Kaliska Kolej Dojazdowa

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 24 cze 2014, o 14:14

Stacja wąskotorówki na Majkowie w roku 1988. Za: https://www.facebook.com/pages/Kalisko- ... 9067899004" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 24 cze 2014, o 15:45

Zdjęcie eleganckie, pierwsza klasa! :) Jest kurka dużo pasjonatów, którzy stracili zdrowie i pół życia na poświęcaniu się swej miłości, ale sama pasja nie wystarczy chyba, żeby uratować KKD. Bez generalnego remontu całej infrastruktury już niedługo wszystko rozleci się w cholerę, ale z drugiej strony kto wyłoży dziesiątki jak nie setki milionów na taką inwestycję. :( Jakbym ślepym trafem został miliarderem to możecie być pewni, że postawię całą kolejkę od nowa! :D

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 24 cze 2014, o 17:38

Przemku jeśli wszystko miało by być robione od nowa to już prędzej przebili by w zwykły tor i do Konina ale i to jest niemożliwe :|
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 24 cze 2014, o 17:53

Od dawna szukałem takiego foto. Do tej pory były w sieci dostępne ze Zbierska i innych miejscowości, fotki z rozbiórki torów w latach 90-tych, ale żeby pociąg na stacji na Majkowie, to nie. Dopiero dziś bingo :) Może znajdzie się kiedyś zdjęcie jak skład kolejowy wyjeżdża ze stacji lub na nią wjeżdża. Lub jak jedzie wzdłuż Stawiszyńskiej w kierunku na Niedźwiady...Albo budynek dworca wąskotorówki na Majkowie w środku :)
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 24 cze 2014, o 17:58

Jestem pewien, że ktoś na pewno posiada takie zdjęcia w swoich zbiorach, o których piszesz Zacharski. Również mam wielką nadzieję, że może kiedyś taki eksponat ujrzy światło dzienne! :) A o kolei Częstochowa- Kalisz - Turek - Konin - Bydgoszcz to już dawno pisałem, ale na to złotówki bym nie dał, bo to jest zakichany interes państwa Polskiego a nie mój (potencjalnie przynajmniej). :D Ale koniec tych żartów, fotka przednia, czekamy na więcej. Ja osobiście zobaczyłbym więcej zdjęć z Opatówka z czasów świetności tamtejszej stacji. :)

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 24 cze 2014, o 19:46

Obrazek
Za: https://www.facebook.com/pages/Kalisko- ... k=timeline" onclick="window.open(this.href);return false;
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 24 cze 2014, o 22:32

Zamiast wspominać może czas nieco ożywić :)
Obrazek
Chodź mogliśmy mieć ta kolejkę z Kalisza :(
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 7 lip 2014, o 00:33

Kolej wąskotorowa na odcinku między Florentyną a Opatówkiem padła ofiarą złodziei. W niedzielę podczas rutynowego obchodu szlaku kolejowego pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie torowiska stwierdzili znaczące braki w infrastrukturze torowej w postaci ubytków podkładek i śrub mocujących na łącznym odcinku trzech kilometrów.

Tym samym do czasu przywrócenia sprawności szlaku kolejowego ruch zostaje zawieszony ze skutkiem natychmiastowym - poinformował nas Maciej Serweta z Grupy SKPL, zajmującej się m.in. organizacją przewozów koleją wąskotorową.

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ,t,id.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 7 lip 2014, o 07:31

Cristof pisze:Kolej wąskotorowa na odcinku między Florentyną a Opatówkiem padła ofiarą złodziei. W niedzielę podczas rutynowego obchodu szlaku kolejowego pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie torowiska stwierdzili znaczące braki w infrastrukturze torowej w postaci ubytków podkładek i śrub mocujących na łącznym odcinku trzech kilometrów.

Tym samym do czasu przywrócenia sprawności szlaku kolejowego ruch zostaje zawieszony ze skutkiem natychmiastowym - poinformował nas Maciej Serweta z Grupy SKPL, zajmującej się m.in. organizacją przewozów koleją wąskotorową.

