Rocznica zburzenia Kalisza

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 4 sie 2014, o 15:20

Jestem także zawiedziony, brakiem informacji ogólnopolskiej o tych tragicznych wydarzeniach z historii Naszego Miasta.
Zainwestowano sporo kasy jak na Kalisz. Wywieszono ogromne banery z ilustracjami zniszczeń. Zaprezentowano laserowy spektakl, otwarto skwer Rozmarek w obecności Prezydenta RP no i cisza w mediach ogólnopolskich. Widocznie wydarzenia na prowincji, bo chyba do takiej roli upadł Kalisz nie zasługują na ogólnopolski przekaz. Zabrakło wyobraźni Włodarzom Miasta jak wypromować to wydarzenie. Może myśleli że samo przez się wypromuje. Są pracownicy odpowiedzialni za kontakty z mediami i chyba powinni się orientować jakie są uwarunkowania i koszty zaistnienia w ogólnopolskich mediach. Może dziś w mediach za wszystko trzeba płacić i należało wynająć agencję reklamową od promocji i lokowania produktów. Oglądałem w TV przekazy z obchodów rocznicy wybuchu I wojny za granicą, a o Kaliszu cisza. Przechodząc dziś koło ratusza usłyszałem fragment gorącej dyskusji starszych panów jak pokazano prezydenta promującego jabłka , a o zburzeniu miasta cisza.

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 4 sie 2014, o 17:10

Cristof pisze:Zabrakło wyobraźni Włodarzom Miasta jak wypromować to wydarzenie


Spoko :D kto się wypromował to się wypromował :D teraz tylko w najbliższych wyborach należy odpowiednio wypromować te osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy :|
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 4 sie 2014, o 18:25

No rzeczywiście, gdzie nie spojrzeć to o Kaliszu mówią... :evil:
http://www.kalisz.pl/pl/q/o-miescie/akt ... -o-kaliszu" onclick="window.open(this.href);return false;
g13k

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 4 sie 2014, o 22:55

Zrobiłem dziś parę fotek skweru Rozmarek. Po zdemontowaniu trybuny środek placu zieje pustką. Widział bym na środku placu mały wodotrysk otoczony zielenią. Mało to realne, ale jakieś gazony z kwiatkami ożywiło by to miejsce. Dziś była tam kamienna patelnia bez cienia i nikt nie korzystał z efektownych nowych ławeczek.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 4 sie 2014, o 23:02

Za 5 lat trzeba zorganizować obchody żałobne w związku z 80. rocznicą drugiej zagłady miasta, czyli oddania go pod niszczącą do dzisiaj władzę Posen.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 5 sie 2014, o 09:37

Na zdjęciach nie wygląda najgorzej, faktycznie brakuje jakiejś małej fontanny na środku. W nocy prezentuje się bardzo dobrze. Nawet nie spodziewałem się takiego efektu, więc na plus ;)
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 5 sie 2014, o 11:21

Już podczas uroczystości z Prezydentem wydawało mi się, że bez krzesełek i sceny będzie jakoś pusto.
A wystarczyłoby zrobić coś takiego:
Obrazek
g13k

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 5 sie 2014, o 11:27

Wrocław, Kuźnicza :D
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 5 sie 2014, o 23:12

Wieczorem Rozmarek wygląda urokliwie, i na prawdę bardzo mi się podoba. Ale brakuje tam życia, żadnej knajpki, czy nawet głupiej budki z lodami.
g13k

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 6 sie 2014, o 08:20

Rozmark był i jest kamienną pustynią.
Tę opinię słychać wszędzie: – Co to jest? Parking, jak ten koło teatru? I na to poszło pół miliona? Dawniej chodziły tam chociaż psy, a teraz już nikt tam nie pójdzie. Bo nikt nie chce chodzić do kamienia i betonu – mówią kaliszanie. I trzeba być głuchym, żeby ich nie słyszeć. W minioną sobotę prezydent RP Bronisław Komorowski uroczyście otworzył nowe miejsce pamięci w Kaliszu – u zbiegu ulic Targowej i Przechodniej

