Powietrze w Kaliszu

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Shogun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 5 mar 2016, o 00:45

Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Shogun » 5 mar 2016, o 00:55

Co o tym sadzicie? Poniżej porównanie do Krakowa....


Obrazek

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: dybek » 14 maja 2016, o 14:02

http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/ ... e,409.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Miażdżący dla Polski raport Światowej Organizacji Zdrowia na temat jakości powietrza. 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w naszym kraju. W tym zestawieniu znalazł się także Kalisz.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 14 maja 2016, o 19:48

Koniecznie musimy spalać jeszcze więcej węgla, tego naszego bezcennego srebra narodowego. Rząd PiSu stanowczo za mało dopłaca do wydobycia tego nieocenionego skarbu. Likwidacja zwrotów za fotowoltaikę to zdecydowanie za mało. Co prawda dzięki temu ludzie nadal będą palić w swoich domkach węglem, ale nie zwiększą jego zużycia. Może należy płacić za samo spalanie węgla, rzecz jasna więcej niż cena zakupu? To rozwiązałoby wszystkie problemy naszego górnictwa, dzięki temu będzie można znacznie obniżyć wiek emerytalny górników.

A swoją drogą poznańskie bubki, to lekko spolonizowane prusactwo, na suchej gałęzi powinni wisieć za odmowę swego czasu dofinansowania projektowanej śródmiejskiej sieci ciepłowniczej w naszym mieście.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 14 maja 2016, o 22:15

kaliszanin2 pisze:Koniecznie musimy spalać jeszcze więcej węgla, tego naszego bezcennego srebra narodowego. Rząd PiSu stanowczo za mało dopłaca do wydobycia tego nieocenionego skarbu. Likwidacja zwrotów za fotowoltaikę to zdecydowanie za mało.
Czy palenie w piecach węglem i wszelakim badziewiem wynika z wygody. Nie jest to obecnie najtańszy sposób ogrzewania. Duże grono osób mieszkających w starym budownictwie w centrum to osoby z najniższymi dochodami, których nie stać na inne źródła ciepła. Są tam przeważnie niedocieplone kamienice z dużymi i wysokimi mieszkaniami. Ogrzewanie prądem, gazem czy c.o. generuje tam takie koszty, że tych ubogich ludzi nie stać na to.
Zakaz palenia w piecach na paliwo stałe będzie generował następne problemy. Niedogrzewanie i niewietrzenie z oszczędności pomieszczeń z kolei powodować bedzie powstawanie zagrzybień i niszczenie substancji mieszkaniowej. Można było to zobaczyć w wielu reportażach tv.
Kolejne rządy ze wszystkich opcji nie miały pomysłu na rozwiązanie tej kwestii. Nie jest to prosta sprawa i musi opierać się na wieloletniej strategi, a nie tylko doraźnej akcji gaszenia w piecach.
Znam też ludzi którzy naście lat wstecz gdy gaz był tani pozakładali wygodne w eksploatacji ogrzewanie gazowe w swoich domkach. Gdy ceny gazu zaczęły rosnąć przeszli na z powrotem na różne piece tradycyjne ( ekogroszek itp.) bo zmusił ich do tego rachunek ekonomiczny.
Co do ogniw fotowoltaicznych to w naszym klimacie bez dotacji są ekonomicznie nieopłacalne. A z kolei żeby dostać dotację trzeba wziąć kredyt, mimo iż ma się gotówkę na ten cel. I tym sposobem najlepiej wychodzą na tym banki zabierając sporo z dotacji.

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3620
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 15 maja 2016, o 11:07

Wiele krajów BIEDNIEJSZYCH od Polski o klasę lepiej sobie radzi z z ochroną środowiska i takiego syfu jak u nas tam nie ma, ich miasta nie należą do najbardziej zanieczyszczonych. Po prostu tam zdają sobie sprawę, że za idiotyczny kult WUNGLA płaci się chorobami płuc i serca, rakiem, ogólnie złą kondycją zdrowotną społeczeństwa i związanymi z tym kosztami, co w połączeniu z permanentnie marnotrawionymi dotacjami do syfu GWARANTUJE trwałe pozostawanie na niskim poziomie cywilizacyjnym i wieczne biedowanie.

