Kryzys , kryzys....

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Kryzys , kryzys....

Nieprzeczytany post autor: milo » 14 gru 2008, o 01:53

Temat tylko pozornie nie związany z inwestycjami w Kaliszu , bo jeśli będzie kryzys to i inwestycji będzie mniej.
Jak waszym zdaniem wyglądą sytuacja z tym kryzysem , o którym pełno w mediach.
Jest kryzys czy nie ? A moze inaczej czy będzie kryzys czy też go nie będzie ? A jezeli tak to jak głęboki i jakie skutki przyniesie dla Kalisza i inwestycji tutaj. Które z inwestycji planowanych , o któych piszemy w odpowiednim dziale mogą zostać wstrzymane ?
Według mnie kryzys nadchodzi , na potwierdzenie tylko 3 wiadomości z naszego regionu z ostatniego miesiąca :
http://www.rc.fm/polityczne/leoni-zwalnia.html
http://www.rc.fm/polityczne/zwolnienia- ... utrzence.h
http://www.rc.fm/polityczne/mahle-wysyla-na-urlopy.html

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 14 gru 2008, o 23:28

Kryzys to mamy już od ładnych paru lat tylko wszyscy się już do tego przyzwyczaili i trudno jest dostrzec tą granice.Co do inwestycji w Kaliszu to wg.Mnie najbardziej ucierpi branża budowlana i developerzy,chociaż pojawiło się dla tej branży światełko w tunelu.A mianowicie rząd chce aby ten sektor gospodarki zajął się budową dróg.Co z tego wyjdzie???Nie wiadomo musimy poczekać.Co do innych inwestycji to trudno się wypowiadać chociaż te wszystkie gałęzie gospodarki są ze sobą tak powiązane że stanowią jeden duży organizm.Dzisiaj piszemy tak a jutro się okaże że upadło coś co nie miało upaść,naprawde trudno cokolwiek stwierdzić...
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Kudlaty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 661
Rejestracja: 14 gru 2007, o 21:05
Lokalizacja: kalisz hanki

Nieprzeczytany post autor: Kudlaty » 15 gru 2008, o 16:57

Kryzysu na pewno jeszce u nas nie ma choc zaczyna sie to powoli odczuwac prawdziwy kryzys przyjdzie w 2009 r. jak to zawsze bywa do nas dochodzi kryzys zreszta jak wszytko inne w pozniejszym terminie, ale gdyby nasi politycy zmodernizowali by nasz agospodarke na wzor europejski bo jednak sie z tym ociagmy to juz bysmy mieli kryzys, takze tutaj nalezy sie plus dla politykow ale tylko ten jeden. przyklad np jest w ESTONI tam przeprowadzili reformy takiej jak nakazala unia no i u nich kryzys sie zaczal inwestycje stanely ale u nas kryzys dojdzie w 2009 no i gdy UE wyjdzie na prosta u nas jeszce nie tak dokonca

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 19 gru 2008, o 09:41

Garść informacji,ogólnie dotyczą całej Polski i także Kalisza.

http://www.wnp.pl/artykuly/uciekajace-i ... 0_0_0.html

I jeszcze jeden artykuł.

Wiadomości
Sposoby deweloperów na kryzys
(IAR, ak/19.12.2008, godz. 06:30)
"Gazeta Prawna" pisze, że niektórzy deweloperzy są gotowi pożyczać klientom pieniądze na wkład własny, aby tylko sprzedać wybudowane mieszkanie. Pożyczka deweloperska jest stosunkowo tania, bo jest denominowana w szwajcarskiej walucie, a jej oprocentowanie wynosi LIBOR plus półtora procent. Dziennik zauważa, że takich warunków kredytowych nie daje dziś żaden polski bank.

Klient korzystający z pożyczki dewelopera nie dostaje pieniędzy do ręki - dostarcza do banku umowę z deweloperem, która gwarantuje pokrycie 30 procent kosztów mieszkania.

"Gazeta Prawna" dodaje, że firmy deweloperskie szukają także innych rozwiązań na ożywienie rynku mieszkaniowego. Niektórzy w czasie kryzysu rezygnują z inwestycji mieszkaniowych i zajmują się tylko budową powierzchni biurowych. Jeszcze inni wynajmują wybudowane mieszkania.

