Rocznica zburzenia Kalisza

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3645
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 27 sie 2014, o 18:51

prezesmarcin pisze:Na Rozmarku znajdywuje sie zberzczerzczona przez wykonawcuw tablica. Rece opadaja jak nie mozna tak prostej rzeczy zrobic dobrze.
Poniewasz nie morzna zrobidź dobrze, to zrobiono dobże. Robili s takim pszejenciem, rze wyszło asz za dobże. A morze bendzie jerzcze pienkniej. Cót nat Prosnom.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9010
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 28 sie 2014, o 18:07

Miasto nie zapłaci za naprawę tablic. Ciekawe czyja to wina, że pojawił się błąd?
http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkanc ... a-rozmarku" onclick="window.open(this.href);return false;
g13k

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3267
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 1 wrz 2014, o 19:34

gawronik13kalisz pisze:Miasto nie zapłaci za naprawę tablic. Ciekawe czyja to wina, że pojawił się błąd?
http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkanc ... a-rozmarku" onclick="window.open(this.href);return false;
MIASTO. Ortograficzna ,,promocja'' Kalisza
Do połowy września mają pojawić się nowe tablice pamiątkowe na Rozmarku. Aktualnie stojące zawierają błąd ortograficzny, za sprawą którego Kalisz trafił kilka dni temu do „Teleexpressu” - czy o taką promocję nam chodziło?

Ani obchodzone stulecie zniszczenia miasta przez wojska pruskie, ani oficjalna wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego, który 3 sierpnia otwierał historyczny skwer Rozmarek, nie przyniosły Kaliszowi takiego rozgłosu, jak błąd ortograficzny na pamiątkowych tablicach.
http://wkaliszu.pl/8032851/MIASTO_Ortog ... lisza.html" onclick="window.open(this.href);return false;

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3645
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 1 wrz 2014, o 20:39

Cristof pisze:Ani obchodzone stulecie zniszczenia miasta przez wojska pruskie, ani oficjalna wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego, który 3 sierpnia otwierał historyczny skwer Rozmarek, nie przyniosły Kaliszowi takiego rozgłosu, jak błąd ortograficzny na pamiątkowych tablicach.
http://wkaliszu.pl/8032851/MIASTO_Ortog ... lisza.html" onclick="window.open(this.href);return false;
To, a także wrzawa dziennikarzy w takiej chwili nt. promocji jabłek, świadczy nie tylko o niedołęstwie władz Kalisza, ale także o kompletnym zidioceniu polskich mediów.

prezesmarcin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 26 gru 2010, o 22:54
GG: 52131071
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: prezesmarcin » 7 wrz 2014, o 17:19

Tablica przy UM na Kosciuszki nie wytrzymala miesiaca -dzisiaj tam zajrzalem i o zgrozo jest juz uszkodzona lekko w lewym gornym rogu -wyglada tak jakby "dostala" butleka. Zostala po prostu zbezczeszczona.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 11 wrz 2014, o 11:23

Można powiedzieć, że szykuje się powtórka z rozrywki. :)
20 września, w sobotę, mieszkańcy Kalisza raz jeszcze objerzą wielkie widowisko światła i dźwięku “I narodzę się znowu jak Feniks”. Czekają nas dwa godzinne pokazy o 20:00 i 21:00.
http://www.calisia.pl/articles/noc-feni ... ak-w-bajce" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 12 wrz 2014, o 15:22

Zdjęcia z fanpage: Zdania, których kaliszanie nigdy nie mówią.

Nie widziałem jeszcze tego miejsca na żywo, ale przyznam, że po tych zdjęciach jestem pod wielkim wrażeniem. Strasznie romantyczne i klimatyczne miejsce ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: K-man » 12 wrz 2014, o 19:37

A mnie się na tych zdjęciach podoba :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 12 wrz 2014, o 19:45

No spoko, wieczorem wygląda fajnie. Problem polega jednak na tym, że mało kto tam wieczorem zagląda, bo i po co? Fajnie by było gdyby w tym rejonie, np. w pobliskich kamienicach powstały jakieś puby, restauracje, oczywiście pełna kultura, nie żadne monopole 24h. Brakuje tylko fontanny, to by było jak ulał!

prezesmarcin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 26 gru 2010, o 22:54
GG: 52131071
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: prezesmarcin » 13 wrz 2014, o 15:04

Jakies klimatyczne puby/knajpy by sie tam przydaly wkolo ale co tu duzo mowic skoro na palcach jednej reki mozna policzyc knajpy w centrum Starowki.