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ga ... ,t,id.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Dlaczego mnie to nie dzisi, ech, szkoda gadać... Pamiętam, że gdy ostatni raz miałem okazję na własne oczy sprawdzić stan infrastruktury naszej kolejki, tj. rok temu, to już wtedy byłem bardzo zaniepokojony. Przy samym wjeździe na stację w Opatówku tory latały i trzęsły się jak galaretka, nie mówiąc o niedokręconych lub w ogóle brakujących elementach przytwierdzających. Jak bardzo zdesperowanym trzeba być żeby kraść elementy torów(!), pomijając już fakt, że kradzież sama w sobie jest aktem desperacji. Oby naprawa nie musiała pochłonąć nie wiadomo jakich sum.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 21 lip 2014, o 07:20

Od soboty ruszyła kaliska wąskotorówka z kursami dla turystów. „Wracamy z ruchem turystycznym na Kaliskiej Kolei Dojazdowej. W związku z koniecznością uzupełnienia ubytków ----> spowodowanych kradzieżami oraz uszkodzeniami będącymi następstwem wysokich temperatur zmuszeni byliśmy ograniczyć kursowanie pociągów do odcinka Zbiersk - Żelazków, na którym dla podróżnych dostępne będą 2 pary pociągów. Z kolei na trasie Zbiersk - Petryki kursować będą dodatkowe 4 pary.

Z uwagi na konieczność zaangażowania personelu do udrażniania pozostałej części trasy w kierunku Opatówka pociągi kursować będą tylko w wakacyjne weekendy” – powiedział Radiu Centrum Maciej Serweta ze Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych.

http://www.rc.fm/polityczne/ruszyla-kolejka.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 21 lip 2014, o 11:09

Z miłą chęcią się wybiorę, może zrobi się jakąś relację.

MIKI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 15 sty 2010, o 11:30
Lokalizacja: Kaliniec

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: MIKI » 21 lip 2014, o 18:43

<Przemek> pisze:Z miłą chęcią się wybiorę, może zrobi się jakąś relację.
Zdecydowanie odradzam. Wybrałem się do Opatówka 4 lipca, aby przejechać się do Zbierska jedynym kursem łączącym obie te miejscowości, niestety na miejscu dowiedziałem się że szlak z Florentyny do Zbierska nie został odkrzaczony, i istnieje tylko możliwość dojazdu LOKOMOTYWĄ właśnie do Florentyny. Od "konduktora" dowiedziałem się także że przez pierwsze kilka dni przewieźli zaledwie kilka osób, a nie pół tysiąca (taką liczbę podawaną w "najrzetelniejszych" kaliskich mediach).

Dorzucam zdjęcia maszyny ze zjazdu do szopy:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 24 lip 2014, o 12:24

Wczoraj miałem przyjemność odwiedzić stację Opatówek Wąsk. oraz okoliczne tereny. Na samej stacji pusto, chociaż jeszcze z tydzień temu, może dwa, stała lokomotywa i jakieś wagony. Tak w ogóle to przy budynku starej stacji wyrosło jakieś ogrodzenie z terenem przeznaczonym dla sprzętu służby drogowej, wszystkie samochody na rejestracjach kaliskich, ale to tak na marginesie. Trawa na szlaku elegancko oczyszczona, przejazdy przez ulicę również, widać, że się przygotowywali. Szkoda tylko, że tory w nie najlepszym stanie, dużo śrub poodkręcanych, w paru miejscach nawet ich nie było, duże przerwy pomiędzy szynami. Planowałem przejść trasę wzdłuż torów aż do Zmyślanki, ale niestety pogoda mnie trochę pogoniła z miejsca. Może w najbliższych dniach uda mi się przebyć większą część szlaku. Swoją drogą fajne oznaczenia na tych szynach można spotkać, jak chociażby to uwiecznione na zdjęciu:

Obrazek

No dawno torów nikt nie wymieniał, to jest pewne :) Huta Królewska, obecna Huta Kościuszko, dawna Königshütte w Chorzowie. Na innych szynach były też inne oznaczenia, np. z roku 1936. Następnym razem więcej tego obadam, może na jakieś ciekawe informacje się natrafi. :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 24 lip 2014, o 13:13

Szkoda że jak to budowali nie pomyśleli by te stację połączyć :)
NP: jeden budynek dodatkowe perony albo 2 budynki jeden po jednej 2 po 2 połączone kładkami 8)
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 27 lip 2014, o 01:04

Przeglądu infrastruktury KKD ciąg dalszy. Dziś, tj. wczoraj, wybrałem się na wyprawę rowerową "szlakiem" naszej kolejki, w kilku miejscach miałem okazję przyjrzeć się z bliska stanowi torowiska. Niestety w wielu miejscach nie jest on najlepszy. Wprawdzie w okolicy Dębe tory są nie najgorsze, śrubki chyba w komplecie, ale za to torowisko całe pozarastane, szczególnie w pobliżu mostu nad Swędrnią, co widać dobitnie tu:

Obrazek

Obrazek

Szczególnie drugie zdjęcie pokazuje również jak ładnie tory sobie falują, ale to już nieobcy widok. Na szczęście takie "fale" jeszcze pociągom niestraszne. :)

Most na Swędrni jako tako się trzyma, dużo belek próchnieje, kilka zostało odciętych a sama blacha na moście w wielu miejscach przeżarta na tyle, że łatwo można zrobić w niej dziurę.

Obrazek

Obrazek

Tak sprawa wygląda w okolicy Dębe. Później już zdjęć nie robiłem, we Florentynie resztki stacji, ale to już od dawna wszystko albo wyburzone, albo podlegające procesowi "naturalnego wyburzania". W Żelazkowie z kolei rejon stacji, niegdyś całkiem ruchliwy, dziś oczywiście świeci pustkami. Nie wiem czy spod starego budynku stacji odjeżdżają te pociągi turystyczne, bo niestety wymyślili Panowie z SKPL, że z Żelazkowa tylko jeden kurs się odbywa, a szkoda, bo chciałem się przejechać. A jeżeli chodzi o odnogę KKD na Borków i dalsze odgałęzienia na Russów i Kalisz, no to tutaj już bieda totalna, tory niemalże całkowicie pozarastane, w Borkowie tory jeszcze przechodzą przez drogę do Tykadłowa, dyndając sobie śmiesznie nad rowem melioracyjnym, ale dalej to już tylko wspomnienie. Widoki nieco smutne, ale cóż. Na razie czerwone światło widnieje w oddali.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 27 lip 2014, o 06:56

No no Przemku widzę przejąłeś się KKD :wink:
Niestety jeśli nic się tam nie robi to tak jest :|
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 27 lip 2014, o 09:59

Ano interesuję się, interesuję, już od dłuższego czasu. Tyle tylko, że im bardziej się zagłębiam w temat, tym smutniejsze wnioski wyciągam.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 27 lip 2014, o 12:17

Przemku a no niestety taka jest prawda tam gdzie nic się nie robi :(
Widać to po naszej nawet stosunkowo ważnej linii Wrocław - Warszawa

Jedyną szansą dla KKD a właściwie dla kolei w tym regionie jednak jest stworzenie linii kolejowej Kalisz - Inowrocław p. Konin

Ale i na to niema szans :cry:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 27 lip 2014, o 14:39