Polska jest nękana przez potężne grupy nacisku wymuszające szkodliwą politykę gospodarczą. Lobby górnicze to nie jedyna taka banda. W Polsce jest czterokrotnie wyższy odsetek rolników niż w Czechach, ale wytwarzają ten sam odsetek krajowego PKB co czescy, tyle że czeskie PKB na głowę jest o 1/3 wyższe niż w Polsce, czyli czeski rolnik jest przeszło PIĘĆ RAZY wydajniejszy od polskiego. Nie wiadomo po co 40% ludzi wciąż mieszka u nas na wsi. Ci działkowicze zamiast srać przez kanalizację do miejskiej oczyszczalni obsrywają niemiłosiernie każdy skrawek ziemi. Skutki widać np. w Szałem.

Polska to dziki kraj. Nie ma w tym ani słowa przesady. No, może słowo "Polska", nie wiadomo czy to jeszcze adekwatna nazwa.

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: dybek » 20 maja 2016, o 11:41

Ze strony Kalisz24info na facebooku:
Z uwagi na doniesienia prasowe dotyczące raportu Światowej Organizacji Zdrowia, pragniemy poinformować mieszkańców Kalisza, iż zgodnie z obowiązującym prawem, oceny jakości powietrza i obserwacji zmian dokonuje Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w ramach państwowego monitoringu środowiska do końca kwietnia każdego roku.
.
Dane zawarte w ocenie rocznej Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu przygotowane zgodnie z prawem krajowym i unijnym odbiegają od raportu zamieszczonego w mediach (zob. http://www.poznan.wios.gov.pl" onclick="window.open(this.href);return false; ).
.
Uchwałą Nr XI/317/15 z dnia 26 października 2015 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego określił Program ochrony powietrza w zakresie pyłu PM10, PM2,5 oraz B(a)P dla strefy Miasto Kalisz, którego integralną część stanowi plan działań krótkoterminowych w zakresie pyłów (aktualizacja dotychczasowego Programu ochrony powietrza dla Kalisza).
.
Z oceny rocznej za 2015 r. dokonanej pod kątem ochrony zdrowia wynika, że w 2015 r.
w województwie wielkopolskim, w tym w Kaliszu nie stwierdzono:
- przekroczeń dopuszczalnego poziomu dwutlenku siarki;
- przekroczeń dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu;
- przekroczenia dopuszczalnego stężenia średniego dla roku pyłu PM10
- przekroczeń dopuszczalnego poziomu ołowiu
- przekroczeń dopuszczalnego poziomu benzenu
- przekroczeń dopuszczalnego poziomu tlenku węgla
- przekroczeń docelowego poziomu arsenu, kadmu i niklu.
.
Natomiast we wszystkich strefach w województwie wielkopolskim stwierdzono w rocznej ocenie przekroczenia dopuszczalnego poziomu PM 10 dla pomiaru 24-godzin. W celu zobrazowania rzeczywistego stanu powietrza poniżej przedstawiamy częstotliwość przekroczeń (dopuszczalna: 35 razy w ciągu roku):
.
Pył PM10
Poznań: trzy stacje pomiarowe, odpowiednio: 54, 55, 56 razy w ciągu roku
Gniezno: 60 razy w ciągu roku
Kalisz: 59 razy w ciągu roku
Ostrów Wielkopolski: 80 razy w ciągu roku
Pleszew: 70 razy w ciągu roku
Nowy Tomyśl: 83 razy w ciągu roku

