Strona 1 z 1

Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 9 lip 2012, o 19:45
autor: Mariusz
Jak postanowiłem, tak zacząłem bliżej „przygladać się” miejscom związanym z linią kolei wąskotorowej Kucharki – Gliny. Na razie jest to mały krok, lecz nie ostatni i myślę, że nie tylko za moja sprawą, lecz również innych forowiczów zainteresowanych tematem uda się przedstawić jej pozostałości i odkryć chociaż część tajemnic.
Dziś – Gliny, niewielka wieś położona na skraju zbierskich lasów, dostępna komunikacyjnie z drogi krajowej nr 25. Po zjeździe z niej, wystarczy pokonać niewielki dystans by momentalnie „namierzyć” szukane miejsce. Ponad małą kępą drzew góruje komin – miejsce nazwane na współczesnych mapach „spaloną cegielnią”. O cegielni tej wspomniał sobieraj-3, ale czy faktycznie kres jej funkcjonowania wiązał się z pożarem, czy też jest to bardziej efekt nieprawdziwych legend, utrwalony w ten sposób przez kartografa, co zresztą niejednokrotnie miało miejsce w innych przypadkach. Prawdopodobnie, wyłącznie z faktem funkcjonowania cegielni była związana linia kolei, doprowadzona tutaj ze Zbierska. Jak długo była czynna? Zapewne jej kres nastąpił z zaprzestaniem wydobycia gliny we wschodniej części wsi. Obecnie miejscowość ta jest niewątpliwie bardziej senna i życie w niej biegnie zupełnie innym rytmem...


Starotorze od strony drogi głównej, prowadzącej przez wieś. Dziś dojazd do lasu i kilku nieruchomości. Widok w kierunku wschodnim

Obrazek

"Wjazd" do lasu

Obrazek

Szpaler drzew towarzyszący starotorzu. Widok w kierunku północno-wschodnim

Obrazek

"Świadek historii" - komin starej cegielni

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 10 lip 2012, o 09:20
autor: newuser
Budowa wąskotorówki w okolicach Zbierska:
Obrazek

Dworzec w Zbiersku:
Obrazek

Niestety nie znam dokładnej daty wykonania tych zdjęć, prawdopodobnie 1916 - ale równie dobrze to mogą być pocztówki zdjęciowe wysłane w 1916 (a wykonane wcześniej). Kiedyś było na Allegro.

: 10 lip 2012, o 11:39
autor: sobieray-3
Mariuszu, Na jednych mapach linia ta - ,,cukrowniana'' należąca do Cukrowni Repphanów (Wilhelma i sukcesorów) nie łączyła się z linią kolei podjazdowej nr 218 Turek Zbiersk - Kalisz i Opatówek. Na innych była połączona. Miała ,,styk w okolicy wielkiego placu rozładunkowego buraków. Przecinała drogę powiat. Zbiersk - Przyranie w okolicy przystanku KLA - istnieje podtorze . Potem odbijała w kier.DK 25 i z jej prawej strony biegła do Glin. Nie wiem czy miała bocznicę do tartaku? Pewnie tak, bo surowiec w postaci drewna i gliny = cegieł był niezbędny .

Dawałem foty na stronę Qurczaka - http://www.kolej.one.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Jej przebieg w okresie WW I był następujący :
KUCHARKI/ Moltkesruhm

Szkudła/ Friedrichseck
Gołuchów/ Goldenau
Tursko/ Tuerkenfeld
Łaszków/ Lingen
Godziątków/ Buntershasen
Przyjarantowie/Jarantow (koło wzgórza 107)
ZBIERSK/ Vorwalde
GLINY/ Ziegelei

Na południe od Zbierska Cukr. istnieje jej ślad w postaci drogi szutrowo-gruntowej, dalej przecina DK 25 pomiędzy pierwszymi największymi drzewami w Kiączyniu Nowym i dalej drogą gruntową( na podtorzu) wije sie do lasu na N od dawnego folwarku - ob. ośr. konny pana J. W lesie k.Jarantowa były ślady podkładów w postaci resztek. Potem przecina drogę Stawiszyn - Brudzew i prosto przez Godziątków.W Łaszkowie, na S od drogi Janków I - Bielawy w korycie Prosny sterczą jeszcze słupy od mostu kolejowego. Jinię tą buduwano w okresie 1923-26.

: 11 lip 2012, o 18:42
autor: sobieray-3
Kiedyś , jako ,,ok333'' popełniłem cos takiego :

http://ok-kolej.pl/portal/readarticle.php?article_id=67

: 11 lip 2012, o 20:29
autor: Mariusz
Dzięki za foty i przywołanie cennych wiadomości. Wbrew pozorom identyfikacja przebiegu całej linii nie jest wcale taka trudna. Służą temu mapy, a ściślej mapy ewidencyjne, na których "zachowały się" kontury działek ewidencyjnych, wydzielonych pod linię kolei i to niemal na całej jej długości!

: 11 lip 2012, o 22:08
autor: sobieray-3
Ponadto tutaj Zacharski gdzieś zamieścił WIG-a przedwojennego iz przebiegie obu linii ;
1. Ociąż - Kurów - Kotowiecko - Kucharki (1 425 mm ),
2. Kucharki - Gliny ( 750 mm ).

