Boretti

majkens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 5 paź 2009, o 14:25
Lokalizacja: centrum

Boretti

Nieprzeczytany post autor: majkens » 3 sty 2013, o 23:57

Rozmawiałem kilka dni temu z Jerzym Boretti, prawnukiem Wincentego. Jedyne dwa zdjęcia willi Borettich na Niecałej, które posiada załączam. Boretti bardzo prosił o wszelkie informacje o swojej rodzinie w Kaliszu, ponieważ willa na Niecałej spłonęła w 1914 roku (pozostała tylko murowana konstrukcja) i nie ocalały żadne dokumenty ani pamiątki rodzinne.
Pomożecie ?

Obrazek
Obrazek

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Boretti

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 sty 2013, o 11:32

Pozwole sobie zacytować mój wpi na Blogu :
W nawiazaniu do ostatniej fotografii domu/willi W.Boretti’ego – często zastanawiam się, w jakiej części domu zlokalzowana była ALTANA / ateler mistrza ? Śmiem twierdzić, że umieszczono ją na ostatniej kondygnacji, w lewej części domu. Nie została ona zrekonstruowana po dziś dzień!
Przypuszczam, że tam był dwuspadowy, szklany dach wpuszczający światło do altany?
Dzięki za info, że Atelier ,,DYZMA'' należało do W.Borettiego. Otóż wg informacji - nieżyjącego syna i sukcesora Józefa Kicala - budowniczego - p.Zygmunta Kicala - Firma ,,Dyzma'' działała od 1910 r do ... pewnie wybuchu I wojny św. w budynku przy ul.Wrocławskiej. Kamienica od frontu została częściowo zniszczona w VIII 1914 roku, ale nie lewa oficyna, gdzie była zainstalowana altana . Dzisiajszy adres to ul.Śródmiejska 41.
Po I-szej wojnie prowadził tutaj atelier /w altanie '' p.Józef Jackowski ( 1888 - 1942 ), zaś w okresie okupacj / po przebudowie / niejaki Otto Wuenschkiewicz.
Pozdrawiam
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

majkens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 5 paź 2009, o 14:25
Lokalizacja: centrum

Re: Boretti

Nieprzeczytany post autor: majkens » 5 sty 2013, o 19:34

Pytałem Jerzego Boretti. Ta altana była na parterze, po lewej stronie patrząc na podwórko od strony Bernardynki. Kilka dni temu byliśmy obejrzeć ten dom i wydaje mi się, że pozostały resztki podmurówki pod tą werandą. Postaramy się umieścić na blogu zdjęcia z pozostałościami altany.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Boretti

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 6 sty 2013, o 13:45

I tak nurtuje mnie ta ,,dziura'' :). Na fot nr 2 widoczna jest tam jakaś szklarnia . Może dla Włochów klimat nasz był za surowy i się dogrzewali promieniami słonecznymi ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