Kalisz dawniej

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 11 lut 2015, o 11:18

Oczywiście, że super. I oczywiście, że nigdy taki nie będzie, tak samo jak Plac Kilińskiego i plac z fontanną "rozstroje". Bo nikomu nie zależy na tym miejscu, a już na pewno nie władzy...

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 lut 2015, o 11:44

Przemku dlaczego napisałeś "nigdy" akurat tu wystarczyłoby usunać te obrzydliwe schody, reklamy z szyb i odmalować. Pewnie, że to sa jakieś koszty, ale myślę ze nie jakieś olbrzymie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 11 lut 2015, o 11:57

K-man pisze:Przemku dlaczego napisałeś "nigdy" akurat tu wystarczyłoby usunać te obrzydliwe schody, reklamy z szyb i odmalować. Pewnie, że to sa jakieś koszty, ale myślę ze nie jakieś olbrzymie.
Tak, ale zawsze odnosząc się do tematu ewentualnej "rewitalizacji" Jantara, zwracam uwagę, że nie jest to jedyny problem tego miejsca. Konieczne jest również dokonanie zmian w obrębie samego Placu Kilińskiego, aż po skrzyżowanie z 3 Maja i Warszawską, wliczając w to fragment Plan przy pomniku Asnyka oraz rzecz jasna placyk przy fontannie. Wielokrotnie mówiłem, że powinno się zreorganizować ruch na Placu Kilińskiego. Moim marzeniem byłoby zwężyć jezdnie w tym miejscu, a na środku postawić coś a'la takie małe planty, to znaczy drzewka, mała architektura, ławeczki, coś takiego. Podobne rozwiązanie widziałbym również przy skrzyżowaniu z 3 Maja, ale tam raczej ciężko byłoby to zrobić. Dlatego uważam, że ten pomysł, nawet odrestaurowanie samego Jantara, to pomysł o ile nie nierealny w ogóle to naprawdę bardzo bardzo odległy. Abstrahując już zupełnie od tego, że ten obszar wraz z Plantami i Sukienniczą i całą historycznym Śródmieściem powinien zostać włączony do projektu rewitalizacji.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 lut 2015, o 12:41

Masz rację, ze wole postępy w żółwim tempie niż żadne. :) Jeśli idzie o okolice DT to bardzo podobał mi się pomysł Macieja Błachowicza, aby kostką zaznaczyć przebieg murów i bramy toruńskiej.
Myślę, że można by spróbować wmontowac jakieś delikatne oświetlenie w tę kostkę, która by się wryóżniała czerwoną barwą jaką miały mury i brama za dnia. A w nocy swiatło dawałoby efekt trójmywmiarowiści. Nie wiem czy się tak da i co o tym pomyślę, że światłami myślicie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 lut 2015, o 12:55

Znowu mam zagwozdkę.
W pracy "Kronika Miasta Kalisza" jest napisane
1768 - - Sejm uchwalił konstytucję stanowiącą, że Trybunał Koronny najwyższy sąd szlachecki, który dotychczas zbierał się do rozsądzenia spraw z terenu Wielkopolski w Piotrkowie - ma odtąd zbierać się na przemian w Piotrkowie i Kaliszu.

A to wikipedi dotyczącej historii Poznania
"Do ożywienia grodu mogła się przyczynić decyzja sejmu konwokacyjnego w 1764 o rozdzieleniu sesji wielkopolskiej Trybunału Koronnego pomiędzy Piotrków (jesień) i Poznań (wiosna). Pierwsze posiedzenie w Poznaniu rozpoczęło się 15 kwietnia 1765. Wiązało się to z obecnością w mieście, przez kilka miesięcy w roku, dużej liczby szlachty. Niestety odbyły się jeszcze tylko dwa posiedzenia (ostatnie w 1767)."

I bądź tu człowieku mądry :evil: Wiecie, ktróe info jest prawdziwe?

Znalazłem na wiki jeszcze coś takiego.

Sejm konwokacyjny w 1764 roku ustanowił dwa oddzielne sądy trybunalskie: Trybunał Koronny Wielkopolski i Trybunał Koronny Małopolski. Sesje trybunału wielkopolskiego odbywały się odtąd w Piotrkowie, w Bydgoszczy i w Poznaniu (od niedzieli po Wielkanocy do 3 lipca). Trybunał małopolski obradował na przemian w Lublinie i we Lwowie. Jednak już konstytucja Sejmu Repninowskiego Złączenie Trybunału Koronnego z 1768 roku przywróciła jeden wspólny trybunał dla Korony, wprowadzając sesje kadencji wielkopolskiej na przemian w Kaliszu i Piotrkowie, a w kadencji małopolskiej w Lublinie.

