Architekt Kazimierz Skolimowski - poszukiwania

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Architekt Kazimierz Skolimowski - poszukiwania

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 18 mar 2013, o 19:12

Piszę do wszystkich Pasjonatów historii i Forumowiczów z wielką prośbą, nieco w imieniu historyków architektury i w nawiązaniu do poszukiwań, jakie prowadzi Pan Jerzy Skolimowski. Mowa o osobie architekta Kazimierza Skolimowskiego, dziadka znakomitego reżysera. O postaci K. Skolimowskiego (1862-1923) nie wiadomo wiele, a był to niezwykle interesujący architekt.

Dzięki Bogumile Celer z Książnicy Pedagogicznej wiemy, że K. Skolimowski w 1923 r. objął stanowisko inżyniera miejskiego w Kaliszu ("Goniec Kaliski"). Był absolwentem architektury na ASP w Sankt Petersburgu oraz uczył się na politechnikach w Berlinie i Monachium. K. Skolimowski zginął na budowie obecnego ratusza w Kaliszu i spoczywa na cmentarzu miejskim przy Rogatce - czy ktoś mógłby nam posłużyć fotografią?

Sobieray publikował w 2008 r. taką oto wzmiankę w innym dziale
"W Świnicach Kaliskich koło Chlewa stał do 1960 roku dwór drewniany, którego właścicielką była pani Jadwiga ze Skolimowskich Jabłkowska. Na Cmentarzu Miejskim pochowany jest jej brat Kazimierz Skolimowski, który był inżynierem architektem. Pani Hadwiga jeszcze w 1939 roku mieszkała w Kaliszu przy ul.Pułaskiego 16. To ten dom, na którego front się patrzy idąc Joselewicza w kierunku Pułaskiego. Wczoraj natrafiłem w swoich ,,szpargałach'' na artykuł pt. ,,Pusty dwór'' zamieszczony w dodatku ,,pytania'' do GW z piątku 24 maja 2002 roku. Nie jestem w stanie przepisać dwóch szpalt, ale służę kserokopią.""
Sobierayu, czy coś więcej wiadomo na ten temat?

Piszę z poza Kalisza i nie mam jak zaspokoić swej ciekawości :) Traktuję więc ten wątek jako pomoc w badaniach i platformę wymiany ew. informacji, za wszystkie w imieniu poszukujących dziękuję - warto przywrócić pamięć o Kazimierzu Skolimowskim w Kaliszu.
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Architekt Kazimierz Skolimowski - poszukiwania

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 mar 2013, o 18:51

wiem narazie gdzie spoczywa inny architekt - pan Lipski. Grobu K.SKOLIMOWSKIEGO jeszcze nie zlokalizowałem, ale jak przyjdzie wiosna spróbuj ę odszukeć.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

vomilox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2013, o 23:54

Re: Architekt Kazimierz Skolimowski - poszukiwania

Nieprzeczytany post autor: vomilox » 22 mar 2013, o 17:09

Witam,
właśnie otrzymałam wiadomość, że grób Kazimierza znajduje się na Cmentarzu przy kaliskiej Rogatce -- grób piaskowcowy oznaczony nr 47 w kwat. 2.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2018, o 22:19 przez vomilox, łącznie zmieniany 1 raz.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Architekt Kazimierz Skolimowski - poszukiwania

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 mar 2013, o 17:43

Szanowna Pani,
dziękuję za informację o toruńskiej konferencji. Postaramy się przekazacćją odpowiednim środowiskom - architektom i historykom sztuki naszymi TOnZ-owskimi kanałami. Będziemy również poszukiwać śladów działaności dziadka pana Jerzego. To tak przez sympatię dla twórczości filmowej, a poza tym mieszkał przy Manufakturze łódzkiej, a ja akurat mam łódzkie korzenie :).
Wracając do inż.arxh.Kazimierza S. ,to mamy raczej niewielką wiedzę, bo jako Architekt Miejski zaistniał krótko, po usunięciu innego AM inż. Pajzderskiego, który miał prawne problemy w związku z budową ratusza - tutaj załączam artykuł naszych historyków p.Anny Tabaki i p.Macieja Błachowicza z kaliskiego tygodnika ŻYCIE KALISZA :
http://www.zyciekalisza.pl/index.php?str=82&id=95805" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej Matusiak
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

vomilox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2013, o 23:54

Re: Architekt Kazimierz Skolimowski - poszukiwania

Nieprzeczytany post autor: vomilox » 4 kwie 2013, o 02:48

Dziękuję najmocniej wszystkim Państwu za zainteresowanie i kontakt z nami/Jerzym Skolimowskim. Jesteśmy przeogromnie wdzięczni!

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Re: Architekt Kazimierz Skolimowski - poszukiwania

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 kwie 2013, o 09:31

Dzień dobry Państwu.
Cała przyjemność po naszej stronie.Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Najważniejsze, że grób jest i to cały!Dołożymy starań by utrzymać go w przyszłości.Pozdrawiamy
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