Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: dybek » 18 maja 2017, o 20:48

A orientujecie się co jest brane przez GUS pod uwagę przy statystyce narodzin? Miejsce urodzenia czy zamieszkania niemowlaka?
Bo mój syn urodził się w tym roku w Ostrowie a zameldowany został w Kaliszu i tak się zastanawiam populację którego miasta powiększyliśmy ;)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5397
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: milo » 18 maja 2017, o 21:28

Miejsce zamieszkania.
W przeciwnym wypadku na wsiach nie byłoby żadnych urodzeń.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 18 maja 2017, o 21:40

dybek pisze:A orientujecie się co jest brane przez GUS pod uwagę przy statystyce narodzin? Miejsce urodzenia czy zamieszkania niemowlaka?
Bo mój syn urodził się w tym roku w Ostrowie a zameldowany został w Kaliszu i tak się zastanawiam populację którego miasta powiększyliśmy ;)

W podstawówce miałem koleżankę, która urodziła się (i tylko urodziła) w Ostrowie. Nie miała życia.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 19 maja 2017, o 21:10

Kalisz stracił przez 6 miesięcy 326 osób. W tym samym okresie:
-Zielona Góra zyskała 432 mieszkańców (no ale "po co powiekszać miasto skoro i tak się będzie wyludniało, tylko wolniej").
- Ruda Śląska straciła 287 os. (Nawet Śląsk się mniej wyludnia niż Kalisz).
-Tychy straciły zaledwie 64 os.
-Gorzów Wlkp na plusie 84 mieszkańców.
- Płock minus 173 os.
-Włocławek -152 os.(a tam gigantyczne bezrobocie).
- Chorzów -143 os.
-Legnica TYLKO minus 51 os.( a to nasz target względem demografii)
-Grudziądz -147
-Jaworzno -145
-Słupsk -235.

Bardziej niż Kalisz w kategorii miast 90-150 tys. wyludnia się tylko Wałbrzych (ubyło 362 os).
Sytuacja demograficzna Kalisza jest KATASTROFALNA. zyskują za to ościenne gminy. Niestety bez powiększenia granic, Kalisz stanie się pipidówą.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 19 maja 2017, o 21:12

Polecam zobaczyć filmik Antczaka, pokazujący jego inwestycje developerskie z drona. Osiedla w Kościelnej Wsi są już mega wielkie i ciągle w rozbudowie. Do tego Botaniczna House i mamy odpowiedź gdzie ubywa aż tylu kaliszan.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10947
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 19 maja 2017, o 22:27

Nie ma mowy, aby taki ubytek był spowodowany, tylko przenosinami pod Kalisz. Mówimy tu o 10 tyś kaliszan. Większość jednak wyniosła się daleko od Kalisza. Do dużych miast, lub za granicę, i to jest główny problem.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 20 maja 2017, o 08:36

Przez ostatnie kilka lat problemem jest migracja pod miasto. Zapoznaj się ze statystykami z GUSu. Tyle co Kalisz traci mieszkańców, zyskują sąsiednie powiaty. W USC mają dokładniejsze dane. 1.5 roku temu je widziałem i 90% osób które się wymeldowały z Kalisza jako cel swojej migracji podało okoliczne miejscowości. Takie są fakty.
Wokół miast wielkości Kalisza nie powstają aż tak wielkie dzielnice jak te które buduje Antczak. Takie osiedla powstają obok Poznania czy Warszawy.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10947
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 maja 2017, o 09:42

Mówimy caly czas o liczbie 10 tyś jeśli nie większej. Trudno mi uwierzyć, aby 90% z tej liczby mieszkała pod Kaliszem. Większość moich znajomych, która już nie mieszka pod Kaliszem mieszka w największych polskich miast. Sporo już mieszka na stale zagranicą. Bywa, że całe rodzeństwa wyjechała, a zostali tylko ich rodzice. :(
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 20 maja 2017, o 10:19

K-Man. Ty mówisz o takiej liczbie. Ja nigdzie jej nie użyłem. Czytaj dokładnie, proszę. Posługuję się danymi z ostatnich 5-7 lat. Danymi które sprawdziłem. Ty natomiast piszesz o tym co się Tobie wydaje, o znajomych (nie pierwszy raz itd.).
Na liczbę ludności składa się migracja, przyrost naturalny. Owszem kaliszanie wyjeżdżają do większych miast lub w ogóle z kraju. Natomiast największy kierunek migracji kaliszan to właśnie sąsiednie gminy i to jest fakt. Mamy sytuacje identyczną jak Poznań. Tyle, że Poznań jest dużym miastem i tam ubytek ludności nie jest tak katastrofalny w skutkach jak właśnie dla Kalisza.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 20 maja 2017, o 11:18

Cały czas zastanawia mnie łatwość z jaką piszesz o poszerzaniu granic.Masz pewność,że mieszkańcy tych miejscowości wyrażą zgodę na włączenie ich w granice Kalisza ?Bo rozumiem ,że to podstawa do jakichkolwiek działań.

