Kalisz poprzez wieki

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Kalisz poprzez wieki

Nieprzeczytany post autor: Adi » 8 lip 2008, o 15:13

Ponieważ zniknął jeden z tematów w którym było mnóstwo zdjęć oraz mowa o filmie który przedstawiał Kalisz lat 90tych (oraz najważniejsze daty dla Kalisza), dlatego tworzę nowy temat ponieważ nie wszyscy zdążyli się zorientować że film wrzuciłem do internetu. Można go pobrać rapidshare całość waży 669 Mb. Miłego oglądania :)

Oto kody:
Ps. Czy ktoś orientuje się co się stało z tamtym tematem. Szkoda mi jest tych zdjęć które wstawiali użytkownicy. :(

pejol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1008
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:41
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: pejol » 8 lip 2008, o 15:47

No właśnie nie wiem, wczoraj szukałem tego tematu i myślałem, że mi się zdawało że taki temat w ogóle istniał ;) Mam nadzieje, że modowie przywrócą tamten temat.
PS Adi dzięki za linki ;)

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 8 lip 2008, o 17:29

Ja pobrałem i działa

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 13 lip 2008, o 11:35

I jak oglądał ktoś film? Podobał się? Oczywiście nie ze strony technicznej bo nie jestem fachowcem od ripowania :)

I czy ktoś już wie co się stało z zaginionym tematem Kalisza lat 80'-90'?
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 5 gru 2008, o 23:42

Adi jak możesz to wrzuć na inny serwer,próbowałem kilkakrotnie ale nie chce otworzyć pokazuje że plik jest uszkodzony,inne pliki tego formatu otwieram bez problemu.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 6 gru 2008, o 09:13

Teraz to będzie problem ze znalezieniem tego filmu ;) Gdzieś na którejś płytce go mam :)
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1368
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 6 gru 2008, o 13:30

Ja mam ten film, ale nie wiem jak go wrzucić.
Niepusta separacja między dwoma rzeczami podstawowymi jest homomorficzna z trójwymiarową przestrzenią euklidesową, a więc pozwala określić odległości przestrzenne.

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 6 gru 2008, o 14:05

poszukam jak nie znajdę to wtedy napiszę Ci instrukcję ;)
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 6 kwie 2009, o 15:51

Adi pisze:I jak oglądał ktoś film? Podobał się? Oczywiście nie ze strony technicznej bo nie jestem fachowcem od ripowania :)

I czy ktoś już wie co się stało z zaginionym tematem Kalisza lat 80'-90'?

Tak Adi dzisiaj miałem okazję obejrzeć ten film,poprostu rewelacja(jak dla Mnie).Film jest dostępny na stronie Stary Kalisz

http://www.stary.kalisz.pl/filmy.html

Gorąco polecam.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 6 kwie 2009, o 18:43

Kiedyś ten film oklądałem około pierwszej w nocy na stacji PL:)

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 14 wrz 2009, o 13:43

Czyli wracamy do korzeni ~! Właśnie st.kustosz MOZK p.Leszek Ziąbka oznajmił zakończenie sezonu archeo na Starym Mieście :
Wnioski prosto z... ziemi
13 września, 2009 - 11:10 — [email protected]

Leszek Ziąbka[foto]
Zakończyły się tegoroczne prace archeologiczne na terenie Starego Miasta w Kaliszu. Tutejsi archeolodzy prowadzili swoje "wykopki" na skraju średniowiecznej osady targowej. "Mimo, że miejsce z powodu gęstej zabudowy terenu było dość przypadkowe, mamy powody do zadowolenia - mówi uczestniczący w badaniach Leszek Ziąbka. - Nasza wiedza na temat dawnego Kalisza znowu poszerzyła się nieco."

"Każde badania na Starym Mieście przynoszą nowe informacje albo wzbogacają dotychczasowe. Tegoroczne badania potwierdziły to, że główne osadnictwo znajdowało się wzdłuż głównego traktu, a troszeczkę dalej są takie klasyczne obrzeża osadnictwa. Ale znalezienie kilkudziesięciu jam gospodarczych, znalezienie monet, łyżew kościanych świadczy o tym, że był to jeden z prężniejszych ośrodków na terenie Wielkopolski."