Pył PM 2,5
Dopuszczalne stężenie roczne – 25 µg/m3
Poznań – 24 µg/m3
Kalisz – 27 µg/m3
Pleszew – 34 µg/m3
.
Rodzi się pytanie dlaczego autorzy nie odnoszą się w tym raporcie do innych miast województwa wielkopolskiego, w których ocena stanu czystości powietrza wskazuje, że stężenie zanieczyszczeń czy liczba przekroczeń stężeń dopuszczalnych jest większa niż w Kaliszu. Niestety trudno w inny sposób zweryfikować raport, albowiem autorzy poddawanego w wątpliwość opracowania nie wskazują źródła pochodzenia danych poddanych analizie.
.
Jednocześnie zapewniamy, iż obecne władze Kalisza czynią starania o poprawę jakości powietrza na terenie miasta m.in. po raz pierwszy w historii Kalisz aplikuje o środki w ramach Programu priorytetowego NFOŚiGW, pt. „Poprawa jakości powietrza. Część 2) KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”. Program KAWKA, skierowany jest do Jednostek Samorządu Terytorialnego, które planują realizację lub realizują przedsięwzięcia powodujące ograniczenie niskiej emisji.
.
Tekst: Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu

pawel.kleczewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 cze 2016, o 14:37

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: pawel.kleczewski » 5 cze 2016, o 14:42

A poniżej odpowiedź na oświadczenie UM w liście otwartym do Prezydenta Miasta:
List otwarty w sprawie jakości powietrza w Kaliszu