Druga sprawa.Dlaczego Kaliszanie budują swoje domy w pod kaliskich gminach a nie w granicach miasta ?Może ktoś wybudował dom w Borku bo nie mieszkać w Kaliszu.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 20 maja 2017, o 11:30

Pawle, jak widzisz na przykładzie Opola, wcale tak nie musi być. Niestety wszystkim się nie dogodzi. Jednak władze Opola pokazały, że głównie zależy im na mieście i jego rozwoju.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 20 maja 2017, o 11:40

Teraz skojarzyło mi się to trochę z Pęcherzem i szybką koleją. Początkowo stacja miała być w Kaliszu, ale w ramach rozwoju aglomeracji oddamy ją do Ostrowa. Kalisz jako główne miasto regionu musi być silnym ośrodkiem. Nawet jeśli miałoby to być kosztem niezadowolenia mieszkańców jakiejś małej, ościennej miejscowości.
Bo albo będziemy się rozwijać (jeszcze nie tak dawno miasta takie jak Zielona, Opole czy nawet Rzeszów były porównywalne z Kaliszem) albo będziemy czekać nie wiadomo na co i patrzeć jak degradujemy się do poziomu miast takich jak Leszno czy Ostrów.
Ja jestem za tym, żeby Kalisz był liderem regionu. Prężnie rozwijającym się miastem. Takim który liczy się na arenie narodowej. W chwili obecnej praktycznie co jakiś czas kolejne miasta nas prześcigają i z jednego z najważniejszych miast w Polsce stajemy się miejscowością rangi wspomnianego Leszna czy Ostrowa.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 20 maja 2017, o 14:48

Nie śledzę poczynań Opola bo mnie to średnio interesuje ;)Próby siłowego powiększenia Warszawy skończyły się protestami.Wiem, że to nie ten wymiar ale nie można robić niczego na siłę wbrew mieszkańcom.
Kaliszowi "pękła" setka jakoś w latach 70.Przez te niecałe 50 lat Kalisz nie został silnym ośrodkiem wiec nie zostanie nim włączając kilka podmiejskich wsi bo nie tędy droga.
Trzeba próbować zahamować odpływ ludności a nie sztucznie dmuchać balon.W obecnych granicach mieszkało wcześniej 110 tysięcy a na przestrzeni kilku lat powstało w Kaliszu wiele nowych mieszkań czy domów.Nie wszyscy się przecież wyprowadzili do Kościelnej Wsi.Poszerzenie granic co najwyżej spowolni ubytek ludności.Do zmiany tendencji potrzebne są nowe atrakcyjne miejsca pracy a tych w Kaliszu brakuje.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10947
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: K-man » 20 maja 2017, o 16:02

Jasiek20 tak powtarzam się jak Ty. Wiem ze emigracja to nie jedyny czynnik wpływający na ilość mieszkańców. Ciągle piszesz, jakoby powiększenie granic było rozwiązaniem problemów. Bez przemyślanej polityki miasta, a zwłaszcza rozwoju gospodarczego nic nam nie pomoże. I mylisz się. Poznań ma katastrofalny spadek ludności w takim tempie do 2050 mają mieć poniżej 500 tyś ludzi. Tylko ze u nich powiat poznański i okoliczne powiatu bardzo zyskały na ludności. A u nas te liczby w okolicznych powiatach nie powalają. I na dodatek myślę, że jeśli której z miast powstrzyma ten niekorzystną sytuację to szybciej będzie to Poznań, a nie Kalisz.
Paweł myślimy identycznie. Ale Kalisz miał 100 tyś. dopiero w latach 80 XX wieku, moi sąsiad z dzielnicy był 100 tysięcznym kaliszaninem. Nie chce podawać fałszywych danych, ale oni chyba to był 1985 rok.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2017, o 16:08 przez K-man, łącznie zmieniany 1 raz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 20 maja 2017, o 16:04

Pawle, a ja śledzę bo uważam, że dobre rozwiązania należy przenosić na lokalne podwórka. Jeśli chodzi o miejsca pracy to weź pod uwagę, że sytuacja Kalisza jest stosunkowo dobra (niskie bezrobocie). Ok, pomijam fakt wynagrodzeń, ale wystarczy zobaczyć, że miasta takie jak Włocławek, Wałbrzych, Grudziądz czy w ogóle woj.Warmińsko-Mazurskie to bezrobocia rzędu 15-25%.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4992
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 20 maja 2017, o 17:28

Według mnie największym powodem ucieczek mieszkańców z Kalisza jest oczywiście ekonomia co prawda jest to dojść ogólnokrajowy problem...
No ale trzeba z nim walczyć, pierwsza sprawa to zarobki i miejsca pracy zazwyczaj wyjeżdżamy za granicę bądź do większych miast również wybieramy przeprowadzkę pod miasto...

Jednak z ta wyprowadzką pod miasto, Pawle to większość osób przynajmniej które znam nie wyprowadziły się z powodu, takiego że nie lubią Kalisza czy ogólnie klimatów miejskich tylko po prostu o wiele taniej było im się wybudować pod Kaliszem niż w samym Kaliszu bo koniec końców i tak dojeżdżają tutaj do pracy,znajomych czy na zakupy.

