Kalisz dawniej

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Józef » 1 mar 2013, o 18:06

Mam pytanie. Ile budynków zaprojektował Chrzanowski?
1)teatr
2)ratusz
3)straż
4)pałac Kreutzów
5)prawdopodobnie pałac Weightów ?
Tyle kojarzę i wydaje mi się trochę mało.


-

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: tomash » 1 mar 2013, o 20:14

K-man pisze:Większość nawet nie wie, ze takie wydarzenie miało miejsce.
to może z Zacharskim przypomnicie tutaj o czym mowa? bo sam szczerze nie wiem

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 1 mar 2013, o 20:34

28 lutego 1813 roku Rosja oraz Prusy podpisały w Kaliszu sojusz wymierzony przeciw Francji Napoleona. Później dołączyły jeszcze Anglia i Austria. Zacieśnieniem (upamiętnieniem) tego sojuszu były wspólne manewry wojsk Rosji i Prus pod Kaliszem w roku 1835.
Obrazek
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: mirza » 2 mar 2013, o 07:13

Józef pisze:Mam pytanie. Ile budynków zaprojektował Chrzanowski?
1)teatr
2)ratusz
3)straż
4)pałac Kreutzów
5)prawdopodobnie pałac Weightów ?
Tyle kojarzę i wydaje mi się trochę mało.


-
A "koza" to co? Pies? :D

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 mar 2013, o 08:00

Zacharski, a kiedy i gdzie dołączyły pozostałe dwa państwa wiesz. Do tego prusko-ruskiego sojuszu.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 2 mar 2013, o 09:04

Sprawdzasz mnie, czy nie doczytałeś? :wink:
Myślałem, że coś dorzucisz od siebie. Ok ja podaję Austrię: 27 czerwca 1813 w Reichenbach- dołączenie do traktatu. Ty podaj Anglię :lol:
K-man mógłbyś mi pomóc gdzie stacjonowała Polska OPL (konkretnie bateria plot.) w Kaliszu w 1939 roku?
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 mar 2013, o 11:50

Kurcze szukałem w necie i nic :( A czy rzeczą pewną jest, że to Anglia i Austria dołączyły właśnie do traktatu kaliskiego.
Co do baterii w 1939r. nie wiem, ale wiem, gdzie Niemcy w 1945 mieli wyjące krowy gotowe do odparcia uderzenia wojsk ZSRR. Było ich około 8.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 2 mar 2013, o 14:24

K-man:
Kurcze szukałem w necie i nic :( A czy rzeczą pewną jest, że to Anglia i Austria dołączyły właśnie do traktatu kaliskiego.
Tak podają prawie wszystkie strony poświęcone epoce napoleońskiej. Jakby co, wpisuj jeszcze hasło: VI koalicja antynapoleońska (antyfrancuska).
Odnośnie baterii plot. z 1939 roku, to dowództwo powinno być w Niedźwiadach. Bateria składała się z 4 plutonów po 1 armacie 40 mm i 2 ckm. Czytałem że zajęły wzgórza okalające Kalisz. Pytanie brzmi: które. Tego nie wiem.
Po bateriach plot. stałych dziś można znaleźć takie ślady przykładowo:
http://www.grudziadz.fortyfikacje.pl/plot.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Ta nasza była motorowa, więc patrząc na stare zdjęcia (ogólnie baterii motorowych) okopywała się, więc trudno dziś o jakieś ślady zapewne. Ale i tak fajnie byłoby znać jej dokładną lokalizację :)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 mar 2013, o 15:07

Dzięki poszukam informacji dokładniej.Dostałem tez info. ale o nim chyba wie większość, gdzie Niemcy zestrzelili we wrześniu pod Kaliszem nasz wojskowy samolot.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 2 mar 2013, o 16:14

Przyznam szczerze, że odnośnie polskiego samolotu z 1939 r. pod Kaliszem, to nie wiem gdzie :oops:
Strzelając w ciemno, mogę pomyśleć o okolicach Kamienia, gdzie było nasze lotnisko polowe....Ale pewnie to nie tam :wink:
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 2 mar 2013, o 16:29

Józefie, to pytanie jest trudniejsze, niż się faktycznie wydaje.
Józef Chrzanowski na pewno był szefem prac projektowych nad wszystkimi budowlami, które wymieniłeś (poza Weigtem),
plus oczywiście odwach i areszt miejski, kompleks rzeźni miejskiej, szereg fabryk i kamienic, poza tym szereg kościołów w guberni kaliskiej. Ale ile zaprojektował sam? Pewnie niewiele, bo praca zarówno nad ratuszem, jak i nad teatrem przebiegała na zasadzie kooperacji ze współpracownikami, np. z Eugeniuszem Oraczewskim, a potem z Władysławem Stachlewskim + architekci powiatowi + inżynierowie i budowniczy, kreślarze, rzemieślnicy, wykonawcy, malarze etc, o inwestorach nie wspominając. Na pewno był sprawnym organizatorem i umiał opanować procesy projektowo-budowlane tak, że wiele nowych kaliskich budowli za czasów jego urzędowania odznaczało się dobrą jakością. Piszę o tym trochę w numerze Zeszytów Naukowych KTPN - tom 12.
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Józef » 4 mar 2013, o 16:51

