Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
wayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 20:35
Lokalizacja: Kalisz-Dobrzec

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wayne » 20 sty 2018, o 20:15

Jeśli chodzi o Mączniki a raczej nowe osiedle to mają dojazd przez ul. Pogodną oraz ul. Daleką obok ROD Pogodny.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 20 sty 2018, o 20:17

letus pisze:
20 sty 2018, o 19:59


Ostrów ma więcej do zaoferowania. Nie jest to tylko moje zdanie, bo odwiedzająca nas rodzina lub znajomi po przyjeździe do "najstarszego miasta w Polsce" jest lekko mówiąc rozczarowana.
A co takiego do zaoferowania ma Ostrów? Pytam serio? Bo przywiozłem do Kalisza z 50 swoich znajomych i dla nich Ostrów to tylko przedmieścia Kalisza.

Co Ostrów oferuje? Kina, teatry, filharmonie? Własną uczelnie? Muzea? Przyznam, że jestem bardzo tym zainteresowany bo dla mnie to zawsze było małe, nieciekawe i brudne miasteczko.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

wayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 20:35
Lokalizacja: Kalisz-Dobrzec

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: wayne » 20 sty 2018, o 20:25

jasiek20 pisze:
20 sty 2018, o 20:17
letus pisze:
20 sty 2018, o 19:59


Ostrów ma więcej do zaoferowania. Nie jest to tylko moje zdanie, bo odwiedzająca nas rodzina lub znajomi po przyjeździe do "najstarszego miasta w Polsce" jest lekko mówiąc rozczarowana.
A co takiego do zaoferowania ma Ostrów? Pytam serio? Bo przywiozłem do Kalisza z 50 swoich znajomych i dla nich Ostrów to tylko przedmieścia Kalisza.

Co Ostrów oferuje? Kina, teatry, filharmonie? Własną uczelnie? Muzea? Przyznam, że jestem bardzo tym zainteresowany bo dla mnie to zawsze było małe, nieciekawe i brudne miasteczko.
Bo wszędzie dobrze gdzie nas nie ma oraz potęgowane przez rozgrywki polityczne malkontenctwo, stereotypy i inne pierdolenia bo w Polsce cały czas jest na topie narzekanie.

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 20 sty 2018, o 21:53

Ostrów ma więcej do zaoferowania powiadasz? :D Tośmy się pośmiali :D

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 20 sty 2018, o 22:39

Propozycja Sapińskiego jest wobec sąsiednich gmin dość obcesowa, ale wypowiedzi niektórych z wójtów przekraczają granice idiotyzmu.

Sławomir Musioł wójt gminy Blizanów: "Jestem zdecydowanie przeciwny . Myślę, że wyrażam tym samym wolę mieszkańców tych miejscowości. Z tych informacji, które posiadam, jestem przekonany, że mieszkańcy całej gminy, nie tylko terenów Pawłówka i Warszówki, są przeciwni takiemu rozwiązaniu".

Tak, mieszkańcy Warszówki i Pawłówka niczego bardziej nie pragną, jak zapierniczać 15 km do Blizanowa zamiast 3-4 do kaliskiego ratusza. Sami tam gorący patrioci Blizanowa, szczególnie na osiedlach domków.

Wójt gminy zdecydowanie sztucznej, powstałej w takim kształcie tylko z powodu niechlujnej likwidacji gminy Dobrzec (d. Podgrodzie Kaliskie), powinien trochę się zastanowić, co wygaduje.

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 20 sty 2018, o 23:54

kaliszanin2 pisze:
20 sty 2018, o 22:39


Tak, mieszkańcy Warszówki i Pawłówka niczego bardziej nie pragną, jak zapierniczać 15 km do Blizanowa zamiast 3-4 do kaliskiego ratusza. Sami tam gorący patrioci Blizanowa, szczególnie na osiedlach domków.
Jest proste rozwiązanie tej kwestii, o której możemy dowolnie fantazjować.
Referendum we wsiach, które mają być przyłączone da nam na to odpowiedź.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
<Przemek>
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3488
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 15:19

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: <Przemek> » 21 sty 2018, o 08:44

milo pisze:
20 sty 2018, o 23:54
kaliszanin2 pisze:
20 sty 2018, o 22:39


Tak, mieszkańcy Warszówki i Pawłówka niczego bardziej nie pragną, jak zapierniczać 15 km do Blizanowa zamiast 3-4 do kaliskiego ratusza. Sami tam gorący patrioci Blizanowa, szczególnie na osiedlach domków.
Jest proste rozwiązanie tej kwestii, o której możemy dowolnie fantazjować.
Referendum we wsiach, które mają być przyłączone da nam na to odpowiedź.
No, ale z góry wiadomo jaki byłby wynik takiego referendum. Każdy patrzy tylko na swój interes, nie dostrzega potencjalnych długoterminowych korzyści związanych z rozwojem regionu, o których pisał jp.