Onet Biznes
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 lut 2009, o 10:16

Zaciekawiło mnie stwierdzenie urzędników, że za miesiąc powinno byc więcej ofert pracy.Z czego wynika ten optymizm, jeszcze będzie dość chłodno, a więc pracownicy sezonowi, raczej nie znajdą zatrudnienia.
http://www.rc.fm/polityczne/mniej-ofert-pracy.html
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

krocik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 26 sie 2007, o 11:38
Lokalizacja: Szczypiorno

Nieprzeczytany post autor: krocik » 12 lut 2009, o 19:38

Ostatnio przed sesją czytałem w gazecie, że teraz będą się rozwijały miasta, ponieważ firmy budowlane nie będą przebierały w ofertach lokalnych przetargów, żeby tylko mieć co robić... według mnie to trzyma się kupy... więc może jakiś nowy przetarg na budowę np. aquaparku wraz z geotermią?? co wy na to? 8)

Awatar użytkownika
Thunder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 28 gru 2008, o 12:00
Lokalizacja: TranceStreeT of ElectricbeepZ

Nieprzeczytany post autor: Thunder » 12 lut 2009, o 19:58

krocik pisze:np. aquaparku wraz z geotermią?? co wy na to? 8)
ja juz ku*** za przeproszeniem na ten syf nie aquapark nie moge wiecej patrzec, a przechodze codziennie......
predkosc prac poraza...tu to jest dopiero kryzys, tyle ze kilkuletni!

LUK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2479
Rejestracja: 26 gru 2005, o 16:31
Lokalizacja: Kalisz/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: LUK » 12 lut 2009, o 21:20

Thunder! Raju co jest? Nie potrawisz się opanować? Może wszyscy będziemy rzucać mięsem :(

Awatar użytkownika
Thunder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 28 gru 2008, o 12:00
Lokalizacja: TranceStreeT of ElectricbeepZ

Nieprzeczytany post autor: Thunder » 13 lut 2009, o 09:35

gwiazdki to kolejno 'rna' :lol:
ale tak serio, jakbyś od kilku lat widzial ciagle te ruiny o ktorych w gazetach pisza ze caly czas powstaje aquapark i ze za 5 lat skoncza (mowiac tak co roku) to tez by Cie roznosilo :P

w kazdym badz razie sorki jesli kogos z demoralizowałem ;)

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 1 mar 2009, o 21:28

W Ostrowie Wlkp. EKK Wagon zwolni 400 pracowników, w Lesznie Sews - 940 osób. W styczniu bezrobocie w Wielkopolsce wzrosło do 7,2 proc. Mimo fali zwolnień w regionie to nadal najlepszy wynik w kraju.

- W Ostrowie jest tak żle z pracą, że uzgodniliśmy z dyrektorem, kogo trzeba będzie zwolnić w pierwszej, a kogo w ostatniej kolejności. O, tu jest ta lista - mówi Jan Surma, działacz związkowy i pracownik Europejskiego Konsorcjum Kolejowego Wagon. Na kartce pod nagłówkiem spis "pracowników chronionych": samotni rodzice, rodzice dzieci niepełnosprawnych, kobiety w ciąży, na macierzyńskim, małżeństwa.

EKK w Ostrowie Wlkp. produkuje i remontuje wagony, głównie dla PKP Cargo. Zatrudnia 712 osób. Na rękę średnio dostaje się tu 1 tys. zł. Dopóki Cargo nie straciło klientów z powodu kryzysu, ostrowska firma radziło sobie dobrze. Ale od kilku miesięcy przewożnik nie ogłasza przetargów.

W styczniu EKK zgłosiła w urzędzie pracy, że zwolni 50 osób. W lutym policzyła, że z pracy musi odejść już 400. - Nogi się pod nami ugięły, jak dyrektor to powiedział. Ludzie płakali. Jakby tego było mało, dołożyło nam miasto. Podniosło trzykrotnie podatek od gruntu. Od tygodnia bezskutecznie próbujemy umówić się z prezydentem miasta, żeby nam go umorzył albo chwilowo zawiesił. Może w poniedziałek uda się to naszym posłom - mówi Surma.

Skutki kryzysu widać w statystykach. W powiecie ostrowskim rok temu na tablicach ogłoszeń wisiało mnóstwo ogłoszeń, w styczniu - w ciągu 30 dni - nagle w rejestrze bezrobotnych pojawiło się 800 osób.

