Parkometry zamiast kart postojowych

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
d3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 454
Rejestracja: 17 sty 2006, o 16:44
Lokalizacja: Kalisz

Parkometry zamiast kart postojowych

Nieprzeczytany post autor: d3 » 7 sty 2009, o 22:12

W Kaliszu mają pojawić się parkometry, które zastąpią karty postojowe.

Informacja z teletopu

Myślę, że to będzie lepsze rozwiązanie, parkometry są bardziej dostępne, szczególnie dla przyjezdnych, będzie to o wiele łatwiejsze rowiązanie w użytkowaniu, aniżeli znalezienie miejsca sprzedaży kart postojowych.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 7 sty 2009, o 23:00

Ciekawe jaka będzie zasada działania tych parkometrów.Tutaj w IRE są parkometry wybierasz czas na jaki będziesz parkował wrzucasz należność a automat drukuje bilet i musisz go umieścić za szybą.Jak będę w pobliżu takiego wynalazku zrobie fotki.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
beres
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 02:53
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post autor: beres » 8 sty 2009, o 01:08

Ciekawe, we Wrocławiu np: należy tańcząc w podskokach na jednej nodze gestykulować w odpowiedni sposób aby czujnik umieszczony w środku zinterpretował ruchy i wydrukował bilet na odpowiedni czas ze zdjęciem kierowcy wszystko umieszcza się za szybą i tak:

krakowiak + klaskanie i mruganie - pół godziny
oberek + machanie lewą ręką - godzina
polka + kiwanie prawą stopą - dwie godziny

wyobrażcie sobie że ostatnio stałem w mieście przez 2h 40 min dopiero się natańczyłem żeby dostać bilet :P

Gumiś wybacz ale Twój post mnie powalił myślę że obejdzie się bez fotek rozrysowania zasady działania i faksu z wydrukowanym biletem jak świat długi i szeroki parkometry działają w ten sam sposób i wyglądają prawie identycznie
Pozdrawiam

p.s
przepraszam za mały OT

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 8 sty 2009, o 01:19

I tutaj się mylisz....
Tutaj w IRE są trzy rodzaje parkometrów,tyle bynajmniej widziałem.
Pierwszy opisałem w poście powyżej,drugi działa na zasadzie jak bankomat wkładasz karte płatniczą i regulujesz należność,trzeci typ nie wymaga ani kasy ani karty wystarczy wysłać sms a należność jest dopisana do rachunku telefonicznego.
Także Beres może Ty tańczysz przed parkometrem ale stwierdzam że Polska jak narazie jest daleko w tyle z takimi udogodnieniami.
Możesz nie pamiętać jak jesteś młody ale kiedyś były w Kaliszu parkometry o ile się nie myle w A.Wolności każdy parkometr był przypisany do danego miejsca
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
beres
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 02:53
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post autor: beres » 8 sty 2009, o 01:37

Czyli parkometr opisany wyżej z tym na kartę nie różni się niczym poza formą płatności a sms-y nie są same w sobie parkometrem prawda? Nie miej mi tego posta za złe, chodziło mi tylko o to że napisałeś to w taki sposób że niektórzy z forumowiczów mogliby poczuć się urażeni robieniem z nich odrobinę zacofanych ludzi a z pewnością tak nie jest

ale mówiąc już całkiem poważnie, czy Kalisz rzeczywiście potrzebuje parkometrów? Nie mam okazji być często w rodzinnym mieście ale parkowanie i karty nie stanowiły dla mnie problemu i chyba aż taką metropolia nie jesteśmy? Nie tańszym rozwiązaniem byłoby pozostanie przy obecnych kartach i uruchomienie usługi płatności sms-em o którym wspomniałeś? Odpowiednie oznaczenie na znakach pomogłoby przyjezdnym a karty funkcjonowałyby dalej (jeśli czyta to radny Dembny... Artur to mój pomysł pamiętaj ;))

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 8 sty 2009, o 01:52

Nie miałem w zamysle obrażania nikogo,podtrzymuję jednak fakt że Polsce daleko do takiej Irlandii.Co do samych parkometrów to zgadza się,różnią się one tylko formą płatności.Co do samej ideii parkometrów to też jestem nastawiony sceptycznie.Miałem niemiłe doświadczenia z Poznania.....tragedia zanim znalazłem parkometr i wydrukowałem bilet to mundurowi już stali przy aucie i wypisywali mandat....poprostu tragedia,na nic się zdawały tłumaczenia że szukałem parkometru.....ale jakoś się udało.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
beres
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 02:53
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post autor: beres » 8 sty 2009, o 02:02

sami poznaniacy narzekali na parkometry i brakowało im kart analogicznych do używanych teraz w Kaliszu (z tego co pamiętam nawet wygląd kaliskiej karty jest identycznie odwzorowany z karty poznanskiej) czasem proste rozwiązania są najlepsze w dodatku że jest mnóstwo bardziej potrzebnych inwestycji niż miliony zainwestowane w narażone na dewastacje "skrzyneczki"

