Co się stało ze znaleziskiem?

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 23 mar 2012, o 18:05

[quote="mirza"]Poszedłem śladem tych skrzynek i znalazłem rozwiązanie. Niestety, dokumenty wyjechały na zawsze z Kalisza :(

Wyjechały za czasów reżimowego PRL-u. Dziś, za jedynie słusznej i sprawiedliwej III RP, może wystarczy, jak ktoś się o nie upomni? Może jakaś, jak to mówił Jacek Fedorowicz, waaadza. Tak sobie puszczam wodze fantazji. :D

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 mar 2012, o 21:18

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 23 mar 2012, o 21:41

Dzięki Ci, serdeczne. Przeczytałem. Łatwo nie będzie. Potrzeba solidnego wsparcia i kasy. Wiadomość jest z połowy ubiegłego roku. Ciekawe, czy coś się od tego czasu zmieniło, czy otrzymali od MON obiecany sprzęt. Czy stać ich na utrzymanie go, konserwację? Mnie interesują trochę starsze militaria, ale życzę im wytrwałości... i kasy.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 mar 2012, o 21:51

Podziwiam beztroski optymizm panastarostowy :). Inwestowanie bezkosztowe ! - to jest to!!!

Ogrodzenie i monitoring - juz mamy. Mamy tez rowerki Panie Starosto. Będzie można organizować rajdy poscigowe za tymi mobilnemi wystawkami.
Panie zlituj sie nad Matczakiem i zafunduj mu daszki nad ten sprzęt nasmarowany, bo za 2 lata przysłowiowy ,,szlag go trafi'' . Przykłady fotograficzne jestem gotów za free tutaj zamieścić.

Mamy także w powiecie ( a nawet dwóch!) zabytkową , bo 100-letnia kolejkę wąskotorową, która gnije i jest rozkradana. Mamy też Miłośników Kolei, którym ta panastarostowa ,,opieka'' wychodzi juz bokiem.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 mar 2012, o 21:54

Rysiek zgadzam sie z twoim postem. Mam nadzieję, że chłopaki dadzą radę. To są poczatki możliwe, że pózniej muzeum zbierałoby tez pamiatki wojskowe z dawniejszych czasów. Przynajmniej ja bym tak chciał, mogilby sie skupic na jednostakch wojskowych związanych z Kaliszem i WW. Wojsk tu nigdy ne brakowało.
To ludzie z tego stowarzyszenia utworzyli to tzw. muzeum http://www.bellona.kalisz.pl/
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 23 mar 2012, o 22:06

Panowie,
ja, na prawdę, dobrze im życzę, ale jestem tu „bardzo umiarkowanym” optymistą. Nie chciałbym oceniać urzędniczej „pomocy”, ale...cholera mnie bierze, jak widzę te pozory życzliwości i zaangażowania.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 mar 2012, o 22:16

U urzędników to normalne :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 mar 2012, o 22:42

Ja tam w woju nie byłm, ojciec tez nie, bo go szwab windą towarową za rękę na drugie piętro w hucie wciagnął i go powojenna komisja odwaliła :). Dziad po mieczu stał w Szczypiornie jakiś czas , w takiej rogatywce ,,krakusce'' bez daszka Go pamiętam. Miałem fotę , ale siostra ,,guła'' mi ja sprzeniewierzyła.W życiu sobie trochę postrzelałem min. z kbks-u , z ,,kałacha'' i z TT-ki - czasy licealne i po. Armia mnie nie ciągnie , zwłaszcza peerelowska. I tyle. Jednak jestem gorącym zwolennikiem utworzenia Muzeum Historycznego Miasta Kalisza z legionowym Oddziałem w Szczypiornie włącznie.
Regionalny MOZK , podlegajacy panu Marszałkowi mamy z oddziałami , więc niech pan Marszałek dba o liskowskie muzeum, skoro usadowiono je w powiecie. Od pomocy i ewentualnej współpracy się nie uchylam.
Właśnie dostałśmy (TOnZ) zgodę MZBM na wejście i oczyszczenuie kolejnego schronu (nr 9 z mapki znanej) , który stoi na posesji>MZBM< przy ul.Pogodnej. Proszę zatem o wsparcie. Termin - po uzgodnieniu podamy. Będzie to jakiś weekend poświąteczny.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 mar 2012, o 23:22

W sobote i niedzielę szykuje się ciekawa impreza dla kolekcjonerów. Druga pozycja od dołu.
http://www.connexion.pl/dla_bellona/rozklad_12.htm
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 mar 2012, o 23:30

A co,potrzebujesz legitymację Kaliskiego Klubu Kolekcjonerów :)? Zgłoś się z fotką. A tak przy okazji , przypomniał mi się taki Mietek-Marynarz, który niektórych przykówał do poręczy w MOK-u , w alei :).Jeździł kiedyś - bodajże pierwszym w Kaliszu - busem-furgonem VW koloru bordo.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 23 mar 2012, o 23:44

K-man pisze:W sobote i niedzielę szykuje się ciekawa impreza dla kolekcjonerów. Druga pozycja od dołu.
http://www.connexion.pl/dla_bellona/rozklad_12.htm
Przepadło. Mam trochę za daleko... i te cholerne :D obowiązki rodzinne. Jeśli się wybierasz, to napisz potem, czy było warto.
Na następną chętnie przyjadę.

