Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 21 sty 2018, o 23:11

jp pisze:
21 sty 2018, o 20:29
Zgadzam się, ale dodałbym jeszcze jeden przypadek:

- gdy przestrzeń sąsiadująca z miastem została lub będzie zagospodarowywana w sposób pozwalający na pełnienie funkcji miejskich.

To co leży w interesie poszczególnych gmin jest często sprzeczne z interesem całego organizmu miejskiego. Dlatego uważam, że w przypadku miasta wielkości Kalisza, gdzie sąsiadujące gminy nie są jednostkami pomocniczymi (dzielnicami) miasta, lepszym rozwiązaniem będzie skupienie możliwie jak największej części zurbanizowanego obszaru w jednej jednostce administracyjnej. Miasto będąc administratorem terenów będzie mogło lepiej kształtować przestrzeń wokół swojego rdzenia niż jednostki niezależne.
Problem w tym, że my nie przyłączamy wyłącznie terenów zabudowanych/zurbanizowanych np. pasa wzdłuż drogi DW470.
Gęstość zaludnienia tego obszaru 40 km2 to zaledwie 250 osób na km2. Przyłączamy kolejne ponad 30 km2 gruntów rolnych, które po powiększeniu miasta będą już stanowić nie jak dotychczas 50 % powierzchni lecz 60 %!

Kalisz dotychczas nie potrafił zagospodarować "miejsko" swojego terenu.
I jest bardzo prawdopodobne że po powiększeniu nadal nie będzie tego robił, bo i po co skoro ekstensywny rozwój poprzez przyłączenie sąsiednich terenów się powiódł i wystarczył do osiągnięcia celów.

Ja paradoksalnie jestem za jeszcze szerszym powiększeniem miasta o całą KW i obszar Kuchar w postaci oczyszczalni jako enklawa w gminie Gołuchów ( są takie przypadki w Polsce).

To poparcie jest jednak przyznaniem się do całkowitej porażki miasta w tworzeniu tkanki miejskiej, ale nie ma obecnie niestety innego wyjścia.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 21 sty 2018, o 23:16

Pawel pisze:
21 sty 2018, o 21:34
Zresztą sam Sapiński zapowiedział konsultacje z mieszkańcami.
W Opolu głosowało chyba 7% mieszkańców z tego raptem koło 60% na tak.
Formalnie jednak wszystko było ok.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 22 sty 2018, o 00:08

milo pisze:Problem w tym, że my nie przyłączamy wyłącznie terenów zabudowanych/zurbanizowanych np. pasa wzdłuż drogi DW470.
Wiem, ale ciężko a wręcz niemożliwe byłoby przyłączyć tylko te obszary, które stanowią enklawy zurbanizowane.
milo pisze:Gęstość zaludnienia tego obszaru 40 km2 to zaledwie 250 osób na km2. Przyłączamy kolejne ponad 30 km2 gruntów rolnych, które po powiększeniu miasta będą już stanowić nie jak dotychczas 50 % powierzchni lecz 60 %!
To i tak niezle ;) Niewiele się zmieni :lol:
milo pisze:Kalisz dotychczas nie potrafił zagospodarować "miejsko" swojego terenu.
I jest bardzo prawdopodobne że po powiększeniu nadal nie będzie tego robił, bo i po co skoro ekstensywny rozwój poprzez przyłączenie sąsiednich terenów się powiódł i wystarczył do osiągnięcia celów.
Może jestem naiwny, ale mając władze nad terenem wokół miasta, łatwiej byłoby kształtować przestrzeń, np. poprzez studium, mpzp. Dla terenów najbardziej odległych od centrum nie umieszczałbym MN/MW tylko R. W ten sposób możnaby w jakimś stopniu zapobiegać suburbanizacji. Gminy tego nie zrobią bo nie mają w tym interesu
milo pisze:To poparcie jest jednak przyznaniem się do całkowitej porażki miasta w tworzeniu tkanki miejskiej, ale nie ma niestety innego wyjścia.
Właśnie, dochodzę do podobnego wniosku- chyba nie ma innego wyjścia

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 22 sty 2018, o 07:30

Co do gęstości zaludnienia, Jelenia Góra ma właśnie ok 110 km'2 powierzchni i 80 tys.mieszkańców.
Nie mówiąc już o Zielonej Górze, Jaworznie, Dąbrowie Górniczej etc.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 22 sty 2018, o 09:11