No cóż szkoda, że Kalisz się nie załapał :( to z pewnością podnisołby jego rangę i gospodarkę :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
newuser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 3 lis 2010, o 21:00
Lokalizacja: prawie centralna

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: newuser » 11 lut 2015, o 13:53

Budowanie wiedzy w oparciu o wikipedię to jest bardzo kiepski pomysł. Niestety nie znam odpowiedzi na postawione pytania.

zawodziak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 20 sty 2015, o 04:48

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: zawodziak » 12 lut 2015, o 08:25

Czy tajemnicza szarańcza atakowała Kalisz?

http://www.faktykaliskie.pl/czy-tajemni ... lisz-wideo" onclick="window.open(this.href);return false;

Mi to przypomina mothmana, człowieka ćmę. Miał on się pojawiać w wielu miejscach gdzie dochodziło tragicznych zdarzeń. Może mothman w Kaliszu, to była zapowiedź zburzenia miasta? :shock:

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 lut 2015, o 08:39

Dobre :lol: :lol:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

zawodziak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 20 sty 2015, o 04:48

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: zawodziak » 12 lut 2015, o 08:41

Proponuje, by szarańcza zastąpiła Sierżanta Cebulka w roli maskotki miasta. No i szarańcza symbolizuje też efekty pracy niektórych naszych samorządowców :lol:

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 12 lut 2015, o 09:32

zawodziak pisze:Czy tajemnicza szarańcza atakowała Kalisz?

http://www.faktykaliskie.pl/czy-tajemni ... lisz-wideo" onclick="window.open(this.href);return false;

Mi to przypomina mothmana, człowieka ćmę. Miał on się pojawiać w wielu miejscach gdzie dochodziło tragicznych zdarzeń. Może mothman w Kaliszu, to była zapowiedź zburzenia miasta? :shock:
Sądzę że na "umyśle" nic nie miał :) dlatego tułów poza oczywiście fantastyczną głową musi odpowiadać do owada dziś żyjącego - jedyne co przychodzi mi do głowy jako "szarańcza" to tylko szerszeń - sam w sobie czyli szarańcza wędrowny w polsce zanotowany dopiero koło 1960 wiec nie ma dużo typów ...
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 lut 2015, o 11:34

No przecież w filmiku podano nazwę "ów szarańczy" :lol:
Prawdopodbnie to ten owad, musze przyznac ma ciekawy wygląd.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zmierzchni ... NT_dos.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 12 lut 2015, o 22:14

K-man pisze:No przecież w filmiku podano nazwę "ów szarańczy" :lol:
Prawdopodbnie to ten owad, musze przyznac ma ciekawy wygląd.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zmierzchni ... NT_dos.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
a faktycznie :) tak to ten - ciekawie wygląda :)
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 lut 2015, o 22:07

Szkoda tych kamieniczek, bo ja można zobaczyć tu został tylko fragment na dole. :(
https://www.google.pl/maps/place/Kalisz ... 40ae38aad3" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/kaliszna.poczt ... =1&theater" onclick="window.open(this.href);return false;
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 24 lut 2015, o 23:50

K-man pisze:Szkoda tych kamieniczek, bo ja można zobaczyć tu został tylko fragment na dole. :(
https://www.google.pl/maps/place/Kalisz ... 40ae38aad3" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/kaliszna.poczt ... =1&theater" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak ten fragment który zaznaczyłem - masakra tyle razy tam chodzić i jeździć i nie widziałem :)
Masakra że taki skrawek się zachował :))
Zaznaczyłem też drzewka - nieźle podrosły :)
Obrazek
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 25 lut 2015, o 00:12

Kurcze, myślicie, że to są te same drzewka? :)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 lut 2015, o 07:34

Damian dzięki za wstawienie, ale ta kamienica, która obecnie stoi to jednak żadna z kamienic z tego starego zdjęcia. Mam na myśli tę po lewej, albo została zburzona, albo było jednak obok i ten fregment pochodzi od niej. No i budynki wydają się zdecydowanie bliżej fabryki Fibigerów.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
damianfarba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1139
Rejestracja: 17 cze 2012, o 10:46
Lokalizacja: Majków

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: damianfarba » 25 lut 2015, o 09:59

K-man pisze:Damian dzięki za wstawienie, ale ta kamienica, która obecnie stoi to jednak żadna z kamienic z tego starego zdjęcia. Mam na myśli tę po lewej, albo została zburzona, albo było jednak obok i ten fregment pochodzi od niej. No i budynki wydają się zdecydowanie bliżej fabryki Fibigerów.
Faktycznie masz racje :) to ta bardziej po lewej zrobiłem odniesienie punkt od strony obecnej restauracji wychodzi na to że dwóch kamienic nie ma dzisiaj w tym miejscu :)

Obrazek
Obrazek
Nie znasz dnia ani godziny ! ..?

to czas kupić zegarek i kalendarz

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 lut 2015, o 10:37

Teraz pełna zgoda :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Obbrus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 27 cze 2010, o 20:29

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: Obbrus » 26 lut 2015, o 18:08

W ramach uzupełnienia informacji - na tym zdjęciu z MFK widać istniejącą kamienicę oraz fragment jednej z dwóch później wyburzonych.

Obrazek

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10970
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Kalisz dawniej

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 lut 2015, o 19:52

Obbrus wielkie dzięki. :) A może wiesz coś wiecej o tych kamienicach?
Nie wiem czy dobrze widzę, ale czy nad oknami drugiego piętra sa zdobienia.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ODPOWIEDZ