Medale kaliskie 1807 - 2007 ...

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Medale kaliskie 1807 - 2007 ...

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 mar 2012, o 17:23

Pewnie nic nowego nie odkryjemy ?
Medale kaliskie pojawiły się już w drugiej połowie XVIII wieku. Miało to miejsce w kolegium jezuickim, gdzie w 1756 roku w sposób uroczysty wręczano je za wyniki w nauce. Najstarszy medal ujęty w katalogu pochodzi z 1807 roku, wybity na cześć Henryka Boissera ? komendanta wojennego Departamentu Kaliskiego. Po II wojnie światowej pierwszy medal kaliski ukazał się dopiero w 1960 roku, wydany z okazji XVIII wieków Kalisza. Następne lata przyniosły sporadyczne emisje. Dopiero począwszy od 1969 roku ich ilość systematycznie wzrastała z roku na rok. Najbardziej obfitym był rok 1977 ? aż 17 emisji.

Twórcami medali i plakiet byli znani artyści plastycy oraz autorzy nie zajmujący się zawodowo medalierstwem. Szczególnie wydajnym twórcą jest kaliszanin Wiesław Andrzej Oźmina, autor i wykonawca największej ilości medali kaliskich.
W publikacji umieszczono notki biograficzne wybranych twórców kaliskich lub z Kaliszem związanych.
Przyjęty układ katalogu ułożony jest chronologicznie według lat, z odrębną numeracją każdego roku. Zapis katalogowy obejmuje: tytuł medalu, ilustrację, skrócony opis, sygnaturę autora, imię i nazwisko projektanta i wykonawcy modelu
lub stempla, a także rozmiar, ilość egzemplarzy, materiał, wykonawcę medalu, emitenta. W opisie informacyjnym podano także stopień rzadkości, właściciela i źródło, z którego czerpano informacje. Kształty medali i plakiet występują różne: okrągłe, kwadratowe, prostokątne, owalne lub w formie nieregularnej. Tradycyjnym kształtem jest krążek w opisie określany średnicą.
http://www.znetu.com/index.php?p4,medal ... -1807-2007

A może ktoś z nas posiada jakieś? Może ktoś ma foty /awers + rewers/ ? Miałem kiedyś jeden związany z Marią Dąbrowską, z piękną panoramą Kalisza na odwrocie, ale podarowałem go wnukowi , kiedy wyprowadzał się z Kalisza. Moze udfa mi sie pozyskać chociaaż foty?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nie odkryjemy

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 18 mar 2012, o 18:49

Katalog R.Matusiaka "Medale kaliskie" jest powszechnie znany. Autor wykonał solidną robotę, choć, co zrozumiałe, nie ustrzegł się błędów. Zbieram kaliskie pamiątki. Medale także. Postaram się teraz załączyć skan strony (z katalogu R.Matusiaka) z medalem, o którym wspominasz. Kiedyś pochwalę się zdjęciami swoich medali i innych calisianów. Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 mar 2012, o 18:57

To właśnie ten medal, o którym wyżej pisałem, dzięki . Ponadto w 1960 roku wybito medal proj.art.plastyka Józefa Gosławskiego ( 1908 - 1963 ) ,,XVIII wieków Kalisza''.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2012, o 17:37 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 18 mar 2012, o 19:10

Ten medal z 1960 roku, o którym piszesz, też mam. Jest stosunkowo popularny. Jeszcze dziś go sfotografuję i zamieszczę na forum.

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 18 mar 2012, o 20:34

Medal z 1960, wybity z okazji XVIII wieków Kalisza, to pierwszy kaliski medal, wybity po wojnie (II światowej, oczywiście). Występuje on w kilku wersjach. Najładniejsza jest ta podstawowa, pierwsza, bita w Mennicy Państwowej. Najmniej staranna (choć najrzadsza – tylko 50 sztuk) to ta, którą odlano w Kalimecie (trzecia na zdjęciu).