Autorem idei i koncepcji zagospodarowania skweru jest prezydencki doradca Ryszard Bieniecki, odpowiedzialność za oprawę plastyczną wziął na siebie Wojciech Stefaniak, architektami Rozmarku są Tadeusz i Filip Wiekierowie, głównym wykonawcą firma Ekolas, a podwykonawcą Zakład Budownictwa Drogowego Brukmur. Architekci polemizują z opinią, że Rozmark jest kamienną pustynią i że nie docenili znaczenia zieleni.

http://www.zyciekalisza.pl/?str=116&id=176025" onclick="window.open(this.href);return false;

Może tym panom już podziękujemy, aby nic więcej już nie psuli w Kaliszu.

Awatar użytkownika
glootech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 31 sie 2006, o 14:44
Lokalizacja: już nie Kalisz

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: glootech » 6 sie 2014, o 13:05

Przy okazji jedna rzecz jest oburzająca jak dla mnie. Miasto miało pieniądze na wielkie widowisko z okazji rocznicy zburzenia kalisza, ale co z pomnikiem przy ulicy Podmiejskiej, przy cmentarzu żydowskim? Owszem, zostały przy nim złożone kwiaty, ale kpiną jest, że ten pomnik nawet nie został przed tym wyczyszczony!
Czy naprawdę władzom miasta nie było wstyd? To jest właśnie przejaw tej kaliskiej bylejakości, której tak wiele wokół nas ostatnio.
Gabinet Logopedyczny Logo Ruda https://logoruda.pl.

oliwiam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 6 sie 2014, o 14:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: oliwiam » 6 sie 2014, o 14:14

No jak zwykle w Polsce bylejakośc na pierwszym miejscu, no to nie Niemcy, gdzie "ordnung muss sein"...

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: milo » 6 sie 2014, o 14:52

Rozmarek jest placem miejskim a nie parkiem , stąd jak dla mnie narzekania że nie ma zieleni ( choć jest ) są typowe dla poziomu kaliskiego dziennikarstwa.
Można się czepiać do szczegółów ( np. część ławek bez oparć ) etc ale sama koncepcja jest ok.

Problemem zarówno jego jak i całego centrum Kalisza jest ....pustka.
Inaczej ten plac by funkcjonował i był odbierany , gdyby wokół niego było cokolwiek zlokalizowane
A tak jest niestety pustynią...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
INSULTER OF JESUS CHRIST
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1626
Rejestracja: 8 lut 2010, o 21:56
Lokalizacja: AUTONOMIA KALISKA

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: INSULTER OF JESUS CHRIST » 7 sie 2014, o 11:20

Obrazek
Obrazek

prezesmarcin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 26 gru 2010, o 22:54
GG: 52131071
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: prezesmarcin » 8 sie 2014, o 04:36

