Utrata woj.kaliskiego (wpływ na inwestycje)

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 19 paź 2008, o 12:41

gawron pisze:Z tym się nie zgodzę. Wystarczy porównać stan dróg krajowych.
Niby tak, ale w każdym województwie duża część budżetu przeznaczona jest na rozwój ośrodka metropolitalnego.
A co do dróg to masz racje, jak się wyjedzie z Wielkopolskiego w Łódzkie to aż szkoda gadać.

Awatar użytkownika
anj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 14:54
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: anj » 19 paź 2008, o 13:07

dla pocieszenia powiem wam tak: wróciłem dzis z Warszawy...i wolę jeżdzić po drogach w Kaliszu niż tam
Obrazek
"szanuj innego forumowicza...
...bo będziesz pisał sam do siebie"

~autor nieznany

gawron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 2 maja 2006, o 15:20
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawron » 20 paź 2008, o 23:31

wollny pisze: Niby tak, ale w każdym województwie duża część budżetu przeznaczona jest na rozwój ośrodka metropolitalnego.
A jak to wygląda w różnych przelicznikach (na mieszkańca etc.)?

P.S. Czytałem kiedyś o teorii, która nie widzi nic złego w przekazywaniu większych środków regionom najbogatszym. I nie był to wcale wymysł metropolii ;)
Niestety nie mogę namierzyć artykułu wykazującego słuszność takiej koncepcji.

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 21 paź 2008, o 19:22

Wczoraj na naszej kochanej TVP Poznań w "WiP-ie" mówiono o 10-cio leciu Nowego Podziału Administracyjnego Polski. Dyskusja się toczyła i weszły takie zdania:
"wariant 16 to dziwny kompromis! Województw winno być 12, a Wlkp. powinna sięgać do granicy"
w materiale filmowym była grupka mówiąca: "Chcemy wariantu 19"
i co ciekawe pan z PIS (poznaniak) coś takiego: "Wielkopolska to sztuczny twór. Do dziś dzień nie załatały się dziury po wariancie 49."

Jestem ciekaw jak wyglądał wariant 19 województw.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 paź 2008, o 22:22

Ciekawe czy w tej 19 było by nasze.Szymkalisz, czy mozna ściągnąc ten program.Wiem, że na necie są wydania poznanskiego teleskopu.

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 22 paź 2008, o 08:35


K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 22 paź 2008, o 09:28

Dzięki Szymek
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 22 paź 2008, o 09:37

^^
-klub lewica i demokraci jeszcze istnieje?
-Istnieje i będzie istniał do samego końca.
-Czyjego końca?
:lol: :lol: :lol: :lol:
Macierzyństwo przez "Ż"?
powolniacy pobudka?
Program satyryczny? Co to K*&*a jest :!:
:shock:
Dyskusja o niczym no ale się dowiedziałem, że Marszałek Wożniak przywiezie "ciekawe rozwiązania" z Indii - Proponuje podział na kasty.
Jezu Chryste :x

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 22 paź 2008, o 10:05

Szymek dzięki za link uśmiałem się nieżle.Jeżeli w taki sposób mają żądzić naszym województwem,miastem,krajem to ja dziękuję,zatrzymajcie ten pociąg ja wysiadam.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 22 paź 2008, o 15:42

gawron pisze:A jak to wygląda w różnych przelicznikach (na mieszkańca etc.)?
Tego konkretnie nie jestem Ci w stanie powiedzieć, ale wiem, że jest taki zapis w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 roku (bodajże).

gawron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 2 maja 2006, o 15:20
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawron » 22 paź 2008, o 16:58

wollny pisze:
gawron pisze:A jak to wygląda w różnych przelicznikach (na mieszkańca etc.)?
Tego konkretnie nie jestem Ci w stanie powiedzieć, ale wiem, że jest taki zapis w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 roku (bodajże).
Definicja + zapis o konieczności opracowania mpzp dla tego obszaru. Szkoda, że nie mamy dokładniejszych danych, bo te, które się przewinęły nie są imho wystarczające.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 22 paź 2008, o 17:35

Znalazłem ciekawą stronę,napiszcie co o niej sądzicie.

http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

gawron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 2 maja 2006, o 15:20
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawron » 22 paź 2008, o 18:33

Gumiś pisze:Znalazłem ciekawą stronę,napiszcie co o niej sądzicie.

http://www.mapa.funduszestrukturalne.gov.pl/
Wejdż na mapkę Wielkopolski i porównaj zabarwienie Poznania oraz powiatu kaliskiego ;)

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 22 paź 2008, o 18:37

Miasto Poznań i powiat kaliski mają takie same zabarwienie tylko Konin ma ciemniejsze co znaczy ze ilość inwestycji jest na wyższym poziomie.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

szymkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1879
Rejestracja: 29 mar 2007, o 16:59