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 mar 2012, o 17:40

Dzięki jeszcze raz . To piękna sztyuka i szkoda że w Kaliszu mamy medali tak mało.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 20 mar 2012, o 17:51

Nie ma za co. Cała przyjemność po mojej stronie. Nie mieszkam w Kaliszu, ale może uda mi się tu kiedyś wrócić. Wszystkie kaliskie pamiątki zabiorę ze sobą, to i medali będzie wtedy w naszym mieście więcej. A póki co...wrzucam zdjęcia kilku przedmiotów. Wydaje mi się, że nie warto otwierać nowego wątku, dlatego umieściłem tu także zdjęcia dwóch odznak i tarcz szkolnych mojej budy. Medal z 1835 roku, pamiątka zjazdu monarchów, w stanie takim sobie, ale chyba lepszy taki, niż żaden.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 20 mar 2012, o 18:11

,,Piątka'', to ,,rephanówka'' przy Polnej?
Ten medal ,,zjazdowy'' jest jednak swojego rodzaju curiosum medalierskim, kaliska rzadkość. A moze dobrze by było, aby opisali go w Życiu Kalisza pp.A.Tabaka i M.Błachowicz, pisujący tam co tydzień? Mam dostęp do autorów.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 20 mar 2012, o 18:57

Tak, to ta szkoła.
A co do medali z 1835 roku, to wybito dwie wersje (różne rewersy). Opisał je w swoim katalogu R. Matusiak (skany załączam). Wydaje mi się, że można im (Szanownym Redaktorom) o nich przypomnieć. Czy zechcą poświęcić im swój czas i artykuł, to już inna sprawa. Oba te medale co jakiś czas się gdzieś spotyka.
Unikatem jest Odznaka „Honorowy Obywatel Miasta Kalisza”. W końcu, o ile dobrze pamiętam, to Honorowych Obywateli mamy tylko dwudziestu kilku. Ta odznaka to naprawdę stuprocentowy unikat.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 20 mar 2012, o 19:15

I, w uzupełnieniu, katalogowy przypis:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 20 mar 2012, o 19:26

Fajna kolekcja :)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 20 mar 2012, o 19:40

Dziękuję. Postaram się, co jakiś czas, coś tu dorzucić.

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 21 mar 2012, o 18:45

Dzisiaj, choć pogoda nie pod psem, fotki z kilkoma kaliskimi psimi żetonami: trzy przedwojenne, jeden okupacyjny i kilka powojennych. Te ostatnie po moim osobistym, bardzo świętej pamięci, psie..., a właściwie, suczce.
Na następnych zdjęciach odznaka z wygrawerowanym napisem, którego, niestety, nie udało mi się odszyfrować. Za wyjaśnienie, cóż to za tajemnicze ETS, będę wdzięczny.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 22 mar 2012, o 08:43

Obstawiam, że medal dotyczy: Towarzystwo Śpiewacze "Echo". Działa do dziś ;)

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 22 mar 2012, o 09:19

Dzięki za sugestię. Niewykluczone. Czy jednak literki ETS nie powinny być wygrawerowane, w takim przypadku, w innej kolejności (TSE). Trochę też mi brakuje „ogonka” nad literą S. Byłoby ładniej. :D Mimo moich wątpliwości, przyjmuję Twoją odpowiedź jako wielce prawdopodobną. Dziękuję.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 22 mar 2012, o 14:55

newuser pisze:Obstawiam, że medal dotyczy: Towarzystwo Śpiewacze "Echo". Działa do dziś ;)
Pudło. Ewangelickie Towarzystwo Śpiewacze :). Medal z okazji jubileuszu 80-lecia.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 mar 2012, o 16:56

mirza pisze:
newuser pisze:Obstawiam, że medal dotyczy: Towarzystwo Śpiewacze "Echo". Działa do dziś ;)
Pudło. Ewangelickie Towarzystwo Śpiewacze :). Medal z okazji jubileuszu 80-lecia.
Miało one siedzibę w Kaliszu przy ul.Częstochowskiej 17. Potem jego dfziałaność opadła i zadomowił się tam MDK, potem jakiś ,,złom'', a obecnie budynek niszczeje.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 22 mar 2012, o 17:08

To "rozwiązanie" bardziej mi się podoba. Dziękuję. Wszyscy trzej macie u mnie duże piwo.

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 23 mar 2012, o 23:32

Jeszcze jedna muzyczna odznaka. Ta została wykonana w 1932 roku, z okazji 5o-lecia KTM.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 23 mar 2012, o 23:34

Odznaki kaliskiej Solidarności z lat 1980-81:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

ODPOWIEDZ