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 8 sty 2009, o 02:04

Też tak myślę że będzie to chybiona inwestycja
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

d3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 454
Rejestracja: 17 sty 2006, o 16:44
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: d3 » 8 sty 2009, o 15:19

Kiedyś na discovery w programie "How is made" miałem okazje zobaczyć proces powstawania parkometru, mówiono wtedy, że są bardzo wytrzymałe i przygotowane na ataki ze strony wandali ;) Myślę, że jeśli chodzi o tą kwestie, to nie ma się czego obawiać.

Co innego jeśli chodzi o koszty, nie wiadomo jak duże są koszty instalacji, ale myślę, że nie będzie tak tragicznie, patrząc na to z innej strony, maszyna zawsze zastępuje prace ludzi, w tym wypadku będzie to dystrybucja, po jakimś czasie takie urządzenie się zwróci.

Skoro jest taki pomysł, to musi też być powód, może sam system kart postojowych jednak nie spisywał się najlepiej.

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 8 sty 2009, o 23:33

Parkometry to powinny być od samego początku a nie jakieś głupie karty postoju :wink:
Andrzej

Awatar użytkownika
bover
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 21 gru 2005, o 23:15
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: bover » 9 sty 2009, o 00:07

Ja tam z łezką w oku wspominam kolesia który pilnował parkingu, jak mu nie raz uciekałem zeby nie zapłacić xD

Co do parkometrów najprawdopodobniej powstaną takie jak w Poznaniu, czyli wrzucasz kase, on nalicza na ile za dana kwotę mozesz pozostawic autko. Drukuje bilecik poczym sprint do autka zeby zostawic kartke za szybą :P

D3 te parkometry o których piszesz są dosć dorgie bo zazwyczaj jeden obsługuje jedno/ max 2 miejsca, co prawda są najwygodniejsze ale trzeba na nie sporo widać.

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 9 sty 2009, o 00:52

A ja myślę że to powód do kolejnej podwyżki cen. Przyzwyczaiłem się już do kart. Zastanawiam się ile taki parkomat wytrzyma na Ciasnej.
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 6 kwie 2009, o 23:33

W Ostrowie Wielkopolskim rusza innowacyjna usługa - Płać komórką za parkowanie
Ostrów jest trzecim miastem w Polsce, po Warszawie i Łodzi przystępującym do systemu płatności przy użyciu telefonu komórkowego.
Jak zacząć korzystać z usługi? Trzeba spełnić najpierw trzy warunki - system automatycznie łączy nasz numer telefonu z numerem rejestracyjnym pojazdu.
- Proponujemy dwie opcje. Najpierw aktywujemy elektroniczną portmonetkę *145*# dla sieci Plus i Play lub zadzwonić na numer 791 145 145. Otrzymujemy - przy pierwszym logowaniu numer PIN. Czterocyfrowy kod będzie nas zabezpieczał. Musimy jeszcze zakupić specjalna naklejkę i umieścić ją na szybie pojazdu. Dodatkowo współpracujemy z CitiBankiem - tam można uruchomić płatność przez komórkę bezpośrednio z konta bankowego. Jako użytkownik sieci Plus wybieram *145*622# ( 622 to numer przypisany do Ostrowa Wielkopolskiego) włączam zielona słuchawkę. System informuje mnie, że naliczanie rozpoczęło się. Gdy chce zakończyć parkowanie wybieram ponownie ten numer i włączam przycisk "1". System wtedy informuje mnie, że płatność w strefie Parkowania została zakończona, środki z konta pobrane. - mówi Konrad Łuczak, Prezes Zarządu mPay S.A..
Jak wygląd kontrola opłat?
- Kontrolerzy zostali wyposażeni w specjalne czytniki - telefony. Wystarczy, że kontroler przyłoży czytnik do naklejki na szybie naszego pojazdu i otrzyma komunikat, czy trwa opłacanie za parkowanie czy tez nie. Dodatkowo może zweryfikować numer rejestracyjny pojazdu - dodaje Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim.
-Gdyby kto zapomniał połączyć się z operatorem, by zakomunikować, że kończy parkowanie, system będzie pobierał opłatę do godziny 18.00 - czyli do czasu funkcjonowania strefy w danym dniu.
W Ostrowie Wielkopolskim naliczanie za parkowanie jest półgodzinne.
W sieci Play i Plus i pochodnych połączenie jest bezpłatne, w pozostałych sieciach - w zależności od taryfy, jaką mamy.
- "Płać komórką" to przełom na rynku płatności mobilnych możliwy dzięki historycznemu porozumieniu. Po raz pierwszy bank Citi Handlowy, operator sieci komórkowej Polkomtel oraz agent rozliczeniowy firma mPay porozumiały się co do modelu biznesowego.
-Wprowadzana przez nas innowacja w płatnościach mobilnych może stać się dzięki temu masowa, z czasem standardem, do którego będą dołączać inni - tłumaczy Sebastian Geldner, Naczelnik Wydziału ds. Usług Płatności Produktów Depozytowych - Citi Handlowy jest pierwszym bankiem, który umożliwi klientom płacenie komórką bezpośrednio z konta.
System w Ostrowie Wielkopolskim wprowadzony jest od 6 kwietnia 2009 roku testowo na trzy miesiące.
- Ten system docelowo może działać w innych miastach w Polsce. Wtedy za pomocą tego samego telefonu - zmieniając tylko kod przypisany do miasta - możemy opłacać postój w innych miastach w kraju. - wyjaśnia Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 7 kwie 2009, o 11:03