Szanowny Panie Prezydencie,

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni złą jakością powietrza w naszym mieście. Znalazła ona już niestety odzwierciedlenie w raporcie „Global Urban Ambient Air Pollution Database 2016” opublikowanym przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization, WHO), gdzie Kalisz znalazł się na 41 miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej i to licząc według średniego rocznego stężenia pyłu zawieszonego o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii.
My niżej podpisani, jak i wielu mieszkańców naszego miasta, wyrażamy słuszne obawy, co do pogłębiającego się problemu. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku w Polsce umiera około 40,000 osób na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Tak jak wiele innych problemów, i ten dotyka przede wszystkim najsłabszych – chorych, dzieci oraz osoby starsze. Zachorowania na astmę to już epidemia, a powiązanie tych chorób ze stanem zanieczyszczenia środowiska jest niepodważalne.
Nie chcemy, aby nasze dzieci nie mogły bawić się na podwórku, a kaliscy seniorzy zamknięci byli w czterech ścianach z obawy o swoje zdrowie. Chcemy, aby poranny spacer czy jazda rowerem były przyjemnością a nie ryzykiem.
Oświadczenie Pani Elżbiety Zmarzłej, rzecznik prasowej Urzędu Miejskiego w Kaliszu w odpowiedzi na wspomniany raport WHO opiera się całkowicie na dwóch założeniach: negowaniu danych i wskazywaniu, że gdzie indziej jest gorzej oraz zaprezentowaniu starań o poprawę jakości powietrza na terenie miasta poprzez szumne ogłoszenie, że „po raz pierwszy w historii Kalisz aplikuje o środki w ramach Programu priorytetowego NFOŚiGW, pt. „Poprawa jakości powietrza. Część 2 KAWKA”.
Niestety dane te istnieją i choć można faktycznie oprzeć się całkowicie na danych w pełni zweryfikowanych, użytych w ocenie rocznej Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, to jednak nie jest istotą problemu spór o użyty zestaw danych i niewielkie różnice pomiędzy nimi, tym bardziej, że te ostatnie również nie napawają optymizmem:
• Najwyższe stężenie 1-godzinne SO2 – 121 μg/m3 – odnotowano na stanowisku pomiarowym w Kaliszu- daleko wyższe od drugiego w kolejności rekordu – 81 μg/m3 w Koninie;
• Najwyższe stężenie 24-godzinne SO2 – 24 μg/m3 – odnotowano również na stanowisku pomiarowym w Kaliszu. Obydwa nie przekraczają co prawda dopuszczalnego poziomu, ale niezbyt to chlubny rekord;
• Pod względem ilości pyły PM10 stale przekraczamy dopuszczalną częstość przekroczeń dopuszczalnego poziomu dla 24 -godzin w roku kalendarzowym, razem niestety z resztą Wielkopolski, wpisując się tym samym w klasę C.
• Silnie rakotwórczy benzo(a)piren – trzykrotne przekroczenie wartości średniej rocznej;
• Stanowiący podstawę raportu WHO pył zawieszony PM2,5: strefę miasto Kalisz oraz strefę wielkopolską ze względu na przekroczenie poziomu dopuszczalnego zaliczono do klasy C na podstawie pomiarów manualnych w Poznaniu, Pleszewie i Kaliszu, przy czym prowadzący od lat działania w zakresie poprawy jakości powietrza Poznań zaklasyfikował się do strefy A. Zaznaczyć należy, że nawet przyjęta w raporcie niższa wartość 27 µg/m3 jest bardzo odległa od wartości dopuszczalnej równej 20 µg/m3, którą należy dotrzymać od roku 2020.
Jak więc widać konieczne jest pilne podjęcie zdecydowanych działań w celu poprawy jakości powietrza. Tymczasem Urząd Miasta, jako jedyne działanie w tym zakresie podaje aplikację o środki NFOŚiGW w ramach programu KAWKA. Niestety listę programów, które będą finansowane i wspierane w 2016 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił w poniedziałek, 23.05. Zabrakło na niej strategicznego dla walki o czyste powietrze programu "Kawka". Tym samym, według wspomnianego stanowiska UM nasze miasto nie ma żadnego planu przeciwdziałania czynnikom powodującym obecny stan. Szkoda, że aplikacja przystąpienia do tego programu nie została złożona w poprzednich latach. Niska emisja na osiedlach domów jednorodzinnych stanowi zimą widoczny gołym okiem problem. Należy pamiętać, że najczęściej palenie węglem wynika z trudnej sytuacji materialnej gospodarstwa domowego.
Zamiast wprowadzać proste zakazy korzystania z takiego rodzaju opału miasto powinno podejść do problemu systemowo, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości najuboższych mieszkańców.
Oczekujemy od władz miasta stanowczych kroków zmierzających do poprawy jakości powietrza. Proponujemy wprowadzenie, wzorem Krakowa, darmowej komunikacji miejskiej w dni o największym stężeniu szkodliwych pyłów w powietrzu oraz zwiększone inwestycje w komunikację zbiorową przy jednoczesnym wprowadzaniu ograniczeń dla ruchu samochodowego w mieście. Konieczne jest także wprowadzenie ułatwień dla ruchu rowerowego i przeznaczenia znaczących nakładów finansowych na rozbudowę infrastruktury rowerowej.
Konieczna jest także ochrona istniejących drzewostanów i sadzenie kolejnych drzew. Tereny zielone w mieście to gwarancja lepszej jakości powietrza, nie tylko ze względu na ich filtrujące działanie, ale także ułatwiony przepływ powietrza w terenach zurbanizowanych.
Zdajemy sobie sprawę, że kluczową kwestią dla uzyskania oczekiwanych efektów jest również działanie prewencyjne. W związku z tym prosimy o informację o możliwości zintensyfikowania działań Straży Miejskiej w celu eliminacji zjawiska ogrzewania się poprzez palenie śmieciami.
Dodatkowo zwracamy się z prośbą, aby do czasu, kiedy jakość powietrza w Kaliszu nie poprawi się, miasto na szerszą skalę informowało mieszkańców na temat obecnego stanu zanieczyszczeń, gdyż wiele osób starszych nie posiada dostępu do internetu czy aplikacji mobilnych. Jednocześnie to właśnie oni stanowią jedną z grup najbardziej narażonych na szkodliwe działanie zanieczyszczeń.
Apelujemy, aby kwestia smogu w Kaliszu nie była przez władze miasta lekceważona. Jest to sprawa absolutnie priorytetowa, która dotyczy zdrowia wszystkich mieszkańców. Mamy prawo oddychać czystym powietrzem. Z naszej strony oferujemy wszelką pomoc, jakiej jesteśmy w stanie udzielić zarówno przy opracowaniu strategii działania, jak i jej wykonaniu. Problem jest zbyt poważny, by opierać się na podziałach partyjnych. Kalisz jest wspólnym dobrem wszystkich jego mieszkańców.

