Nazwy ulic i rond

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nazwy ulic i rond

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 18 mar 2012, o 19:04

Nie znalazłem takiego tematu, więc zakładam.

Na początek:
Dlaczego w Kaliszu istnieją dwie ulice o nazwie Al. Wojska Polskiego, w dodatku przecinające się pod kątem prostym na skrzyżowaniu ze światłami?

Kiedyś już proponowałem dla krótszej z tych ulic (z jednym tylko adresem) nazwę Przednia (w przeciwieństwie do pobliskiej Tylnej, chociaż z pewną dwuznacznością, bo to znaczy też wyśmienita, doskonała), ale to jak grochem o ścianę. Radni nic z tym dziwolągiem nie robią, podobnie nie nazwali też przedłużenia dłuższej z tych ulic ani obwodnicy.

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 18 mar 2012, o 21:50

Musisz pewnie spytać radnego Włodarka. Ja dorzucam kolejną ,,etatowa u;. Sawickiej , o róznym przebiegu , który zalezy od planu miasta , z którego korzystasz. Przebieg zależy od ... rocznika planu :). Najkorzystniej wygladała na tym z 1977 roku.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 18 mar 2012, o 22:41

A Saperska? Ma dwa wjazdy z Wału Piastowskiego. Też dziwnie...
g13k

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 19 mar 2012, o 06:52

Puki co są tak że w 2 ul.Graniczne
jedna na Widoku/Korczaku a 2 na Dobrzecu (Hanki Sawickiej).
kiedyś o tym wspominałem w tym temacie:
http://www.inwestycje.kalisz.pl/viewtopic.php?t=2167

Skoro mowa o ulicach to warto wspomnieć o obwodnicy Dzielnicy Szczypiorno >> a dalej miejscowości Nowe Skalmierzyce... (DK25)
Chodzi mi o oczywiście o część na terenie Kalisza czyli i wylot z Dzielnicy Dobrzec a następnie obw.Szczypiorna

Długa ulica bez nazwy??
Nie którzy mówią że to przedłużona al.Wojska Polskiego
Ale to jest absurd bo początek al.wp zaczyna się na tym skrzyżowaniu koło Castoramy na światłach z Wrocławską.

Na żadnym z nowych planów miasta nie zagościła jeszcze tam nazwa ul.

:o
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 19 mar 2012, o 07:11

sobieray-3 pisze:Musisz pewnie spytać radnego Włodarka. Ja dorzucam kolejną ,,etatowa u;. Sawickiej , o róznym przebiegu , który zalezy od planu miasta , z którego korzystasz. Przebieg zależy od ... rocznika planu :). Najkorzystniej wygladała na tym z 1977 roku.
Najciekawsze jest skrzyżowanie z Graniczną. Sawicka przecina Graniczna, a jednocześnie jest jej przedłużeniem za skrzyżowaniem. To oczywisty idiotyzm, ale jak widać decydentom nie przeszkadza

sobieray-3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6822
Rejestracja: 21 sie 2008, o 10:11
Lokalizacja: Woj.Rozdarte Prosną

Nieprzeczytany post autor: sobieray-3 » 19 mar 2012, o 10:31

No bo kto ma tym się zająć ? ZDM i dyr. Gałka czy Drogi i Mosty? A wiecie , gdzie szukać ulicy Maciejkowej? W maju będzie można wyczuć ją po zapachu, bo na planie miasta jej jeszcze nie wydrukowali.

mirza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 4 gru 2010, o 09:11
Lokalizacja: Śródmieście

Nieprzeczytany post autor: mirza » 19 mar 2012, o 11:04

sobieray-3 pisze:No bo kto ma tym się zająć ? ZDM i dyr. Gałka czy Drogi i Mosty? A wiecie , gdzie szukać ulicy Maciejkowej? W maju będzie można wyczuć ją po zapachu, bo na planie miasta jej jeszcze nie wydrukowali.
Pewnie, że wiemy. Gdy mieszkałem przy Sawickiej, szybkie treningi biegowe robiłem w czworokącie: Biskupicka, Bursztynowa, Maciejkowa, św. Michała :)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 12 kwie 2012, o 13:49

