Kalisz dawniej

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 18 paź 2009, o 15:50

sobieray-3 pisze:Ten obiekt z wieżyczkami, to obecny hotel ,,Europa'', dalej postawiono potem centralę telefoniczną i niższe trafo ,PTiT) , ale nie w linii tylko bliżej kanału i piętrowy budynek z zespołami adwokackimi Generalnie ,to jest odcinek od Tepsy do Sądu, tylko parkan ( o który walczyliśmy) jest obecnie stalowy i ażurowy. Na ostatniej focie widać powozownię sądową z poł. XIX wieku i zamiast Apolla , ówczesna ,,piętrówka''. Przypomnę tylko, że kiedyś była tam kładka piesza od ul.Kredytowej do Trybunału nad kanałem Rypinkowskim.
Sobieray dzięki za wyjaśnienie,nie wiedziałem,że w miejscu dzisiejszego Apollo był taki budynek,tak trochę układ Mi nie pasował.......

[ Dodano: Nie, 18.10.2009, 15:02 ]
sobieray-3 pisze:Brawo Gumiś, to ta rzeżba z tyłu teatru w IIRP. Przed IWŚw. znajdowała się na dachu poprzedniego, spalonego budynku.
Dla porównania znalazłem fotkę z tego samego miejsca ale jakże różniącą się detalami.

Obrazek
Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 paź 2009, o 23:27

Przedwojenny kinoteatr ,,OAZA'' mieścił się w tej piętrowej kamienicy Reinów - rodziny żydowskiej.Z kolei na tyłach Trybunału około 1870 roku ,pewnie przy tej powozowni ? - miesciła się ,,Reitschule'' Neumana Golińskiego.
No to dorzućmy jeszcze ,,Psyche z wyspy :
Obrazek

oraz ,,,Sandalarkę'' z 1935 roku
Obrazek
oraz słynną cukiernię Goessnerów , a potem Wehnerów :
Obrazek
Sorry za ten napis, ale napewno zobaczycie to, co chcemy zobaczyć :).
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2300
Rejestracja: 29 lis 2005, o 11:26

Nieprzeczytany post autor: Mariusz » 29 paź 2009, o 21:11

Tylko dla cierpliwych...
Zawziąłem się odnośnie tych zdjęć :
http://www.kalisz.ap.gov.pl/images/stor ... %20196.jpg
http://www.kalisz.ap.gov.pl/images/stor ... %20199.jpg

Jak zauważyłem na początku komin widoczny na drugim zdjęciu jest zapewne kominem przy „Delicjach”. Czytałem niegdyś o regulacji ulicy Sukienniczej, a dzisiaj zwróciłem uwagę na to zdjęcie –
Obrazek
a w szczególności na dwa budynki w lewej jego części, które „jak ulał” pasują do tych z dwóch pierwszych fotografii. Myślę zatem, że jest to ostateczne rozwiązanie tej zagadki...

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 29 paź 2009, o 21:47

Jaki Kalisza był piękny...

Awatar użytkownika
MirekDB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 959
Rejestracja: 10 lis 2007, o 19:10
Lokalizacja: Kaliniec

Nieprzeczytany post autor: MirekDB » 30 paź 2009, o 00:15

Nie będę ukrywał, że też spędziłem kila godzin przy komputerze obserwują te zdjęcia.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 30 paź 2009, o 07:18

Mariusz pisze:Czytałem niegdyś o regulacji ulicy Sukienniczej
To by wiele tłumaczyło,układ i wygląd budynków sugerują,że jest to to samo miejsce.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 10 lis 2009, o 16:43

Jak sądzę większość z nas kocha to miasto i interesuje się jego historią.Nie wiem może już to czytaliście.Wiem, że jest chyba nawet ksiązka na ten temat http://www.calisia.pl/articles/5648-legenda
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 13 lis 2009, o 22:16

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 14 lis 2009, o 12:56

Smutne! Jedna władza dążyła do piękna, inna tego nie potrafi. A może i spopłeczność kaliska inaczej ddo tego podchodfziła? Nikt wtedy pojemników na śmieci do Prosny nie wrzucał.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
emes
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 15:50
Lokalizacja: Piwonice

Nieprzeczytany post autor: emes » 14 lis 2009, o 17:30

czasem na allegro przewija się ta elegancka fotka:
Obrazek
;)
a poza tym:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 14 lis 2009, o 23:09

Nie pamiętam czy ta fotka się tutaj na forum przewinęła.

Obrazek

Elektrownia Piwonice.

Obrazek


Rzeżnia i chłodnia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
emes
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 15:50
Lokalizacja: Piwonice

Nieprzeczytany post autor: emes » 25 lis 2009, o 17:09


ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 25 lis 2009, o 17:35

Istnieje szansa, że "Album de Kalisch" Jana Wilhelma Diehla zakupi Miasto (dla MBP; szkoda, że nie dla nieistniejącego MHMK). Nadal pozostaje jednak kwestia ceny, jaką Album może osiągnąć na sobotniej aukcji. Zatem módlcie się, żeby nie była zaporowa...