Partia Razem Kalisz
https://www.facebook.com/razemkalisz/ph ... 66/?type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.calisia.pl/articles/list-otw ... -powietrza" onclick="window.open(this.href);return false;

wayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 20:35
Lokalizacja: Kalisz-Dobrzec

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: wayne » 30 wrz 2016, o 23:56

Oczywiście Kalisz w ścisłej czołówce http://monitorpolski.gov.pl/MP/2016/939" onclick="window.open(this.href);return false;

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: K-man » 1 paź 2016, o 08:59

Odpowiedź jest oczywista, żadna była ekipa w ratuszu nie możech się pochwalić systematycznym działaniem w celu zmniejszenia zanieczyszczenia. A pamiętam jak pan Pęcherz wręcz się chwalił jacy to kaliszanie są zasobni bo mają jedną z najwyżyszch liczb samochodów na mieszkańca. Już to definiuje jakie podejście miała była ekipa i ma obecna do trującego powietrza w Kaliszu. Ograniczać ruch samochodów i rozwijać miejskie ogrzewanie. A nie jakieś głupie pomysły typu zamieniamy opalanie węglem na gaz, lub prąd. Nikt normalny tego nie zrobi bo rachunki go zjedzą. No, ale mamy aquapark, będziemy mieli stadion i park linowy. A to wszystko w oparach kaliskiego smogu. To z pewnością wyjdzie nam wszystkim na zdrowie. :twisted:
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: andre » 1 paź 2016, o 20:01

Widocznie nie jestem normalny skoro gotuję i ogrzewam dom gazem ziemnym !!! Dodam tylko że dom mam nie ocieplony, piec CO stary 16- letni Termet 10-12, temperaturę ustawiam na 19 stopni na noc a 21 w dzień, a rachunki płacę stałe na cały rok 346 złotych co dwa miesiące. Wychodzi to 173 złote miesięcznie, czy to dużo ? chyba żartujesz !

wayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 20:35
Lokalizacja: Kalisz-Dobrzec

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: wayne » 1 paź 2016, o 21:36

andre pisze:Widocznie nie jestem normalny skoro gotuję i ogrzewam dom gazem ziemnym !!! Dodam tylko że dom mam nie ocieplony, piec CO stary 16- letni Termet 10-12, temperaturę ustawiam na 19 stopni na noc a 21 w dzień, a rachunki płacę stałe na cały rok 346 złotych co dwa miesiące. Wychodzi to 173 złote miesięcznie, czy to dużo ? chyba żartujesz !
Nie podałeś powierzchni, którą ogrzewasz.

andre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 651
Rejestracja: 7 sie 2006, o 19:08
Lokalizacja: majkow

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: andre » 1 paź 2016, o 23:43

72 metry kwadratowe. Grzejniki nowe a instalacja była zrobiona od nowa w miedzi. jako że termet już często się psuł , w październiku będę miał zainstalowany nowy piec kondensacyjny, tak że oszczędności powinny być większe.

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 10 lis 2016, o 20:20

Miasto staje się "nie do życia”. Co unosi się w powietrzu? ZDJĘCIA
http://faktykaliskie.pl/wiadomosci/spol ... a,795.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Kolejne przekroczenie poziomu groźnego pyłu
http://faktykaliskie.pl/wiadomosci/spol ... u,796.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 14 lis 2016, o 19:53

Kolejne przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 nad Kaliszem. Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu przekroczenie odnotowano 13 listopada, na stacji w Kaliszu przy ul. H. Sawickiej i może się utrzymywać również w poniedziałek. Przekroczenie nie jest wielkie (poziom dopuszczalny to 50µg/m3, a odczyt dla czasu uśrednienia 24 godziny wyniósł 53 µg/m3).
http://www.rc.fm//polityczne/kalisz-przekroczenie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Cristof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3258
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 20:42

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Cristof » 24 lis 2016, o 22:36

Kaliszanie osobiście sprawdzają powietrze
Ruszyła akcja Obywatelski Monitoring Powietrza w Kaliszu. Każdy mieszkaniec zakupuje lub wypożycza czujnik pomiaru pyłu i osobiście sprawdza jakość powietrza.
http://www.calisia.pl/articles/kaliszan ... -powietrze" onclick="window.open(this.href);return false;

Ten czujnik można potraktować jak drogi gadżet.

