MBP zaprasza ...spotkanie z prof.A.Buko

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 gru 2009, o 17:48

Chłopaki już napisały, że warto było być na tym spotkaniu.
Prof.Buko powiedział, że zapewne dziwimy się dlaczego to Gniezno, a nie Kalisz zostało pierwszą stolicą Polski.Przypuszcza się, że było to spowodowane wielki znaczeniem Gniezna jako ośrodka religijnego.I kaliszanie mogliby spotkac się z ostra reakcją, gdyby zechcieli umniejszyć jego rangę.Odnosnie miejsca kultu padło bardzo ciekawe pytanie od słuchacza z Kalisza.Wspomniał on mianowicie o Chełmcach jako najwyższym wzniesieniu w okolicy(dawniej właśnie wzniesieni były często wybierane na miejsca kultu).Prof.wydał się bardzo zainteresowany tą teorią.Zwłaszcza, że jak powiedział miescowości takie Chełmża, czt Chełmno(ma nadzieję, że nie przekręciłem za bardzo) w dawnych czasch były to miejsca kultu.A więc może Chełmce też spełniały w dawnych czasach taka rolę.Prof. Baranowski wspomniał, że na razie ie ma żadnych przesłanek, aby tak mysleć.Ale tak sobie myslę skoro tam nie było żadnych badań archeologicznych, to sprawa jest otwarta i g0dna uwagi.
Po wykładzie sam zadałem prof. Buko kilka pytań.Między innymi jakie są sznase, że przodkowie Mieszka(dziad, pradziad)pochodzą z Kalisza skoro podobno podbilismy te tereny.Mieszko dostał w spadku w miarę dobrze rozwiniete pańswtwo plemienne, a więc jego przodkowie musieli miec znaczącą pozycję o zostac pochowani bogato jak przystało na władców.Znalezienie ich grobów w Kalisz, lub okolicach tylko by potwierdziło teorie prof.Buko, ale tak sobie tylko myślę.
Prof. Buko odpowiedział, że na razie nie ma takich badań, ale wspomniał, że w najbliższych latach mogą zostać podjete takie kroki.
Kolejne pyatnie dotyczyło, gdzie sa pochowanie Mieszko I i Chrobry.Bo z poznańskich , gazet, stron internetowych, czy tez poznanskiego teletopie.Można się dowiedzieć, ze ów pierwsi historycznie udokumentowani władcy Polski spoczywają w katedze w Poznaniu.Prof. Buko powiedział, ze to zwykłe gadanie, ponieważ nie ma to ŻADNYCH DOWODÓW.To się dopiero nazywa propaganda i fałszowanie historii.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 15 gru 2009, o 18:03

Co do Chełmc.
W książce Pawła Andersa "Województwo kaliskie" z 1983 r. jest notka dotycząca tej miejscowosci :
"Pierwotnie Chełmce były własnością biskupów poznańskich , a póżniej przez wiele lat należały do miasta Kalisza.
Pierwsza wzmianka pochodzi z 1330 r. , aczkolwiek o starszej metryce świadczy odkopana na wschodnim stoku wzgórza osada z XI-XII w.
Nazwa wsi pochodzi od chełm=wzgórze i w dawnych czasach miałą też postać Chelmiec."

Wynika z tego , że przed 1983 r. były prowadzone tam jakies prace archeologiczne , o których nie wiedzą kaliscy archeolodzy.
Dendrochronolgię zaczęto wykorzystywac w Polsce w latach 90-tych XX w. , więc powtóne przebadanie znalezisk może rzucić nowe światło na datę osady.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 15 gru 2009, o 20:25

Pewnie, bo nie wyobrażam sobie by przyjaciel św.Wojciecha - Mieszko - nie chciał spocząć w Katedrze gnieżnieńskiej na Wzgórzu Lecha.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 15 gru 2009, o 20:32

Co ważne, a mało (chyba) wiadome, miejscami tzw. wiecznego spoczynku władców Polski i Wielkopolski są w Wielkopolsce jej dwa miasta stołeczne (żeby nie było krzyków, podaję w porządku alfabetycznym): Kalisz i Poznań.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 15 gru 2009, o 23:22

No jeszcze jedna ciekawa sprawa o której wspomniał prof. Buko.Mianowicie prof. wymienił iasta, które od przeszło 1000 lat w histrorii Polski dogrywały i nadal ogrywają rolę.Takich miast jest niewiele.Podam je nie alfabetycznie tylko według sympatii :) Kalisz, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Poznań.Co prawda Kalisz odstaję od tej czołówki, ale nadal jest znaczącym ośrodkiem.Kiedy wiele innych przestało istnieć, lub są obecnie mało znaczącymi ośrodkami.To chyba coś znaczy.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 15 gru 2009, o 23:35