Developerzy chyba sami widzą ten problem i zbytnio nawet nie stawiają domków jednorodzinnych w Kaliszu, pomijam te całe słynne bliźniaki którym do domku to im daleko.

Co do poszerzania granic również jestem dojść sceptycznie nastawiony co prawda sam mam parę osób w pracy które mieszkają nawet w Skalmierzycach i chciałby być Kaliszem :shock:
Jednak wolałbym żeby obecne tereny zostały prędzej zagospodarowane, warto tez powiedzieć mieszkańcom tych miejscowości że niema czego się bać bo miastem staną się tylko z nazwy patrząc chociażby na Sulisławice.

Podobają mi się twoje marzenia Jaśku na tle wielkiego i pięknego Kalisza również tego życzyłbym swojemu miastu.
Niestety trzeba sobie jasno powiedzieć że żeby Kalisz się liczył na tle chociażby kraju to trzeba go włączyć do jakiś projektów ogólnokrajowych...

Warto wspomnieć jednak że za czasów 2 RP był a właściwie miał być wielkim miastem ale z pewnością był już ważnym...

Jedyną pamiątką jaka nam została po tam tych czasach jest odbudowane śródmieście z wysoką zabudową i wiele miast aktualnie większych od Kalisza może nam tego zazdrościć.

Niestety projekt węzła kolejowego z budową linii do Pleszewa,Częstochowy,Konina/Inowrocławia poszedł w nie pamieć.
Tak samo projekty z autostradami Warszawa-Wrocław czy Katowice-Poznań zostały odsunięte od Kalisza.

A tego typu inwestycje przede wszystkim wpływają na rozwój miasta.

W Lublinie właśnie ostatnio wyłonili inwestycje które wpłyną najbardziej na rozwój miasta była to oczywiście S19+obwodnica jak i lotnisko dużo zależy właśnie od inwestycji komunikacyjnych a takie niestety do Kalisza nie docierają :(
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 20 maja 2017, o 23:30

jasiek20 pisze:Pawle, a ja śledzę bo uważam, że dobre rozwiązania należy przenosić na lokalne podwórka. Jeśli chodzi o miejsca pracy to weź pod uwagę, że sytuacja Kalisza jest stosunkowo dobra (niskie bezrobocie). Ok, pomijam fakt wynagrodzeń, ale wystarczy zobaczyć, że miasta takie jak Włocławek, Wałbrzych, Grudziądz czy w ogóle woj.Warmińsko-Mazurskie to bezrobocia rzędu 15-25%.
Sam więc widzisz, że statystycznie niby mają gorzej a jednak wyglądają lepiej jeśli weźmiesz pod uwagę ubytek ludności.;) Więc decydują jeszcze inne czynniki.Średnia wieku,wysokość płac,położenie.Nie wiem co jeszcze.Kalisz jest "wysysany" jeśli chodzi o młodych ludzi z trzech dużych ośrodków.No powiedzmy z dwóch bo Łódź jest trochę mniej atrakcyjna ale jednak jest.
To są czynniki niezależne od nas.Czy młody mieszkaniec ul.Poligonowej wyjeżdżając na studia do Poznania wróci do Kalisza założyć rodzinę jeśli włączymy jego osiedle w granice miasta ?To będzie decydujący czynnik ?

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 21 maja 2017, o 08:40

Jak wyjeżdżasz na studia to się nie wymeldowujesz.

Pawle, ja z niecierpliwością czekam na jakąś Twoją propozycję tego, jak doprowadzić demografię miasta do skali jaką mieliśmy przed tym boomem na osiedla podmiejskie tzn. Do około 107-109 tys. No i jak zatrzymać tak gwałtowne spadki ludności jak minus 600 osób rocznie. Skupiłeś się na podważaniu moich propozycji, nie podając własnych.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 21 maja 2017, o 13:40

Jak wyjeżdżasz to się nie wymeldowujesz to prawda ale nie o to mi chodzi.

Nie skupiłem się na podważaniu Twoich propozycji tylko napisałem,że przyłączenie podkaliskich wsi moim zdaniem nie rozwiąże problemu.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7120
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Statystyki ludności Kalisza i okolic.

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 21 maja 2017, o 14:22

Pawle, dlatego zapytałem o Twój lepszy pomysł ;)
Mój wziąłem z innych miast, gdzie to się sprawdziło i uważam, że u nas także się sprawdzi.
Jest jeszcze aspekt wolnych terenów pod inwestycje. Na Dobrzecu powstaną dwa ogromne obiekty (firma logistyczna i PE), które zajmą znaczną część terenów inwestycyjnych miasta. Kalisz już teraz powinien szukać nowych, dużych terenów i zbroić je pod potencjalnych inwestorów. Takie działki powinny czekać na przyszłe inwestycje bo za kilka lat okaże się, że inwestor jest, ale miasto nie ma wolnych terenów.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

ODPOWIEDZ