Nadal niespełnionym marzeniem archeologów pozostaje odnalezienie kościoła Najświętszej Marii Panny, który gdzieś jeszcze kryje się na Starym Mieście. Na drodze do jego odnalezienia stoi jak zwykle: niedostatek pieniędzy na badania, nieufność mieszkańców i fakt, że w najbardziej interesujących dla badaczy miejscach dawno już postawiono współczesną zabudowę. Na to ostatnie, niestety, nic się już nie poradzi.

[email protected]
Warto w tym miejscu nadmienić, że na terenie Rezerwatu - Kaliski Gród Piastów na Zawodziu przebadano zaledwie 1/4 jego powierzchni. W dalszym ciągu żyjemy nadzieją odnalezienia palatium.

[ Dodano: Sro, 16.09.2009, 9:41 ]
Namierzyłem taką ciekawą, starą mapę Bartłomieja Folino z 1770 roku, z Kaliskiem, Sieradzkiem i Łęczyckiem. Może komuś się przyda ?

http://warsztathistoryka.uni.lodz.pl/mi ... o1770.html
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 19 wrz 2009, o 09:46

A ja namierzyłem trochę dokumentów związanych z Kaliszem a znajdujących się w Archiwum Akt dawnych , udostępnionych w formie skanu na poniższej stronie.

http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/in ... 3.htm?sh=1

Zaciekawily mnie np. taki

Dokument, w którym Władysław król potwierdza powtarzając dokument królowej Elżbiety [Pyzdry, 4 VI 1372], zapewniający miastu Kalisz prawa do wsi Dobrzec lokowanej na gruntach miejskich z 17 II 1389 r.

Postanowienie księcia Przemysła II, aby miasta zakładane w ziemi kaliskiej brały wzory prawne z Kalisza, 2 X 1283 roku

Władysław, ks. królestwa polskiego, pan Pomorza, Łęczycy, Sieradza i Kujaw ustanawia w ziemi kaliskiej daninę na naprawę mostu w Kaliszu.
( może by tak dziś zrobić ? ;-)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 wrz 2009, o 10:16

Takich dokumentów jest znacznie więcej i wartoby pokusić się o chociaż ich kopie. i jast już część osób, która zbiera je do wirtualnego narazie Muzeum Historycznego Miasta Kalisza. Takie rzeczywiste muzeum to konieczność w mieście o najstarszej w Polsce metryce. Sprawa rozbija się o środki głównie. Lecz jest także grupa malkontentó, która chronicznie unika muzeów i ona sieje największy ferment. No bo my lubimy najbardziej takie uciechy, przy których nie potrzeba żadnego wysiłku, ani mózgu, ani fizycznego :). VIVA HIP HOP !!!

Tu znajdziecie przykład takiego dokumentu z 1210 roku wydanego przez :
księcia kaliskiego Władysława Odonica .

http://www.skomlin.pl/dok_skomlin/25.10 ... t_1210.pdf

[ Dodano: Czw, 15.10.2009, 22:11 ]
Znalazłem taką ,,pyszną'' mapę z Kalischem na prawym brzegu Prosny z 1645 roku :

http://www.library.ucla.edu/yrl/referen ... olonia.jpg

Warto zwrócić uwagę na lesistość naszych okolic.

[ Dodano: Pon, 19.10.2009, 10:18 ]
Nowsza historia z przełomu XIX i XX wieku :
Władze carskie już w 1893 r. poważnie brały pod uwagę możliwość przeniesienia stolicy guberni kaliskiej z Kalisza do Łodzi. Te pierwsze przymiarki nie były podyktowane względami ekonomicznymi, ale pozostawały w związku z prowadzonymi na najwyższym szczeblu rozważaniami na temat bezpieczeństwa państwowego imperium rosyjskiego. Wówczas zdecydowano, że miasta gubernialne nie powinny znajdować się tuż przy zewnętrznej granicy państwowej, a raczej powinny nieco dalej.