Niestety obchody rocznicowe istnialy medialnie tylko lokalnie i to mnie smuci. To powinno byc wydarzenie na cala Polske, tak zeby ludzie sie dowiedzieli to wydarzylo sie w Kaliszu w 1914 roku, a tak wiemy o zburzeniu Kalisza tylko lokalnie (no moze w Wielkopolsce jest taka swiadomosc-choc nie jestem do konca pewien czy aby na pewno). Zburzenie a potem odbudowa ze zniszczen to jest dla Kalisza unikalne w skali kraju, a nawet Europy to jest to co powinno sie promowac, to co powinno sie naglasniac w mediach (bardziej nawet niz Ptolemeuszowa Calisia ktorej istnienie latwo pdwazyc) i byla ku temu okazja wlasnie w rocznice zburzenia ale niestety niewykorzystana. Jak pytam znajomych z kim tobie kojarzy sie Kalisz odpowiadaja ze z najstarszym miastem w Polsce co nie jest prawda. O wielkiej tragedii miasta w wielu przypadkach nie slyszeli, ze nagle w przeciagu trzech tygodni zniknelo z mapy 70 tysieczne miasto, ze pozniej to miasto sie odrodzilo (ale niestety nie podnioslo sie z kolan po tym zniszczeniu do dnia dzisiejszego-stracilo swoj klimat o ktorym mozemy tylko pomarzyc). Niestety wladze miasta przespaly szanse na uswiadomienie Polakow ze Kalisz byl bardzo zniszczony ( a nie Warszawa ) i to wczesniej (bo 30 lat wczesniej) i ze zostal odbudowany (choc bez zachowania wielu form historycznych). To co mialo miejsce 2 i 3 sieprnia to medialna ogolnopolska klapa. Jak dla mnie w np. w telewizji publicznej (np w TVP1, TVP Historia) w te dni (moze przez caly sierpien) powinny byc filmy dokumentalne o Kaliszu (nie wiem czy jakis o odbudowie powstal-moze trzebabylo, zamiast pokazu laserow-zlecic produkcje takowego). Obchody (wybuchu pierwszej wojny swiatowej) powinny miec charakter centralny wlasnie w Kaliszu. Pobyt prezydenta powinien byc dluzszy a otwarcie skweru Rozmarek transmitowane w telewizji nietylko publicznej ale w stacjach komercyjnych np w TVN24. Niestety tego zabraklo a nastepnej szansy nie bedzie zbyt szybko.

prezesmarcin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 26 gru 2010, o 22:54
GG: 52131071
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: prezesmarcin » 8 sie 2014, o 04:39

Jadac wczoraj przez Poznan gdzies na Dabrowskiego przy Koscielnej zamaiaczyl mi bilboard inforumjacy o Suicie Feniks

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 11 sie 2014, o 21:27

Jest wzmianka o Kaliszu na łamach Onetu.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemiec ... akow/bq0w1" onclick="window.open(this.href);return false;

I taki interesujący wycinek z całego artykułu.

Pierwszą ofiarą wojny na froncie wschodnich padło "raczej nieistotne militarnie nadgraniczne miasto Kalisz", którego los stał się przykładem pruskiego okrucieństwa na ludności cywilnej. Wykorzystywała to rosyjska propaganda, zaś władze niemieckie rozpowszechniały informacje o rosyjskim okrucieństwie.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Awatar użytkownika
INSULTER OF JESUS CHRIST
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1626
Rejestracja: 8 lut 2010, o 21:56
Lokalizacja: AUTONOMIA KALISKA

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: INSULTER OF JESUS CHRIST » 12 sie 2014, o 11:45

to już się zdecydowanie lepiej zaprezentowali się Kaliscy Patrioci w sobotę pod pomnikiem ofiar zburzenia Kalisza na ul. Podmiejskiej, warto na ich stronę wejść i poszukać zdjęć

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3259
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 23 sie 2014, o 13:46

Kalisz Feniks. Znamy dokładne wydatki obchodów setnej rocznicy zburzenia miasta
W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami na temat kosztów obchodów jubileuszu Kalisz-Feniks 1914-2014, przesyłam faktyczne dane na ten temat. Poniżej podaję szczegółowe rozliczenie obchodów, wraz z rozbiciem na źródła finansowania i kosztami każdego wydarzenia - napisała Iwona Cieślak z Biura Informacji Miejskiej
UM w Kaliszu w specjalnym komunikacie prasowym.

Kalisz Feniks 1914 - 2014. Znamy dokładne wydatki obchodów setnej rocznicy zburzenia miasta
I. Budżet Pełnomocnika Prezydenta przy Kancelarii Prezydenta Miasta
1. Realizacja wystaw plenerowych:
a) Wystawa w przestrzeni miejskiej „Kalisz. Sierpień 1914” – 124.138,98 zł,
b) Wystawa na Złotym Rogu „Odbudowa Kalisza po zburzeniu miasta w 1914 r.” - 12.949,44 zł,
c) Projekt ulotek i zaproszeń na otwarcie wystaw oraz druk i montaż kalendarium obchodów – 3.210,30 zł.
2. Dni Pamięci:
a) Widowisko multimedialne „I narodzę się znowu. Jak Feniks” – 110.147,60 zł,
b) Otwarcie skweru historycznego Rozmarek z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – 10.699,77 zł,
c) Realizacja materiałów promujących, informujących i zapraszających na Dni Pamięci (projekt, druk) – 17.949,59 zł,
d) Realizacja kampanii reklamowej o zasięgu lokalnym i regionalnym w telewizji, radiu, internecie i prasie - 20.328,46 zł,
e) Pozostałe wydatki związane z realizacją Dni Pamięci, m. in. wynajem agregatów prądotwórczych, ochrona, zabezpieczenie medyczne – 9.564,19 zł.