Awatar użytkownika
arion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2016, o 15:52
Lokalizacja: Kalisz

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: arion » 25 lis 2016, o 09:41

Oby akcja przyniosła pozytywne skutki, bo problem wymyka się spod kontroli.
Strona z zabiegami na piersi i nie tylko, koniecznie sprawdźcie http://jedrne-piersi.pl/najbardziej-pop ... -na-biust/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Achudy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 1 sty 2007, o 12:04

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Achudy » 25 lis 2016, o 10:44

Jak tak patrzę na osiedla domków jednorodzinnych, to sąsiad sąsiadowi kopci wprost w okna. Nie wiem jak ci ludzie mogą wytrzymać w takim smrodzie. Nierzadko wydobywający się gęsty dym z niejednej posesji stwarza realne zagrożenie dla pobliskiego ruchu drogowego. Najgorzej jest wcześnie rano lub pod wieczór. Całe osiedle Dobrzec nie generuje takiego zanieczyszczenia jak np. Ogrody. Budynki wielorodzinne na Dobrzecu w większości zasilane są przez zakłady ciepłownicze, które posiadają wysokie kominy, a wydobywający się z komina pył musi być zgodnie z przepisami poddany wstępnemu oczyszczaniu (m.in. filtry na kominach). W przypadku domków jednorodzinnych efekt spalania nierzadko wątpliwego paliwa wędruje przez komin bezpośrednio w powietrze, często wprost na okna sąsiadów. Oczywiście słychać ten lament, że te dobre piece i ekologiczne paliwo jest drogie. Z drugiej jednak strony wielu stać na nowy samochód, urządzenie mieszkania, itd. No cóż nowym piecem lub ekologicznym paliwem nie da się pochwalić przed znajomymi. Główna przyczyna tak złego stanu powietrza w mieście, to opalanie domków jednorodzinnych w sezonie zimowym. Zanieczyszczenie generowane przez samochody to mniejszy problem. Samochody muszą spełniać wymogi związane z emisją spalin (przynajmniej w teorii). Szkoda, że tak nie jest w przypadku pieców w domach, a ewentualne kary dotyczą jedynie spalania śmieci. Może dobrym pomysłem byłoby narzucenie ustawowo norm emitowanych zanieczyszczeń jakie powinny spełniać gospodarstwa domowe.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: K-man » 25 lis 2016, o 18:50

Dokładnie tak jest. Zdecydowana większość domków jednorodzinnych to ruciciele, na drugim miejscu są kamienice. Tylko, że tu koszty podłączenia sa mniejsze, bo rozłożone na większa ilość ludzi.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Piob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 6 lut 2016, o 20:28

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: Piob » 21 gru 2016, o 21:39

Od 3 tygodni odkąd mam ściągnięta aplikację na komórkę, dzięki której można sprawdzać na bieżąco stan powietrza . I niestety sprawdzając bardzo często stan powietrza w Kaliszu (stacja na ul H. Sawickiej) przerażony jestem.
Dane z dzisiaj z godziny 21.00
PM10 - 252 % normy
PM2.5 - 472 % normy

obywatel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 15:33
Lokalizacja: Kalisz

Re: Powietrze w Kaliszu

Nieprzeczytany post autor: obywatel » 21 gru 2016, o 22:37

Piob pisze:Od 3 tygodni odkąd mam ściągnięta aplikację na komórkę, dzięki której można sprawdzać na bieżąco stan powietrza . I niestety sprawdzając bardzo często stan powietrza w Kaliszu (stacja na ul H. Sawickiej) przerażony jestem.
Dane z dzisiaj z godziny 21.00
PM10 - 252 % normy
PM2.5 - 472 % normy
Przecież ta aplikacja w ogóle nie jest miarodajna.

ODPOWIEDZ