Szałe

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 15 lut 2014, o 02:07

Szałe jest trupem, ale doprowadziły do tego zaniechania lokalnych władz. Uważam, że gdyby zawczasu się Szałe zajęto, wydano by z pewnością mniej niż gdyby chciano wydać dzisiaj. No, ale Opatówek za wszelką cenę walczył o Szałe, tylko po to żeby teraz sobie wszystko spokojnie niszczało. Myślę, że gdyby to było w Kaliszu to na pewno coś więcej by się tam teraz działo, ale może się mylę, to jest tylko takie gdybanie bez znaczenia. Słowem Szałe trupem jest, ale nie musiało nim zostać.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 lut 2014, o 08:16

Przemku, ale Aldi już ci wyjaśnił, że tu problem leży w Pokrzywnicy i Cieni. Rolnicy walą bez opamiętania nawozy na pola i łąki, a to później spływa do rzek. Swoje robią też nieszczelna szamba, ale można jeszcze jakoś ludzi kontrolować i karać.
Napisz mi co byś chciał aby się tam działo. No i kiedy, bo chyba tylko lato w chodzi w grę, ale mogę się mylić. Dla mnie taki zbiornik to worek bez dna. Ciągle trzeba do niego dopłacać, nawet jak się nie robi imprez. A i one głównie są organizowanie tylko latem. Gdzie tu ekonomia.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

aldi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 3 lip 2011, o 06:50
Lokalizacja: KORCZAK

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: aldi » 15 lut 2014, o 14:57

Każdy z Was ma swoje uzasadnione i słuszne poglądy :D
Tylko spójrzcie na szarą rzeczywistość :?
Jesteśmy zaprogramowani na wyścig szczurów, liczy się tylko kasa i powiązane z tym przeskakiwanie innych na szczebelkach kariery. Forma ekonomii, sprzedawana przez niedouczonych pseudo-ekonomistów skutkuje zanikiem jakichkolwiek zasad czy norm współżycia.
LICZĘ SIĘ TYKO JAAAAAA i MOJA KASA!!!!
Mam segregować śmieci?
Nie opróżniać szamba do rowu?
Być koleżeńskim w pracy?
Lojalnym partnerem w biznesie i w związku?
Przecież to wszystko to są MOJE PIENIĄDZEEE!!!!
To kosztuje a ja nie wydam pieniędzy na takie bzdety. to leci do innych :D, albo innych boli.
Wolę jechać na Majorkę albo inne Malediwy :D i mieć was w poważaniu.
Tak że, hołoto, wąchajcie mój smród i sprzątajcie za mnie lasek na Szałem czy Wolicy.
Dopiero jak gówna wylewane do rowu przez mojego sąsiada zaleją MÓJ WYPIELĘGNOWANY TRAWNICZEK I POLBRUK NA MOIM PODWÓRKU TO ZACZYNA SIĘ DRAKA.
Etyka?
Moralność?
Zasady współżycia?
Panowie! To są martwe słowa i tak długo jak tych zasad nie będą uczyć od najmłodszego i wymagać wszędzie to będzie coraz gorzej. :mrgreen:

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: milo » 15 lut 2014, o 16:23

Przemkowi chyba chodziło o infrastrukturę nad brzegiem , z którą Opatówek sobie nie radzi.
K-man pisze: tu problem leży w Pokrzywnicy i Cieni. Rolnicy walą bez opamiętania nawozy na pola i łąki, a to później spływa do rzek.
Nawozy rolnicy sypali i będą sypać nadal , tego nie unikniemy.
Ten zbiornik jest chyba za płytki i jest za mała wymiana wody jak na warunki wokół niego.
Być może został po prostu źle zaprojektowany.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 15 lut 2014, o 23:57

Zbiornik ma pełnić funkcję retencji a kąpieliskiem stał się "przy okazji".Syf tam był zawsze.Nigdy woda nie była i nie będzie czysta w czymś takim.Nawet w Ostrowie przy potężnych inwestycjach zmuszeni byli zamknąć zbiornik.
Szkoda kasy w to topić.Lepiej wybudować drugi odkryty basen w Kaliszu.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 9 cze 2014, o 22:17

Chcąc nieco odetchnąć od upałów wybrałem się na zalew nad Szałe.
Wiatr był leciutki więc syf zbierał się przy brzegu i wejście nogami do wody wymagało odwagi. Dalej od brzegu jest trochę czyściej lecz i tak wcześniej czy później woda zakwitnie.