Poza tym, na przykładzie całej tej akcji z przyłączeniem uwidocznił się prawdziwy stosunek mieszkańców sąsiednich gmin do Kalisza. Z jednej strony każdy czerpie korzyści z obecności miasta - lidera regionu, z drugiej nie przeszkadza to wielu osobom wyzywać nierzadko swojego dawnego miejsca zamieszkania mianem "gnijącego", "dziury", etc. Dla mnie takie słowa są w ogóle nie do przyjęcia. A już mówienie o czwartym rozbiorze to aż ciężko skomentować.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 sty 2018, o 09:10

Znów słyszę o tej atrakcyjności Ostrowa. No jeśli ktoś lubi zwiedzać domki jednorodzinne to ok. Ale jeśli ktoś ceni historię i architekturę to nie ma najmniejszego sensu porównywać tych dwóch miast sam się ośmiesza. A jeśli ktoś jest zawiedziony wizytą w Kalisz, może to wynik braku odpowiedniego przewodnika po mieście. Niestety większość kaliszan ma marną wiedzę o mieście i nie potrafi o nim powiedzieć niczego ciekawego.
Wstyd ze kaliszanie, którzy uciekli z Kalisza, teraz tak obrzydliwe go nazywają. I wcale nie są to najzamożniejsi mieszkańcy, gdyż kupienie działki w Kaliszu jest o wiele droższe niż na wsi. A więc większość bogatych kaliszan buduje się w Kaliszu. Olać te wsie.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: dybek » 21 sty 2018, o 12:05

jp zgoda pełna co do Twojej analizy. Chodziło mi o to, że jeśli miasto nie dostanie zgody na przyłączenie jakiegoś terenu to dostanie pewnie inny co jakoś to zrekompensuje się. Stąd liczba aż 17 sołectw.
Z kolei RM przy ocenie wniosku bierze także pod uwagę interes macierzystych gmin i z tego powodu nie liczę, że do Kalisza zostaną włączone jednocześnie Szałe i Zduny bo mogłoby to gminę Opatówek pozbawić zbyt dużej liczby mieszkańców (co wiąże się z pogorszeniem sytuacji finansowej gminy), odebrałby to jej potencjalnie atrakcyjne teren zalewu.
I tak może być oceniany każdy wnioskowany obszar o czym zresztą pisałem wyżej.
Dodatkowo sądzę, że Pólko i Borek nie zostaną włączone do miasta bo aktualnie nie graniczą z nim. Argumentacja że chcemy włączyć też obszary pomiędzy może nie być wystarczająca.

Z chęcią poznałbym jak Kalisz uzasadnia potrzebę włączenia każdego sołectwa. Moglibyśmy wtedy dyskutować nad kontrargumentami macierzystych gmin i oceniać prawdopodobieństwo powodzenia wniosku o rozszerzenie.

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 8994
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 21 sty 2018, o 14:16

http://faktykaliskie.pl/wiadomosci/samo ... w,868.html

Trzeba przyznać że część stwierdzeń tutaj się prezydentowi udała, dobra spokojna kontra do wójtów, bez jakiegoś hamstwa, tak jak to oni zrobili.
g13k

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 21 sty 2018, o 14:58

<Przemek> pisze:
21 sty 2018, o 08:44
No, ale z góry wiadomo jaki byłby wynik takiego referendum. Każdy patrzy tylko na swój interes, nie dostrzega potencjalnych długoterminowych korzyści związanych z rozwojem regionu, o których pisał jp.
Ale Kaliszanin2 stwierdził że Ci mieszkańcy woleli by być przyłączeni do Kalisza.
Ja uważam, że po co dywagować co by chcieli - lepiej ich zapytać.