Pawel pisze:
21 sty 2018, o 21:34


Hmm to, że się nie interesują to chcesz ich pozbawić prawa głosu ?Trzeba ich zainteresować a nie stawiać przed faktem dokonanym.Jakie korzyści osiągnie przeciętny mieszkaniec po powiększeniu Kalisza.
Zresztą sam Sapiński zapowiedział konsultacje z mieszkańcami.
Ale po co? Wiadomo, że każdy myśli o swoich 4 literach. Przykład? "Przyjazny Tyniec" - Bloki nie, III etap Bursztynowej Nie... dlaczego nie? - "bo nie". Basta.
Milo, podał doskonały przykład z Opola.
7% frekwencji opolan i około 60% głosów na tak.
To akurat dobrze, że o tego typu kwestiach decyduje rada ministrów. W przeciwnym razie, chyba żadne miasto nigdy by się nie powiększyło, ani nie rozwinęło.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
gawronik13kalisz
Moderator
Moderator
Posty: 9013
Rejestracja: 4 lis 2009, o 17:24

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: gawronik13kalisz » 22 sty 2018, o 13:43

Tak jak już ktos wspominał, opozycja poprze rozrost:
http://www.rc.fm/news/kalisz-popra-rozszerzenie.html
"Jeżeli prezydent miasta Kalisza składa taki dokument i tym samym inicjuje ten proces formalny to przy wszystkich jego mankamentach, przy niezdarnym zachowaniu prezydenta wobec włodarzy sąsiednich gmin, to mamy poczucie solidarności i lojalności lokalnej. Uważamy, że rada powinna być jednomyślna w tak ważnej kwestii. W tym przypadku powinniśmy dać prezydentowi silny mandat".
g13k

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 22 sty 2018, o 17:06

Trwa własnie konferencja prasowa w starostwie przedstawicieli gmin podlegających rozbiorowi.
Do obejrzenia na kalisz24info.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 22 sty 2018, o 17:13

Dla zainteresowanych, jedna z zakładek na głównej stronie miasta Rzeszowa:
http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/ro ... nic-miasta

Obrazek

1583-1637 połączono Stare i Nowe Miasto 2,90 km kw. 2,5 tys.
1901 przyłączono: Ruską Wieś, przysiółki: Wygnaniec, Podzamcze, Psiarnisko i Rudki z gminy Staroniwa oraz przysiółek Maćkówka z gminy Drabinianka 7,68 km kw. 20 tys.
1937-1939 rozbudowa przemysłu lotniczego i maszynowego spowodowała napływ ludności wiejskiej 7,68 km kw. 41 tys.
1939-1944 w wyniku działań wojennych znacznie zmalała liczba ludności; po wyzwoleniu Rzeszów został stolicą wo-jewództwa rzeszowskiego 7,68 km kw. 27 tys.
1951 przyłączono: Drabiniankę, Staroniwę, Staromieście i Pobitno oraz części: Białej, Słociny i Zwięczycy 39,00 km kw. 44 tys.
1971 przyłączono część Słociny 40,30 km kw. 83,9 tys.
1977 przyłączono Zalesie, Wilkowyję oraz części: Białej, Miłocina, Przybyszówki i Słociny 53,69 km kw. 111 tys.
2005 Rzeszów należy do najbardziej zaludnionych miast w przeliczeniu liczby mieszkańców na km2 53,69 km kw. 159 tys.
2006 włączone: Słocina i Załęże (z gminy Krasne) 68,05 km kw. 163,5 tys.
2007 włączona część Przybyszówki (z gminy Świlcza) 77,30 km kw. 165,5 tys.
2008 włączona pozostała część Przybyszówki (z gminy Świlcza) oraz Zwięczyca (z gminy Boguchwała) 91,54 km kw. 170 tys.
2009 włączono Białą 97,60 km kw.
172 tys.

2010 włączona została część Miłocina (z gminy Głogów Małopolski) oraz Budziwój (z gminy Tyczyn) 116,37 km kw. ok. 180 tys.
2017 włączono Bziankę 120 km kw. 187,7 tys.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2018, o 17:16 przez jasiek20, łącznie zmieniany 1 raz.
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

dybek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 527
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 11:23
Lokalizacja: Czaszki/Kaliniec

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: dybek » 22 sty 2018, o 17:14

Oświadczenie Prezydenta Grzegorza Sapińskiego.

