Kaliskie organizacje pozarządowe

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Kaliskie organizacje pozarządowe

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 23 maja 2011, o 11:44

Organizacji pozarządowych jest w Kaliszu sporo. Bardzo często działają na różnych polach, współdziałają ze sobą dla dobra miasta.
Dlatego dzisiaj powiadamiam szanownych państwa o wspólnym działaniu trzech kaliskich organizacji. Projekt "Kalisz wielokulturowy" stworzony jest dla licealistów. Zapraszam do czytania :)

http://fzp.net.pl/zaproszenia/warsztaty ... okulturowy
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 23 maja 2011, o 13:22


mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 23 maja 2011, o 15:39

"Warsztaty skoncentrują się na mniejszościach religijnych, które w przeszłości były istotnymi uczestnikami życia społecznego Kalisza: Żydach, grekokatolikach i prawosławnych oraz ewangelikach."

Albo: żydach, grekokatolikach, prawosławnych, ewangelikach; albo: Żydach, Rosjanach, Ukraińcach, Macedończykach, Niemcach, Austriakach.

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 23 maja 2011, o 17:01

Nie ma żyda (w sensie religijnym) bez narodowości (Żyda), więc wprowadzono zasadę pisania z wielkiej litery - np. w przedwojennym „Podręcznym słowniku języka polskiego” M. Arcta, w „Słowniku wyrazów kłopotliwych” M. Bańki i M. Krajewskiej (PWN, Warszawa 1996).

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 23 maja 2011, o 17:23

Euroazja pisze:Nie ma żyda (w sensie religijnym) bez narodowości (Żyda), więc wprowadzono zasadę pisania z wielkiej litery - np. w przedwojennym „Podręcznym słowniku języka polskiego” M. Arcta, w „Słowniku wyrazów kłopotliwych” M. Bańki i M. Krajewskiej (PWN, Warszawa 1996).
Nie wiem kiedy i kto wprowadził tę zasadę, ale "Żyda" i "żyda" rozróżniają nadal zarówno współczesny słownik języka polskiego, jak i słownik ortograficzny.
Pierwsze zdanie również nie jest prawdziwe: a Felaszowie? Poza tym nadal można spotkać Polaków wyznania mojżeszowego, a więc żydów a nie-Żydów.

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 23 maja 2011, o 17:31

Panie Mirza, jeśli ktoś jest z wyznania żydem to jest Ż y d e m - w tym przypadku nie da się tego rozdzielić.

Staszek Krajewski wspaniale to kiedyś wytłumaczył na przykładzie osób przechodzących konwersję a nie mających pochodzenia żydowskiego.

Jeśli ma Pan z tym problem, proszę do profesora Miodka napisać.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 23 maja 2011, o 18:27

Euroazja pisze:Panie Mirza, jeśli ktoś jest z wyznania żydem to jest Ż y d e m - w tym przypadku nie da się tego rozdzielić.

Staszek Krajewski wspaniale to kiedyś wytłumaczył na przykładzie osób przechodzących konwersję a nie mających pochodzenia żydowskiego.

Jeśli ma Pan z tym problem, proszę do profesora Miodka napisać.
Ależ ja nie mam z tym problemu. Generalnie nie mam problemów z ortografią, tym bardziej że muszę czytać i poprawiać czyjeś teksty. Dla jednych, jeśli chodzi o pisownię, wyrocznią jest słownik, dla innych Staszek Krajewski.

I jeszcze raz zapytam o Felaszów. Oni są żydami, ale nie Żydami. Etnicznie bliżej im do różnych plemion wyznających islam, niż do Żydów. Jak to wyjaśnia Staszek Krajewski?

Awatar użytkownika
Gumiś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6804
Rejestracja: 23 mar 2008, o 21:41
Lokalizacja: Tylko Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Gumiś » 23 maja 2011, o 20:41

Dla rozwiania Waszych wątpliwości.....

http://www.jewish.org.pl/index.php/pl/o ... ydem-.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kto_jest_%C5%BBydem%3F

http://www.iluminaci.pl/religie/judaizm/kto-jest-zydem

http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/ack/118 ... st-zydem-/

Kłócicie się a daleko szukać nie trzeba......niemiło się czyta jak się kłócicie pomiędzy sobą.Zakończcie już te spory i dojdżcie do porozumienia.
Gumiś
Bez historii jesteśmy nikim,nikt o nas nie będzie pamiętał,przeminiemy jak pora roku........

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 23 maja 2011, o 22:25

mirza pisze:
Ależ ja nie mam z tym problemu. Generalnie nie mam problemów z ortografią, tym bardziej że muszę czytać i poprawiać czyjeś teksty. Dla jednych, jeśli chodzi o pisownię, wyrocznią jest słownik, dla innych Staszek Krajewski.
Przecież podałam dwa słowniki - z czytaniem też problemy;)

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 23 maja 2011, o 22:27

Gumiś to nie kłótnia,
padło pytanie, więc padła odpowiedż.

