Co się stało ze znaleziskiem?

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Co się stało ze znaleziskiem?

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 21 mar 2012, o 20:47

W swoich zbiorkach znalazłem takie wycinki z gazet z 1978 roku:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na stronie http://www.kstomasz.wiara.pl/historia1.html można znaleźć następujące informacje: W 1978 roku podczas wiercenia otworu nad prezbiterium potrzebnego do zawieszenia dekoracji natrafiono na skład broni i amunicji: 5 karabinów maszynowych, 3 pistolety, worek z trotylem, kilka skrzyń z amunicją, parę woreczków z amunicją do broni krótkiej, granaty, miny, zapalniki, kilkadziesiąt bagnetów, przepaski biało - czerwone z napisami WP, dwie apteczki. Broń należała do AK i w większości pochodziła z zrzutu. Broń schował w kościele już po wkroczeniu wojsk radzieckich pan Walenty Krzesiek tutejszy nauczyciel, czynny żołnierz AK. Zmarł po wojnie we Wrocławiu. Skład broni przechowanej w tutejszym kościele świadczy o zorganizowanym ruchu oporu w Wielkopolsce.
To samo jeszcze tu: http://www.czermin.wlkp.pl/podstrony/fi ... podle.html

I tyle.

A teraz zagadka (odpowiedzi nie znam i nagrody nie przewiduję – sam jestem ciekaw): Co się stało ze znaleziskiem???

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 mar 2012, o 21:16

Rysiek pewnie to samo, coze sprzętem wydobytym z Prosny ilka lat temu. To znaczy trafił gdzieś do muzuem, mam przynajmniej taką nadzieję. Ogólnie to niezły sprzęt.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 21 mar 2012, o 21:25

MO wrzuciła sprzęt na stan :lol:
Znaleziono w 1978....niech broń będzie z 1944( część jest z tego właśnie roku).....daje to wiek 34 lata.....nie używane, "amerykańskie", dobrze przetrzymywane....Więc powstaje pytanie: do użytku, czy do muzeum? Ciekawe, że nie jest napisane, co z tym zrobiono.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 21 mar 2012, o 21:50

K-man pisze:Rysiek pewnie to samo, coze sprzętem wydobytym z Prosny ilka lat temu. To znaczy trafił gdzieś do muzuem, mam przynajmniej taką nadzieję. Ogólnie to niezły sprzęt.
Byłoby dobrze, K-man, gdyby to wszystko trafiło do muzeum. Jakiegokolwiek. Chętnie podjechałbym, obejrzał... Chciałbym się mylić, ale obawiam się, że cała ta broń przepadła. Od 20 lat mieszkam w mieście, w którym jest huta. Mój Boże, jakich to ja historii się nasłuchałem... Czego to tutaj kiedyś nie przetopiono? Jeszcze kilkanaście lat temu widziałem w gabinecie jednego z dyrektorów zbiór białej broni z odzysku (ze złomu). Mauserów nie wieszano w biurach na ścianach. A szkoda...

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 21 mar 2012, o 21:58

Zacharski pisze:MO wrzuciła sprzęt na stan :lol:
Znaleziono w 1978....niech broń będzie z 1944( część jest z tego właśnie roku).....daje to wiek 34 lata.....nie używane, "amerykańskie", dobrze przetrzymywane....Więc powstaje pytanie: do użytku, czy do muzeum? Ciekawe, że nie jest napisane, co z tym zrobiono.
Ciekawe. "I to się nadaje do prasy" :lol:

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 mar 2012, o 22:04

Wierzycie tej ,,prasie'' ?Czy to ,,Na szlaku'' ? W 1978 jeszcze nie było odwilży! Cenzura grasowała do 1989 roku. O AK nie pisali zbyt jawnie ...

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 21 mar 2012, o 22:19

sobieray-3 pisze:Wierzycie tej ,,prasie'' ?Czy to ,,Na szlaku'' ? W 1978 jeszcze nie było odwilży! Cenzura grasowała do 1989 roku. O AK nie pisali zbyt jawnie ...
W artykule nie ma słowa o AK. Pisze się o partyzantach.
Nie wiem, jakiego „drugiego dna” można się doszukiwać w takim artykule? Zbrojne podziemie w 1978 roku?!
Wycinki są, o ile dobrze pamiętam z Gazety Poznańskiej (tak, tak organ PZPR-u) i Słowa Powszechnego (gazeta katolicka).
Ksiądz, który był świadkiem (sprawcą) odkrycia chyba jeszcze żyje. Zawsze można z nim porozmawiać.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 mar 2012, o 23:29

Lecz na stronie parafii masz cały wykład o ,,zorganizowanym ruchu oporu w Wielkopolsce'' :). Możesz podać źródło pochodzenia tych wycinków? ,,ba'', pachnie mi Bohdanem Adamczakiem - reżimowym poetą.
Pogadać ze świadkami możesz. NIkt ci nie broni.
Ja w rodzinie miałem jednego ,,żołnierza wyklętego'', to mi wystarczy Chłopak zanim skończył 24 lata, to już ,,wąchał kwiatki od spodu''.