Zdecydowanie jestem za poszerzaniem granic w 3 przypadkach :
- gdy mieszkańcy terenów przyłączanych chcą tego

- gdy dotyczy to obszaru na którym jest położony element miejskiej infrastruktury np. oczyszczalnia czy lotnisko

- gdy miasto zagospodaruje większość swojej potencjalnie nadającej się do tego powierzchni (np. wyłączamy z tego tereny zalewowe itp) na cele miejskie : budownictwo mieszkaniowe, drogi, budynki użyteczności publicznej, komercyjnej, zieleń miejską itp.

W tym konkretnym wypadku powiekszenia naszych granic, nie zachodzi żaden z nich.

W Kaliszu tereny zajęte pod użytkowanie rolnicze stanowią połowę powierzchni miasta.( patrz strategia rozwoju str 63).

Twierdzenia prezydenta o braku terenów są kłamstwem, którego celem jest przykrycie kompletnej nieudolności tej i poprzednich władz w budowaniu infrastruktury miejskiej i zagospodarowaniu własnego podwórka.
Do tego potrzebne jest : uzbrajanie terenu we wszystkie media, budowa siatki dróg, sprawne przeprowadzanie procedur prawnych i aktywna polityka.
To rozszerzenie jest przyznaniem się do własnej nieudolności w budowaniu miasta.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 21 sty 2018, o 15:05

Moim zdaniem, prezydent powinien dać teraz pisemną gwarancje, że na przyłączonych do miasta terenach, przez 5 lat nie podniosą podatków. Tak jak zrobiono to w Opolu. Poza tym kwestie takie jak komunikacja miejska, bilety w cenie tych miejskich, więcej linii, większa częstotliwość czy w końcu wzrost wartości działek i nieruchomości z terenów przyłączonych. Oby takie deklaracje padły.
Aczkolwiek i tak duży plus dla Sapińskiego.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Jacenty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 875
Rejestracja: 11 wrz 2014, o 14:02

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Jacenty » 21 sty 2018, o 16:21

Argument Rzeszowa, Opola czy nawet Konina jest oczywisty.
W tym poszerzeniu oprócz jak wiadomo Kościelnej Wsi, Szałego Wolicy, duże znaczenie może mieć też Boczków bo w tym kierunku się miasto "rozwija" od lat, w sensie nowe bloki, a ostatnio strefa inwestycyjna.
Powiat ostrowski zdecydowanie należało by odsunąć od Kalisza.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10958
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: K-man » 21 sty 2018, o 17:34

Duży plus dla Sapińskiego? Ten facet czego by nie dotknął to s.....i A powiększenie miasta to najbardziej prymitywny sposób na zwiększenie liczby mieszkańców Kalisza. Nie miał przez 3 lata żadnego pomysłu, gadał różne frazesy jakim to jesteśmy świetnym miastem do życia, ale nikt w te bajki nie wierzył. To postanowił zrobić coś co nie wymaga większego wysiłku, ani planu.
Milo zresztą świetnie to wyłuszczył.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 21 sty 2018, o 18:06

Tak. Za te dzialania wielki plus dla Sapińskiego. Myślę, że gdyby nie miał poparcia tego pomysłu "u góry" to by z nim nie wyjechał w roku wyborczym. Także jestem dobrej myśli, że za rok o tej porze wrócimy znowu do gry ;)
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 21 sty 2018, o 19:27

milo pisze:
21 sty 2018, o 14:58


Zdecydowanie jestem za poszerzaniem granic w 3 przypadkach :
- gdy mieszkańcy terenów przyłączanych chcą tego

- gdy dotyczy to obszaru na którym jest położony element miejskiej infrastruktury np. oczyszczalnia czy lotnisko

- gdy miasto zagospodaruje większość swojej potencjalnie nadającej się do tego powierzchni (np. wyłączamy z tego tereny zalewowe itp) na cele miejskie : budownictwo mieszkaniowe, drogi, budynki użyteczności publicznej, komercyjnej, zieleń miejską itp.

W tym konkretnym wypadku powiekszenia naszych granic, nie zachodzi żaden z nich.
Ja bym dołożył jeszcze czwarty:
-gdy mieszkańcy Kalisza chcą tego

Bo wcale nie jestem tego taki pewny czy mieszkańcy są za.