Luigi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 18 sie 2014, o 13:49

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Luigi » 20 wrz 2014, o 23:15

Widowisko z okazji rocznicy zburzenia Kalisza było cudowne :).
Efekty i muzyka były super :).

cheetah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 21:44
Lokalizacja: Czaszki/Mokotów

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: cheetah » 23 wrz 2014, o 22:42

gawronik13kalisz pisze:Miasto nie zapłaci za naprawę tablic. Ciekawe czyja to wina, że pojawił się błąd?
http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkanc ... a-rozmarku" onclick="window.open(this.href);return false;
Ciekawy jestem, kiedy rzeczywiście pojawił się błąd i czy wspomniani Panowie nie przejęli winy kogoś innego... Najważniejsze jednak, że błąd został naprawiony.
Zniknął błąd ortograficzny z tablicy, która od niedawna stoi na Rozmarku i przypomina historię kaliskich Żydów oraz zburzenia Kalisza w 1914 r. Koszty nowej tablicy musieli pokryć winni tej wpadki, czyli autor projektu i wykonawca.
Na tablicy widnieje informacja, że „W tym miejscu znajdowały się Wielka Synagoga i Beit Midrasz zbezczeszczone i zburzone przez niemieckiego okupanta”. Słowo „zbezczeszczone” napisano niepoprawnie - „zbeszczeszczone”. Błąd zauważył jeden z dziennikarzy.
Urząd Miejski nie miał o nim pojęcia, bowiem w projektach przekazanych do realizacji treść była poprawna. Jak tłumaczył doradca prezydenta Ryszard Bieniecki, który w końcu wyjaśnił tę sprawę, błąd pojawił się na drodze autor projektu – wykonawca; ten pierwszy, Wojciech Stefaniak, przygotowując dla kamieniarza wzór tablicy, przepisał na komputerze otrzymaną z ratusza treść, robiąc w niej błąd, a kamieniarz go powielił. I to na obu panach spoczął obowiązek naprawienia tej niezręczności. - Miasto nie finansowało naprawy. Pozostawiło to autorowi projektu i wykonawcy tablicy - powiedziała nam Anna Durlej, szefowa Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Fakty Kaliskie

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 11 lis 2014, o 12:24

Podczas Apelu Pamięci poległych, wygłaszanego na uroczystości narodowego święta odzyskania niepodległości, można było usłyszeć "apel" do poległych w obronie Kalisza oraz wszystkich, którzy zginęli w tej tragicznej eksterminacji. Próbowałem odnaleźć tekst tegorocznego apelu, ale nie udało mi się ta sztuka. Formalnie było coś o ofiarach okrucieństwa wojny, które zaczęło się od zburzenia Kalisza w 1914 roku.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 11 lis 2014, o 14:25

<Przemek> pisze:No spoko, wieczorem wygląda fajnie. Problem polega jednak na tym, że mało kto tam wieczorem zagląda, bo i po co? Fajnie by było gdyby w tym rejonie, np. w pobliskich kamienicach powstały jakieś puby, restauracje, oczywiście pełna kultura, nie żadne monopole 24h. Brakuje tylko fontanny, to by było jak ulał!
Nie wiem czy dziś jest jeszcze ten lokal do wynajęcia ale w 2012r. był w tej odnowionej kamienicy :)
Pytanie tylko czy wgl. jest tam możliwość zrobienia czegoś z gastro.
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9010
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 11 lis 2014, o 15:05

<Przemek> pisze:Podczas Apelu Pamięci poległych, wygłaszanego na uroczystości narodowego święta odzyskania niepodległości, można było usłyszeć "apel" do poległych w obronie Kalisza oraz wszystkich, którzy zginęli w tej tragicznej eksterminacji. Próbowałem odnaleźć tekst tegorocznego apelu, ale nie udało mi się ta sztuka. Formalnie było coś o ofiarach okrucieństwa wojny, które zaczęło się od zburzenia Kalisza w 1914 roku.
Ciekawe czy powtórzą ten moment w któryś mediach? Chętnie bym posłuchał :)
g13k

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 11 lis 2014, o 16:10

gawronik13kalisz pisze:
<Przemek> pisze:Podczas Apelu Pamięci poległych, wygłaszanego na uroczystości narodowego święta odzyskania niepodległości, można było usłyszeć "apel" do poległych w obronie Kalisza oraz wszystkich, którzy zginęli w tej tragicznej eksterminacji. Próbowałem odnaleźć tekst tegorocznego apelu, ale nie udało mi się ta sztuka. Formalnie było coś o ofiarach okrucieństwa wojny, które zaczęło się od zburzenia Kalisza w 1914 roku.
Ciekawe czy powtórzą ten moment w któryś mediach? Chętnie bym posłuchał :)
Mam nadzieje, ze calosc apelu bedzie dostepna w telewizji albo w Internecie. Bo az tak cieplej na sercu sie zrobilo jak to uslyszalem:) Niestety jak mowie, nie udalo mi sie odszukac tekstu tegorocznego apelu, ale moze ktos inny sie go doszuka:)

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10968
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: K-man » 11 lis 2014, o 18:24

Ludzie gdzie to można znaleźć?
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Juliusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 15 gru 2013, o 13:30

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Juliusz » 11 lis 2014, o 21:16

Witam
Słyszałem, słyszałem i tak jak kolega pisze miło się na sercu zrobiło słysząc o naszym Kaliszu

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 12 lis 2014, o 14:24

11. listopada w ramach oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w trakcie Apelu Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Konstytucji w Warszawie, w obecności Prezydenta RP i najwyższych władz państwowych wyczytano Kalisz i Kaliszan, którzy ponieśli ofiarę życia w trakcie bestialskiego zniszczenia i spalenia Miasta w 1914 roku.
cyt. http://rc.fm//polityczne/kalisz-w-apelu-pamieci.html" onclick="window.open(this.href);return false;

To tak jeszcze na potwierdzenie moich słów, chociaż niestety materiału wideo ani tekstowego nigdzie nie ma. :)

ODPOWIEDZ