W całej Wielkopolsce w styczniu zarejestrowanych było prawie 105 tys. osób. Stopa bezrobocia wzrosła z 6,4 do 7, 2 proc. To nadal najlepszy wynik w kraju, ale eksperci twierdzą, że bezrobocie rośnie w niebezpiecznym tempie. W kraju wynosi ono 10,5 proc. Najgorzej jest na Warmii i Mazurach (18,1 proc.).

Kogo dotyka kryzys? Wciąż najbardziej branżę motoryzacyjną. Firma Sews w Lesznie, która produkowała kable elektryczne dla Opla w Gliwicach z powodu recesji zamierza zwolnić aż 940 osób. Na razie.

Zwolnienia grupowe zapowiedzieli w styczniu także: producent rynien i blachodachówek Ruukki (155 osób); Parkiety G. J. Janowiak (80) i Odlewnia Żeliwa Śrem (380). W sumie objęły one 1834 pracowników z 13 firm.

Urzędy nie notują jednak wszystkich zwolnień: gdy firmy zwalniają po kilka osób, nie przedłużają pracownikom umów na czas określony albo rezygnują ze współpracy.

Tak właśnie dzieje się w firmie Schenker, jednej z wiodących w logistyce w Europie. Kierowcy, którzy pracowali tu na umowę-zlecenie, skarżą się, że poznański oddział rezygnuje z ich usług. - Powiedzieli nam, że pracę straci może kilkanaście osób. Powód? Brak zleceń - opowiada jeden z kierowców.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36037, ... olsce.html

Trochę stare ale ważne to wklejam.

[ Dodano: Nie, 01.03.2009, 21:38 ]
Ciekawe co się stanie jak ludzie zaczną masowo wracać z wysp? Połowa mojego rocznika siedzi w GB. Ciekawe gdzie Ci ludzie znajdą pracę?

Awatar użytkownika
anj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 14:54
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: anj » 2 mar 2009, o 01:39

Józef pisze: Ciekawe co się stanie jak ludzie zaczną masowo wracać z wysp? Połowa mojego rocznika siedzi w GB. Ciekawe gdzie Ci ludzie znajdą pracę?
cała nadzieja w tym że jakimś cudem przywiozą ze sobą świeży kapitał
Obrazek
"szanuj innego forumowicza...
...bo będziesz pisał sam do siebie"

~autor nieznany

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 4 mar 2009, o 10:42

Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 4 mar 2009, o 14:16

Józef pisze: Ciekawe co się stanie jak ludzie zaczną masowo wracać z wysp? Połowa mojego rocznika siedzi w GB. Ciekawe gdzie Ci ludzie znajdą pracę?
Józef nie martwiłbym się tymi co wrócą tylko tymi co są na miejscu.Też mam wielu znajomych z Kalisza w GB i w Irlandii i pomimo utraty pracy żyją tutaj na zasiłku na wiele wyższym poziomie jak w Polsce.Ale liczą na to że się poprawi i nie będą zmuszeni egzystować w Polsce.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 4 mar 2009, o 17:13

Gumiś pisze:Józef nie martwiłbym się tymi co wrócą tylko tymi co są na miejscu.
Gumiś pisze:Ale liczą na to że się poprawi i nie będą zmuszeni egzystować w Polsce.
No to o co chodzi?
Swoją drogą denerwują mnie takie opinie. Jak Ci się w Polsce tak nie podoba to po co tutaj wracasz? Nikt Ci chyba nie broni siedzieć w Irlandii całe życie prawda?

Awatar użytkownika
anj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 14:54
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: anj » 4 mar 2009, o 17:39

Gumiś pisze:Ale liczą na to że się poprawi i nie będą zmuszeni egzystować w Polsce.
troszkę niefortunnie złożone.
Tak jak napisał Wollny...nikt nikogo nie zmusza
Tylko czy to taki wstyd mieszkać i żyć u nas w kraju?
Obrazek
"szanuj innego forumowicza...
...bo będziesz pisał sam do siebie"

~autor nieznany

Józef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 7 sie 2008, o 15:36
Lokalizacja: Śródmieście:)

Nieprzeczytany post autor: Józef » 4 mar 2009, o 18:42

^^Wstyd, nie wstyd - utrzymać się trzeba.
Problem polega na tym że wyspy się powoli ale nieuchronnie staczają w gospodarczą przepaść. Nigdzie indziej w Europie już też raczej dobrze nie będzie. Po prostu nie ma już dokąd dalej spierd@lać.
Całe nieszczęście polega na tym że ostatnie "dobre lata" czyli spadek bezrobocia w Polsce nie polegał na tym, że przybyło nowych miejsc pracy a na tym że ubyło ludzi (głownie młodych bo stare próchno się przykleiło do stołków).
Dla wielu młodych ludzi to będzie życiowa tragedia bo zostaną zupełnie "w dupie" na kilka lat.
Nie widzę żadnych możliwości żeby takie miasto jak Kalisz wchłoną falę powrotnej emigracji, pozostają jedynie większe miasta.