I wymienił tylko 6 takich miast?
Mam dosyć tego miasta, Czerwono-czarnej mafii. (T.Love, „King”, 1992)
Tu są wInwestycje.pl, heheszki się skończyły. (14 czerwca 2020)

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 15 gru 2009, o 23:49

Hipoteza prof. Buko jest oczywiście dla nas miła dla ucha , należy jednak brać pod uwagę że jest to nadal hipoteza , a nie przyjmować ją za pewnik. Prace archeologiczne nie stoją w miejscu , będą pojawiały się nowe odkrycia i być może ta hipoteza zostanie zweryfikowana pozytywnie ; na razie jednak obracamy się w sferze przypuszczeń.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 16 gru 2009, o 00:04

Tak.Choć nie jestem pewien Szczecina.
Milo doskonale zdaję sobie sprawę, ze to na razie teoria.I wszystko może się jeszcze zmienić.Dlatego uważam, że zabudowa Starego Miasta i Zawodzia na pczatku lat 90.XX wieku bez badań archeologicznych to skandal.Sadzę, że dokładne badania wiele wniosłyby do tej teorii.
Pamiętaj Milo jeszcze kilkanaście, no może kilkadziesiąt lat temu był ogrom głosów, że Calisia to nie tylko Kalisz.A nawet padały głosy, że nawet nie leżała na terenie Polski.Dzis słychac coraz więcej głosów, że Calisia Ptolemeusza nie tylko znajduje sie na terenie współczesnej Polski, ale, że należy ja utożsamiać z Kaliszem.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 16 gru 2009, o 00:21

K-man pisze:Pamiętaj Milo jeszcze kilkanaście, no może kilkadziesiąt lat temu był ogrom głosów, że Calisia to nie tylko Kalisz.A nawet padały głosy, że nawet nie leżała na terenie Polski.Dzis słychac coraz więcej głosów, że Calisia Ptolemeusza nie tylko znajduje sie na terenie współczesnej Polski, ale, że należy ja utożsamiać z Kaliszem.
Ja byłbym ostrożny z Calisią....
Dopóki nie odnajdziemy tu inskrypcji rzymskiej jak ta w Trenczynie , to jest to nadal teoria ; i wcale nie jest tak , że dziś przyjmuje się powszechnie że Calisia=Kalisz a dawniej było odwrotnie.
Poza tym - jezeli Calisia to Kalisz to jeszcze mamy druga miejscowość w Polsce czyli Setidava...

http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/G ... /2/10.html

W tym linku są przytoczone miejscowości i ich współrzędne geograficzne podane przez Ptolemeusza.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 16 gru 2009, o 00:34

ww pisze:I wymienił tylko 6 takich miast?
Powiedział, że takie miasta można policzyć na palcach jednej ręki. Nie przypominam sobie czy je wymienił.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 16 gru 2009, o 16:17

Mój błąd.Przepraszam patrzyłem na dzisiejsze duże miasta, oraz ich historię i uznałem, ze to właśnie one.W zresztą w czasie całego wykładu padały zresztą nazwy takich miast, jak Poznań, Szczecin, Kraków, czy Wrocław.Może dlatego uznałem, że prof.ma na mysli te miasta.Jeszcze raz przepraszam.Pisałem z pamięci.
A tu z Życia Kalisza fragment, który to wyjaśni, przynajmniej po części.
Dla nas istotne jest coś innego. - Wcześniej nikt nie myślał o Kaliszu jako w kontekście poczatków państwa polskiego, co najwyżej kontekście Szlaku Bursztynowego.Zaczęło się to zmieniać dopiero po badanich dendrochronologicznych.Kalisz ma co najmniej 1100 lat nieprzerwanej historii i wysokiej rangi.Ile jest takich miast w Polsce, mozna policzyc na palcach jednej ręki.Na pewno Kraków, ale już nie Gdańsk(mój błąd), nie Sandomierz i nie Przemyśl.Moi koledzy archeolodzy z Kalisza mają bardzo niewdzięczne zadanie.Wszystko, co robią, odbywa się w cieniu i opozycji do silnego ośrodka pożnańsko-gnieżnieńskiego.Nie brakuje publikacji, w których Kalisz jest degradowany nawet do XI wieku.My tylko przywracamy tę range, jaka Kalisz miał w poczatkach pańswta polskiego - podsumował prof.Andrzej Buko.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 17 gru 2009, o 12:39