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7136
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 21 sty 2018, o 19:36

Taaak, mieszkańcy się akurat bardzo tym interesują :lol: :lol:
No chyba, że coś obok nich się dzieje.
Prosty przykład. Narzekanie, że nie ma firm, żadne zakłady nie powstają, nic się nie rozwija. A jak pewien zakład z Wojska Polskiego na "D..." chciał/chce się rozbudować to już krzyki "ale jak to? Za naszymi oknami?".
Na całe szczęście w tym przypadku decyduje Rada Ministrów.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2506
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 21 sty 2018, o 20:29

milo pisze: Zdecydowanie jestem za poszerzaniem granic w 3 przypadkach :
- gdy mieszkańcy terenów przyłączanych chcą tego

- gdy dotyczy to obszaru na którym jest położony element miejskiej infrastruktury np. oczyszczalnia czy lotnisko

- gdy miasto zagospodaruje większość swojej potencjalnie nadającej się do tego powierzchni (np. wyłączamy z tego tereny zalewowe itp) na cele miejskie : budownictwo mieszkaniowe, drogi, budynki użyteczności publicznej, komercyjnej, zieleń miejską itp.

W tym konkretnym wypadku powiekszenia naszych granic, nie zachodzi żaden z nich.
Zgadzam się, ale dodałbym jeszcze jeden przypadek:

- gdy przestrzeń sąsiadująca z miastem została lub będzie zagospodarowywana w sposób pozwalający na pełnienie funkcji miejskich.

To co leży w interesie poszczególnych gmin jest często sprzeczne z interesem całego organizmu miejskiego. Dlatego uważam, że w przypadku miasta wielkości Kalisza, gdzie sąsiadujące gminy nie są jednostkami pomocniczymi (dzielnicami) miasta, lepszym rozwiązaniem będzie skupienie możliwie jak największej części zurbanizowanego obszaru w jednej jednostce administracyjnej. Miasto będąc administratorem terenów będzie mogło lepiej kształtować przestrzeń wokół swojego rdzenia niż jednostki niezależne.
Gdyby gminy otaczające Kalisz miały miejski charakter, to co innego. Wtedy odrębne struktury administracyjne dla terenów podmiejskich miałyby sens. Gminy byłyby po prostu dzielnicami. Skrawki które chce wchłonąć Kalisz najczęściej nie pasują do typowo WIEJSKICH gmin.

Jak widzisz mój sceptycyzm do powiększenia Kalisza zaczyna słabnąć, ale cały czas mam wątpliwości ;)

kaliszanin2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3623
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 12:47

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: kaliszanin2 » 21 sty 2018, o 21:06

milo pisze:
20 sty 2018, o 23:54
kaliszanin2 pisze:
20 sty 2018, o 22:39
Tak, mieszkańcy Warszówki i Pawłówka niczego bardziej nie pragną, jak zapierniczać 15 km do Blizanowa zamiast 3-4 do kaliskiego ratusza. Sami tam gorący patrioci Blizanowa, szczególnie na osiedlach domków.
Jest proste rozwiązanie tej kwestii, o której możemy dowolnie fantazjować. Referendum we wsiach, które mają być przyłączone da nam na to odpowiedź.
Jak w referendum dotyczącym przyłączenia do Kalisza Kościelnej Wsi było 95% głosów za, to Sejmik Wielkopolski brutalnie zdławił te dążenia (zdecydowała jego negatywna opinia), a teraz do tej pruskiej dywersji przyłącza się Sapiński, który zamiast ponownie wyjść naprzeciw inicjatywie tej miejscowości, chce ją okaleczyć przez podział.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 21 sty 2018, o 21:34

jasiek20 pisze:
21 sty 2018, o 19:36
Taaak, mieszkańcy się akurat bardzo tym interesują :lol: :lol:
No chyba, że coś obok nich się dzieje.
Prosty przykład. Narzekanie, że nie ma firm, żadne zakłady nie powstają, nic się nie rozwija. A jak pewien zakład z Wojska Polskiego na "D..." chciał/chce się rozbudować to już krzyki "ale jak to? Za naszymi oknami?".
Na całe szczęście w tym przypadku decyduje Rada Ministrów.
Hmm to, że się nie interesują to chcesz ich pozbawić prawa głosu ?Trzeba ich zainteresować a nie stawiać przed faktem dokonanym.Jakie korzyści osiągnie przeciętny mieszkaniec po powiększeniu Kalisza.
Zresztą sam Sapiński zapowiedział konsultacje z mieszkańcami.

ODPOWIEDZ