Kaliskie organizacje pozarządowe

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Panmik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 13 lis 2010, o 20:53
Lokalizacja: Tyniec

Nieprzeczytany post autor: Panmik » 24 maja 2011, o 23:25

Będzie o mniejszościach religijnych m.in o Żydach czyli "członkach narodu ukształtowanego na gruncie wspólnej religii mojżeszowej, tradycji i obyczajów, wywodzącego się ze starożytnej Judei".
Czekam na jasne kryteria oddzielające Żyda od żyda, żebyśmy wiedzieli o czym mówimy, bo przypadkiem będziemy mówić o żydach a nie o Żydach. Fajnie by było wiedzieć.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 maja 2011, o 10:04

Fajnie by było widzieć o różnicach pomiędzy katolikami, polskokatolikami czy mariawitami, o kościele ormiańskim czy koptyjskim. Warto też poznać róznice pomiędzy prawosławiem, unitami czy grekokatolikami. Problematyka też dotyczy róznych odłamów protestanckich. Z Koptami, to może przesadziłem, bo powinniśmy chyba ograniczyć się do religii występujących na terenie Kalisza i Kaliskiego( guberni kaliskiej ?).
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 25 maja 2011, o 10:35

Oczywiście, że warto, ale to temat na odrębne warsztaty

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 25 maja 2011, o 12:50

sobieray-3 pisze:Fajnie by było widzieć o różnicach pomiędzy katolikami, polskokatolikami czy mariawitami, o kościele ormiańskim czy koptyjskim. Warto też poznać róznice pomiędzy prawosławiem, unitami czy grekokatolikami. Problematyka też dotyczy róznych odłamów protestanckich. Z Koptami, to może przesadziłem, bo powinniśmy chyba ograniczyć się do religii występujących na terenie Kalisza i Kaliskiego( guberni kaliskiej ?).
Jeszcze w czasach województwa kaliskiego napisałem cykl artykułów nt. wszystkich wyznań, czyli zarejestrowanych kościołów. Było tego kilkanaście. Warto pamiętać, że, jeśli chodzi o protestantów, w samym Kaliszu swoje świątynie mają nie tylko luteranie, ale także zielonoświątkowcy i baptyści.
Przed kilkuset laty przez miasto i okolice przewinęli się także Tatarzy, z których część osiadła, np. we wsi Dobrzec. Z czasem przyjęli religię chrześcijańską i rozpłynęli się w polskim żywiole, ale pamięć o nich jest kultywowana.

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 25 maja 2011, o 16:45

Najlepsze materiały o tzw. "innych wyznaniach" miało MO - wszystko poszło do IPN.
Była specjalna sekcja opracowująca "innych" - co ciekawe dla funkcjonariuszy katolicy byli "swoi". Coroczne sprawozdania i statystyki, opisy rytuałów i specyfika środowiska.
Kilka prac magisterskich oficerowie napisali na ten temat:))

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 maja 2011, o 18:14

mirza pisze: Jeszcze w czasach województwa kaliskiego napisałem cykl artykułów nt. wszystkich wyznań, czyli zarejestrowanych kościołów. Było tego kilkanaście. Warto pamiętać, że, jeśli chodzi o protestantów, w samym Kaliszu swoje świątynie mają nie tylko luteranie, ale także zielonoświątkowcy i baptyści.
Przed kilkuset laty przez miasto i okolice przewinęli się także Tatarzy, z których część osiadła, np. we wsi Dobrzec. Z czasem przyjęli religię chrześcijańską i rozpłynęli się w polskim żywiole, ale pamięć o nich jest kultywowana.
Protestanckich jest jeszcze ze 2-3 więcej - min. przy Towarowej (po Modelanie). Mirzo, gdzie były publikowane Twoje artykuły? Warto do nich sięgnąć. Pewnie w ,,ZK'' lub ,,Południowej Wielkopolsce''?
OZ Tatarami w Kaliskiem jeszcze nigdy się nie zetknąłem. Czyżby rozpuszczono tu jakąś chorągiew? Hmmm, chociaż ...
GOSZCZANÓW ( ... ) Wieś od tego czasu stała się bardzo jednolita. Historycznie teren ten związany jest z Wielkopolską. W epoce oświecienia XVII-XVIII w. osadzono w okolicy Tatarów, zajmujących się hodowlą koni
http://pl.wikipedia.org/wiki/Goszczan%C3%B3w

ale to tylko ,,nibyencyklopedia''?
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 25 maja 2011, o 18:49

Osada tatarska była także pod Sieradzem we wsi Monice.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 maja 2011, o 19:13

Nigdy nie słyszałem o osadach tatarskich w u nas regionie. Mirza podaj więcej info. jak możesz.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 25 maja 2011, o 19:36

Euroazja pisze:Osada tatarska była także pod Sieradzem we wsi Monice.
Wiem, że kiedyś tam, w Monicach przy dwóch karczmach rozdwajał się Trakt Solny. Było to jednak znacznie wcześniej zanim, osadzono tam Tatarów.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 25 maja 2011, o 19:43

Podsieradzkie wsie: Monice, Kłocko i Jeziory to dawne wsie królewskie, w których w XVI wieku osiedlano Tatarów obok ludności rodzimej.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 26 maja 2011, o 22:22

K-man pisze:Nigdy nie słyszałem o osadach tatarskich w u nas regionie. Mirza podaj więcej info. jak możesz.
W Dobrzecu do dziś część dawnej wsi nazywana jest Małaszkowizna, od nazwiska Małaszek. Od I wojny światowej Małaszków nie ma, bo cztry siostry wyszły za mąż a brat wyemigrował. W rodzinie Małaszków z pokolenia na pokolenie przekazywano informację o tatarskich przodkach. Coś na ten temat miał b. sołtys śp. Każmierczak, bo kiedyś się zgadaliśmy, ale nie przekazał mi szczegółów.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 26 maja 2011, o 23:16

Dzięki Mirza. Bardzo ciekawa historia. Szkoda, że ta mało info.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 26 maja 2011, o 23:33

Kiedy i jak? Moze potrzebny jest jakis ,,decor''?

ODPOWIEDZ