Po pierwsze, wszystkie nasze działania realizowane są w sposób zaplanowany. Najpierw projekt uchwały w sprawie zmiany granic Miasta Kalisza oraz przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wejdzie pod obrady Rady Miejskiej na najbliższej sesji.

Ma on charakter intencyjny, a to oznacza, że radni wyrażą w nim wolę dalszych prac nad zmianą granic miasta. Jeśli to nastąpi, roześlemy uchwałę
do wszystkich zainteresowanych gmin.

Żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły. Jesteśmy już natomiast po posiedzeniu Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej, która jednogłośnie zaopiniowała ten projekt uchwały pozytywnie.

Jeśli radni przegłosują uchwałę na sesji, będziemy mogli rozesłać ją
do wszystkich zainteresowanych gmin i rozpocząć prace nad przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami Kalisza.

Chcę poznać zdanie mieszkańców w tej sprawie. Będę prosił o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy w ogóle chcą zmiany granic i włączenia części terytorium sąsiednich gmin do naszego miasta.

Po drugie, nie rozumiem reakcji wójtów i burmistrzów ‒ już na przełomie 2015 i 2016 roku do wszystkich wysłałem moje gorące zaproszenie do rozmów na ten temat, a także moje prośby, pytania o możliwości współpracy i wspólnego budowania wielkiego ośrodka miejskiego w Kaliszu.

Nasze gminy: Blizanów, Godziesze Wielkie, Gołuchów, Nowe Skalmierzyce, Opatówek, Żelazków wraz z Kaliszem, w przypadku konsolidacji, mogłyby stać się największą gminą w Wielkopolsce i jedną z największych w kraju
– przekonywałem wtedy. Nowy, większy Kalisz byłby bardziej atrakcyjny ekonomicznie dla inwestorów, przedsiębiorcy mieliby do dyspozycji większą przestrzeń, pozwalającą na najlepsze usytuowanie swojego biznesu. Samorząd zyskałby także 5-letnią premię budżetową za połączenie gminy miejskiej z wiejskimi. Tak stało się w przypadku Zielonej Góry, która w swe granice włączyła okoliczne gminy ‒ podkreślałem.

Te słowa, i inne zapewnienia, zwłaszcza o pełnym poszanowaniu potencjału ludzkiego oraz materialnego, wysokich kompetencji i wiedzy ludzi z poszczególnych gmin, zapewnieniu transportu wewnętrznego na tych terenach, wysłałem wtedy do wszystkich.

Widzę ogromne korzyści dla mieszkańców tych terenów, z których wielu uczy się i pracuje w Kaliszu. Otrzymałem wiele głosów poparcia dla tego projektu, m.in. od mieszkańców Wolicy, którzy uważają, że taka fuzja to korzyści dla obu stron (m.in. tanie przejazdy komunikacją miejską, dostępność kultury i bardzo dobrej edukacji na każdym poziomie nauczania).
Przypomnę, że wtedy dialog podjął ze mną tylko Pan Sylwiusz Jakubowski, wójt Żelazkowa, i zobowiązał się do przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Żelazków na temat wyrażenia woli ewentualnego połączenia w jeden organizm miejski gmin Żelazków i Kalisz.

Przy okazji przypomnę też, że inne rozmowy na tematy ewentualnej współpracy z sąsiadami w innych dziedzinach kończyły się fiaskiem. Mam tu na myśli PKS (do dziś jego działalność leży w gestii miasta Kalisza). To samo dotyczy obwodnicy. Stanowisko wójtów i burmistrzów w tej sprawie było jednoznaczne: droga powinna przebiegać przez tereny miejskie Kalisza, w żadnym wypadku przez nasze.

Natomiast kiedy zlikwidowano więzienie w Kaliszu, i zostaliśmy z pustym budynkiem, a nowoczesne więzienie ma powstać w ościennej gminie, przyjąłem to z godnością i trzymam kciuki za realizację.

