Ukraincy w Kaliszu

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 7 kwie 2012, o 20:25

mirza pisze:
K-man pisze:Zgadzam się z Ryskiem i Zacharskim. Ukraińcy przynajmniej ci, że Szczypiorna załugują na dobrą pamięć i szacunek ze strony kaliszan i Polaków.
Tu nie ma o czym dyskutować. Ukraińcy to nasz sojusznik w walce z Sowietami. Czerwonoarmiejcy leżący na cmentarzu to ofiary władzy sowieckiej zajmującej Polskę. Nie wiem ilu z nich zginęło w walce. Wacek Klepandy twierdził, że niewielu (alkoholowa kąpiel w Zbiersku).
Słuszna uwaga.

tomash:
Nie przesadzajmy że cmentarz jest zaniedbany. Co miesiąc ekipa z Urzędu Miasta przyjeżdża, kosi trawę zbiera śmieci
Czyli trochę lepiej niż było w PRL-u w tym temacie. Każdy kto tam był i widział ten cmentarz, zgodzi się ze mną, że sprawia przykry widok (nie mam tu na myśli atmosfery, jaką z definicji niesie miejsce pochówku). Grobów prawie nie widać, upadek totalny cmentarza. Sobieray pisze, że miasto daje ileś tam tysiaków (!) na cmentarz czerwonoarmistów. To ja się pytam, ile daje na cmentarz Ukraińców, którzy walczyli o wspólną wolność, a nie o kolejną okupację Kalisza (i Polski). Tak sobie przypomniałem jak mi dziadek opowiadał, jak Rosjanie "wyzwalali" Kalisz. Nikomu nie wolno było być wtedy w oknie mieszkania. Strzelali bez ostrzeżenia. Dziadek mieszkał już wtedy na Kościuszki i jeszcze w latach 90-tych pokazywał mi ślady we framugach okien od strzałów. Jak już rozpanoszyli się w Kaliszu, to lubili pytać mieszkańców o godzinę. Dzięki temu zegarki nosili od łokci po dłoń, zarówno po lewej stronie jak i prawej...
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 7 kwie 2012, o 20:53

W roku 1994 podpisano umowę między rządami Polski i Ukrainy o ochronie miejsc pamięci i spoczynku ofiar wojen i represji politycznych. W 2010 roku podpisano dodatkowy protokół, w którym uzgodniono, między innymi, „koncepcję ustawienia krzyży i tablic z nazwiskami pochowanych żołnierzy” na cmentarzu w Szczypiornie. Dopóki nie zrealizuje się tego projektu, to inne działania (nazwijmy je porządkowymi) nie zmienią ogólnego obrazu cmentarza.

I inna sprawa.
Kalisz jest miastem partnerskim Kamieńca Podolskiego. Dlaczego nikt nie stara się tego wykorzystać? W tej sprawie, ale także w wielu innych.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 8 kwie 2012, o 20:12

Wiem dobrze, że sprawa jest nie do końca załatwiona. Od naszech działań zależy dużo. Tylko wszystkie takie działania powinny być nagłasniane w mediach ukraińskich. To warunek konieczny i podstawowy. Po łódzkich działaniach stwierdzono zainteresowanie polskimi cmentarzami na Syberiii min. w Chabarowsku. Zaczęto je tam porządkowac! Ale w Łodzi sprawą kierował red.Michał Jagiełło - rusycysta. Faktem jest, że nasze szkoły z nauczycielami wizytują Kamieniec Podolski. Znając nauczycieli wiem , że część z nich nie ,,wychyla'' się zanadto, mowiąc delikatnie. Uważam jednak, że takie wizyty nie powinny ograniczać sie do porównywania programów nauczania i podziwiania krajobrazów.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