek o Wołyniu i obchodzeniu rocznic zbrodni już istnieje na Forum, więc nie rozwijajmy go za mocno w Historii Kalisza.

A co Panowie powiecie o Polakach, o Kaliszanach na Syberii? W jakiejś audycji PR Jedunka znalazła się Pani będąca potomkini Kaliszanina. Nazwisko dopiszę jak znajdę :).
Ostatnio zmieniony 11 lut 2012, o 10:42 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 2 razy.

Lech Jakubowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 lut 2012, o 13:09
Lokalizacja: Chmielnik

Ukraincy w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Lech Jakubowski » 11 lut 2012, o 10:35

Chodzi o Ukrainców z obozów pod Kaliszem z lat 20-stych
FANTOMAS

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 11 lut 2012, o 10:46

A były jakieś spisy, jakieś list? Bo tu na forum jakaś osoba z Francji poszukuje swoich korzeni w Szczypiornie?
Tak, nawiasem mówiąc nie jestem specjalistą od spraw ulraińskich.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Nieprzeczytany post autor: andre » 11 lut 2012, o 13:57

Z doświadczeń mojej rodziny wiem, że Ukraińcy jak i Polacy, byli zabierani przymusowe roboty do Niemiec. Tam mój ojciec i jego kolega z Kalisza, poznali Ukrainki z którymi się ożenili i wrócili po wojnie do Kalisza. Takich mieszanych polsko-ukraińskich małżeństw było naprawdę dużo. Jak opowiadał mój ojciec, wśród Ukraińców było bardzo niewielu, którzy z przymusowych robót chcieli wracać do sowieckiej już wtedy Ukrainy. Część oczywiście popłynęła do Kanady, Angli czy Australii.

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 13 lut 2012, o 17:58

Gdzie wcięło dzisiejsze posty?
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1886
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 13 lut 2012, o 18:05

przepraszam za utrudnienia.
niestety postów nie da się przywrócić, jednak w zamian znów posiadamy Polskie znaki :)

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 14 lut 2012, o 17:23

Z tekstów zaginionych w necie... :) Wrzucam jeszcze raz ten kawałek sprzed 15 lat.