Obrazek

Molo przy Yacht Klubie w rozsypce.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przystań KTW
Obrazek

Wieża sędziowska od wielu lat nieużywana, popada w ruinę podobnie jak tory wioślarskie.
Obrazek

Obrazek

Stara wieża sędziowska użytkowana przez wędkarzy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecnie dzikie kąpielisko dawnego OSiRU
Obrazek

Zrujnowana wieża sędziowska
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wypożyczalnia sprzętu wodnego
Obrazek

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 9 cze 2014, o 22:20

Ehh stare dobre czasy :(
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 9 cze 2014, o 22:36

Chciałem się kiedyś wbić na tą drewnianą wieżę sędziowską, czy cokolwiek tam to było, ale kiedy zobaczyłem jej stan z bliska oraz jak wygląda "kładka" do niej, to zrewidowałem swoje zamiary. :) A Panowie powiedzcie co to są te "pręty" wystające z wody w jednym rządku? To są elementy mechanizmu tamy czy może pozostałości po jakimś molo czy coś?

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 9 cze 2014, o 22:46

Cristof, podziwiam że wszedłeś do tej "radioaktywnej" wody :lol:
Co do zdjęcia wieży sędziowskiej - jako wójt gminy wstydziłbym się na tym kazać malować herb i podpis Gmina Opatówek. Co to - wizytówka?
Dalej - pręty wystające, to tak jak napisał Cristof - to chyba pozostałość po torze wioślarskim, są to stanowiska startowe - jeżeli się mylę poprawcie.

A co do ruiny zrujnowanej wieży sędziowskiej (tej biało-niebieskiej) ja odważyłem się przejść. Wody było wtedy mniej. Pozostałość po molo - masakra, chwieje się we wszystkie strony - trzeba iść jak wiatr nie wieje. Gdy już się przejdzie mostek niczym z Indiana Jones :P to dalej jest już stabilnie, podłoga na parterze jak i piętrze w dosyć dobrym stanie, ściany też w miarę (oczywiście mówię o stanie, sprzed jakiegoś czasu :D ). Gości musiało być tam sporo - sądząc po autografach, butelkach i innych takich śmieciach. Myślę że spacer nie warty tych widoków - no chyba że ktoś lubi skoki adrenaliny na chwiejnych konstrukcjach :D
g13k

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 9 cze 2014, o 23:12

<Przemek> pisze:Chciałem się kiedyś wbić na tą drewnianą wieżę sędziowską, czy cokolwiek tam to było, ale kiedy zobaczyłem jej stan z bliska oraz jak wygląda "kładka" do niej, to zrewidowałem swoje zamiary. :) A Panowie powiedzcie co to są te "pręty" wystające z wody w jednym rządku? To są elementy mechanizmu tamy czy może pozostałości po jakimś molo czy coś?
Te wystające elementy są częścią torów wioślarskich. Tu akurat była linia mety. Pomiarów kolejności osad dokonywało się patrząc z wieży sędziowskiej przez celownik na punkt, tablicę umieszczoną na drugim brzegu przy tamie. Przecięcie tej linii było metą. Start był 2 km dalej w stronę Opatówka tam gdzie kiedyś była wyspa rozmyta przez działanie wody.Tam są podobne zdewastowane słupy wraz ze stanowiskami startowymi. Miedzy tymi słupami były rozciągnięte linki stalowe z bojkami które wyznaczały tory. Ostatni raz było to rozwinięte na ful wypas podajże w 2002r gdy odbywały chyba igrzyska młodzieży. Wtedy powstała ta pływająca wieża i są na niej kółka olimpijskie 2002. Później wszystko zaczęło popadać w ruinę. Tak jak całe Szałe.

tomash
Site Admin
Site Admin
Posty: 1867
Rejestracja: 25 lis 2005, o 17:23
Lokalizacja: Kalisz

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: tomash » 10 cze 2014, o 00:21

zdjęcia jakbyśmy oglądali Czarnobyl albo Prypeć

www.kaldron.pl - Film i fotografia z lotu ptaka
www.kameranabudowie.pl - Filmy z budowy

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 10 cze 2014, o 00:32

Cristof pisze:
<Przemek> pisze:Chciałem się kiedyś wbić na tą drewnianą wieżę sędziowską, czy cokolwiek tam to było, ale kiedy zobaczyłem jej stan z bliska oraz jak wygląda "kładka" do niej, to zrewidowałem swoje zamiary. :) A Panowie powiedzcie co to są te "pręty" wystające z wody w jednym rządku? To są elementy mechanizmu tamy czy może pozostałości po jakimś molo czy coś?
Te wystające elementy są częścią torów wioślarskich. Tu akurat była linia mety. Pomiarów kolejności osad dokonywało się patrząc z wieży sędziowskiej przez celownik na punkt, tablicę umieszczoną na drugim brzegu przy tamie. Przecięcie tej linii było metą. Start był 2 km dalej w stronę Opatówka tam gdzie kiedyś była wyspa rozmyta przez działanie wody.Tam są podobne zdewastowane słupy wraz ze stanowiskami startowymi. Miedzy tymi słupami były rozciągnięte linki stalowe z bojkami które wyznaczały tory. Ostatni raz było to rozwinięte na ful wypas podajże w 2002r gdy odbywały chyba igrzyska młodzieży. Wtedy powstała ta pływająca wieża i są na niej kółka olimpijskie 2002. Później wszystko zaczęło popadać w ruinę. Tak jak całe Szałe.
Cristof dziękuję za obszerne i fachowe wyjaśnienie nurtującego mnie problemu tych dziwnych wystających "prętów". :)