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 23 maja 2011, o 22:43

mirza pisze:I jeszcze raz zapytam o Felaszów. Oni są żydami, ale nie Żydami. Etnicznie bliżej im do różnych plemion wyznających islam, niż do Żydów. Jak to wyjaśnia Staszek Krajewski?
Nie wiem co Staszek Krajewski na ten temat, bo z nim o tym nigdy nie rozmawiałam, ale mam przyjaciółkę, która zajmowała się tą aliją a i sama dzięki niej poznałam Felaszów w Izraelu.
Sprawa wygląda tak, że "czarni Żydzi" od początku powstanie Izraela starali się tam wyjechać. Niestety dopiero na początku lat 70-tych naczelni rabini Izraela (aszkenazyjski i sefardyjski) wydali oświadczenie, że Felaszowie są „prawdziwymi Żydami” i przysługuje im prawo powrotu do Erec Izrael. Dzięki temu były dwie alije. Ci, którzy przybyli do Izraela przechodzą "odnowienie wiary" i są pełnoprawnymi Żydami (w sensie narodu i religii).

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 24 maja 2011, o 08:30

Gumiś pisze: Kłócicie się a daleko szukać nie trzeba......niemiło się czyta jak się kłócicie pomiędzy sobą.Zakończcie już te spory i dojdżcie do porozumienia.
Ależ ja się nie kłócę. Po prostu mam zawodową awersję do błędów, także ortograficznych i jeśli ktoś ma z tym problem, chętnie dzielę się radą.
W Polsce wyrocznią ws. pisowni jest Komisja Kultury Języka PAN a nie przedwojenny słownik. Zasady przez nią opracowane można znależć zarówno w Słowniku ortograficznym PWN, jak i w Słowniku języka polskiego PWN. W pierwszym z nich można wyczytać: Żyd (=członek narodu), ale: żyd (=wyznawca judaizmu).
W drugim: Żyd - członek narodu ukształtowanego na gruncie wspólnej religii mojżeszowej, tradycji i obyczajów, wywodzącego się ze starożytnej Judei itd; żyd - wyznawca judaizmu.
Jeśli kto tego nie przyjmuje do wiadomości, to jego sprawa, ale niech nie przekonuje, że ma rację, bo jej nie ma.

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 24 maja 2011, o 08:55


Panmik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 13 lis 2010, o 20:53
Lokalizacja: Tyniec

Nieprzeczytany post autor: Panmik » 24 maja 2011, o 13:45

No więc nawet przyjmując wykładnię słownikową, dlaczego Pan Mirza uważa, że jest tu jakikolwiek błąd?? Skoro "Żyd - członek narodu ukształtowanego na gruncie wspólnej religii mojżeszowej, tradycji i obyczajów, wywodzącego się ze starożytnej Judei" to właśnie o nich będzie na tych warsztatach. Problemem nie jest ortografia tylko Pańska interpretacja.
Będzie właśnie o: "Żydach, grekokatolikach i prawosławnych oraz ewangelikach".

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 maja 2011, o 14:08

Czy nie większym problemem jest brak na tych Warsztatach przedstawicieli religii katolickiej i prawosławia. To jest jaka s zwykła ,,niedoróbka;;. :( Chętnie bym tam widfział przesympatycznego o.Zdzisława Pałubickiego SJ /tel.502 205 325/ .
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 24 maja 2011, o 14:25

Panmik pisze:No więc nawet przyjmując wykładnię słownikową, dlaczego Pan Mirza uważa, że jest tu jakikolwiek błąd?? Skoro "Żyd - członek narodu ukształtowanego na gruncie wspólnej religii mojżeszowej, tradycji i obyczajów, wywodzącego się ze starożytnej Judei" to właśnie o nich będzie na tych warsztatach. Problemem nie jest ortografia tylko Pańska interpretacja.
Będzie właśnie o: "Żydach, grekokatolikach i prawosławnych oraz ewangelikach".
To nie ja napisałem: "Warsztaty skoncentrują się na mniejszościach religijnych", lecz organizatorzy.

Awatar użytkownika
AlixVonHessen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 469
Rejestracja: 6 cze 2010, o 16:57
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: AlixVonHessen » 24 maja 2011, o 14:41

W dalszym ciągu pisze się to wielką literą
'Człowiek bez wiedzy o przodkach jest pusty i martwy' - M. Łącki

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 24 maja 2011, o 18:43

sobieray-3 pisze:Czy nie większym problemem jest brak na tych Warsztatach przedstawicieli religii katolickiej i prawosławia.
Prawosławie będzie.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 24 maja 2011, o 20:32

Aile kosztuje wstęp dla uczniów ,,3Wieku'' :wink:. Jakby co , to u mnie 2 Koperniki w zbiorach rodzinnych leżą!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Euroazja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 21 gru 2010, o 17:34
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: Euroazja » 24 maja 2011, o 22:42

Wstęp nic nie kosztuje:) a każda para rąk do pracy jest bezcenna!!!

ODPOWIEDZ