Kalisz dawniej

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 27 wrz 2012, o 10:14

Nie wiem czy było wspomniane coś o tym muzeum, ale chcę poinformować że ów muzeum już działa:
http://www.muzeumfotografiikalisza.pl/4/20/3
g13k

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 wrz 2012, o 11:47

Tak, działa od niedawna, więc wspomóżmy je fotami czy widokówkami kaliskimi z prywatnych zbiorów. Można także wykorzystać walizeczki czy szuflady Babuni. TOnZ pozyskał z Muzeum Historii Polski troche kasy na jego rozkręcenie i pewnie za jakiś czas przyjdzię sie rozliczyć. Prosimy o wsparcie materiałami ikonograficznymi. Skanujemy na poczekaniu pod adresem - Kalisz - al.Wolności 17A lok.37 /wjazd windą na IV piętro i na prawo - biuro MHM/.
Z góry dziękujemy.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 27 wrz 2012, o 11:57

Można też przesłać scan zdjęcia on-line, poprzez stronkę muzeum. Jest do tego odpowiednia zakładka :)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 27 wrz 2012, o 12:49

http://www.muzeumfotografiikalisza.pl/6 ... 85#gallery pocztówka "Kościół św. Józefa" jest prawdopodobnie z międzywojnia a zdjęcie jeszcze sprzed 1914 - włożone na po II WŚ ;)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 27 wrz 2012, o 14:04

sobieray-3 pisze:Prosimy o wsparcie materiałami ikonograficznymi.
Jak wam przyjdzie zabulić za naruszenie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to się nie pozbieracie. :(
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 27 wrz 2012, o 14:35

ww pisze:
sobieray-3 pisze:Prosimy o wsparcie materiałami ikonograficznymi.
Jak wam przyjdzie zabulić za naruszenie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to się nie pozbieracie. :(
Do muzeum ludzie dobrowolnie przesyłają/podają zdjęcia. Więc o czym ty do nas piszesz?
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 27 wrz 2012, o 16:57

Zacharski pisze:Więc o czym ty do nas piszesz?
Wydaje mi się, że jasno napisałem o czym.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (TOnZ) w Kaliszu na stronie muzeum wirtualnego rozpowszechnia w wersji oryginalnej fotografie (przedmiot prawa autorskiego), które objęte są ochroną prawną, bowiem widokowe karty pocztowe zostały opublikowane z wyraźnym zastrzeżeniem praw autorskich (sprawdziłem rewersy); nie można zatem stosować domniemania, że fotografie pozostają w domenie publicznej. Wobec czynu zabronionego stosuje się art. 116 ust. 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: „Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Jak znam TOnZ, to fotografie rozpowszechniane są (oczywista oczywistość) bez uprawnienia; nadto nie będzie się stosować art. 116 ust. 4 (działanie nieumyślne).

Nie jest ważne, czy ktoś złoży zawiadomienie czy nie, i czy zostałaby zasądzona przysłowiowa złotówka, a TOnZ zmuszone byłoby pokryć koszty sądowe. Tak czy inaczej TOnZ dopuściło się czynu przestępnego, naruszyło prawo majątkowe autorów lub innych podmiotów (70 lat od śmierci autora).

Więc o tym ja do was piszę. Jaśniej nie potrafię. :roll:
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 27 wrz 2012, o 17:59

A Miasto Kalisz dorzuciło jeszcze parę złotych do tego przestępstwa. To już jest przestępstwo "wspólnie i w porozumieniu" :)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

tooom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 29 kwie 2010, o 23:20
Lokalizacja: tutejszy

Nieprzeczytany post autor: tooom » 27 wrz 2012, o 20:44

zamkną więc prezydenta za sprawstwo kierownicze...
wolność dla źdźbeł traw szumiących zimą, gdy bielą skrząca czapa na wpół je skrywa przed narciarza snem o gładkim stoku

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 27 wrz 2012, o 22:27

JA nie mam problemu, mam swoich fot parę tysięcy, to się wybierze najlepsze.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 28 wrz 2012, o 09:36

sobieray-3 pisze:JA nie mam problemu, mam swoich fot parę tysięcy, to się wybierze najlepsze.
Ot co :)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Nieprzeczytany post autor: newuser » 28 wrz 2012, o 10:40