Pytam zatem, gdzie tu jest zaskoczenie, o którym mówią wójtowie
i burmistrzowie, skoro w 2016 roku wyszedłem z zaproszeniem do rozmów (pismo w załączeniu)? Dlaczego wtedy moja prośba i wola współpracy nie spotkała się z pozytywną reakcją? Zapraszałem do rozmów w oficjalnych pismach i wielokrotnie nieoficjalnie. Nie zaskakiwałem, tylko szczerze mówiłem, że jeśli wójtowie ościennych gmin nie otworzą mi drogi do rozmów, będę zmuszony pójść za rozwiązaniem takim, jakie miało miejsce w Rzeszowie. Rozmawiałem niejednokrotnie z włodarzami sąsiednich gmin o powiększeniu terenu Kalisza.

Teraz zachęcam radnych, by przegłosowali uchwałę intencyjną, co pozwoli nam na rozpoczęcie prac, czyli przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami Kalisza. Zwłaszcza że procedura jest złożona. Najpierw Rada Miejska Kalisza może (ale nie musi) wyrazić swoją wolę zmiany granic. Następnie trzeba będzie przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami Kalisza, a także zwrócić się o opinie w tej sprawie do rad gmin objętych wnioskiem.

Wniosek Rada Miejska Kalisza składa za pośrednictwem wojewody, i z jego opinią, do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Jest on rozpatrywany w ciągu roku od dnia złożenia wniosku, nie później jednak niż do dnia 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana. Ostateczną decyzję, po zaopiniowaniu prze właściwego ministra, podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia

Dodam, że nie jesteśmy pierwszym miastem, które chce poszerzyć swoje granice. Wiele miast w ostatnich latach tak uczyniło, wspomnę tylko Rzeszów, Opole, a nawet pobliski Konin.

Kończąc, pragnę podkreślić, że nie interesują mnie przepychanki, tylko współpraca. Powtarzam: Nasz rozwój, to Wasz rozwój. To jest nasz wspólny cel. Zyskamy wszyscy.

Nie obrażam się na rzeczywistość, ani na wójtów oraz burmistrzów, którzy
w przypadku obwodnicy, więzienia, i innych spraw pilnują swoich interesów. Ale też robię swoje. Jak Państwo wiedzą, zostałem wybrany przez mieszkańców Kalisza i reprezentuję ich interesy.

Staram się współpracować w ramach AKO ze wszystkimi miastami sąsiednimi, które czerpią z tej współpracy garściami. Ale przede wszystkim pilnuję interesów Kaliszan. I to Im pozostawiam ocenę czy dopełniłem wszelkich starań, aby Kalisz rozwijał się dynamicznie.

Chciałbym też rozwiać wątpliwości jakoby zabiegi o rozwój Kalisza były podyktowane liczbą radnych bądź wiceprezydentów. Liczbę radnych ustala przy każdych wyborach wojewoda po porozumieniu z komisarzem wyborczym, nie w oparciu o liczbę osób korzystających z miasta, a tylko w oparciu o liczbę obywateli ujętych w stałym rejestrze wyborców na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone.

Nieprawdą jest też, że stanowisko prezydenta zależy od liczby ludności. Te uregulowania zawiera w szczegółach Ustawa o samorządzie gminnym.

Pozostawiam moje działania ocenie mieszkańców i realizuję wraz z moimi zastępcami, to, co zapowiedziałem w wyborach: zabiegam o rozwój miasta.
Jest wiele osób, które nam w tym nie pomagają. Ale jest więcej takich, które nam pomagają.

Niech każdy zabiega o dobro swoich miejscowości, nie zapominając o innych.

Z poważaniem
Grzegorz Sapiński
Prezydent Miasta Kalisza
https://www.facebook.com/Kalisz24INFO/p ... 0334047608

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 22 sty 2018, o 17:28

Ehh miasto bez pomysłu na siebie :(
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 22 sty 2018, o 17:31

Wrzucam jeszcze mapkę powiększonego Opola na której widać, że przyłączono nie tylko sąsiadujące z miastem wioski
Obrazek
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 22 sty 2018, o 17:35

jasiek20 pisze:
22 sty 2018, o 17:31
Wrzucam jeszcze mapkę powiększonego Opola na której widać, że przyłączono nie tylko sąsiadujące z miastem wioski
Obrazek
Co to za nowa moda na wrzucanie mieścin która więcej przyłączyła wiosek :lol:
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 22 sty 2018, o 17:45