Niestety, co zrobić. Nawet tacy zapaleńcy jak chociażby z SKPL nie zdziałają cudów. Mnie najbardziej w temacie naszej kolejki denerwuje, a wręcz strasznie oburza, zachowanie ludzi, który ograbili kolej, ograbili naszą wspólną własność, własność państwową, a już po tym jak KKD przeszła w ręce prywatne, ograbiali cudzą prywatną własność. Kto dopuścił do okradzenia torowiska ze stacji Kalisz Wąskotorowy w kierunku Borkowa? Czemu nikt nie protestował? Czemu nikt nie zainteresował tym mediów, nikogo. A przecież i na naszym forum są zdjęcia jak rolnicy sobie tory podpierdzielają za przeproszeniem. Przecież to był jeden wielki skandal, ja rozumiem, że lata dzikie, bo to ledwo Polska z lasu wyszła, ale no bez przesady. Co roku giną kolejne elemety infrastruktury kolejowej na KKD, jeszcze do niedawna na "Niedziele u Niechciców" w Russowie można było kolejką pojechać, a dziś? A dziś to co najwyżej z buta można polem lecieć... To mnie najbardziej smuci, to polskie podejście do własności wspólnej i hołdowanie zasadzie "to wspólne, czyli niczyje". Ale w sumie czemu się dziwić, skoro czasami się przypdki i na kolei zdarzają, że złomiarze całe szyny rozkradają.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Kaliska Kolej Dojazdowa

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 27 lip 2014, o 15:17

Przemku zgadzam się ale prawda jest taka że jeśli coś jest nieużywane tak jak w tym przypadku to tylko takich kusi...
Na dodatek torowisko na swój sposób denerwuję kierowców bo jak by nie było zawsze trzeba zwolnić :roll:

Jeśli temat województwa środkowowielkopolskiego by powrócił...
To moim zdaniem głównymi postulatami jeśli chodzi o komunikacje powinno być:
Stworzenie S25... Ostrów - Konin lub dalej...
S12 Sieradz-Kalisz-Pleszew a dalej to już o S11 ...

A jeśli chodzi o kolej wiadome Kalisz strasznie zacofany...
teoretyczne dawne plany jakieś tam były...
NP: Linia Częstochowa-Wieluń-Kalisz-Pleszew...

Ale jaki najważniejszą uważam linie Kalisz-Inowrocław... przynajmniej do Konina :roll:

Odbijają troszkę od KKD ale wciąż o transporcie żelaznym :)
Jakiś czas temu studenci z Kalisza chcieli pociągów Elfów z Kalisza do Poznania nie zjeżdżając do Ostrowa...
Co ja o tym sądzę?
Niestety to w dzisiejszych czasach nie ma szans :roll: :|

Warto już by było powalczyć o stworzenie linii z Pleszewa do Kalisza czemu?
Może w końcu jakiś pośpiech z północy przez Kalisz by pojechał...
I właściwie wszystkie składy regionalne kończyły by i zaczynały bieg w Kaliszu... Zyskali byśmy wiele połączeń regionalnych :!:

Dlaczego?
A no do niedawna przez Kalisz kursowały składy regionalne z/do Łodzi do Wrocławia/Poznania
Jak wiemy zostały generalnie składy Poznań-Łódź a więc?

Tworząc taką linie wszystkie składy były by przetrasowane przez nowy wariant...
A więc Ostrów stracił by sporo połączeń do Poznania... jednak to nie najgorsze...
Bo na dobrą sprawę by miał jeden pociąg do Łodzi... ten o którym ostatnio było głośno że kończył w Kaliszu a jechał do Ostrowa...

Czyli Teoretycznie mówiąc wiele składów które dziś kończy w Ostrowie musiało by być po prostu wydłużone do Kalisza by Ostrów posiadał w miarę połączenie z Łodzią....

Załóżmy składy rel. Ostrów-Poznań ruszały by z Kalisza jadąc przez obecny wariant by Kalisz nie stracił połączeń z obecnym odcinkiem
Leszno-Ostrów do Kalisza...
Wrocław-Ostrów do Kalisza

No i żeby nie było że nie maja połączenia ze stolicą woj. to połączenia Kluczbork/Kępno - Ostrów dać do Pleszewa
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

ODPOWIEDZ