Nieprzeczytany post autor: szymkalisz » 22 paź 2008, o 19:18

Ale miasto Kalisz już nie ;)

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 22 paź 2008, o 19:34

Niestety jest tylko powiat kaliski a szkoda....A właśnie dlaczego w woj.wielkopolskim zaznaczone są tylko m.Poznań i m.Konin???A co Kalisz krowie spod ogona wypadł???
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

gawron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: 2 maja 2006, o 15:20
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawron » 22 paź 2008, o 19:51

Gumiś pisze:Niestety jest tylko powiat kaliski a szkoda....A właśnie dlaczego w woj.wielkopolskim zaznaczone są tylko m.Poznań i m.Konin???A co Kalisz krowie spod ogona wypadł???
Zaznaczone są wszystkie powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu. Przyjrzyj się :)

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 24 paź 2008, o 11:07

Ot ciekawy artykuł znalazłem w prasie:

Marszałkowie: Ograniczcie rolę metropolii

Nie ma zgody na tworzenie metropolii, które zagroziłyby istnieniu województw - uzgodnił wczoraj konwent marszałków wszystkich województw. Marszałków poparło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Marszałkowie zjechali do Tyńca pod Krakowem, by dyskutować nad pomysłem uchwalenia ustawy metropolitalnej. MSWiA zaproponowało, by każde miasto, które dogada się z okolicznymi gminami i wykaże, że w aglomeracji mieszka ponad pół miliona osób, mogło dostać status metropolii. W metropoliach miałyby powstać rady złożone z przedstawicieli wszystkich samorządów lokalnych, które decydowałyby o jej rozwoju. I to nie podoba się marszałkom województw. - Nie możemy zgodzić się na wprowadzenie przepisów sankcjonujących powstanie nowych organów administracyjnych - mówił Marek Nawara, marszałek Małopolski.
-Metropolia Warszawska stałaby się praktycznie 17 województwem - argumentował Adam Struzik, marszałek mazowiecki. Z tym stanowiskiem zgadza się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. - Nowe regulacje powinny iść w stronę rozwiązywania problemów dużych miast, a nie tworzenia nowych jednostek administracyjnych - zapewniła wiceminister Hanna Jahns.
"Konwent marszałków wyraża opinię, że projektowane regulacje w bardzo ograniczonym zakresie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby dotyczące polityki miejskiej państwa" - czytamy w projekcie stanowiska, które ma zostać przedstawione 10 listopada na zjeżdzie Związku Województw w Szczecinie

żródło: Gazeta Wyborcza

Postulat sam w sobie godny pochwały, jednak kiedy wczytać się w artykuł(który może w pewnym sensie przekłamywać rzeczywiste intencje) można wywnioskować, że marszałkom zależy bardziej na "władzy" w metropoliach niż na rzeczywistym zmniejszeniu ich roli. Bo przecież gdyby marszałkowie nie mieli za wiele do powiedzenia w kwestii metropolii to MOŻE częściej patrzyliby w kierunku regionu. Ale to takie gdybanie z mojej strony. Jednak jak napisałem wyżej, cieszę się że ktoś zamierza ograniczyć trochę rolę metropolii.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 24 paź 2008, o 13:57

Zapewne jest tak jak piszesz,marszałkowie boją się utraty wpływów.Ale jest też prawdą, że metropolie zwięszkszyłyby liczbę urzędników, a tym samym koszty.No i jeszcze jedno, region z pewnością byłby bardziej dojony z kasy, choć wydaje się, że to już niemożliwe.

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 1 gru 2008, o 12:29

Muszę uderzyć się w pierś i przyznać Wam rację(przynajmniej częściowo):

"Analiza grupy miast największych pozwala stwierdzić zależność między atrakcyjnością inwestycyjną a statusem administracyjnym miasta. Stolice województw wypadają znacznie lepiej od miast pozostałych, nawet tych, które mają podobną wielkość. Podobnie w grupie miast średnich, miasta - siedziby urzędów rejonowych mają niejednokrotnie wyższą atrakcyjność niż zbliżone wielkością inne miasta."
Atrakcyjność inwestycyjna miast, P.Swianiewicz, W.Dziemianowicz, Warszawa 1998.

Trzeba podejść jednak do tego z dystansem, bo badania te przeprowadzono w 1998, zatem przed wprowadzeniem nowego podziału administracyjnego. Od tamtej pory powstał nowy podział miast. Kalisz jest ośrodkiem subregionalnym i w tej kategorii trzeba go rozpatrywać, porównując nie z Poznaniem czy Wrocławiem, a z Lesznem czy Piłą.

ODPOWIEDZ