Zagłębie miedziowe w południowej Wielkopolsce ?

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Zagłębie miedziowe w południowej Wielkopolsce ?

Nieprzeczytany post autor: milo » 2 cze 2011, o 18:18

Nie wygląda to na żart primaaprilisowy , z drugiej strony nawet gdy zostaną znalezione złoża to ich wydobycie może być nieopłacalne ale...może być ciekawie.

Południowa Wielkopolska stanie się wkrótce areną wielkich poszukiwań. Chodzi o zalegające w ziemi złoża rud miedzi i srebra. Ministerstwo Środowiska już kilka tygodni temu wystąpiło o koncesję na prowadzenie badań w tym regionie.
Obszar, którym są zainteresowani geolodzy roboczo nazwany został ,,Sulmierzyce'', ale znacznie wykracza poza granice tego miasteczka. W części dolnośląskiej obejmuje gminy Cieszków, Krośnice i Milicz w powiecie milickim oraz Twardogórę w powiecie oleśnickim. Znacznie większa jest część wielkopolska, którą tworzy m.in. cały powiat ostrowski wraz z samym miastem. Do tego dochodzą gminy Ostrzeszów, Mikstat, Krotoszyn, Sulmierzyce i Zduny.
Cała powierzchnia obszaru objętego koncesją wynosi 1051 km kw.
http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/93 ... 661f,1,3,4
Gdyby rzeczywiście rozpoczęto wydobycie to biorącpod uwagę obszar Kalisz stałby się dodatkiem do Ostrowa...
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 2 cze 2011, o 18:54

No to ja dziękuję - Ostrowo Clondike :)! Już widze ten krajobraz księżycowy na obszarze poeksploatacyjnym. Pokazywali niedawno w TV taki krajobraz ,,połubkowy'' w USA. Jeden wielki horror, tylko amerykanóm obszarów nie brakuje. Nadaje sie tylko do kręcenia filmóe katasroficznuch.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 2 cze 2011, o 19:04

sobieray-3 pisze:Już widze ten krajobraz księżycowy na obszarze poeksploatacyjnym. Pokazywali niedawno w TV taki krajobraz ,,połubkowy'' w USA. Jeden wielki horror....
A co to ma wspólnego z łupkami ?
Wydobycie jest prowadzone metodą głębinową , znaną z okolic Lubina czy Polkowic.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 2 cze 2011, o 19:08

No to będą inne czorty ... stawy poflotacyjne i tąpnięcia. Tutaj pisze sama gmina Rudna o sobie, tak na okrągło, by zupełnie nie wypłoszyc mieszkańców :
( ... ) Potencjalnym żródłem surowców naturalnych, w tym również rzadkich pierwiastków, jest zbiornik odpadów flotacyjnych „ Żelazny Most ”[2]. Zajmuje on powierzchnię około 16 km2 w obrębie gmin Rudna, Polkowice i Grębocice. Gromadzone są w nim odpady z Zakładów Wzbogacania Rud „ Lubin ‘’, „Polkowice’’, „ Rudna KGHM Polska Miedż S.A. ‘’. Stanowi ważne ogniwo w produkcji miedzi. Dalsze istnienie przemysłu miedziowego w tym regionie wiąże się z koniecznością stałej rozbudowy zbiornika „ Żelazny Most”. ( ... ).
.

http://www.rudna.pl/index.php/gmina-rudna/o-gminie.html

Czyżby zbiornik Wielowieś Kl. miał zostać przeznacxzony na te cele?