musze przyznac ze podoba mi sie ten pomysl. Jednak co jak bateria w telefonie sie rozladuje :) albo zapomni sie telefonu, padnie siec...

jakie ceny beda za te parkowania?

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 7 kwie 2009, o 11:39

kaczorkalisz pisze:musze przyznac ze podoba mi sie ten pomysl. Jednak co jak bateria w telefonie sie rozladuje :) albo zapomni sie telefonu, padnie siec...

jakie ceny beda za te parkowania?
Jakie ceny nie wiem,gdy padnie sieć lub bateria to podejrzewam że skasują za cały dzień,oni już się nie dadzą oszukać.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

kaczorkalisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1873
Rejestracja: 31 mar 2009, o 14:47
Lokalizacja: XXV lecia

Nieprzeczytany post autor: kaczorkalisz » 7 kwie 2009, o 11:52

a co jesli ktos przejezdza przez miasto i zaparkowal raz na godzine i juz wiecej nie bedzie parkowal? musi latac szukac jakis naklejek, aktywowac numer itd? Obrazek

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 7 kwie 2009, o 11:55

kaczorkalisz pisze:a co jesli ktos przejezdza przez miasto i zaparkowal raz na godzine i juz wiecej nie bedzie parkowal? musi latac szukac jakis naklejek, aktywowac numer itd? Obrazek
Chyba nic innego nie pozostaje,ta oferta jest skierowana bardziej dla mieszkańców.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 7 kwie 2009, o 12:34

Nadal pozostana tradycyjne karty postojowe dostepne w wielu sklepach w centrum. A komorkowe placenie jest ewidetnie nakierowane na osoby, ktore tu czesto bywaja i parkuja.

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 29 lip 2009, o 09:37

Rozciąganie strefy parkowania?

Miasto nie ma żadnego pomysłu na parkingi

Parkowanie samochodów w centrum Kalisza jest coraz trudniejsze. Władze miasta będą musiały się niebawem zmierzyć z tym problemem i, niestety, wygląda na to, że strefa zostanie powiększona o kolejne ulice. Bo o wybudowaniu kilku parkingów na obrzeżach płatnej strefy nie ma mowy. Ale to nie koniec zmian – niebawem mogą na ulicach Kalisza pojawić się parkometry