"Piłsudski udzielił internowanym oddziałom ukraińskim dużej autonomii wewnątrz obozów. Pomimo ogromnej sympatii dla sprawy ukraińskiej nie mógł nic zrobić i wobec oporu rządu i sejmu sam zrezygnował ze swoich federacyjnych planów. 15 maja 1921 roku marszałek zjawił się w Szczypiornie, gdzie został uroczyście podjęty w obozowej świetlicy, ustrojonej w emblematy polskie i ukraińskie. Wysłuchał przemówienia generała Marka Bezruczki i wśród wielkiej ciszy powiedział: Ja was przepraszam panowie, ja was bardzo przepraszam. Towarzyszący Piłsudskiemu płk Juliusz Ulrych zanotował w swoim pamiętniku reakcję gen Bezruczki, który bardzo wzruszony rzekł: Wasz pan marszałek to wielki rycerz.
Tymczasem w Szczypiornie kwitło życie nie tylko obozowe. Działała tu szkoła podstawowa im. Semena Petlury, powołane przez generała Zagrodzkiego gimnazjum im. Tarasa Szewczenki oraz szkoła artystyczna, której kilkudziesięciu uczniów wystawiało swoje prace w całej Wielkopolsce. Dużą popularnością wśród miejscowych cieszył się także chór oficerski. Wśród internowanych działało Stowarzyszenie Pomocy Emigrantom z Ukrainy Emigrantom, które utrzymywaŁo w Kaliszu Dom Ukraińskiego Emigranta, pracownię rzemieślniczą, drukarnię i liczącą 198 woluminów bibliotekę, zgromadzoną przez działające w latach 1926-37 Towarzystwo Samopomocy Emigrantom z Ukrainy w Województwie Łódzkim. Pod koniec 1922 roku powstało tu rownież wydawnictwo ,,Czarnomor'', gdzie drukowanmo książki głównie o tematyce historycznej i wojskowej. W Kaliszu wydawano następujące pisma: ,,Załiznyj Striłeć'', miesięcznik literacki ,,Wesełka'''', satyryczne ,,Oko'', ,,Sicz'' ,,Za drotom'', Dżereło'', ,,Wowa internowanyj'', ,,Za Ukrainu'' i ,,Wisnyk internowaneho kurenia''.
W 1924 roku, po likwidacji obozów internowanych, w Kaliszu powstała Stanica Ukraińska. W jej skład weszły, obok wymienionych wcześniej szkół, także przedszkole, koło sportowe ,,Sokił'' oraz grupa teatralna. Pomimo że wielu Ukraińców wyemigrowało, jeszcze w 1937 roku było ich w Kaliszu ponad 1000. Jedną z niewielu pamiątek, które po sobie pozostawili są groby, zwieńczone krzyżami z tryzubem.
Spośród trzech miejsc, na których chowano żołnierzy ukraińskich w najlepszym stanie jest cmentarz prawosławny znajdujący się na tzw. greckiej górce. Pochowanych jest na nim około 50 oficerów. Nekropolia, którą opiekuje się kaliska parafia prawosławna, jest zadbana, zabezpieczona i dobrze utrzymana. Niewiele pozostało po grobach na cmentarzu przy ul. Żołnierskiej na Majkowie. Miejsca pochówku znaczą kopczyki ziemi i nieliczne krzyże. W najgorszym stanie jest niewątpliwie cmentarz wojskowy przy ul. 29 Pułku Piechoty w Kaliszu.
Jesienią 1914 roku w podkaliskim Szczypiornie Niemcy założyli cmentarz, na którym chowani byli żołnierze zmarli w stalagach. Mogiły zajęły około 1 hektara ziemi, należącej do trzech właścicieli: Józefa Mrozińskiego, Feliksa Matuszczaka i Marcelego Maciejewskiego. Szczypiornicka ziemia przyjęła prochy kilkudziesięciu Anglików i Włochów, ponad 700 żołnierzy armii carskiej m.in. Rosjan, Ukraińców, Gruzinów, Litwinów i Tatarów oraz kilkunastu Niemców. Potem, podczas wojny polsko-bolszewickiej chowano tu zmarłych w niewoli żołnierzy Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. W 1922 roku, kiedy obóz w Szczypiornie zasiedlany był żołnierzami Armiu Ukraińskiej Republiki Ludowej, na cmentarzu spoczywało już ponad 1000 żołnierzy. Potem w latach 1922-23 pochowano tu około 500 żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Internowani w obozie żołnierze ukraińscy zorganizowali zbiórkę pieniędzy, które przeznaczyli na odnowienie i uporządkowanie nekropolii. Już wtedy wydatki przekroczyły 2 tysiące złotych, co było dla biednych emigrantów kwotą niemałą. Pośrodku nekropolii stanął pomnik poświęcony poległym, a wykonany przez kaliską firmĘ Alfreda Fibigera. Na pomniku wyryto napisy: ,,Tim szczo wmerli, ale nie zdradzili Ukrainy, Ukrainska Armia 1923'' i z drugiej strony: ,,Bohaterom walki o niepodległość Ukrainy, Armia Ukraińska, Pro Ukrainae libertate mortus''. Po rozwiązaniu obozu w 1924 roku właściciele gruntów zagrozili zniszczeniem cmentarza, bowiem od 1914 roku nie płacono im za dzierżawę. W całym kraju przeprowadzono zbiórkę pieniędzy i 4 października 1929 roku w biurze notarialnym Stanisława Brzozowskiego w Kaliszu generał Ołeksandr Zahrodśkyj podpisał akt kupna-sprzedaży. Cmentarz otoczono betonowym ogrodzeniem i obsadzono żywopłotem.
Warto wspomnieć, że wbrew opinii wielu miejscowych badaczy, w Szczypiornie - oprócz prostych żołnierzy - byli chowani także oficerowie, a wśród nich generał Nykonyw oraz pułkownicy Masalityn, Neczajiw i Frołow.
Po drugie wojnie światowej nekropolia ukraińska uległa prawie zupełnemu zniszczeniu. Słupki ogrodzeniowe i krzyże do dzisiaj służą okolicznym mieszkańcom np. jako słupy graniczne. Nieznane są losy pomnika. Według jednej z wersji został on wysadzony w powietrze przez żołnierzy NKWD. Ocalał jedynie postument, na którym nie ma żadnych śladów wybuchu. natomiast na niewidocznych już nagrobkach rosną krzaki i drzewa. Wpisany do resjetru zabytków obiekt został zamieniony na pastwisko. Tymczasem pomimo ogromu zniszczeń nekropolia w Szczypiornie jest największym wojskowym cmentarzem ukraińskim w Polsce."

I jeszcze raz nazwisko speca w tych kwestiach:


ALEKSANDER KOLAŃCZUK i JEGO KSIĄŻKI

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 14 lut 2012, o 18:31

To i mnie wypada ponownie wrzucić zdjęcia cmentarza ukraińskiego w Szczypiornie:
Obrazek
Obrazek

Zbiory własne.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 lut 2012, o 22:47

A poniżej moje :) :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