Maciek62800
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 579
Rejestracja: 28 maja 2011, o 13:07
Lokalizacja: Zagorzynek

Nieprzeczytany post autor: Maciek62800 » 3 cze 2011, o 14:04

Gdyby rzeczywiście rozpoczęto wydobycie to biorącpod uwagę obszar Kalisz stałby się dodatkiem do Ostrowa...
No właśnie, więc lepiej jakby nic tam nie znależli, ale jeśli znajdą to byleby wydobycie było nieopłacalne.
Polak sam zeżre, a drugiemu nie da. Tak było, jest i będzie.
Marian Janusz Paździoch

Awatar użytkownika
RoyBatty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 19:57
Lokalizacja: Rypinek

Nieprzeczytany post autor: RoyBatty » 7 cze 2011, o 12:59

W Rudnej to nawet na rynku wisi tablica z bieżącym zanieczyszczeniem powietrza. Może dla uspokojenia, a może żeby mieszkańcy wiedzieli kiedy sp..ać :twisted: A co do zbiornika odpadów to mieliśmy przykład na Węgrzech czym grozi mieszkanie w pobliżu.
Generalnie wolałbym żeby wydobycie się nie rozpoczęło, większość kasy i tak KGHM zassie do Lubina, Głogowa ew. Warszawy, a skutki dla ekologii regionu mogą być opłakane.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 cze 2011, o 13:29

Całkowicie cie popieram RoyBetty tymbardziej , że kopalnia może sięgnąć Parku Krajobrazowego Dol.Baryczy, a stamtąd pochodzą moje wigilijne karpie:). Kolejki, którą ,,zrolowano'' na pocz. lat 90-tych już i tak nie odbudują do Sulmierzyc? Tereny są piękne lasy - stawy rybne - lasy i ... zbiorniki gazu gdzieś w okolicach Wierzchowic!
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Nieprzeczytany post autor: milo » 7 cze 2011, o 17:05

sobieray-3 pisze:Całkowicie cie popieram RoyBetty tymbardziej , że kopalnia może sięgnąć Parku Krajobrazowego Dol.Baryczy..
Znaczy , ze na ekologów mozna w kwesti blokady liczyć...
Tylko po co te narzekania przy KPZP na zdołowanie nas do rangi ośrodka obszaru wiejskiego , skoro to marzenie wielu - lasy ,pola , żabki , rzeczki , sielsko jak u Bogumiła Niechcica :lol:
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 7 cze 2011, o 17:56

Przypomnę Ci Milo, że sam napisałeś, że Kalisz mógłby się stać tylko dodatkiem :) Tak więc z tymi złożami to ostrożnie :)
A co do doliny Baryczy to jeden z najcenniejszcyh terenów wodno-błotnych w na świecie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 7 cze 2011, o 21:32

milo pisze:
sobieray-3 pisze:Całkowicie cie popieram RoyBetty tymbardziej , że kopalnia może sięgnąć Parku Krajobrazowego Dol.Baryczy..
Znaczy , ze na ekologów mozna w kwesti blokady liczyć...
Tylko po co te narzekania przy KPZP na zdołowanie nas do rangi ośrodka obszaru wiejskiego , skoro to marzenie wielu - lasy ,pola , żabki , rzeczki , sielsko jak u Bogumiła Niechcica :lol:
Oh Milo, yes,yes. Popierałem ich nad Rospudą i w przypadku Baryczy uczyniłbym podobnie. Wystarczy mi życie w smrodzie spalin i w otoczeniu zatrutych ogórków, kiełek, które tak lubię, a boję się wziąć do pyska''. Pamiętam, jak szwagierka robiła pomiary napromieniowania po Czarnobylu i pamiętam tą tragedię z ,,wylewką'' u Madziaraów. Widziałem Bajkał skażony przez tamtejszą ,,celulozę". Teraz dokładniej mierzę na szali. Baczniej zwracam uwagę na kwestii - ,,za i przeciw''.Ponadto mam akurat kolegów w Lubiniu Fabrycznym i Polkowicach. Jeszcze nie sprzątnęliśmy poligonów po Ruskich, chocby tego pomiędzy Świerzawą i Szprotawą. Jestem ciekaw czy w lesie zjesz jagody czy poziomki ściągając ustam prosto i z krzaczka, jak ja to robiłem :)? Dzięki Bogu narazie żadne alergie mnie się nie imają.
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wisława Szymborska

ODPOWIEDZ