A tak na marginesie to im dłużej żyje i więcej wiem to coraz bardziej zauważam jak grupa starych, niekompetentnych, PRLowskich ramoli kompletnie wypchnęła na margines całe pokolenie okresu transformacji ustrojowej. Gdzie się nie obejrzeć to same ograniczone umysłowo pociotki, krewni i znajomi a najbliższa rodzina ZAWSZE siedzi w kadrach. :!:

[ Dodano: Sro, 04.03.2009, 19:07 ]
A i jeszcze specjalnie dla Gumisia: http://www.irishtimes.com/newspaper/bre ... ml?via=rel świeżutkie dane bezrobocie 10,4% i ciągle rośnie. W Anglii tez tragedia + wzrastająca nienawiść do Polaków(BNP rośnie w siłę).

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 4 mar 2009, o 20:02

wollny pisze: No to o co chodzi?
Swoją drogą denerwują mnie takie opinie. Jak Ci się w Polsce tak nie podoba to po co tutaj wracasz? Nikt Ci chyba nie broni siedzieć w Irlandii całe życie prawda?
Nie podoba Mi się że ludzie za swoją ciężką prace dostają głodowe pensje i żyją ledwie ledwie od 1-go do 1-go.
A tak swoją drogą Ja tutaj pracując mogę sobie pozwolić na wszystko.Do Polski będę wracał i takie opinie jak Twoja to po Mnie spływają.

[ Dodano: Sro, 04.03.2009, 20:16 ]
anj pisze:
troszkę niefortunnie złożone.
Tak jak napisał Wollny...nikt nikogo nie zmusza
Tylko czy to taki wstyd mieszkać i żyć u nas w kraju?
Nie nie jest wstyd mieszkać w Polsce tylko cholernie ciężko zresztą Anj wiesz jak się żyje tłumaczyć nie muszę.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
wollny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1377
Rejestracja: 11 gru 2007, o 11:30
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wollny » 4 mar 2009, o 20:30

Gumiś pisze:A tak swoją drogą Ja tutaj pracując mogę sobie pozwolić na wszystko.Do Polski będę wracał i takie opinie jak Twoja to po Mnie spływają.
Niczego Ci nie bronie, tylko denerwuje mnie to, że ludzie mówią jak to jest żle w tej Polsce, jak do dupy, a jak jest kryzys to nagle wszystkim się odwidziały wojaże i zawiniętym ogonem chcą wracać. Albo jak już będą mieć swoje lata to wrócą na emeryturę do Polski i nie kto inny tylko ja będę musiał na nich robić. Takie życie.

PS. Tak Ci się na wyspach spodobało, że nawet angielskie zasady gramatyczne wprowadzasz pisząc "ja" z dużej litery.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 4 mar 2009, o 21:34

Wollny a dobrze się dzieje w Polsce???Ci co chcą wracać do kraju z podwiniętym ogonem może nie mogą sobie poradzić??Co do emerytury to nie jest tak jak myślisz wystarczy że przepracuje tutaj 5 lat i na starość będę miał irlandzką emeryture tak jest na chwilę obecną.

PS. To prawda spodobało Mi się w Irlandii jest dużo lżej żyć.Chciałbym aby kiedyś w naszym kraju tak się żyło lekko i bez stresu.Tego bym chciał.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
anj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 14:54
Lokalizacja: Czaszki

Nieprzeczytany post autor: anj » 4 mar 2009, o 21:38

Gumiś pisze:...tylko cholernie ciężko zresztą Anj wiesz jak się żyje tłumaczyć nie muszę.
nikt nie mówił że będzie łatwo...no i nie mów mi ze wolisz iść na łatwiznę :wink:

żyje się jak się żyje...napewno lepiej niż kiedyś
Obrazek
"szanuj innego forumowicza...
...bo będziesz pisał sam do siebie"

~autor nieznany

ODPOWIEDZ