Zaparkowanie samochodu w centrum miasta w godzinach szczytu nie graniczy z cudem, ale bywa kłopotliwe – potwierdzi to każdy kierowca. Każdy chciałby zaparkować samochód jak najbliżej instytucji, czy sklepu, gdzie musi załatwić swoje sprawy. Ale to niemożliwe, nie tylko ze względu na coraz większą liczbę samochodów w mieście, ale również ze względu na błędy popełnione w przeszłości – w momencie, gdy strefa parkowania została utworzona.
Formalnie za utworzenie w Kaliszu strefy płatnego postoju, zwaną strefą parkowania odpowiada były prezydent Kalisza – Zbigniew Włodarek. I o to, że za pozostawienie auta w centrum miasta trzeba płacić, nikt nie może mieć do niego pretensji – tego typu rozwiązanie jest stosowane w zdecydowanej większości miast. Jednak urzędnicy planujący strefę popełnili poważny błąd – na obrzeżach strefy parkowania nie powstał ani jeden parking, na którym można by za darmo pozostawić samochód i iść piechotą na rynek, czy Złoty Róg. Niestety, niedopatrzenie architektów strefy nie zostało zauważone przez wybranego jesienią 2002 roku prezydenta Janusza Pęcherza. I ten problem pokutuje do dzisiaj.
– Być może w przyszłym roku uda nam się oddać do użytku jeden parking w pobliżu strefy – mówi wiceprezydent Kalisza Daniel Sztandera. – Muszę się spotkać z dyrekcją Zakładu Karnego w Kaliszu i porozmawiać na ten temat. Miasto ma przy ulicy Łódzkiej działkę, w części wykorzystywaną przez Zakład Karny. Właśnie tam, przy ulicy Łódzkiej, obok Alei Walecznych chciałbym zrobić parking. Myślę, że byłoby to dobre rozwiązanie – każdy mógłby pozostawić tam samochód i nie płacąc za parkowanie w centrum miasta, zrobić zakupy itd. Nie sądzę, żeby to nam się udało wykonać w roku bieżącym, ale w przyszłym roku powstanie parkingu w tym miejscu jest jak najbardziej możliwe.
Jednak jeden parking w strefie nieobjętej opłatami, chociaż jest krokiem w dobrym kierunku, nie rozwiąże problemu parkowania w centrum. Niestety, o utworzeniu kolejnych darmowych parkingów w strefie buforowej, kierowcy w Kaliszu raczej nie powinni marzyć, bo nie ma miejsc, gdzie można by je wybudować. Poza tym wiele wskazuje na to, że poszerzona o kolejne ulicy zostanie strefa płatnego postoju – a to oznacza, że np. na części ulicy Górnośląskiej, od strony Rogatki, trzeba będzie uiścić opłatę. Wprawdzie mniejszą niż w ścisłym centrum, ale jednak opłatę. Decyzję w tej sprawie mają podjąć radni. Na pewno zostanie ona poprzedzona sporami i dyskusjami, ale biorąc pod uwagę możliwości większości koalicyjnej w Radzie Miejskiej, można się spodziewać poszerzenia strefy.
Przez lata problem parkingów w mieście był bagatelizowany przez władze. Kierowcy żartowali, ze parkingi w Kaliszu powstają jedynie przy supermarketach. Ale od pewnego czasu można odnieść wrażenie, że kaliscy urzędnicy zaczęli dostrzegać problem. Najpierw został utworzony parking przy ul. Polnej, na przyszły rok wiceprezydent zapowiada utworzenie kolejnego, więc można zaobserwować korzystną tendencję. Cały czas pozostaje otwarta kwestia wybudowania podziemnego parkingu w miejscu targowiska pod Tęczą. – Gdyby udało nam się wybudować parking podziemny w centrum miasta – byłby to ogromny sukces – dodaje wiceprezydent Sztandera. – Nie zakładam, że to się uda wykonać bardzo szybko – przede wszystkim musiałoby dojść do kompromisu między Miastem i kupcami. Myślę jednak, że taki parking byłby korzystny zarówno dla mieszkańców, jadących do centrum na zakupy, ale również dla samych kupców, bo przecież jeśli ktoś w podziemnym parkingu zostawi swój samochód, wyjdzie na zewnątrz wprost na targowisko, to może tutaj od razu zrobić zakupy. Na pewno będziemy rozmawiać z kupcami na ten temat i będziemy próbować korzystny dla obu stron kompromis. (q)

Więcej w Życiu Kalisza


Budowa parkingów ale piętrowych, a nie ułożenie kostki i zrobienia z tego parkingu

Nie podoba mi poszerzenie strefy parkowania teraz to już przesadzają, ale za parkometrami jestem w końcu coś do nich dotarło
Andrzej

Awatar użytkownika
Adi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4708
Rejestracja: 5 lis 2006, o 13:12
Lokalizacja: Widok/Majków

Nieprzeczytany post autor: Adi » 29 lip 2009, o 09:51

2 parkingi w 2 lata to jest ogromy sukces ;D

Szkoda że miasto i tak jest przy pozostawieniu kupców koło Tęczy ;(
http://www.ermail.pl/klik/VXFQa2UB" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