3. Realizacja koncertu plenerowego Feniks:
a) Realizacja materiałów promujących, informujących i zapraszających na koncert (projekt, druk) – 7.862,16 zł,
b) Realizacja kampanii reklamowej o zasięgu lokalnym i regionalnym w telewizji, radiu, internecie i prasie – 12.987,87 zł.
Ogółem 329.838,36 zł

II. Budżet Kancelarii Prezydenta Miasta
1. Projekt logo obchodów 100 rocznicy zburzenia Kalisza – 4.000,00 zł.
2. Koncepcja i projekt realizatorski:
- wystawa w przestrzeni miejskiej „Kalisz. Sierpień 1914”,
- wystawa na Złotym Rogu „Odbudowa Kalisza po zburzeniu miasta w 1914 r.”,
- aranżacja Głównego Rynku na potrzeby zabawy edukacyjnej dla dzieci „Zbuduj mnie - Twój Kalisz” - 24.600,00 zł.
3. Realizacja zabawy edukacyjnej dla dzieci „Zbuduj mnie - Twój Kalisz” na Głównym Rynku – 29.950,50 zł
4. Renowacja klocków i siedzisk ławek oraz wykonanie nowego baneru zabawy edukacyjnej dla dzieci „Zbuduj mnie - Twój Kalisz” na Głównym Rynku – 10.381,20 zł
5. Materiały promujących projekt Kalisz-Feniks (torby foliowe, torby papierowe, teczki, flagi) – 21.842,50 zł.
6. Wydatki związane z realizacją dwóch wystaw: „Kalisz. Sierpień 1914” oraz „Odbudowa Kalisza po zburzeniu miasta w 1914 r.” (druk ulotek i zaproszeń, zakup plansz, przygotowanie inscenizacji historycznej na otwarcie, reklama w Radio Centrum) – 8.905,74 zł
Ogółem 99.679,94 zł

III. Budżet Wydziału Kultury
1. Filharmonia Kaliska – 300.000 zł: Koncert Plenerowy SUITA "FENIKS".
2. Miejska Biblioteka Publiczna - 80.000 zł:
- Sesja historyczna "Przyodziany klęski chmurą i ognia purpurą" Kalisz w 1914 roku. (20.000 zł),
- Święto Książki (30.000 zł)
- Wydawnictwo "Miasto ponad ogień i czas. Echa katastrofy kaliskiej" A.Błaszczyk (30.000 zł)
3. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina – 22.000 zł: Polsko – angielska strona Galerii Sztuki – ARTYŚCI KALISCY – "Siła tworzenia silniejsza niż siła niszczenia"
4. Muzeum Okręgowe Ziemii Kaliskiej – 50.000 zł: Wystawa "Gdy dymy opadły, został wielki cmentarz, wymarła ruina...."
5. UAM WPA - 28.000 zł: Mosty Sztuki Kalisz 2014.
Ogółem 540.000 złotych

Podsumowanie: koszt realizacji projektu Kalisz Feniks 1914-2014: 969.518 złotych

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/ka ... id,tm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

prezesmarcin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 26 gru 2010, o 22:54
GG: 52131071
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Rocznica zburzenia Kalisza

Nieprzeczytany post autor: prezesmarcin » 27 sie 2014, o 14:38

Na Rozmarku znajdywuje sie zberzczerzczona przez wykonawcuw tablica. Rece opadaja jak nie mozna tak prostej rzeczy zrobic dobrze.

ODPOWIEDZ