A co to za moda na pisanie głupot w każdym temacie, nie na temat, jak to Ty masz w zwyczaju?
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
jasiek20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7143
Rejestracja: 3 kwie 2009, o 13:08
Lokalizacja: Kalisz/Wrocław/Warszawa

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jasiek20 » 22 sty 2018, o 17:50

milo pisze:
22 sty 2018, o 17:06
Trwa własnie konferencja prasowa w starostwie przedstawicieli gmin podlegających rozbiorowi.
Do obejrzenia na kalisz24info.
Oglądałeś? I co gminy już wystąpiły z aglomeracji? ;)
Pytanie tylko do jakiej aglomeracji przystąpią w zamian? Może do koszalińskiej albo szczecińskiej? :mrgreen:
"To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne".

— Abraham Lincoln

Awatar użytkownika
Vocatont
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5002
Rejestracja: 22 cze 2010, o 12:38
GG: 24732954
Lokalizacja: WDK

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Vocatont » 22 sty 2018, o 18:10

jasiek20 pisze:
22 sty 2018, o 17:50
milo pisze:
22 sty 2018, o 17:06
Trwa własnie konferencja prasowa w starostwie przedstawicieli gmin podlegających rozbiorowi.
Do obejrzenia na kalisz24info.
Oglądałeś? I co gminy już wystąpiły z aglomeracji? ;)
Pytanie tylko do jakiej aglomeracji przystąpią w zamian? Może do koszalińskiej albo szczecińskiej? :mrgreen:
Ciekawe na co mogą liczyć mieszkańcy Kaliskiej aglomeracji a może i samego Kalisza :lol:
Obrazek
"Cały Ostrów się z was śmieje, gdzie są drogi i koleje?"
autor anonimowy
Kalisz w Budowie

jp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2509
Rejestracja: 25 lip 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: jp » 22 sty 2018, o 18:36

milo pisze:
22 sty 2018, o 17:06
Trwa własnie konferencja prasowa w starostwie przedstawicieli gmin podlegających rozbiorowi.
Do obejrzenia na kalisz24info.
Starosta Rajski mówi o II rozbiorze powiatu ostrowskiego. Wg niego I był wtedy kiedy przyłączono do Kalisza Dobrzec! Z wypowiedzi starosty wynika więc ,że fragment al. Wojska Polskiego w Kaliszu powinien należeć do powiatu ostrowskiego! Tak, tak, przed przyłączeniem Dobrzeca do Kalisza, fragment al.WP (tam gdzie jest Castorama ) należał do gminy NS.
Starosta pleszewski z kolei zapowiada obronę skrawka KW z osiedlem Antczaka. Nie wyraża zgody na rozwój Kalisza kosztem powiatu pleszewskiego – „ze strony powiatu pleszewskiego nie będzie zgody na to aby Kościelną Wieś przyłączyć do Kalisza, Będę bronił KW tak tylko jak będę w stanie”.
Panom starostom albo brakuje elementarnej wiedzy, albo drwią sobie z Kalisza. Kiedy w 1975 r. likwidowano powiaty, rozparcelowano kaliską gminę Podgrodzie. To był rozbiór ale Kalisza. Przez to granice powiatu pleszewskiego sięgają teraz aż do cmentarza komunalnego w Kaliszu, a powiatu ostrowskiego przed powrotem do Kalisza Dobrzeca sięgały aż do al. Wojska Polskiego !

Awatar użytkownika
milo
Moderator
Moderator
Posty: 5400
Rejestracja: 24 lis 2008, o 02:30

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: milo » 22 sty 2018, o 19:07

To był duży błąd gdy rozczlonkowano gminę podgrodzie kaliskie.
Przyznaje też rację tym gminom, że Kalisz nie radzi sobie z zagospodarowaniem własnego terenu. Niestety ale musimy im ukraść ich zagospodarowane tereny, nie mamy wyjścia.
jasiek20 pisze:
22 sty 2018, o 17:50
Oglądałeś? I co gminy już wystąpiły z aglomeracji? ;)
Pytanie tylko do jakiej aglomeracji przystąpią w zamian? Może do koszalińskiej albo szczecińskiej? :mrgreen:
Do żadnej...a może ostrowskiej :-)
Rozwiązanie aglomeracji - skutki finansowe dla projektów realizowanych i przyszłych chyba prezydent wziął pod uwagę, decydując się na taki krok.
"Ani chwili przerwy w rozwoju Ostrowa."
autor anonimowy