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 21 mar 2012, o 23:52

Każdy miał, w bliższej czy dalszej rodzinie, bohaterów. Ale tu nie o to, przecież, pytam. W roku 1978 ukazały się artykuły w gazetach (reżimowych mniej, czy bardziej – nieistotne) o znalezisku. Mnie interesuje, co się z tym wszystkim stało. I tylko tyle. Broń nie miała poglądów politycznych. Nie wierzysz, że tam była, że ktoś ją znalazł? Uważasz, że ktoś całą tę historię wymyślił?

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 22 mar 2012, o 08:21

Nie słyszałem, aby BCH i AL dostawały w czasie wojny zrzuty amerykańskiej broni. Za to AK tak, więc mnie też tak się skojarzyło, jak Sobieray-owi. Ale mniejsza o nazewnictwo. Mnie dziwnym się wydało, jak pisałem wczoraj, że nie napisano co z bronią zrobiono. Ale skoro sprawa dotyczy m.in. kaliskiej MO, to można ją pewnie wyjaśnić w Archiwum Państwowym.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 22 mar 2012, o 09:11

To, że adresatem zrzutu była AK jest niepodważalne. Ja tego nigdzie nie neguję. Interesuje mnie to, czy ta broń nadal istnieje. Fizycznie. Jeśli tak, to czy można ją gdzieś obejrzeć. Czy jest gdzieś eksponowana? W całości, czy została rozparcelowana? A może (oby nie) zniszczona?

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 mar 2012, o 16:50

Zajrzyj do MOZK do dyr.J.A.Splitta, albo do działu historycznego i rozpytaj. Moze MOZJK dostało do depozytu i z braku miejsca nie eksponuje tej kolekcji, podobvnie jak odlewu popiersi króala Kazimierza W.? Kolekcja moigła ntrafi ć także do Poznania, bo Poznań ostatnio , tyo podbierał nawet ekshumowanych niebosszczyków , np. tego z Wielowsi Klasztorrnej.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2012, o 16:36 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 22 mar 2012, o 17:34

Dzięki. Przy najbliższej okazji (czyli pewnie nieprędko, bo w Kaliszu bywam od czasu do czasu) spróbuję się popytać.
Mam nadzieję, że jednak wcześniej ktoś z Was czegoś się dowie... i podzieli się swoją wiedzą z całą resztą.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 mar 2012, o 19:08

Rysiek a może napiasz do którejś z lokalnych gazet. Ciekawa historia może ich zainteresować. Dziennikarze mają czas i kontakty. Zresztą w Kaliszu od roku działa(powiedzmy) muzeum wojskowości, może i oni byliby zaintersowani tymi zbiorami. Oczywiscie jeśli jeszcze istnieją.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 23 mar 2012, o 09:00

A propos wycinków i znalezisk. Marzec 1978

Obrazek

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 23 mar 2012, o 10:21

Super. Teraz nie pozostaje już nic innego, jak odnaleźć to wszystko (i broń, i dokumenty), zebrać do kupy... i może być ciekawa ekspozycja. Gdzie należałoby to pomieścić to już inny temat (byle nie w Poznaniu – tam utonęłoby pośród innych pamiątek).

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 23 mar 2012, o 10:23

K-man pisze:Rysiek a może napiasz do którejś z lokalnych gazet. Ciekawa historia może ich zainteresować. Dziennikarze mają czas i kontakty. Zresztą w Kaliszu od roku działa(powiedzmy) muzeum wojskowości, może i oni byliby zaintersowani tymi zbiorami. Oczywiscie jeśli jeszcze istnieją.
Chyba rzeczywiście warto byłoby przypomnieć tę historię w lokalnej prasie. Napisz coś, proszę, o tym tajemniczym (przynajmniej dla mnie) muzeum wojskowości.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 23 mar 2012, o 12:33

Poszedłem śladem tych skrzynek i znalazłem rozwiązanie. Niestety, dokumenty wyjechały na zawsze z Kalisza :(

Obrazek
Obrazek
Obrazek

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 mar 2012, o 13:19

Hmmm, a jak się nazywał ten podły ,,volksdeutsch'' z Debego, pod którego nosem kwitła taka konspiracja ?
Przypadkiem może Deutschmann? Paweł Deutschman? Niejaka Bożena Deutschmann była sądzona w ,,skarszewskim procesie'', i uniewinniona. Innych Niemcy rozwalili! Potem wszystkich - mieszkajacych przy ul.Kościuszki Deuschmannów wyrzucono z ich domu (nr 1) , z młyna i garbarni ( potem POLMO - TEKNIA) ....Inni przedstawiciele tej rodziny spoczywaja na dogorywającym, zabytkowym cmentarzu E-A przy Rogatce.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 23 mar 2012, o 14:15

sobieray-3 pisze:Hmmm, a jak się nazywał ten podły ,,volksdeutsch'' z Debego, pod którego nosem kwitła taka konspiracja ?
Przypadkiem może Deutschmann? Paweł Deutschman? Niejaka Bożena Deutschmann była sądzona w ,,skarszewskim procesie'', i uniewinniona. Innych Niemcy rozwalili! Potem wszystkich - mieszkajacych przy ul.Kościuszki Deuschmannów wyrzucono z ich domu (nr 1) , z młyna i garbarni ( potem POLMO - TEKNIA) ....Inni przedstawiciele tej rodziny spoczywaja na dogorywającym, zabytkowym cmentarzu E-A przy Rogatce.
W czasie wojny majątkiem Deutschmannów zarządzało państwo.

ODPOWIEDZ