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 29 mar 2012, o 11:49

Znalazłem odpowiedź. Okazało się, że nie było to takie trudne. :D

Ze strony http://www.muzeumniepodleglosci.poznan. ... lay&pid=41 :

Ekspozycją uzupełniają licznie zgromadzone militaria, wśród których na wyjątkową uwagę zasługuje zespół eksponatów znalezionych w lutym 1978 r. w schowku na strychu prezbiterium kościoła w Wieczynie k. Pleszewa. Materiały te pochodziły z magazynów Komendy Obwodu Jarocin AK w Pleszewie, skąd przewieziono je do Wieczyny i ukryto w marcu 1945 r. Spora część tego znaleziska, to efekt alianckiego zrzutu dla Poznańskiego Okręgu AK, dokonanego na polach majątku Grab nad Prosną 15/16.10.1943 r. Wśród przedmiotów znalezionych w Wieczynie są m.in.: pistolet maszynowy STEŃ Mk n produkcji brytyjskiej, dwa brytyjskie karabiny maszynowe BREN Mk I, karabin maszynowy MP-44 produkcji niemieckiej, magazynki, ładownice, bagnety itd.

„... przewieziono je do Wieczyny...” :shock: :?

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 29 mar 2012, o 14:08

Pewnie trzeba ,,pogrzebać'' na poznańskiej Cytadeli? To są jednak ruchomości. Poznańczycy przywłaszczyli sobie nawet ,,nieruchomnego'' obrońcę wrześniowego z pól Wielowsi Klasztornej :(.

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 6 kwie 2012, o 18:06

Wydaje mi się, że warto zebrać „do kupy” informacje dotyczące zaginionych sztandarów kaliskich pułków (29 pp i 25 pal).
Poszukiwaniami wojskowych sztandarów z okresu II RP zajmowało się wiele osób. Najlepiej znane są efekty pracy dwóch osób: Kazimierza Satory (byłego, nieżyjącego już, zastępcy dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie) oraz Włodzimierza Kuźmy (emerytowanego oficera WP). Obaj są autorami wielu artykułów na interesujący nas temat. Pierwszy z nich jest twórcą fundamentalnych „Opowieści wrześniowych sztandarów”, wydanych przez PAX w 1990 roku.

Niżej zamieszczam zeskanowane strony z tej książki, dotyczące „naszych” sztandarów.
Na końcu informacja, autorstwa W.Kuźmy, dotycząca kaliskiego! miejsca przechowywania jednego ze sztandarów. Gdyby to była prawda...

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

„Mars” – Problematyka i Historia Wojskowości; tom 2 z 1994 roku.
Włodzimierz Kuźma – „Nowe opowieści wrześniowych sztandarów”, str. 227.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 kwie 2012, o 18:29

Rysiek dzięki za materiał.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 6 kwie 2012, o 18:33

Opowieści są piękne, a sztandarów jak nie było, tak nie ma. Wiemy ponadto, że 29 pSK otrzymał sztandar z rąk Pierwszego Marszałka przed rewia na Łęgu Tynieckim, gdzie potem postawiono obelisk upamiętniający to wydarzenie - zdjęcia w zbiorach NAC. Było to w okolicy ul.Próżnej. Ponadto pan Władek Koscielniak wykonał rysunek tego obelisku na prośbę panów Maka i Z.Samulaka ze Stowarzyszenia Asnykowców. Uważam, że obelisk ten winien być odtworzony,nawet pomimo wątpliwości natury wartości artystycznej.
Odnośnie 25 p.a.l. nie posiadam innych wiesci poza tym, że dysponujemy jeszcze fotami trąbki - sygnałówki tego pułku, wykonanej przez warszawską firmę ,,Rudzki & Glier''.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 6 kwie 2012, o 18:39

A może pójdziemy tropem tego tajemniczego „rzemieślnika z Kalisza, kolekcjonera militariów”?

rysiek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 8 lut 2011, o 18:53
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: rysiek » 6 kwie 2012, o 19:06

K-man pisze:Rysiek dzięki za materiał.
Proszę bardzo. :)
Byłoby dobrze, gdybyśmy mogli dopisać tu kiedyś szczęśliwe zakończenie. :)

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 6 kwie 2012, o 20:05

Jeżeli faktycznie istnieje rzemieślnik w Kaliszu, który ma ten sztandar, to pewnie nie chce go stracić. W sumie nieładnie, o ile to prawda. O ile to prawda, to ktoś jeszcze musi wiedzieć o tym sztandarze w Kaliszu. Nie wierzę, że inni podobni hobbyści by nie wiedzieli kto to ma...Takiej informacji nie dałoby rady ukryć w czterech ścianach, rzemieślnik musiałby się pochwalić, bo byłby bardzo rad z takiej zdobyczy. Jak ogłosimy nagrodę pieniężną za info na ten temat, to ktoś sypnie.....O ile to prawda...Robimy zrzutę na nagrodę? :wink: :lol:

P.S. Jakby każdy aktywny forumowicz dał po 100 zł, to pewnie można by zdobyć konkretnego informatora :wink:
Ostatnio zmieniony 6 kwie 2012, o 20:18 przez Zacharski, łącznie zmieniany 1 raz.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 6 kwie 2012, o 20:12

Obrazek

zdjęcie odnośnie stwierdzenia sobieraya:
Wiemy ponadto, że 29 pSK otrzymał sztandar z rąk Pierwszego Marszałka przed rewia na Łęgu Tynieckim
Już było, ale tu też pasuje.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