Ratowanie kaliskich zabytkowych cmentarzy.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 wrz 2010, o 21:44

Tak pan Banert to uosobienie dobroci ;)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 wrz 2010, o 22:00

Witaj Zuzanno.
My ,,pracujący''na tym cmentarzu, też narzekamy na niekompletność naszej wiedzy. Oficjalny rejestr parafialny jest niekompletnym pewnie zrobiono go zbyt pożno, a i okres okupacji i lata powojenne nie dawały okazji do skrupulatnosci. Zniszczenia dokonane przz kaliskich ,,hunnóów'' pewnie spowodowały, że w rejestrze jest dużo ,,nn-ek''. A i tak znajdujemy istniejace pomniki , ktore tam nie figurują. U proboszcza powinno być wszystko, nawet te groby nieopłacone i skasowane. Chyba na wszystkich kaliskich cmentarzach panuje taka sama lub podobna sytuacja. Nikt z nas nie ma pełnej wiedzy - jedni wiedzą ciut więcej, inni mniej. Nie pracujemy żeby kompletować rejestr, pracujemy żeby ten zabytkowy cmentarz nie ulegał dalszej postępujacej degradacji. a jeszcze na dodatek przyroda sprzysięgła się przeciw nam.Z przykroscią muszę stwierdzić, że będzie z kazdym misiącem coraz gorzejm bo już powoli sie wykruszamy, a pozostałym ręce zaczynają opadać.A tu z nikąd żadnej pomocy. Nie ma opracowań, brak materialów ikonograficznych, zdjeć . Robota w archiwach jest nie do przerobienia i jest nas zbyt mało. Obecnie Parafia E-A ma nowego proboszcza - poproś go o udostępnienie ospowiednich ksiag zgonow i szukaj tak, jak to robia genealogowie, chocby z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego ,,Gniazdo'' :
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/index.php

Pozdrawiam
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Zuzanna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 19:23
Lokalizacja: KALINIEC

Nieprzeczytany post autor: Zuzanna » 21 wrz 2010, o 18:41

Witam. Wiem że pracujecie ciężko i chwała wam za to. Zdaję sobie sprawę z wszystkiego...zbyt mało rąk do pracy itd. Na pewno i ja bym pomogła, ale już nie ten wiek. Doceniam wasze poświęcenie a zarazem myślę co się stanie jak już wam całkowicie ręce opadną i braknie tych wspaniałych rąk. Strach pomyśleć. :wink: Co do mojej sprawy...dziękuję za podpowiedzi. Co prawda mam złe wspomnienia z pobytu w kancelarii ewangelickiej ale skoro zmienił się pastor ( o czym nie wiedziałam )...może tym razem czegoś się dowiem. Od poprzedniego dowiedziałam się że....nic się nie dowiem, bo nic takiego nie ma. A poza tym jest zbyt zajęty aby szukać za darmo jakichś tam list...etc.

Do Sobieraya-3...jak to rozumieć że znajdujecie istniejace pomniki , ktore tam nie figurują ?.

AlixVonHessen..napisałam na PW.

Z pozdrowieniami dla wszystkich...Zuzanna.
Zuzanna

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 21 wrz 2010, o 20:59

Zuzanna napisala :
Do Sobieraya-3...jak to rozumieć że znajdujecie istniejace pomniki , ktore tam nie figurują ?.
Doprawdy sam nie wiem.Jednak pod tym linkiem znajdziesz taki przyklad

http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... 1&start=40

przewin do końca proszę. Podobnie jest z grobem i pomnikiem gen.von der Launitza, w którym pochowano następnie pp.Truszkowskich. Czy kalwin i generał kurlandzki w służbie cara był ekshumowany? Czy jego szczątki leżą obok albo pod Truszkowskimi? Czy te groby są pozbawione ich pierwotnych właścicieli? Dlaczego nie zachowano ich w rejestrze? Przecież oni tworzyli historię tego Miasta! Dlaczego ,,wydłubano'' ich z tej wpisanej do Rejestru Zabytków nekropolii? Podobne ,,cyrki'' dzieją się na cmentarzu katolickim o takim samym zabytkowym statusie. To wlaśnie takie perełki przyciągają turystów jak grób i pomnik nimfy Chopina na paryskim Per Lachaise!!!

Pozdrawiam/[/b]
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 22 wrz 2010, o 21:07

Wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu cmentarza EA prosimy o przybycie na cmentarz w sobotę, 25 września o godz. 13. z góry dziękuję!!!
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 22 wrz 2010, o 21:46

Do Zuzanny

Nikt nie mówi zebyś z nami ,,tyrala'' ale radą czy pewnymi informacjami, czy starymi fotografiami możesz nam bardzo pomóc. Nie wymówisz sie wiekiem . Ja sam reprezenntuje Univ.III-go Wieku :)\
Pozdrawiam


Alix - bedę Mozesz wziąć sprzęcik ?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 22 wrz 2010, o 21:55

Postaram się o sprzęcik :)
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Zuzanna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 19:23
Lokalizacja: KALINIEC

Nieprzeczytany post autor: Zuzanna » 23 wrz 2010, o 21:40

sobieray-3 pisze:Do Zuzanny

ale radą czy pewnymi informacjami, czy starymi fotografiami możesz nam bardzo pomóc. Nie wymówisz sie wiekiem . Ja sam reprezenntuje Univ.III-go Wieku :)\
Pozdrawiam