Prawa autorskie to bardzo dobra rzecz i jeszcze lepsza, gdy wiadomo jak z nich korzystać.
Wiekszość prezentowanych widokówek z okresu PRL została wydana przez KAW RUCH. Firma ta, jak wynika z WIKI, została postawiona w stan likwidacji w roku 2004. Jak domniemuję, całość majątku poszła na zaspokojenie wierzycieli, a to czego oni nie chcieli - przekazano do NAC. Domniemuję, być może błędnie, że wśród 180.000 jednostek archiwalnych są także oryginalne zdjęcia, które posłużyły potem do zrobienia widokówek o których mowa. Na stronie: http://www.nac.gov.pl/zbiory_korzystanie podano cennik za korzystanie (tak - chcą za to gotówki!) oraz (tu chyba poszli po rozum, bo są jednak dotowani) udostępnili tysiące jednostek materiału bezpłatnie. Bezpłatnie, to nie znaczy, że bierzemy i hulaj dusza - są tam pewne warunki do spełnienia. W bezpłatnej części, na razie PRLowskich widokówek nie znalazłem.

W tego typu dywagacjach kluczowe jest ustalenie właściciela praw autorskich. Kompletnie tym się nie przejmują ludzie i właściciele portali pokroju np. fotopolska, gdzie skany są wyciągane z aukcji, sklepów, publikacji on-lineowych, bez kontekstu i bez podawania źródła. i tak dalej... tony Bajtów w sieci wylano na takie tematy.

Polecam także teksty na temat "Abandonware", bo prl-owskie pocztówki KAWu - per analogia- do nich należą.

http://en.wikipedia.org/wiki/Abandonware
i po naszemu - tłumaczenie skrócone: http://pl.wikipedia.org/wiki/Abandonware

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 8 paź 2012, o 16:23

Takie coś przypadkiem znalazłem:
http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/art ... iemcy.html

interesujący fragment
Obszernie przedstawione zostały "służące stabilizacji w Europie" manewry obu armii w 1835 roku w Kaliszu z udziałem 60 tys. żołnierz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 8 paź 2012, o 16:35

A po zjeździe cesarzy pozostały (ale nie w Kaliszu) różne artystyczne cacka, np:
http://de.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 1118095646
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 8 paź 2012, o 18:28

Dzięki Józef na info. Liczba zołnierzy robi wrażenie :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 8 paź 2012, o 19:58

^^W zasadzie to miałem nadzieje, że może przy okazji wypłynęły jakieś nowe materiały. Historykiem nie jestem ale zakładam, że w rosyjskich/niemieckich zbiorach coś ciekawego można jeszcze wyszperać. Może jakaś ciekawa ikonografia :D

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 9 paź 2012, o 07:31

Tu jest chyba niewielu zawodowych historyków. Niestety dokumenty z czasów zaborów i guberni kaliskiej są w Łodzi. Ostatnio tam dzwoniłem w pewnej sprawie. Informację można uzyskać w dwa sposoby pojechać do Łodzi, ewentualnie wynająć pracownika archiwum. Pół godziny jego pracy kosztuje 30 zł :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 9 paź 2012, o 09:15

Po zjeździe została tez fantastyczna mapa, dzięki której kolega odkrył drugi kaliski gród :)

A propos źródeł i archiwów rosyjskich.
Mnie szczególnie interesuje bitwa 1706 r. i swego czasu prof. Kijas opowiadał mi, że z archiwów rosyjskich (zupełnie nieznanych, niepublikowanych) na ten temat można się doktoryzować, np. "Bitwa kaliska w źródłach rosyjskich i sowieckich". Przez wieki zmieniało się wszystko, a przede wszystkim dane i oceny :)

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 9 paź 2012, o 14:20

mirza pisze:Po zjeździe została tez fantastyczna mapa, dzięki której kolega odkrył drugi kaliski gród :)
Kto, gdzie? Bo nic nie wiem.
Chodzi o gród na Wydartem?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 9 paź 2012, o 19:42

ww pisze:Jak znam TOnZ, to fotografie rozpowszechniane są (oczywista oczywistość) bez uprawnienia;
To chyba kolega słabo zna TOnZ.

A zna kolega Art. 3 ustawy z dnia 29 marca 1926 roku oraz Art. 2 ustawy z dnia 10 lipca 1952 roku wprowadzały zasadę, według której fotografia jest objęta ochroną prawną tylko wtedy gdy zostało to na zdjęciu wyraźnie uwidocznione? (ma marginesie dodam, że mistrz Dorys każde swoje zdjęcie opatrywał taką adnotacją).
A co do pocztówek wydanych w PRL-u., to chroniony jest podmiot wydający pocztówkę i pytanie teraz, czy ten podmiot istnieje?
Zasadą jest przy publikowaniu pocztówek z PRL, podawanie danych autora zdjęcia i wydawcy (Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i
nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej - ustawa z 4 lutego 1994 roku ).

ODPOWIEDZ