Rada powinna jakoś nazwać połączenie Sawickiej z Dobrzecką. Od wielkiej biedy można jeszcze zrozumieć (choć trudniej zaakceptować), że Sawickiej to trudny do usunięcia balast po komunie, ale budowa w wolnym kraju całkiem nowego odcinka na cześć takiej osoby byłaby już naprawdę trudna do zniesienia. Niechże szanowna Rada zajmie się tym, dopóki jeszcze nikt tam nie ma adresu. Ulica odejdzie prostopadle do obecnego zakończenia Sawickiej, więc i topograficznie jest to uzasadnione.

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4995
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 27 lut 2013, o 17:15

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/17 ... 83c1,1,3,5" onclick="window.open(this.href);return false;
Kalisz będzie miał nową ulicę. Nazwą ją Inwestorską
Inwestorska, taką nazwę ma nosić kaliski odcinek obwodnicy Nowych Skalmierzyc. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas czwartkowej sesji.
Z propozycją nazwy wystąpił prezydent Kalisza Janusz Pęcherz. Jak uzasadnia włodarz miasta, droga przebiega przez tereny inwestycyjne przeznaczone pod budowę obiektów handlowych o dużej powierzchni sprzedaży, obiektów produkcyjnych, składów, magazynów i zabudowę usługową. Nazwę „Inwestorska” poparły Rada Osiedla Szczypiorno oraz Rada Sołectwa Dobrzec.
Ul. Inwestorska nie wieżę! to już lepiej niech przywracają na nowych ulicach stare nazwy ulica np: Buczka
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8993
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 27 lut 2013, o 17:26

Chyba chodziło Ci "nie wierzę". Bo raczej o żadnej wieży nie myślałeś?
g13k

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: K-man » 27 lut 2013, o 17:31

Caspress chcesz przywrócić nazwę Buczka. Tego czerwonego zdrajcę wolnej Polski, sługusa Moskwy. Dokształć się trochę z historii Polski, bo to wstyd, aby Polak pisał takie rzeczy.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 27 lut 2013, o 17:45

K-man pisze:Caspress chcesz przywrócić nazwę Buczka. Tego czerwonego zdrajcę wolnej Polski, sługusa Moskwy. Dokształć się trochę z historii Polski, bo to wstyd, aby Polak pisał takie rzeczy.
Oj tam czepiasz się...Może Caspress nie przerabiał jeszcze w szkole na historii pierwszej połowy XX wieku, ewentualnie przeczytał "Historia wszechzwiązkowej komunistycznej partii (bolszewików). Krótki kurs" i mu się spodobało :wink: Bez urazy Caspress oczywiście :wink:
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: milo » 27 lut 2013, o 20:29

Kto wie czy właśnie caspress nie jest bardziej na bieżąco z informacjami..i nie ma w sprawie ulicy Buczka racji :
Jak twierdzi historyk Paweł Wieczorkiewicz :
"Buczek też miał swoje ulice.
I mieć powinien, bo to był agent polskiej policji politycznej wśród komunistów, czyli polski patriota"

http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/ar ... nowal.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 27 lut 2013, o 21:07

Jasne...był nawet w Legionach:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Buc ... munista%29" onclick="window.open(this.href);return false;
Ja osobiście pomnik bym mu postawił... :shock:
A poważniej mówiąc, Paweł Wieczorkiewicz to sowietolog...nie wiem, czy jego zainteresowania historią ZSRR nie przysłoniły mu trzeźwe spojrzenie na historię Polski. Był II sekretarzem POP PZPR, więc w moim odczuciu jego osądy odnośnie Buczka są dla mnie dość zrozumiałe...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Wieczorkiewicz" onclick="window.open(this.href);return false;

Marian Buczek należał do KPP, która zakładała likwidację Państwa Polskiego i wcieleniem jej ziem do ZSRR. KPP była partią nielegalną. Marian Buczek był więc przestępcą, zdrajcą i pachołkiem Moskwy, co zaznaczył już K-man.
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Miś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 2 maja 2012, o 16:50
Lokalizacja: PK, DW, DL, EN4

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Miś » 27 lut 2013, o 22:50

Jest tyle ludzi wartych uhonorowania a tu ulica Inwestorska :twisted: albo pomysły do powrotu nazewnictwa z czasów "imperatywu".