Mam więcej fot, ale na oddz. pendrive.

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 22 mar 2015, o 23:20
autor: Mariusz
Tak dla odświeżenia wątku dwa zdjęcia. Przemek nie tak dawno pytał o przebieg tej linii w Gołuchowie, ja natomiast odwiedziłem dzisiaj Łaszków. Niestety brak czasu uniemożliwił mi bliższe zaznajomienie się z terenem.

Zwarty pas zadrzewień i zakrzewień wyznaczający ślad po linii kolejowej oraz resztki starej zabudowy widziane z drogi do wsi. Widok w kierunku północnym.

Obrazek

Roślinność porastająca wąskie ale długie zagłębienie, przecinające ukośnie drogę z Łaszkowa do Biskupic, pozwalające na zredukowanie różnicy wysokości terenu. Widok w kierunku Prosny.

Obrazek

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 24 mar 2015, o 15:44
autor: Vocatont
Może komuś się przyda próbowałem wyszukać śladów po dawnej linii...

Czysta mapa:
http://i.imgur.com/QVD57cE.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

A tyle wynalazłem po słabym tropie i moim domyślę...
http://i.imgur.com/SWL1xcO.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 26 paź 2015, o 14:34
autor: <Przemek>
Swoją drogą, czy w Kotowiecku był kiedyś PGR? Bo wygląda to na całkiem solidny kompleks.

Na tej stronie: http://woznyj.republika.pl/mapaniedokladne.html" onclick="window.open(this.href);return false;, podane jest, że najpierw linię Ociąż - Kucharki zamknięto dla ruchu pasażerskiego, następnie dopiero dla ruchu towarowego. Moje pytanie brzmi, co transportowano jeszcze w 1987 roku w kierunku Kucharek? Czy ciągle była to linia służąca naturalnemu przedłużeniu linii "buraczanej"? Czy raczej wykorzystywano ją właśnie dla pobliskich zakładów?

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 26 paź 2015, o 14:46
autor: milo
<Przemek> pisze:Swoją drogą, czy w Kotowiecku był kiedyś PGR? Bo wygląda to na całkiem solidny kompleks.
?
Był PGR , dawny majątek von Lekov z własną kolejką.

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 26 paź 2015, o 15:25
autor: <Przemek>
Majątek to wiadomo, znana historia. Natomiast wolałem potwierdzić jakie były losy tego kompleksu:) Dzięki milo. A jeszcze jedna kwestia, rozumiem, że do końca istnienia kolejki infrastruktura należała do PKP? A co z gruntami? PKP się ich pozbyło?

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 27 paź 2015, o 08:23
autor: K-man
A czyw tym Kotowiecko, zostało coś zabytkowej zabudowy folwarku?

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 27 paź 2015, o 14:35
autor: <Przemek>
A czy wiadomo cos wiecej odnosnie odgalezienia linii Kucharki - Ociaz, w Kotowiecku wlasnie? Na atlasach kolejowych widac to odgalezienie do Pawlowa. Jak rozumiem Pawlow wchodzil w sklad zespolu ziemskiego? Brak jednak pewnych i dokladnych zrodel na temat zarowno glownego szlaku jak i odgalezien.

W ogole taka refleksja mnie naszla, ze kiedys to byly niesamowite czasy. Popatrzmy, mozny pan, wlasciciel ziemski, chcac usprawnic funkcjonowanie swojego folwarku, postanawia wybudowac sobie kolej, a co :) Z jakiegoklowiek punktu widzenia, taka sytuacja jest praktycznie nie do pomyslenia dzis. To tak, jak ja bym najpierw wykupil tysiace hektarow a nastepnie wybudowal sobie lotnisko, co by mi latwiej bylo transport z Chin dostarczac. :D Ze tak zapytam kolokwialnie, czaicie baze w ogole? :D Jest cos romantycznego w tej historii i mysle tez w historii ogolnie. Szkoda tylko, ze malo informacji pozostalo do dzis na ten temat, szczegolnie jesli chodzi o dokumentacje zdjeciowe, bo te uwielbiam najbardziej.

Do kogo nalezy w ogole teraz palac Lekovow? Byc moze, jesli jest w majatku rodzinnym, to jest mozliwe udac sie tam i jakos popytac o historie, zapiski, rozne dokumenty, wsrod ktorych mogly by znalezc sie tez informacje o kolejce. :)

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 3 lis 2015, o 11:45
autor: newuser
<Przemek> pisze: co transportowano jeszcze w 1987 roku w kierunku Kucharek? Czy ciągle była to linia służąca naturalnemu przedłużeniu linii "buraczanej"? Czy raczej wykorzystywano ją właśnie dla pobliskich zakładów?
Chyba jeszcze na początku lat 90-ych - początkowy fragment odgałęzienia służył za bocznicę dla rozklekotanych wagonów towarowych.

Re: Linia kolei wąskotorowej Kucharki - Gliny

: 3 lis 2015, o 22:52
autor: <Przemek>
Dzięki za informację newuser. A więc w ostatnich latach życia linii Kucharki - Ociąż, praktycznie nic już po niej nie jeździło?