Poniżej opis Albumu z katalogu aukcyjnego:

"478. [Kalisz]. Diehl Jan Wilhelm. „Album de Kalisch”. Zbiór 22 fotografii z widokami z miasta Kalisza. B.m. lata 60-te XIX w. [przed 1871]. Phot. Jean Guillaume Diehl. 6,4 x 11,4 cm na kartonach firmowych 15,5 x 23,5 cm.

Fotografie obejmują: 1) Widok gmachu sądu gubernialnego; 2) Widok gmachu gubernialnego kościoła ewangelickiego i Korpusu Kadetów na Pl. Św. Józefa; 3) Cmentarz katolicki; 4) Wyjazd z Kalisza około Fabryki Braci Repphan; 5) Klasztor XX. Franciszkanów; 6) Klasztor reformatów; 7) Mleczarnia na przedmieściu Rypinek; 8 ) Widok gmachu Trybunału Kaliskiego; 9-10) Widoki miasta Kalisza; 11) Klasztor Bernardynów; 12) Most przy rogatce Warszawskiej; 13-14) Dom szwajcarski w parku (różne); 15) Kościół św. Mikołaja; 16) Obraz pędzla Rubensa w kośc. św. Mikołaja; 17) Kościółek na przedmieściu; 18 ) Kościół św. Józefa; 19) Folusz Braci Repphan; 20) Odwach w Rynku miasta; 21) Strzelnica nad rzeką Prosną; 22) Więzienie na przedmieściu Tyniec. Fotografie naklejane na kartonie z nadrukiem na licu: „Album de Kalisch. Phot.: de Jean Guillaume Diehl, Membre de la Societé technique Russe à St. Petersburg” i herbem miasta Kalisza oraz objaśnieniem zdjęcia na odwrocie. Pierwszy fotograficzny album miasta Kalisza, którego edycja została przerwana ok. 1871 r.

Kartony na obrzeżach ze śladami zagięć i odbarwień, a w kilku przypadkach niewielkich uszczerbków. Stan fotografii bardzo dobry. Wyjątkowa rzadkość, nie notowany w fachowej literaturze."

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 26 lis 2009, o 15:25

Ja też trzymam kciuki :) ! Jednak spodobała mi się jeszcze kapitalna litografia przedstawiona na planszy XLII nr 223 - ,,Kalisz'' - H.Geelhaara'a 1835 - w katalogu do tej samej aukcji.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 26 lis 2009, o 16:01

Szkoda,że nie ma żadnych reprodukcji ze słynnego ;Albumu Kaliskiego;
autorstwa tekstów Edwarda Staweckiego i rycin Kalisza autorstwa Stanisława Barcikowskiego.Podobno jest to biały kruk wśród starodruków.
Odnośnie tej licytacji to mam nadzieje,że miasto Kalisz wysupła te 20 patyków na ten album.Tyle może sięgnąć cena na aukcji,może więcej,nieważne,ten album powinien być w posiadaniu miasta.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
emes
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 15:50
Lokalizacja: Piwonice

Nieprzeczytany post autor: emes » 2 gru 2009, o 12:05

kupili :) znalazł ktoś listę wynikową aukcji? ciekawe za ile poszło?
http://www.rc.fm/kulturalne/cenny-nabyt ... oteki.html

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 2 gru 2009, o 14:40

Album 20.000,00 zł.
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 2 gru 2009, o 14:41