Przydałaby się przykładowo ulica, jakiś plac, rondo: Rotmistrza Witolda Pileckiego.
W okolicach galerii Amber powstaną pewnie jakieś ronda i można by taką nazwę nadać, może jakąś tablicę ufundować, żeby przechodzień mógł się na chwilkę zatrzymać i zastanowić.
Mam nadzieję, że teraz w szkołach już żadna nauczycielka historii nie odwraca wzroku cichcem jak słyszy o Rotmistrzu!

Może jakąś społeczną inicjatywę trzeba zgłosić.
"To jest miś na skalę naszych możliwości..."

aldi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 3 lip 2011, o 06:50
Lokalizacja: KORCZAK

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: aldi » 28 lut 2013, o 07:44

Do urzędu można zgłaszac propozycje nazw.
Nie znam procedury ale radny z twojej parafii ma obowiązek Ci udzielic pełnej informacji.

Hanka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2013, o 12:45

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Hanka » 28 lut 2013, o 10:14

Ciekawe co się się stało, gdyby postanowili zmienić Hanki Sawickiej (w co wątpię). Ale można by coś z tym zrobić, bo to chyba nie jest godne nazwisko i żeby pół ulic na osiedlu Dobrzec nosiło jej nazwisko...

Awatar użytkownika
Zacharski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1524
Rejestracja: 9 sty 2011, o 20:06
Lokalizacja: kaliska

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Zacharski » 28 lut 2013, o 11:59

Już dawno trzeba było to zmienić (Sawicka). Ja wiem, że to koszty, wymiana dokumentów przez mieszkańców itd., ale to nie jest argument do końca...Kiedyś, o ile dobrze pamiętam, były plany zamiany na nazwę: JP II. Ale jakoś nie wyszło. Ikona proletariatu rządzi nadal...
Fundacja "Walkiria"
http://fundacjawalkiria.cba.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3622
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 28 lut 2013, o 17:03

Skoro ma być Inwestorska, rozumiem, że od skrzyżowania (ze światłami) Wojska Polskiego z Wojska Polskiego, to może by wreszcie przy okazji zrezygnować z czegoś tak idiotycznego i nazwać krótszą Wojska Polskiego (na razie z jednym numerem) Al. Przednią - dla kontrastu, ale i w harmonii z pobliską ul. Tylną.

Jeśli chodzi o Hanki Sawickiej, to należało zmieniać jej nazwę po kawałku zamiast bredzić o "niesłychanych kosztach społecznych" z powodu wielkiej liczby "dotkniętych" mieszkańców. Co roku można byłoby zmieniać nazwę kolejnego fragmentu ulicy (bez zmiany numeracji), żeby wymian dowodów w jednym roku nie było tak wiele. Nazwa powinna być neutralna, np. Wąwozowa w związku z ukształtowaniem terenu. Uczynienie kogoś następcą obecnej syfiastej patronki to nie byłoby godne uhonorowanie żadnego przyzwoitego człowieka.

Hanka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 27 lut 2013, o 12:45

Re: Nazwy ulic

Nieprzeczytany post autor: Hanka » 1 mar 2013, o 10:09

Zacharski pisze:Już dawno trzeba było to zmienić (Sawicka). Ja wiem, że to koszty, wymiana dokumentów przez mieszkańców itd., ale to nie jest argument do końca...Kiedyś, o ile dobrze pamiętam, były plany zamiany na nazwę: JP II. Ale jakoś nie wyszło. Ikona proletariatu rządzi nadal...
No właśnie co do kosztów wymiany dokumentów... Ostatnio kolega poinformował mnie, że w ustawie jest przepis mówiący o tym, że jeśli następuje zmiana ulicy z decyzji organów miasta to miasto musi wymienić dokumenty na swój koszt, a więc mieszkańcy Hanki S. nie płaciliby za wymianę dowodów itp.

ODPOWIEDZ