- Po raz drugi kwestia ewentualnego przeniesienia stolicy guberni do Łodzi, a tym samym sprawa utworzenia guberni łódzkiej, wypłynęła w 1914 r. za sprawą memoriału fabrykantów łódzkich pod tytułem „Notatka fabrykantów łódzkich w sprawie ustanowienia guberni łódzkiej”. W rozprawie zawierającej aż osiem rozdziałów poświęconych analizie uwarunkowań ekonomicznych, społecznych i organizacyjno-administracyjnych fabrykanci łódzcy bardzo precyzyjnie wyłożyli argumenty przemawiające za koniecznością przeprowadzenia pilnej reorganizacji władz gubernialnych.

Według twórców memoriału w latach 1860 – 1912 liczba mieszkańców Łodzi powiększyła się aż 11 razy (z 39 4040 do 459 353), podczas gdy w tym samym czasie w Kaliszu (z 9000 do 43 000) i Piotrkowie Trybunalskim (z 10 000 do 44 031) ludność wzrosła zaledwie czterokrotnie. Mieszkańcami Łodzi przemysłowej zostawali emigranci z obszarów wiejskich i miast położonych od niej w promieniu 120 km. Ludność napływowa mogła znależć pracę w kilkuset łódzkich fabrykach, podczas gdy Kalisz oferował pracę w zaledwie 20, a Piotrków Trybunalski w dziesięciu. Równie drastyczna była dysproporcja obciążeń podatkowych ponoszonych przez konkurujące miejscowości. Łódż w 1912 roku zobowiązana została do odprowadzenia podatków w wysokości 6 984 327 rubli, podczas gdy Kalisz (228 600 rubli) i Piotrków Trybunalski (212 650 rubli) wpłacały do budżetu imperium zaledwie po około 3 proc. obciążeń przypisanych Łodzi. Zlokalizowanie władz gubernialnych poza Łodzią (tj. w Piotrkowie Trybunalskim) dodatkowo komplikowało życie przemysłowcom łódzkim. Na przykład w celu uzyskania decyzji administracyjnych w sprawach budowlanych (uzgodnienia planów i lokalizacji obiektów) łodzianie w 1912 r. aż 1117 razy odbyli podróż do Piotrkowa Trybunalskiego. Jeszcze częściej łodzianie jeżdzili do piotrkowskiego wydziału paszportowego, gdzie otrzymywali zezwolenie na przekroczenie granicy cesarstwa, a nawet zgodę na wjazd z Kongresówki do Rosji. ( ... ) W jakimś sensie nowy region powstał w opozycji do skostniałych i już pod koniec XIX w. niefunkcjonalnych formalno-administracyjnych struktur z Piotrkowem Trybunalskim i Kaliszem na czele. Decyzja sejmu ustawodawczego z 2 sierpnia 1919 r. doprowadziła do zinstytucjonalizowania zmian wywołanych rewolucją przemysłową. W jej konsekwencji Piotrków Trybunalski i Kalisz znalazły się na obrzeżach nowo ukształtowanego regionu.
żródło : http://www.rp.pl/artykul/60841,315874.html

Dodam jeszcze, że w 1929 roku zaludnienie miast wij.łódzkiego kształtowała się następująco :
1. Łódż - 597 183
2.Kalisz - 55 613
3. Piotrków T. - 43 437
4. Tomaszów M. - 35 484
5. Pabianice - 34 967
6. Koło - 13 040
7. Konin - 10 379
8. Turek - 10 073
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 12 lut 2010, o 16:15

W jakimś sensie nowy region powstał w opozycji do skostniałych i już pod koniec XIX w. niefunkcjonalnych formalno-administracyjnych struktur z Piotrkowem Trybunalskim i Kaliszem na czele. Decyzja sejmu ustawodawczego z 2 sierpnia 1919 r. doprowadziła do zinstytucjonalizowania zmian wywołanych rewolucją przemysłową. W jej konsekwencji Piotrków Trybunalski i Kalisz znalazły się na obrzeżach nowo ukształtowanego regionu.
Szok :shock:, że jak się bardzo chce, to wszystko można argumentować do góry nogami i kota ogonem.