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 12 cze 2014, o 11:28

Następne fotki z zalewu w Szałe . Tym razem popłynąłem w stronę Opatówka.

Przystań wędkarska.

Obrazek

Prywatni inwestorzy lepiej sobie radzą w zagospodarowaniu terenu niż gmina.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niektórzy wędkarze są bardzo zżyci ze swoimi autkami i próbują z nich niemalże łowić ryby.

Obrazek

Obrazek

Ujęcie wody gospodarczej dla ogródków działkowych na Szałe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Resztki infrastruktury torów regatowych.

Obrazek

Obrazek

Tutaj zlokalizowany był start.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 12 cze 2014, o 11:37

Zalew widmo :cry: Szkoda patrzeć jak to wszystko pomału umiera. Obym się mylił, ale jeżeli liczba mieszkańców Kalisza, będzie tak spadać, to i nasze miasto może tak za kilkadziesiąt lat wyglądać...
g13k

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 12 cze 2014, o 12:17

gawronik13kalisz pisze:Zalew widmo :cry: Szkoda patrzeć jak to wszystko pomału umiera. Obym się mylił, ale jeżeli liczba mieszkańców Kalisza, będzie tak spadać, to i nasze miasto może tak za kilkadziesiąt lat wyglądać...
Szałe to już tylko dogorywa, a przecież tam są takie fajne tereny, a ile pieniędzy tam dosłownie na ziemi leży, przecież te wszystkie budynki, infrastruktura, która jeszcze nie tak dawno temu tętniła życiem. I faktycznie jest tak jak mówi Cristof, że tylko niektórzy prywatni potrafią zadbać o okoliczne tereny, wstyd po prostu. Wstyd, że taki Opatówek za wszelką cenę dał sobie żyły wypruć żeby tylko Szałe do niego należało, a dalsze losy zna każdy. Jedyna szansa na powstanie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego nad wodą jawi się przy okazji powstania zbiornika w Wielowsi, bo zgodnie z planami budowy specjalne strefy rekreacyjne mają się tam znaleźć, Choć oczywiście mam świadomość tego, że zamoczenie choćby nogi w Prośnie może skutkować nieodwracalnymi zmianami na zdrowiu. :)

aldi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 3 lip 2011, o 06:50
Lokalizacja: KORCZAK

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: aldi » 12 cze 2014, o 17:38

Nie tragizuj!!!:-)
Znasz Prosnę powyżej Żydowa?
Do niedawna najgorzej było od Ołoboku w dół.
W Psarach był PGR i gnojówka ciekła bezpośrednio do Ołoboku.
Z tego co słyszę od aktywnie wędkujących na Prośnie, zagnieździły się tam wydry, w Żydowie brały kiełbie a kolega z bloku wyjął tam szczupaczka 85 cm.
Pozdrawiam:
wk

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 cze 2014, o 18:19

A z tego co ja wiem, to wędkarze mylą wydry z norkami amerykańskimi. Szczupak nie jest żadnym wyznacznikiem czystości wód, a jeśli idzie o kiełbie. To musi byc odpowiedni gatunek kiełbia.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 13 cze 2014, o 21:09

Przedstawię ostatnią relację foto z Szałe, a właściwiej ze spływu kawałkiem Pokrzywnicy. Bardzo malownicze tereny, mało ingerencji człowieka. Tylko kolor wody jest trochę zastanawiający.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj rzeczki się rozgałęziają popłynąłem szerszą Pokrzywnicą w prawo, w lewo jest Cienia.

Obrazek

Tutaj widać jaką wodą jest zasilany zalew.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co ciekawe nie ma śladu bobrów, czyżby woda im nie służyła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 13 cze 2014, o 22:00

Ostatnia relacja zdecydowanie najlepsza, bo pokazuje piękno przyrody okolicznej. Jak widać tam są naprawde ładne tereny, podobnie co w dolinie Swędrni. Szkoda, ze widać to dopiero z poziomu kajaku.:)

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Szałe

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 21 cze 2014, o 20:21

Gdy brakuje klimy każdy sposób na ochłodę jest dobry.

Obrazek

ODPOWIEDZ