Kamil1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 22 lis 2015, o 06:45
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Kamil1989 » 22 sty 2018, o 19:10

Caspress pisze:
22 sty 2018, o 18:10
Ciekawe na co mogą liczyć mieszkańcy Kaliskiej aglomeracji a może i samego Kalisza :lol:
Obrazek
Zdjęcie, na które się powołujesz jest troszeczkę już nie aktualne dla twojej informacji. :wink: Obecnie ul. Sienkiewicza jest wyasfaltowana.

Kamil1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 22 lis 2015, o 06:45
Lokalizacja: Kalisz

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Kamil1989 » 22 sty 2018, o 19:37

Myślałem, że ta konferencja będzie jakoś poważna ale po tym co widzę to nie. Ale widząc jak wójt gminy Żelazków wyglądał podczas konferencji to ciężko twierdzić, że on coś w ogóle robi na poważnie. :lol: Jak jeszcze można skomentować, że w tym towarzystwie są dwie osoby z zarzutami prokuratora.

Obrazek

Teraz tak bardziej poważnie:
– Wystarczy, że Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce wystąpi z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej – to nie ma Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. To Panu obiecuje, że jak ruszy Pan ręką na tereny, obojętnie z których samorządów, to mamy przygotowany projekt uchwały rady i występujemy z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Apelujemy, żeby wycofał Pan z czwartkowej sesji punk o konsultacjach mieszkańców Miasta Kalisza – mówi burmistrz Nowych Skalmierzyc – Będziemy bronić naszych granic, bo są gdzieś granice swojego postępowania – podkreśla.
Gdyby nie było Kalisza to nie byłoby aglomeracji. Jakby nie byłoby aglomeracji te gminy nie miałyby obecnego stanu i statusu. Ci państwo by mieli znikome inwestycje. Gdyby nie byłoby Aglomeracji wokół Kalisza byłoby tylu fabryk takich jak Com40, Exalus itp.
Zebrani w starostwie włodarze gmin przytaczali również artykuł 11. statutu AKO, twierdząc iż poprzez przyłączenie 17 sołectw z ich terenów jest on łamany – Podstawowym celem stowarzyszenia jest wspieranie i rozwijanie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów członków stowarzyszenia, a w szczególności wzmacnianie rozwoju społeczno-gospodarczego jednostek samorządu terytorialnego tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską oraz współpraca gmin i powiatów w tym zakresie. – A Pan co robi? – pyta Bożena Budzik – Pan widzi czubek swojego nosa! Pan nie myśli o nas, pan myśli tylko o sobie! – mówi oburzona.
Tak samo można zarzucić tym gminom. Nie chcą wspierać rozwoju społeczno-gospodarczego jednostek samorządu terytorialnego tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską, tj. nie spełniają tego zapisu przez blokowanie rozwoju miasta. Rozwój miasta jest konieczny wspierany przez wszystkich nie tylko przez ugrupowania rządzących lecz też opozycji.

Maciek62800
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 579
Rejestracja: 28 maja 2011, o 13:07
Lokalizacja: Zagorzynek

Re: Rozszerzenie granic Kalisza - Wielki Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Maciek62800 » 22 sty 2018, o 19:50

Kamil1989 pisze:
22 sty 2018, o 19:10
Caspress pisze:
22 sty 2018, o 18:10
Ciekawe na co mogą liczyć mieszkańcy Kaliskiej aglomeracji a może i samego Kalisza :lol:
Obrazek
Zdjęcie, na które się powołujesz jest troszeczkę już nie aktualne dla twojej informacji. :wink: Obecnie ul. Sienkiewicza jest wyasfaltowana.
Zresztą co ma nieaktualne zdjęcie ulicy na Majkowie do kwestii powiększenia Kalisza?
Polak sam zeżre, a drugiemu nie da. Tak było, jest i będzie.
Marian Janusz Paździoch

ODPOWIEDZ