Niestety informacji to ja sama szukam. Takie jakie posiadam..że ( w tej kwaterze prawdopodobnie z mojej rodziny itd )..zapewne nic wam nie pomogą. Fotografii starych owszem posiadam bardzo dużo...ale nie są to fotografie cmentarne tylko rodzinne. Tak więc ...w czym mogła bym pomóc. :?: Pozdrawiam. :lol:
Zuzanna

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 25 wrz 2010, o 02:43

Wrzucam fotki z ostatniej wyprawy z Sobierayem na cmentarz E-A. Komuś chyba bardzo przeszkadzają nie tylko nagrobki, krzyże, ale również drzewa...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 25 wrz 2010, o 10:03

Alix jeżeli kaliska policja i sm nic sobie z tego nie robią, napisz maila do TVN24 o profanacji cmentarza. Załącz zdjęcia, opisz sytuacje kim jesteście co robicie dla tego cmentarza i co na tą całą sytuacje służby porządkowe w mieście. Chwila moment za raz się ruszą patrole.

Jak dla mnie to jest dziwne żeby nie można było złapać zorganizowanej grupy która wchodzi na cmentarz z młotkami czy kilofami bo butem takiego nagrobka nie odkruszy.
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 wrz 2010, o 10:33

Dzisiaj omówimy te sprawy, bo tak dalej nie można z tym ,,żyć''. Niedługo minie 1,5 roku od dnia wizytacji cmentarzy przy Rogatce przez komisję samorządową. Komisja wykazała się kompletną indolencją. Mamy nadzieję, że wyborcy powołają nowe, lepsze ciało samorządowe, które wreszcie zadba o zabytki miejskie?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 25 wrz 2010, o 11:37

Adi pisze:Alix jeżeli kaliska policja i sm nic sobie z tego nie robią, napisz maila do TVN24 o profanacji cmentarza. Załącz zdjęcia, opisz sytuacje kim jesteście co robicie dla tego cmentarza i co na tą całą sytuacje służby porządkowe w mieście. Chwila moment za raz się ruszą patrole.

Jak dla mnie to jest dziwne żeby nie można było złapać zorganizowanej grupy która wchodzi na cmentarz z młotkami czy kilofami bo butem takiego nagrobka nie odkruszy.
Masz rację Adi, trzeba jednak w takich działaniach współpracować z parafią. Będziemy musieli koniecznie zorganizować spotkanie z pastorem i może radą parafialną. Dzięki za podpowiedż.
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 29 wrz 2010, o 15:05

Zniszczone nagrobki na cmentarzu EA:
http://www.calisia.pl/articles/8340-zniszczone-nagrobki
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 7 paź 2010, o 08:42

W tę sobotę (9.10.) o godz. 13 ponownie odbywać się będą prace porządkowe na cmentarzu. Z powodów niezależnych ode mnie (wizytacja rodziców ;) nie będzie mnie na cmentarzu. Jednak grupa prowadzona przez MR Macieja Błachowicza z całą pewnością ucieszy się jeśli przyjdą kolejni pomocnicy. Dziękuję za uwagę ;p
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 paź 2010, o 10:19

K-man ma klucze od ,,magazynu broni'' , więc zapraszam jego najpierw. Poastaram się włączyć ,,DO TEMATU'' :).
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 7 paź 2010, o 18:45

Mój zestaw przekazałam Maćkowi więc z kluczami nie ma problemu
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

cheetah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 21:44
Lokalizacja: Czaszki/Mokotów

Nieprzeczytany post autor: cheetah » 29 paź 2010, o 22:21

"W piątek otwarto bramy zabytkowego cmentarza żydowskiego przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu. Po raz szósty w historii tej nekropolii, z okazji dnia Wszystkich Świętych, każdy może zapalić lampkę i pomodlić się."

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... kiego.html

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 29 paź 2010, o 22:49

Widziałem właśnie przez okno że na całym cmentarzu palą się 3 lampki .
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

cheetah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 21:44
Lokalizacja: Czaszki/Mokotów

Nieprzeczytany post autor: cheetah » 29 paź 2010, o 23:04

Do Wszystkich Świętych jeszcze 3 dni, więc i frekwencja pewnie się poprawi.
------
"Już po raz dziesiąty, w dniu Wszystkich Świętych odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy. Tradycyjnie zbiórka odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym, w godzinach od 8:00 do 16:00. Do tej pory udało się zebrać ponad 60 tysięcy złotych za które udało się odrestaurować m.in. groby Adama Chodyńskiego - patrona kaliskich przewodników, płk. Rafała Zajączka, rodziny Daragana, czy kaplicę Repphanów. "Teraz chcemy się podjąć kolejnego dużego zadania" - wyjaśnia Jarosław Dolat, jeden z organizatorów kwesty."

http://www.rc.fm/polityczne/zbiorka-na- ... ytkow.html

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: tomash » 30 paź 2010, o 21:24

Dzisiaj pojawiłem się pierwszy raz na sprzątaniu cmentarza E-A. Atmosfera fajna, poznałem kilka ciekawych osób i wydaje mi się że jeszcze tam zawitam :) Dzisiaj sprzątało na moje oko 15osób.

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

ODPOWIEDZ