K-man, ,,następną razą'' weż ze sobą daktafon , jak red. Kordes :).
Ostatnio zmieniony 5 sty 2010, o 15:33 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 23 gru 2009, o 12:32

Nie wiem, gdzie to wrzucić.A więc wrzucam tu http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobi ... rolow.html
Jestem dość zdiwiony, że ały ZYwieć ma takie skarby u siebie w muzeum, a nasze kaliskie śa w Poznaniu, Łodzi i Warszwie.Dla mnie to bez sensu, zwłaszcza, że kaliskaie archiwum pańswtowe po przeniesieniu na ul.Poznańską spełnia normy do przetrzymywania starych dokumentów.Jak wyczytałem w gazecie winne sa temu przepisy.Mam nadzieję, ze jednak nasze archiwum będzie się starało sprowadzić do Kalisza stare dokumenty związane z naszym miaste i regionem.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 23 gru 2009, o 13:14

Archiwalia kaliskie miały dużo mniej szczęścia, padały łupem pożarów, powodzi i ... przenosin w coraz to inne miejsca , a to do Poznania, a to do Warszawy czy do Łodzi. A teraz szukaj wiatru w polu. W Żywcu , w tamtejszym Pałacu Habsburgów był nawet apartament przygotowany dla ks.Krystyny z Habsburgów, a u nas zostało tylko troche ruin zamkowych i zaniedbane zabudowania pojezuickie.To jest dzisiaj juz 86 letnia księzna Maria Krystyna Habsburg

http://www.nsik.com.pl/zdjecia/oferty/2 ... 144832.jpg

a tutaj mozna o niej poczytać :

http://www.nsik.com.pl/index.php?t=of&_id=263

Lecz to wcale nie znaczy, że nie powinniśmy w sprawie kaliskich archiwaliów założyć oddzielnego wątku i starć się o nie przez cały czas, i gdzie tylko się da by je pozyskać na powrót do Miasta.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 5 sty 2010, o 11:01

Tylko z kronikarskiej powinności informuję , ze pobyt prof. Buko w Kaliszu ,z pewnym co prawda poślizgiem odnotowały media poznańskie
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/27 ... ,id,t.html

Ciekawe czy będa jakieś komentarze oburzonych ;-)
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 5 sty 2010, o 11:44

Możliwe, choć gdyby to było na gazeta.pl na pewno byłoby gorąco :)
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 sty 2010, o 12:32

Milo napisał :
Ciekawe czy będa jakieś komentarze oburzonych
_________________
Nie sądzę, wszak obie profesorki na słowa,,Kalisz wczesnośredniowieczny"" nabierają wody w usta i milczą jakby Kalisza wogóle nie było w historii Polski.
Prof.Buko zachował się podczas wykładu w MBP bardzo elegancko i nawet słowem nie uskarżał się na obie Panie. Szanuje ich badania, lecz ma swoją teorię napewno bliską nam kaliszanom. Podziękowaliśmy Panu Profesorowi za Jego stanowisko i uścisnęliśmy Jego dłoń. Specjalne podziękowania należą się też dr. St.Baranowskiemu. Życzę Mu wytrwałości i pięniędzy na dalsze poszukiwania korzeni Kalisza.
Ostatnio zmieniony 5 sty 2010, o 15:34 przez sobieray-3, łącznie zmieniany 1 raz.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ww
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1723
Rejestracja: 1 sty 2006, o 11:21
Lokalizacja: Rypinek/Pomorzany/Wilda

Nieprzeczytany post autor: ww » 5 sty 2010, o 14:21

Medium ("Głos Wielkopolski") jest poznańskie, ale dziennikarz (Bożena Szal-Truszkowska ) jest kaliski. I Szal jak zwykle napiała artykuł, jakby pisała bajkę dla młodocianych członków kółka zainteresowań, w dodatku okraszoną pretensjonalnymi wykrzyknikami. A wykrzykniki nic tu nie pomogą. Wieje z tego artykułu niepewną siebie, przaśną, zakompleksioną prowincją. Niestety.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 5 sty 2010, o 15:32

A ilu tu w Kaliszu mamy takich ,,przedemerytów'' ? Multum. Trzymają się kurczowo stołków i nie ustapią miejsca zdolnej młodzieży.Możemy zacząć wyliczankę :), ale po co jątrzyć? Każdemu mija jego najlepszy czas, taka jest kolej rzeczy.

ODPOWIEDZ