Życie Kalisza.
Do Kalisz wrócił skarb.
To prawdopodobnie unikat.Odnalzał się pierwszy album Kalisza z fotografiami Jana Wilhelma Diehla z lat 60 nXIX stulecia.Dzięki staraniom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A.Asnyka i szybkimdecyzjom finansowych kaliskich władz, album został zakupiony w sobotę na stołecznej aukcji.
Album wystawił do sprzedaży wrszawski Dom AukcyjnyLamus.Licytację przeprowadzono 28 listopada w Bibliotece Narodowej. - Dowiedzieliśmy się o naszym białym kruku dwa tygodnie temu, poprzez internet - mówi Adam Borowiak, dyrektor MBP.im. A.Asnyka w Kaliszu. - Od tamtej pory zakup albumu stał się dla nas priorytetem..
"Album de Kalisch" wzmiankowała dawna lokalna prasa.Regionaliści mieli świadomość, że taka praca istniała, ale żaden egzemplarz nie był dotychczas znany.Przez lata obejrzenie zdjęć Jana Wilhelma Diehla leżaqło w swerze marzeń nie tylko badaczy, ale kaliszan rozkochanych w historii swojego miasta.To również gratka dla miłośników starej fotografii.Album zawiera 22 obrazy m.in. widoki gmachu trybunału, klasztorów franciszkanów, bernardynów i reformatorów, kościoła św. Mikołaja i kolegiaty, cmentarza miejskiego, odwachuna rynku, domku szwajcarskiego w parku, mostu przy rogatce warszawskiej, czy np. mleczarnina przedmieściu Rypinek.Zdjęcia są wystarczającp duże(6,4 x 11,4 cm),aby cieszyć się do woli zachowanymi okruchami dziewiętnastowiecznego grodu.Każda fotografia została umieszczona na firmowym kartonie o wymiarach 15,5 na 23,5 cm i z tyłu podpisana. - Brakuje jakichkolwiekśladów łączenia kart..Wydaje się, że album od zawsze istniał w takiej postaci, tj. pojedynczych kartonów, które przechowywano w odpowiednim pudełku. - opisuje Adam Borowiak.To dyrektor MBP sobotę wylicytował album dla Kalisza.
Pieniądze na zakup przekazało Miasto.Cena wywoławcza albumu wynosiła 12 tyś zł; po ostrej walce podskoczyła do 20 tyś. zł.Kwoty zaproponowanej przez naszych przedstawicieli już nikt nie przebił..Tym samym praca Diehla po niemal 140 latach od swojego powstania wraca nad Prosnę.
Dotychczas za najstarszy album Kalisza uznaje książkę Edwarda Staweckiego z rycinami(staloryty) Stanisława Barcikowskiego z 1858 r.Z tej pozyccji pochodzi kilka widoków(m.in. wnetrze swiątyni franciszkanów, kościóła na Zawodziu, sali musztry korpusu kadetów), które na stałe weszły do ikonografii miasta. Odkryty album Diehla prawdopodobnie powstał dekadę póżniej, ale przynosi najstarsze fotograficzne obrazy miasta.Jego opis w katalogu dla klientów Domu Lamus został opatrzony notą: ' Wyjątkowa rzadkość, nienotowany w fachowej literaturze, być może unikat(jestem ciekaw ile jeszcze jest takich unikatów związanych z historią Kalisza)
Wiele o atmosferze sobotniej aukcji mówianegdota.Po wylicytowaniu dzieła do kaliszan podeszłaMałgorzata Plater-Zyberk, kustosz Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych Muzeum Narodowego w stolicy.Obok kilku innych instytucji w Warszawie przysługuje prawo pierwokupu, ale po cenie wylicytowanej( nie wywołowczej).Muzeum zabrakło jednak odpowiednich funduszy( apo co Warszawie foty z Kalisza.Warszawa i Poznań i tak już mają sporo zbiorów związanych z Kaliszem).W tej sytuacji kustosz z wielką ulgą przyjeła, że album trafi do publicznej kaliskiej placówki.Oznacza to, że fotografie będą dostępne dla szerokiej publiczności, poszerzając wiedzę o przeszłości miasta.
Nabytek trafi do Kalisz w tym tygodniu.W tej samej paczce znajdą się jeszcze dwa starodruki zakupione tego samego dnia: bardzo rzadka grafika H.Geelhaara przedstawiająca zjazd cesarzy z 1835 r. oraz kazania ks. Kazimierza Gruszeckiego wygłoszone w Kaliszu i wydrukowane w tutejszej oficynie jezuickiej w 1730r. Litografię udało się kupić dzięki hojności prywatnego sponsora(mam nadzieję ze się ujawni, można tylko podziękować)
Zabytki prawdopodobnie wzbogacą Zbiory Specialne MBP im. A. Asnyka.Będą dostępne po digilatyzacji, tj. przeniesieniu obrazów na płytę CD.W przyszłym tygodniu album Diehla zaprezentujemy w szerszej formie.
Plus dla miasta.Więcej takich akcji.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
glootech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 31 sie 2006, o 14:44
Lokalizacja: już nie Kalisz

Nieprzeczytany post autor: glootech » 2 gru 2009, o 14:42

Świetnie, że się udało.
Gabinet Logopedyczny Logo Ruda https://logoruda.pl.

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 2 gru 2009, o 15:14

Nie dziwię się, że Muzeum Narodowe w Warszawie także chciało zakupić "Album" i szkoda, że przed licytacją nie doszło do porozumienia między MNwW a MBPwK. No i na całe szczęście ze sprawy zakupu wyłączono MOZKwK. :roll:

Zbiór fotografii jest naprawdę cenny. Cenny nie tylko dla dokumentacji historii miasta, ale cenny także z punktu widzenia historii Polski i polskiej fotografii. Tym cenniejszy, że Kalisz był trzecim co do wielkości miastem Królestwa Polskiego, a tylko największe miasta w kraju mogły pozwolić sobie na tego typu wydawnictwa.

Dla porównania: http://www.whitecase.pl/kolekcja_white_ ... ach_1.html

ODPOWIEDZ