Dziękuje za odpowiedź.
Pytam ze względu na to, że od dłuższego czasu nurtowało mnie pytanie jak to jest możliwe, że tak różne budynki wyszły spod ręki tego samego architekta. Przyznam się, że o Oraczewskim i Stachlewskim nic nie wiem, ale może jeżeli Oraczewski absolwent ASP w Petersburgu (o czym wiem z pańskiego postu) był odpowiedzialny za ratusz to może właśnie on a nie Chrzanowski odcisną swoje piętno na tym budynku.
To wszystko są jedynie moje spekulacje i czysta ciekawość ale może warto iść tym tropem. Może przeceniamy wkład Chrzanowskiego?
W kontekście próby rekonstrukcji ratusza, może bardziej należałoby się przyjrzeć dorobkowi jego współpracowników (o ile jakiś się zachował i jest znany) szczególnie jeżeli chodzi o detal.

Tak na marginesie, to bardzo się cieszę że ktoś się kompleksowo zabrał za dorobek Chrzanowskiego i mam nadzieje, że się doczekam jakiejś bogato ilustrowanej książki.

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

architekci

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 13 mar 2013, o 14:00

Eugeniusz Oraczewski ukończył Cesarską ASP w Petersburgu, w Kaliszu pracował krótko, bo między 1885 a chyba 1891, niestety szybko zmarł (w latach 90.). Oraczewski był urzędowym pomocnikiem Chrzanowskiego, w biurze projektowym ws. ratusza pełnił funkcję najprawdopodobniej współprojektanta architektury i współkoordynatora dokumentacji, nie wiemy jednak, czy tylko Chrzanowski prowadził budowę (pewnie się uzupełniali, chociaż głos ost. należał do Chrzanowskiego jako zwierzchnika). Na pewno obaj byli bardzo dobrze zaznajomieni z zasadami projektowania architektury publicznej i użyteczności publicznej, znali aktualne trendy i konwencje projektowania, korzystali też z prasy, literatury wzornikowo-katalogowej, itd. Co do detalu, to w tamtym czasie był on raczej rzadko "odręcznie" projektowany przez architektów, często wybierano go z oferty firm budowlanych i fabryk, tak jak w przypadku ratusza - gdzie wazy, cz. rzezb i detali, balustrady balkonów, przyjechały z Charlottenburga i z fabryk kaliskich. Mowa więc poniekąd o kompilacji, o dobieraniu gotowych motywów tak, żeby dały pożądany efekt. Oczywiście ktoś te detale musiał zaprojektować, ale sporo wyrobów gotowych po prostu kopiowano z oferty firm np. niemieckich, albo wypracowywano w dużych modelarniach. Raczej w przypadku ratusza architekci nie rysowali tych detali i nie zamawiali ich wykonania od zera w warsztatach czy fabrykach.

Podsumowując, ja staram się stosować nieco inne kryteria oceny działalności projektowej, niż tylko "artystyczne", gdyż w wieku XIX, ba, w XVIII, projektuje się zupełnie inaczej niż wcześniej.
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Józef » 14 mar 2013, o 20:19

Faktycznie, miałem zupełnie błędne wyobrażenie o projektowaniu w tamtych czasach. Zdawałem sobie sprawę, że powielano pewne rozwiązania ale nie sądziłem, że na tak masową skalę i w sposób wręcz przemysłowy.
korzystali też z prasy, literatury wzornikowo-katalogowej
Będę bardzo wdzięczny za jakieś tytuły, namiary na katalogi z tamtego okresu. :wink: Czy łatwo coś takiego zdobyć?

Awatar użytkownika
MakaryGorzynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sty 2012, o 17:06
Lokalizacja: Warszawa / Gubernia Kaliska

Oblicza nowoczesnego Edenu - park miejski

Nieprzeczytany post autor: MakaryGorzynski » 23 mar 2013, o 21:44

Zapraszam do lektury małego szkicu w ramach "self publishingu" :)
http://architecturalhistoriespoland.wor ... re-garden/" onclick="window.open(this.href);return false;
MG

Obrazek
KTPN / Collegium Invisibile / www.atlasturek.pl

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: newuser » 25 mar 2013, o 10:13

Czy Altanka z Satyrem jest w dobrym miejscu zaznaczona? To chyba nie jest na 100% pewne?? Świetna robota!

lolka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 30 kwie 2011, o 19:25
Lokalizacja: Chmielnik

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: lolka » 25 mar 2013, o 10:49

Szkic cały czas rozkwita i park pięknieje w oczach. Gratululacje!

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: tomash » 25 mar 2013, o 14:27

właśnie o takiej mapce marzyłem od dość dawna :) świetna robota

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 mar 2013, o 14:53

Gratuluje dobra robota :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: mirza » 25 mar 2013, o 20:19

Może to nic wielkiego. Ostatecznie kopie map z manewrów 1835 są w różnych kompach. Ale dziś sobie obejrzałem pruski oryginał. I to gdzie. W kaliskim muzeum.

ODPOWIEDZ