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 12 lut 2010, o 20:37

Ale jest w tym jednak trochę racji. W Kaliszu dużo szybciej znajdzie się powiązanie z Łodzią, Warszawą, Sieradzem niż z całą Wielkopolską. Swoje zrobiła 1. połowa XX wieku i II połowa wieku XIX. Kalisz stracił tę niby-wielkopolską przynależność.

[ Dodano: Pią, 12.02.2010, 20:41 ]
Dodam tylko od siebie jako ucznia biorącego (z musu) udział w konkursie wiedzy o wlkp.

Na 19 pytań - 12 z nich było ściśle związane z Poznaniem
1 - z Gołuchowem
0 - z Kaliszem
czyli łącznie 1 ze Wschodnią Wielkopolską

I to jest Wielkopolska? "Ścisły kulturalnie i historycznie region"?

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 12 lut 2010, o 21:40

Szymon, Kalisz nic nie stracił, natomiast Kalisz nie nabawił się tej ichniej pruskiej maniery.
Dla ciebie też "wielkopolski" znaczy to samo co "pruski"? :evil: No to się obudż chłopie.

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59
Lokalizacja: W-w Różanka

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 15 lut 2010, o 19:13

Nie znaczy to samo, jednak istnieje powiązanie (które widać). Jednak moim zdaniem Kalisz jest mało wielkopolskim miastem mając na względzie to, że z Poznaniem nic nas nie łączyło od 2. poł. XIX wieku. Mamy swoje nawiązanie do Wielkopolski, jednak nie możemy pod tym względem wielkopolskości do innych miast regionu. Obecnie kaliskie to coś na miarę klimatu astrefowego. Leży w jednej strefie kulturalnej, ale ma swoje anomalia.

Oglądałem pogodę w TVP Poznań po Teleskopie z godz. 16.45. Pogodynka pokazywała okolice Kalisza, i tak ręką krążyła dookoła naszego miasta mówiąc "do (iluśtam stopni) w województwie... (dłuższa przerwa) ...na wschodzie i południu regionu".

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 15 lut 2010, o 21:08

K-man mi opowiadał, jak jego bratanicę indoktrynują w szkole, ucząc o różnych bamberkach i innych tam... Widzę, że tobie też pranie mózgu (w szkole?) zrobili. :roll:

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 lut 2010, o 22:31

Potwierdzam.Moja bratanica 4 klasa podst. ma nawiedzona pania od historii.Najpierw kazała im sie uczyć o bambrach, a ostatnio o poznańskich koziołkach.Jako, że ja staram sie wpoić mojej bratanice miłości i wiedzę o regonie , mała powiedziła pani, ze przyniesie ksiązke z legenda o powstaniu Kalisza.Oczywiście pani od historii nie zgodziła się, mój brat ma na wywiadówce omówić te kwestie.
WW nie dziw się szymkowi.Poznań bombarduje nas swoja propagandą, a Kalisz milczy.Tak, że w końcu ludzie zaczynają w to wierzyc, a jak masz inne zdanie jesteś kaliskim oszołomem, lub pałasz głupia nienawiścią do wspaniałego Poznania Stolycy Wielkiej Polski ;)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 16 lut 2010, o 15:41

K-man nie masz racji. Historyczka Twojej bratanicy znalazła poprostu panaceum na wyjście z ,,obłędnej'' sytuacji. I to jest pewnie wyjście najmniej dotkliwe :roll: dla dziecka. A co pani miała zaoferować pozycje muzealnej dyrekcji - dostępna w ratuszowym CIT - pt. ,,Kalisz poprzez wieki'' , z ostatnim 35 rozdziałem ,,Powstanie władzy ludowej'' :wink: ?
Niemcy wzięli się na sposób i jak im państwo zabroniło prywatnie nauczać dzieci przez ich rodziców stroniących od takieej indoktrynacji - poprostu emigrują do USA !

ODPOWIEDZ